confessions

danisman

2. nesil eli kalem tutan - üstad - eli kalem tutan

  1. toplam entry 1020
  2. takipçi 4
  3. puan 48483

inançlar ve yaşamlar

danisman
Yeryüzünün değişik yerlerinde, değişik yaşam ve inançlara sahip, renk,dil, din ve etnik guruptan o kadar çok insan türü var ki... Yaşam bicimlerine yani kültürlerine bakınca hayretle onların bize baktığı gibi, bizler de onlara bakiyoruz. Bizler yaşadığımız coğrafyanın o kadar çok etkisinde kalıyoruz ki, coğrafyamızla butunlesiyoruz resmen. Tabii buna göre de inançlarımız da şekilleniyor, çeşitli oluyor. Mesela sanayi toplumların coğrafyalarında tek dine, Gök Tanrı inancı ya da ruhta derin etki yaratan başka figürlere, felsefelere inanma hakimken; teknolojinin olmadığı, gelişmemiş coğrafyalarda ise, burada yaşama tutunmak için insanlar, adeta doğayla bütünleşmiş oluyor ve hem yaşamlarına hem de inançlarına, bu koşullara göre yön veriyorlar. Dolayısıyla kültürleri de bu yaşam ve inanç biçimine göre şekilleniyor.

kişisel psikoloji

danisman
İnsanoğlu, psikososyokulturel bir varlıktır. Çevresindeki sistemleri etkilediği gibi, bu sistemlerden etkilenir de. Ama olumsuz bir şekilde etkilenme boyutu daha yüksektir. Çünkü bütün bu sistemlerle tek başına başa çıkmak zorundadır. Bu da ancak sağlam bir psikolojiyle gerçekleşebilir.

zincir marketlere ceza

danisman
Bence bu marketlere kesilen para cezaları çok az. Daha fazla kesmeleri lazımdı. Hatta sadece onlara değil, bu zihniyette ticaret yapanların hepsine Osmanli Devletindeki gibi, bir Lonca Teskati uygulamasına benzer bir uygulamayla yaptırımların olması gerekiyordu ki, hem esnaf hem de tüketicinin hakları korunabilsin. Uymayan olsaydı da yine bu teşkilatta olduğu gibi bir daha tuccarlik yapma imkanı olmayacak bir yaptırımın olması gerekiyordu. Ancak bu şekilde düzen otururdu. Pahalılık da çok etkilediği gibi, aynı zamanda bu zincirarketlerin çoğu insan sağlığıyla da oynuyor. Özellikle migros ve A101 e bence kimse gidip alış veriş yapmamalı, ürünleri insan sağlığını tehdit edebilecek noktada. Çünkü kalitesiz ve bozuk mallar...

24 kasım

danisman
Bugün, 24 Kasım. bugün öğretmenler günü! Başta ilk öğretmenim olan annemin, ablalarımın ve bu günlere gelmeme vesile olan çevrem ile diğer öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Kolay değil bir nesil yetiştirmek. Hele ki bu nesil Ahir Zamanın nesli ise...

Ben bir bahçivanım,
Sayısız bahçelerin birinde,
Elimde tohumlarım,
En nadidesi ÇOCUKLARIM...

aşık veysel

danisman
Ya TOPRAK türküsüne ne demeli???

Dost dost diye nicesine sarıldım,
Benim sadık yarim kara topraktir.
Beyhude dolandım, boşa yoruldum,
Benim sadık yarim kara topraktir.
.
.
.

Minnet ve saygıyla Üstad Aşık Veyseli anıyoruz. O hep gönlümüzde yaşayacak.

muz

danisman
Maki ikliminin karakterist meyvelerindendir. Ülkemizde en çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu Mersin Anamur bölgesinde üretimi yapilir. Mide bağırsak tembelliği olanlarda genelde kullanımı kısıtlanır,kabız yapma etkisine bağlı olarak. C vitamini oranı yüksek meyvelerdendir. Üretim sahası dar olan meyvelerden olduğu için ülkemizde, genelde bütün ürünlerimiz gibi o da ithal edilir. 🤔 Ayrıca, pastacılıkta da kullanılan meyvelerdendir. Ve tabii birçok kişi gibi ben de çok severim.

ara güldal akşit

danisman
Ak Parti'nin kurucu üyelerinden Güldal Akşit, yakalandığı koronavirüs nedeniyle 10 Aralık tarihinde Ankara'daki İbn-i Sina Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. 61 yaşındaki Güldal Akşit, tedavi gördüğü hastanede, dün hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin.

korkuluk

danisman
Şimdilerde de var mıdır bilmiyorum ama çocukluğumun gectigi köyümde, köyden uzak olan bostanlarimiza dikilirdi. Korumasi için bostanlarimiza dikilen bu korkuluklar sayesinde hayvanlar giremez meyvelerimize zarar veremezlerdi. Hatta çoğu zaman biz bile korkardık, annelerimize sarilirdik, onların dibinden ayrilmazdik. Ama çok koruyucu olurlardı kurulduklari yerlerde.

ensest ilişkiler

danisman
Aydın'da, kızına cinsel saldırıda bulunan E.K isimli erkeğin 22 yıla kadar hapsi istendi. Yapılan DNA testinde, E.K.'nın, kızının 2 yaşındaki çocuğunun da babası olduğu ortaya çıktı.Bu zihniyette ki bütün mahlukların Allah belasını versin. Müslüman olan insanlar, inancımız gereği böyle bir ilişkinin yasak ve günah olduğunu bilir. Keza nice sapkın topluluklar böyle sapkın düşüncede oldukları ve bu iğrenç davranışlarını direttikleri için helak oldular. Ey günümüzde de hala bu sapkın fikirleri direten mahluklar, sizlere sesleniyorum, hak dini İslam'a dolayısıyla Allah'a dönün ve af dileyin ki bu sapkın fikirlerden arının ve insanları rahat bırakın. Artık huzur bulsun anne ve kız çocukları. Yeter artık!!!

sizce yalnızlık nedir

danisman
Yalnızlık, psikolojik olarak insanların kendilerini yalnız, umutsuz ve mutsuz hissetmesi gibi genellikle olumsuz anlamlarıyla kullanılır. Yalnızlık, bazılarımız için kafa dinlemek, kendisiyle vakit geçirmeyi sevmek ve kendine vakit ayırmak anlamına gelirken, bazılarımız için de elini eteğini dünyadan çekme, bir başına kalma ve mutsuzluk duygu ve durumları ifade eder.

steam mönüsü

danisman
Steam'de en çok oynanan oyunlar belli oldu:

Apex Legends
PUBG: Battlegrounds
Counter-Strike: Global Offensive
Battlefield 2042
Naraka: Bladepoint
Dead by Daylight
Destiny 2
New World
Tom Clancy's Rainbow Six Siege
Valheim
Dota 2
Grand Theft Auto 5.
Keyifli oyunlar.

borsa

danisman
Piyasalar gerçekten allak bullak, millet çok tedirgin. Altın bu gidişle 1000 lira olur. Zengin yine çok zengin, fakir de her zamanki gibi çok daha fakir olacak. Çok büyük bir adaletsizlik bu...🤯

engellilere farkındalık adına fransa'dan türkiye'ye bisikletle gelen çift

danisman
Fransa'dan 8 bin 500 kilometre pedal çevirip down sendromlu ve otizmli çocuklara dikkat çekmek için bisikletleriyle Türkiye'ye gelen Fransız çift, Mersin'in Silifke ilçesine geldi. Engellilere engel olmadığımız sürece onlar da bizim çocuklarımız ve bizlerden asaga kalır yanları yok. Sadece özellikli bireylerdir. Engellilere, engel olmayalım.

türkiye'deki gençler artık yurtdışında yaşamak istiyor

danisman
Alman Konrad-Adenauer Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de gençlerin yüzde 72.9'u, imkanı olduğunda başka ülkede yaşamak istiyor. Diye bir tespitte bulundu. Gayet doğru bir tespit. Çünkü artık psikolojik,sosyolojik, ekonomik ve daha birçok anlamda insanlar kendini güvende hissedemiyor. Hal böyle olunca refah düzeyi, dolayısıyla çok boyutlu olarak lüks imkanlar sunan herhangi bir yer söz konusu olduğunda tabii ki de herkes oraya koşmak ister. Oysa ki Türkiye cennet gibi ülkeydi. Hiçbir şekilde fire vermemesi gerekirdi insanlarından. Huzurla...

marmara denizinde deprem

danisman
AFAD: “Marmara Denizi'nde Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi açıklarında saat 23.20'de 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.” açıklamasını yaptı. Bir yandan yer yüzünde insan eliyle yıkımlar olurken, öbür yandan da yer altında depremlerin oluşması aynı anda, dünyamızın artık yıkılacağının, kıyametin kopacağının habercisi olabilir mi acaba? Deyip düşünmeden edemiyorum. Allah sonumuzu hayra çıkarsın

benzin ve motorine yine zam

danisman
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzine 1 lira 61 kuruş, motorine 1 lira 51 kuruş zam yapıldı. İnsanların içerisinde bulundukları olumsuz durum yetmiyormuş gibi bir de bunu üzerine akaryakıta gelen zamlar da iyice tuzu biberi oldu sürecin. Düşünsenize insanlar canını kurtarmak için kaçıp duruyor. Resmen benzin ve motorine gelen zamlarla adeta insanların kaçışlarının önüne geçiliyor ve insanların ateş çemberi içinde kalınmasına sebebiyet veriliyor.

türkiye'de covid-19 tablosu

danisman
Türkiye'de son 24 saatte 464 bin 85 Kovid-19 testi yapıldı, 86 bin 600 kişinin testi pozitif çıktı, 268 kişi yaşamını yitirdi. Tablo sonucu gerçekten acı. Ama bundan daha da acı olan insan eliyle yapılan bu savaşlardır şüphesiz. Virüsten kaçalım kaçmasına ama bu canavar insanlardan nasıl kacacagız, gerçekten çok zor.

hava kirliliği

danisman
Son zamanlarda saniyinin gelismesine bağlı olarak fabrikasyon sürecin hayatımıza hızlı bir şekilde girmesiyle beraber, hayatımızı birçok alanda kolaylaştırdığı gibi, bir o kadar da dışarıya atılan kimyasal atıklar, hem çevremizi hem de sularjmizi kirletirken, bir yandan da bunların bacalarından çıkan karbonmonoksit icerikli zehirli dumanları solunum yollarımızı ve beynimizi çok kotu etkileyebilmektedir.

gaziantep fk - yeni malatyaspor maçı ertelendi

danisman
Spor Toto Süper Lig'in 22'nci haftasında dün saat 17.00'de başlayan ve elverişsiz hava ve saha koşulları nedeniyle ikinci devre öncesinde hakem tarafından bugün aynı saate ertelenen Gaziantep FK - Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçı, elverişsiz saha koşullarının devam etmesi sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından ileri bir tarihe ertelendi. Kar demek, sağlık demek ve bereket demek. Yağsın karlar, temizlensin havalar. Varsın maçlar bunun için ertelensin, güneşli ve baharlı gunlerde telafi edilir nasıl olsa aradaki açık.

tüketici hakları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

danisman
Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, aboneye duyurulan internet hızının sağlanamaması halinde vatandaş ceza ödemeden sözleşmeyi fesih edebilecek. Bence bu sadece internet hızı için değil, diğer tüketici haklarımız da güvence altına alınsaydı iyiydi ama. Böyle bir uygulamayla insanlar daha geniş bir yelpazede tüketimler yaparak daha güzel tercihler yapma imkanına sahip olurlardı.

vefalı tff

danisman
TFF, Süper Lig'de bu sezona Ahmet Çalık Sezonu isminin verildiğini açıkladı. 28 yaşında hayatını kaybeden genç oyuncuyu unutmayan oyun arkadaşları ve futbol federasyonu, süper ligin bu sezonuna Ahmet Çalık ismini verdiler. Genç sporcuya Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz.

2022 memur maaşları

danisman
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur maaşına dair açıklaması; ''Bilindiği gibi, asgari ücretin gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olması uygulamasını, tüm çalışanlarımızı da kapsayacak şekilde genişletmiştik. Böylece, aldığı ücret ne olursa olsun, tüm çalışanların asgari ücret miktarı kadar ki kazancının gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olmasını temin etmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dâhil ederek, fiilen aldıkları ücretlerin artması sağlıyoruz. Bu kararın memurlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” umarım hepimizi mutlu edecek bir karar olur. Günümüzde hayat o kadar pahalilasti ki yapılan zamlar değil, alım gücümüz baz alınarak kararlar verilmelidir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun