x-ray

dumanay

05/10/1896/ Alman fizikçisi bugünkü adıyla x ray diye bildiğimiz bir buluşa imza attı. Avusturya'da yayın yapan wiener presse, wilhelm roentgen tarafından yeni bir radyasyon çeşidi bulunduğunu bu tarihte duyurmuştu 1896 yılında. Günümüzde hala mucidinin adı ile röntgen diye bilinmektedir.
acikelli
İnsanlık için ne faydalı bir icat. Düşünsenize kırık var ama nerede olduğu belli değil. Benimde küçükken kollar kırıldı. Doktorlar bakıyorlardı düzgün kaynamıyorsa o bölgeye müdahale edip tekrar alçıya alıyorlardı. Üç kez ameliyat geçirdim şükür kaynadı kemikler. Yoksa 8 yaşında olduğum ve büyüme çağında olduğum için her sene protez değişecekti kol uzadıkça. Şükür atlattık. Tek sıkıntım hayatım boyunca bilek güreşi yapamadım doktor yasaklamıştı, varsın bu olsun derdimiz :)

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun