sonsuz sayfaları ile eski defterler

farmasiyen
'Sonsuz sayfalarıyla Eski Defterler'. Evet, Eski Defterler ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi dedirten başlık.

Buradaki her bir başlık, her bir entry apayrı bir sayfa. Hatta apayrı bir kitap. Hani bazen rüya içinde rüya görürsünüz ya, onun gibi. Ya da bir kutunun içinden bir paket çıkar, onun içinden de bir paket. İşte Eski Defterler'deki her yazı böyle kat kat derin anlamlarla sarılmıştır.
Doğru, buradaki başlıkların da bir sayısı var, entryler sınırsız değil sonuçta. Ama onların yaşattığı duygular, hissettirdiği mânâlar sonsuz kılıyor onları.
Eski Defterler'e kayıt olmak, burada yazı yazmak çok kolay. Bu dijital memleketin insanlarıyla kaynaşmak da öyle. Zor olan şu ki Eski Defterler'i bırakamıyorsunuz. Her gün mutlaka buraya girmek, kim ne yazıp çizmiş diye bakmak istiyorsunuz. Hangi başlıkların açıldığını merak ediyorsunuz. Çünkü Eski defterler'in böyle bir atmosferi var.

Hani –benim annem dâhil- birçok ev hanımı her gün dizi izler gibi yemek programı izler, kim kaç puan alacak diye heyecanla takip eder ya. İşte onun gibi. Günlük bir rutin hâline gelmiş eski defterler bizim için ama her gün heyecan verici. yani hem vazgeçemediğimiz bir alışkanlık, hem de monotonluktan uzak.

yaz yaz bitmez!

insanın yazmaya doyamadığı bir yer eski defterler. çünkü karşında, 'nereden ne bulsam da şunu rezile etsem' diye fırsat kollayan bir kitle yok. insanlar yazdıklarını delik deşik etmeye, tadını kaçırmaya çalışmıyor. kimse açık arama derdinde değil. bilakis herkes birbirinden bir şeyler öğrenmenin, birbirine faydalı olmanın peşinde. tabii ki eski defterler'de âdâbıyla mizah da yapılıyor. neticede burası bir akademi değil. eğlenceyi ve bilgiyi ikisinin de büyüsünü bozmadan birleştiriyor eski defterler.

burada mürekkep kurumaz!

eski defterler kalemiyle tarih yazmak isteyenlerin yeri. gönülden inciler mekânı. mürekkebin kurumadığı, tam aksine yazıldıkça daha da yazdıran bir yer. hani tuzlu su içince harareti daha da artarmış ya insanın, bunun gibi. yazıyorsunuz ve daha çok yazmak istiyorsunuz. çünkü rahatlıyorsunuz, pozitif enerjiyle dolduğunuzu hissediyorsunuz. biliyorsunuz ki eski defterler'in binlerce üyyesi olduğu kadar binlerce misafiri de var. yazdıklarınızı başkalarının okuyacak olması, birileriyle bir şeyler paylaşmak sizi mutlu ediyor.

tabii kendiniz de başkalarının yazdıklarını okuyorsunuz. kâh ilham alıyorsunuz, kâh gülüyorsunuz, kafanız dağılıyor. hem eski defterler'de öyle egolu bir moderasyon ekibi de yok. –deyim yerindeyse- tebdil-i kıyafet ile halkın arasına karışan hükümdarlar gibi onlar. sizin gibi yazıyorlar, okuyorlar falan, gerektiğinde eski defterler'in pırıl pırıl aynasını lekeleyebilecek şeyleri uzaklaştırıyorlar buradan. (uygunsuz entryler gibi.)

eski defterler'i bir okyanusa benzetiyorum ben. herkes buradan kovasını dolduruyor her gün ama eski defterler'in suyu azalmıyor. eski defterler her gün büyümeye devam ediyor. buraya gelen üyeler kendileri kazanıyor aslında. çünkü burası sadece bir sözlük değil. sıcak bir yuva gibi bir nevî.

eski defterler'i gereksiz övdüm gibi gelebilir ama nedense içimden bunları yazmak geldi. belki bunda, gerçek bir sözlüğe hasret kalmamın da payı var. çünkü birçok sözlükte takıldım, kimisinin yöneticileri kendini kaf dağında görüyor istediği şeyi siliyor, istediğini banlıyor. kimi sözlükler güncel değil –deyim yerindeyse- in-cin top oynuyor, kimsecikler yok. boş bir odada sesiniz yankılanır ya hani, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz resmen.

oysa eski defterler öyle değil. dedim ya hem moderasyon ekibi sıcak kanlı insanlar hem de eski defterler gelişmeyi sürdüren, güncel bir platform. öyleyse bize de bu platformun değerini bilmek düşer.
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun