confessions

dumanay

1. nesil eli kalem tutan - müddet-i tahsiliye - eli kalem tutan -

  1. toplam entry 46
  2. takipçi 0
  3. puan 3267

piramit

dumanay
Son günlerde duyduğum tüm şekiller bana Netflix'in yeni dizisi squid game dizisini hatırlatıyor. Ne acayip bir dizi yapmışlar akşamları geç saatte izliyorum bir de gece rüyama giriyor inanır mısınız. Uzakdoğu'da ne kadar kırık senarist ve yönetmen varmış haberimiz yokmuş. Parazit filminden sonra böyle bir dizi çok güzel gitti. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim yalnız burada şiddet kelimesinin altını çizmek istiyorum dizi de bolca var vesselam.

doğal gaz

dumanay
Doğal gaz benim için anlamı nedir derseniz zam demek. özellikle yaz aylarında bu zamlar peşpeşe geliyor, yaz aylarında olduğumuz zaman özellikle çok güzelsam bu tarifeye geçiriyorlar. Yazın yediğimiz hurmalar kışın çok fena tırmalayacak bu sene 500 600 tl versekte ısınamayacağız maalesef.

türkiye kart

dumanay
Hayal etmişimdir Kocaeli'den İstanbul'a giderken bir kent kart bir İstanbul kart kullanmak yerine tek bir kart kullansak. Hangisinde kaç para var insan hatırlamıyor ayda bir, üç ayda bir gittiği zaman. Nihayet benim gibi düşünenlerin sesine kulak verinmış hatta biraz da abartılmış tüm Türkiye'de geçecek bir Türkiye kart projesi gündemdeymiş. PTT den dört gözle hayırlı haberlerini bekliyorum olursa süper olur valla.

avrupa süper ligi

dumanay


Tam anlamıyla fantastik bir lig olacak. Çoğu siyasi, fifa ve uefa yetkilisi karşı çıkıyor ama bu durum tam anlamı ile futboldaki ticari ekonomi savaşını gözler önüne seriyor. 3.5 milyar dolar gibi bir meblağ bekleniyor ve kulüpler arasında bölüşülecek. İngiltere, ispanya ve italya takımları katılırken şuan için alman ve fransız takımları katılmayı reddetmiş.

sahurda içilen su miktarı

dumanay
Sağlık açısından çok da farkı olmadığını söylüyor uzmanlar abartılı su içilmesinin. Yinede insan sahurunu yapıyor, dişlerini fırçalıyor ve yatmadan tekrar bir bardak su içiyor. Sonra bir bardak daha içerken biliyor aslında bu ikinci bardak beni gün boyu götürür. Ama olmuyor işte ya susarsam korkusu ile bir bardak daha sonra bir bardak daha taki hoca efendi ezanı okuyana kadar. Aranızda hoparlör sesi gelince anam bir bardak daha içeyim diye suya sarılan var mı hocam ezana başlamadan, ben varım itiraf ediyorum 😇

iftar saati

dumanay
İftar saati hafta içi pek sıkıntı olmuyor zaman nasıl geçiyor anlamıyor insan ama haftasonu hele evde kalma yasaklar falan derken iyice zaman geçmiyor arkadaş. Allah herkesin oruçlarını kabul etsin, tutmak isteyipte sağlık sorunları yüzünden tutamayanlar varsa rabbim onlarada nasip etsin.

teknoloji bağımlılığı

dumanay
Günümüzde hepimiz birer bağımlıyız maalesef. Televizyon, bilgisayar, mobil cihazlar sürekli birinden birine geçiş yapıyoruz. Hayat şartlarının ve mesleğin etkisi de çok büyük. İş gereği günde hiç yapmasam 30-50 arası telefon görüşmesi yapıyorum. Whatsapp yazışmaları cabası. Üstüne birde pc başı iş olduğundan birde bütün gün bilgisayardasın. Eskiden makineler dünyayı ele geçirecek derlerdi bilimkurgu filmlerinde. Makineler çoktan ele geçirmişte bizi ruhumuz duymamış arkadaş.

istanbul sözleşmesi

dumanay


Kadın hakları savunucusu dernekler istanbul'un farklı noktalarına pankartlar asmışlar ama sanırım artık oldu bittiye geldik. Anlaşmanın adı istanbul ama biz yokuz çok garip bir hadise gerçekten. Tüm dünyada istanbul antlaşması diye geçiyor diğer üye ülkeler devam ediyor ama kurucu ülkelerden türkiye artık yok.

egzema

dumanay
Egzama kronik bir cilt rahatsızlığı. Hele birde eldeyse kabus da diyebilirim. Çekiyorum çünkü.deterjan ve sudan olabildiğince uzak durcan hatta kaçıcaksın. Kremi var düzenli kullanım da bayağı etkili.

şantiye

dumanay
İstanbul'dan gece 2 uçağı ile şantiye ziyareti için adana'ya gelip burada iki ayrı dağın başındaki şantiyeyi ziyaret edip keşif yapınca pertim çıktı desem yeridir. Şimdi dönüş uçağını beklerken şükür net bulabildim. Netten ziyade telefonu şarj edecek yer. Araba usb doğru dürüst doldurmuyor. Şarj dayanmadı yandex navigasyon ile yol ararken. Tüm şantiyecilere selam olsun.

borç istemek

dumanay
Bir borç para istemek birde sigara istemek. Şu ikisini alışkanlık haline getiren insanları hiç sevmiyorum. Yahu azıcık ayağını yorganına göre uzat. Keyfi borç istiyorlar biliyorum. Hep ekside maaştan eksiye girmişler döndüremiyorlar her ay borç istemeler. Gerçekten ihtiyacı olana lafım yok tabi.

euro 9 tl'nin altına düştü

dumanay
Tekrar 9.09'larda geziyor. Umarım bu haftasonu geçecek ama yeni hafrada düşüş trendi devam eder. İstifalar bence esas sebeb. Zaten beklenti vardı piyasada istifa gelirse düşüş olur diye. Önemli olan bu beklentinin miktarı. Bence biraz daha aşağı kırabilir. Sonrası ama muallak tekrar 10 TL'leri devirebilir yıl sonuna kadar. Şuan geçici bir tepki yüzünden düşüyor benim fikrim. Tabi uzman değilim yatırım tavsiyesi değildir arkadaşlar :)

murat övünç soyuldu

dumanay
Çok makara adam videolarını paylaşımlarını severek takip ediyorum. Ama bu kadar büyük para yoktur herhalde ya fenomenlik işinde. Bu adamın evinde olan parası daha bankada neler vardır kendisi bilir ancak. Bence eskiden de zengindi sosyal medya fenomeni olarak zengin olduğunu sanmıyorum. Birde reelde de şovlar yapıyor sahne alıyor kendisi oradan da kazanıyordur. Seviyoruz kendisini :)

amerika bir ay başkansız kalabilir

dumanay
Koskoca dünya devi süper güç bir seçimi yapamadı 😂 Az farkla geride kalan itiraz ediyor seçim durduruyor hayretler içersinde izliyorum. Muazzam büyüklükte oyunlar dönüyor. Baba venganın kehaneti gerçek mi olacak acaba. Amerika'ya siyahi bir başkan geleceğini ve siyahi başkandan sonra gelen başkanın amerikanın son başkanı olacağını söylemiş ünlü kahin.

izmir çadır kent

dumanay

Afad ekipleri tarafından bornova eski stadyumu çadır kente çevrilmiş. 99 depremi keşke yaşanmasaydı ama o kadar büyük bir faciaydı ki artık depreme karşı hazırlıklı olmaya başladık ülke olarak. Keşke mütahitler de birazcık insan olsalardı şuan bu binaların neredeyse hiçbiri yıkılmamış olurdu.

günleri şaşırmak

dumanay
Dün yarım gün çalışma vardı bizde 29 ekim münasebetiyle (herkese tatil bizim cimri patron çalıştırıyor yarım gün). Her hafta cumartesi günleride yarım gün çalılıyoruz. Dün akşam laptopu yanıma aldım haftasonuna girdik sandım yarım gün çalışınca. Şimdi boşuna laptop taşıyorum haftaiçi evde vakit olmuyor ama haftasonları şahsi kullanım veya işten ararlar lazım olur diye alırdım sadece. Akılsız yada şaşkın başın cezası diyelim çanta taşıyoruz şimdi boşu boşuna 😂

27 ekim 2020 dolar kuru

dumanay
Aldı başını gidiyor valla böyle giderse 10 tl de olur 15 tl de olur. Her açıklama yaptıklarında bizimkiler dolar dahada fırlıyor en iyisi kimse konuşmasa. Birtek bizim maaşlar sabit kalıyor tüm masraflar katlana katlana artarken. Artık takip etmeye korkuyorum sabahtan akşama yükseliyor.

kızılay'ın kan bağışı yapanlara 5 litrelik yağ vermesi

dumanay

Kızılay kan bağışı yapanlara 5 litrelik yağ veriyormuş. Artık kan parası yerine de yağ mı verecek bu insanlar birbirine. Ne kadar kan verilince kaç litre yağ alınıyor çok acayip bir sorunsal. Keza güzel düşünülmüş olabilir millet temel gıdaya muhtaç vaziyette. Hayatımda birkez kan verdim sadece oda bir iş yerinden tanıdığın annesi ameliyat olacaktı. Şükür sorun yaşamadım. Allah muhtaç etmesin kimseyi inşallah.
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun