stop motion

birsinema


Televizyonda bunebu yada dodohondo tarzı çizgi filmler var stop motion tekniği ile yapılmış örnekler. Stop mation çalışmalarında duran üç boyutlu nesnelerin sabit duran bir kamera yardımı ile ufak ufak hareketlerinin yaptırılıp bu anların fotoğraflanmasıdır en kısa hali ile. Ama karakterlerin her bir mimik ve yüz ifadesi için çok büyük bir emek gerektiren zaman alan çalışmadır. Tabiri caiz ise peygamber sabrı gerektirir.
gundem
Masrafsız ve ucuz görünür ama aslında sinemanın en pahalı metotlarından birisidir. Tamamen stop motion tekniği ile yapılan filmlerdeki emeği hayal bile edemiyorum. Ve gördüğünüz karakterlerden yüzlerce yapılıyor ve yüz dışında diğer bölgeler elle yapılmasına rağmen birebir aynı olmalı. Yani misal bir hayvan var diyelim ağzını açıp kapatacaksa bir şok ifadesi verecekse yüzünde o zaman birden fazla model kullanılıyor. Ortam şartlarında da çok fazla maket kullanılıyor bu filmlerde o yüzden maliyet artıyor.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol