confessions

radar

1. nesil yazar - darülfünun - yazar

  1. toplam entry 7
  2. takipçi 0
  3. puan 403

cansu dere

radar
sadakatsiz'in aldatılan ama aldatarak intikamını alan, bir yandan zavallı bir yandan psikopat, bu bölümde volkan'ın geri dönmesi neticesinde hayatının şaftı kayacak olan, güzel ve zengin doktor asya'sı. fakat bana kalırsa o rol, kendisinin üzerinde emanet gibi durmaktadır. hayır yani bir serenay sarıkaya, bir özge özpirinçci falan olaydı; aldatılan ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan bir kadını daha gerçekçi oynayabilirdi şeklindeki düşünceler beynimi işgal etmektedir. artık 40 yaşına vâsıl olan, anason'un dediği gibi 'yaşlandırıyor seni aynalar' moduna girmiş, hafiften yolun sonuna doğru yaklaşan, cahit sıtkı tarancı'nın 'yolun yarısı eder' dediği yaşı geçeli tam 5 yıl olmuş cansu dere; şimdi eski bir fotoğrafı ile gündemdedir. meşhur atv dizilerinden ezel ve sıla'nın da başrollerinde yer alan cansu dere, en çok da Eyşan karakteriyle hem türkiye'de hem yurt dışında popüler olmuştu, hatırlanmalıdır. aslında kariyeri mankenlikle başlamış fakat oyunculukla 'u' dönüşü yapmıştır. işte lafı oraya getireceğim; kariyerinin daha ilk yıllarında, henüz çok amatörken çekilmiş olan bir resmi sosyal medyada çok konuşulmaya başlanmıştır. değişimiyle gripin şarkısındaki gibi 'nerden nereyeee' dememize sebebiyet veren cansu dere; 'ya Miss Turkey 3. güzeli olan cansu bu muydu yaaaw?' diye tekrar sorgulatmıştır. neyse, bu arada belirtmeden geçmeyeyim; cansu dere 'anne' dizisinde de turna'ya sahip çıkan zeynep öğretmen olarak rol almıştır. sıkı takipçisi olduğum bu dizide zeynep öğretmenin başına gelen o fecî, o elîm kaza beni fazlasıyla üzmüştür. Şahsiyet'te cansu dere, nevra elmas'ı nasıl oynadı; orası benim açımdan bir muammadır. yıl olmuş neredeyse 2021, hâlâ şahsiyet dizisini izlememişimdir. fi'den sonra yerine hiçbir şey koyamadığım için, şahsiyet dizisiyle yeni puhu tv yapıtlarına yelken açmak bana ağır gelmiştir. (konu yine çorba oldu farkındayım ama işte eskidefterler'in böyle bir atmosferi vardır. insan yazmaya başlayınca kendini durduramamaktadır. eskidefterler'e sevgilerimi sunarken, bu ortamın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek üzerime düşen bir borçtur.)
not: kardeşi arda dere silahlı saldırıya uğramıştır, kendisine de geçmiş olsun dileklerimizi gönderirken bu fasıl burada son bulmaktadır.

2020 yılı sonunda instagram'da en yüksek takipçiye sahip türkler'in listesi açıklandı

radar
İçlerinde yer alamadığım için hüzünlenmeme sebep olan listedir. hayır yani o kadar takibe takip'ler falan boşuna gitmiştir. takipçi kasma çabaları, smm paneller, takip edeni takip ederim'ler; hepsi yalan mıdır? insanın, 'hiç olmazsa en son sıraya beni yazsaydınız ne kaybederdiniz?' diye sorası gelmektedir. kıskançlık, haset, çekememezlik vb. diye düşünebilirsiniz fakat bu listedeki herkesin topluma hiç de öyle aman aman faydalı insanlar olmadıkları bir gerçektir. hatta bence toplumu dejenere ettiklerini söylemem gerekir. mesela listenin ilk sırasındaki kişiyi ele alalım; sizce etleri tokatlamak bize ne gibi bir hayat dersi veriyor olabilir? hande erçel'i zaten hiç konuşmasam daha iyi olacaktır. zira kendisi güneşin kızları'ndaki selin hadi neyse de, siyah inci'deki hazal rolüyle bütün umutlarımı yıkmıştır. tamam, oyunculuk kötü olabilir, fakat bu kadar da kötü olması sizce biraz abartı değil midir? şu an sen çal kapımı dizisinde nasıl bir performans sergiliyor, o köprünün altından çok sular aktı ve hande erçel'in saç baş yolduran oyunculuğu değişti mi; benim tarafımdan meçhuldür çünkü diziyi izlemiyorumdur. tabii içimden bir ses 'umarım hande ablamız bu yazıyı okuyarak bana dava açmaz' demektedir. zira mâlumunuz kendisi şahsına sosyal medyada 'bazlama surat' diyen birine dava açmıştır. gerçi adam sonra 'efendim bazlamayı çok severim ben' falan filan fişmekân diye kıvırmaya çalışmıştır ve daha çok batmıştır. dava da erçel'in aleyhine sonuçlanmıştır fakat olsun; insan yine de endişe etmiyor değildir.
acun'un sadece ve sadece 13 milyoncuk takipçiye sahip olması da beni ziyâdesiyle şaşırtmıştır. acun'un toplumu yozlaştıran, her birini birbirinden sıkıcı bulduğum survivor, yeteneksizsiniz türkiye ve tv8'de yayınlanan diğer programlarına duyduğum antipati bir yana; adam harbiden olağanüstü zengindir. acaba kendini nasıl hissetmektedir? sanırım bunu tam olarak anlamak bizim için mümkün olmayacaktır. zira biz, 600 liralık ayakkabının %30 indirime girdiğini bile gördüğümüzde 'oooo, aaaa' falan oluyoruzdur. oysa kendisi için değil 600 lira, 600 bin lira devede kulaktır. tabii ki bu hâlimize çok şükretmek gerekir. bu pandemide, karda kışta (gerçi kar yağmıyor ama olsun) sokakta olanları düşündükçe, hastalıklarla, açlıkla, çeşitli musîbetlerle imtihan olanları hatırladıkça insanın nankörlük etmemeye, ibret almaya daha fazla özen göstermesi gerekir. bu bir kamu spotu değil, gerçektir. konuyu buraya nasıl bağladığıma hayret etmekle beraber, umarım bu yazı sizin beğeninizi kazanmıştır.

not: burak, 16 milyon 300 bin takipçi demek? bravo kemal soydere! (kara sevda yeniden başlasın diyenlerin bu entry'yi favlamaları rica olunur.)

eski defterler'e yazın herkes doğru ile yanlışı bilsin

radar
Doğru ile yanlışı ayırt edeceğiniz sözlük Eski Defterler'de siz de yazar olabilirsiniz. Yazın, herkes doğru ile yanlışı bilsin.
Çok sayıda farklı konuya yer veren Eski Defterler, geçmişe dair konuları aydınlatıyor. Günlük paylaşımlar ile çok sayıda yorum almayı da başaran sözlük, geleceğe de ışık tutmayı hedefliyor. Konuların gerçek yüzünü görmenin yanı sıra, yazarların kendisini çok daha iyi hissedeceği, objektif yorumlar yapabileceği bir platformdur.
Okuyucular için ise en büyük avantaj, sözlük sayesinde farklı pek çok yorumu görmek. Konulara farklı bakış açılar ile bakma imkanı bulacaksınız. Kendinizi farklı bakış açıları ile geliştirmeniz konusunda büyük bir avantaj sağlanıyor. Bunu göz önünde bulundurup, okuyucu olarak da sözlükte yerinizi alabilirsiniz.
Eski Defterler Yazarı Doğruları Söylüyor
Konulara kendi bakış açısı dışında objektif yaklaşmayı da başaran sözlük yazarları, doğruyu söylüyor. Başlıkları inceleyerek, siz de merak ettiğiniz konular hakkında en doğru bilgiye erişme imkanı bulacaksınız. Paylaşımlar objektif ve doğru şeklide yapılacak, sözlük okuyucuları kapsamında en anlaşılır şekilde sunulur. Sonucunda ise kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz bir platform olmayı başardığından, tamamen dilediğiniz gibi bir platformda yer almanın avantajını elde etmiş olacaksınız. Yazarlar doğruları söyleyerek, okuyucuların pek çok konuda aydınlanmasını sağlıyor. Siz de yazarların paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.
• Her konuda başlık açılabilir.
• Geçmişe dair konuları konuşabilirsiniz.
• Gündem ile ilgili fikrinizi söyleyebilirsiniz.
• Açılan başlıklara dilediğiniz yorumu yapabilirsiniz.
• Kendi bakış açınız ve objektif bakış açıları ile konuları yorumlamanız sağlanır.
Sunulan kaliteli platform sayesinde, online sözlük deneyiminiz son derece başarılı olacak. Hem okuyucu hem de yazar olarak tamamen dilediğiniz gibi bir platformda yerinizi alacaksınız. Dilediğiniz gibi ifade edebileceğiniz konularda yer almanın özgürlüğünü yaşayın.
Eski Defterler Yazarı Olmak Kolay mı?
Merak ettiğiniz konular arasında, Eski Defterlere Yaz çağrısına yanıt vermenin kolay olup olmadığı olabilir. Yani yazmak istiyorum diyen kişiler, Eski Defterler yazarı olmak kolay mı sorusunu sorabilir. Elbette yazar olarak yer almanız için uygun olan platform, dilediğiniz zaman giriş yapmanız ve yazar paylaşımı yapmanız konusunda uygundur. Başvuru için orijinal site üzerinden üye ol butonunu kullanarak siz de hemen yazar olarak yerinizi alabilirsiniz. Sözlük yazarı olmanız için istenen şartlar arasında yaş sınırlaması var. 18 yaş üstünde olan kullanıcılar, hemen başvurusunu yapabilir sorunsuz bir şekilde yazar olarak yerini alabilir.
Yazar başvurusu;
Eski Defterleri yazarı olmanın en kolay yanı, incelemelerin en hızlı şekilde tamamlanarak yazar olarak yerinizi almanızdır. Bu sayede en kısa süre içinde onay da verilmesi ile yazar olmanız sağlanır. Anında siteye giriş yapabilir, dilediğiniz başvuruyu yaparak sitede yazar olarak yerinizi alabilirsiniz. Başvuru sırasında kişisel bilgiler istenir ve gizli tutulur. Sözleşme kapsamında bilgilerinizin gizli tutulacağı konusunda da yer alan maddeler var. Gönül rahatlığı ile bilgilerinizi vererek yazarlık başvurusu yapabilirsiniz.
Eski Defterler Yazar Kuralları
Online sözlük kaliteli bir platform olduğunu kuralları ile kanıtlıyor. Yazarları kısıtlamayan kurallar, okuyucuların da kaliteli bir ortamda yer aldığını gösteriyor. Okuyucular argo kelimelerin olmadığı, küfürlerin olmadığı bir platformda pek çok konunun doğrusunu öğrenme imkanına sahip oluyor. Dilediğiniz zaman girip okuduğunuz pek çok konu hakkındaki yazı, tamamen objektif şekilde ve nitelikli bir üslup ile paylaşılmış olacak. Siz de dilediğiniz gibi yazabileceğiniz hem kurallar çerçevesinde hem de sınırlanmadan yazabileceğiniz platformda yerinizi alabilirsiniz. Eski Defterler yazarı olmak için siz de başvuru yapabilirsiniz.

muhittin korkmaz

radar
g.o.r.a. filminde 'bir cisim yaklaşıyor' efendim repliğiyle akıllarda yer edinen ve hayata gözlerini yummuş olan ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu. 3 yıl önce hem kendisi gibi oyuncu olan hem de ünlü youtuberlar arasına girmeyi başaran ve hakkında intihar ettiğine yönelik haberler çıkan, fakat muhittin korkmaz tarafından yalanlanmış olan; velhâsılı oğlu cem korkmaz'ın ölümüyle evlat acısını yaşayan muhittin korkmaz'ın acısı şimdi sevenlerinin yüreğini dağlamıştır. 1953 yılının 17 ekim günü gaziantep'te dünyaya gelmiş olan oyuncunun ölüm haberi cem yılmaz tarafından duyurulmuş ve sosyal medyanın gündemine oturmuştur. tabii ki bunu böyle bir haber sitesi konseptinde yazmak kolaydır. oysa şimdi ne hissettiklerini, onun sevenlerine sormalıdır. ünlü olmanın, zengin olmanın ölümden kurtarmadığını bir kez daha hatırlatan bu olay da unutulup gidecektir; fakat insan sözü edilen bu gerçeği hiç unutmamalıdır. 67 yaşındayken coronavirüs onu da bulmuş ve miadını doldurmasına vesile olmuştur. g.o.r.a. filmindeki Tihulu karakterinin yanı sıra Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? A.R.O.G, Sınav, Bir Baba Hindu, Pek Yakında gibi pek çok yapımla da hafızalara kazınmıştır. Hayatta Olmaz, deli aşk, Sihirbazlık Okulunda Bir Türk, Şeytan Tüyü, Arif ve 216 , Yahşi Batı da onun rol aldığı diğer yapımlardandır. oyuncu Devrim Parscan da onunla aynı gün, 24 kasım tarihinde vefat etmiştir.

sen çal kapımı

radar
bu aralar adından oldukça söz ettiren bir Türk dizisi. fox tv'de yayınlanan bu dizi sadakatsiz ile kapışmakta olup sadakatsiz onu bir tık geride bırakmıştır. kerem bursin ve hande erçel'in başrolleri paylaştığı SÇk, bir yaz dizisi olarak başlayıp, sonra almış başını yürümüş ve taa bugünlere gelmiştir. ama şimdi karşısında sadakatsiz adlı çok sadakatsiz, güvensiz, tehlikeli bir düşman vardır! dizide Çağrı Çıtanak, Bige Önal, Anıl İlter, Başak Gümülcinelioğlu gibi oyuncular da vardır fakat sadakatsiz'in diziyi sollamasına engel olamamışlardır. ayrılıp barışmaları, duşa girmeleri falan kesmemiş; ilk 10'a girememeleri sonucunda bu başarısızlık sen çal kapımı dizisinin günü değiştirilmiştir. konu olarak da kısaca; anne ve babasını kaybeden bir kızımız var: eda. üniversitede bursla okuyan bu fakir ama gururlu kızımızın hayatı burs kazanmasıyla U dönüşü yapmıştır. italya'da eğitim görmek isteyen sevgili kızımızın böyük hayalleri vardır. (!) esâsen babasının durumu son derece iyidir fakat aile bağları kopuktur. bu yüzden edacığımız kendi yağında kavrulmaktadır. eda hanıma burs veren şirketin ortakları vardır (tabii ortaksız şirket olması düşünülemez! bu gereksiz bilginin paylaşılması zaid olmuştur ama neyse)
o ortaklardan biri de serkan bolat'tır. bunun uzun süre flört ettiği selin isimli bir kız, sevmediği biriyle evlenmek üzeredir.
eda'nın bursu kesilir, yurt dışına çıkamaz, serkan onun artık baş düşmanı olmuştur. eda'nın sevgilisi soluğu italya'da alıp eda'nın pabucunu dama atmıştır ve yeni aşklara yelken açmıştır. gelin görün ki eda burada kalakalmıştır.
kaan da serkan'ın düşmanıdır. bu zincirleme düşmanlık dizinin ana temasını oluşturmaktadır. kaan'ın amacı ise şirketi ele geçirmektir. (ne şaşırtıcı ama!)
serkan selin'in ferit ile evlenmesini işte bu yüzden istememektedir. çünkü o, kaan'ın arkadaşıdır. yoksa eski sevgilisi evlenmiş, evlenmemiş; serkan'ın umrunda mıdır?
serkan bir gün edanın okuluna gelerek konferansa katılır. işte dananın kuyruğu orada kopar.
eda her şeyi bir bir anlatarak serkan'ın bursunu kestiğini herkese ilan eder, eteğindeki taşları dökerek onu rezil rüsva eder. hızını alamaz ve arabasını çizer, üstüne bir de yazı yazmaya çalışır.
sonra eda, arabadaki kelepçeyle kendini serkan'a kelepçeler. büyük aşk da böylece başlar. eda önce kendini serkan'ın manitası olarak tanıtır, sonra yedikleri içtikleri ayrı gitmez. selin'in nişanına dahi birlikte katılırlar, ötesi var mıdır?
kameralara poz vermeler vb.
serkan; edaya burslarının geri verilmesi karşılığında 2 ay boyunca sevgilicilik oynamayı teklif eder.
eda başta bunu kabul etmese de sevgilisi onu yüzüstü bırakınca el mecbur kabul eder.
sonra basın toplantısında serkan'ı öperek haberleri doğrular.
olaylar da bunun ardından gelişir.
bir aşk dizisidir evet, klasiktir, romantizm amacı güder, ergen kitlesi çoğunluktadır. bir medcezir değildir ama, eğri oturup doğru konuşmalıdır.

kara leke

radar
cilt olması durumunda kötü bir görüntüye yol açan izlere verilen ad. giysilerdeki siyah lekeler de bir o kadar can sıkıcıdır. gerçi lekenin her türlüsü öyledir. sonuçta kahverengi lekelere 'aa geç geç, sen bizdensin' diyecek hâlimiz yoktur. vişne suyu, kan, yağ; en inatçı lekeler için Domestos demeyeceğim zira burası reklam platformu değildir. (Bu iş de biraz 'sana 142 tane altınım olduğunu söyler miyim hiç?' demeye benzedi ama zararı yoktur. nasıl olsa burada biz bizeyizdir.) şimdi farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum. İnsanın alnına ve adına bulaşan lekelerin de çıkması zordur. Çamur at izi kalsın mantığıyla sizi karalayan müfterilerin adınıza bulaştırdığı leke uzun süre çıkmayabilir. Yahut insanın kendi hataları yüzünden alnına bulaşan lekeler de bir ömür ona eşlik edebilir. O zaman ne Ariel ne de Domestos kâfi gelir. Bu yüzden alnımızın temizliğine de özen göstermelidir. Siz bakmayın OMO'nun "kirlenmek güzeldir" dediğine. ama siz 'ben kendimi biliyorum, beni bilen biliyor' diyorsanız sorun yoktur. sonuçta gidip iftira davası açsanız hem bir ton masraf ödersiniz hem de hâkim sizi haksız bulup bir de ceza yemenize hükmedebilir. sonuçta ülkemizin ilginç bir hukuk sistemi vardır. kara leke demişken, dişlerde oluşan siyah lekeleri de unutmamak gerekir. yoksa millet 'çekiyorum, hadi peyniiir' deyin derken; sizin dudaklarınızı açmamak konusunda direnmeniz gerekecektir. aksi takdirde sizin lekeli dişlerinizi görenler, 'bu ne ya seninki bildiğin küflü peynire dönmüş' diyeceklerdir. diş taşı için acilen bir diş doktorundan randevu almanız önerilir. acaba koladaki asit diş taşlarını eritir mi? şeklinde bir düşüncem vardır. araştırmalarım sürmektedir.

cicim ayları

radar
yeni evli insanların yaşadıkları ve birbirlerinin gerçek yüzünü henüz görmeye başlamadıkları ilk birkaç aylık dönem. cicim ayları geçtikten sonra ikisi de yavaş yavaş madalyonun öbür tarafını çevirmeye başlar. cicim aylarında her şey yolunda giidiyormuş gibi görünürken ondan sonra birden işler yoldan çıkar. aynı şey flört için de geçerlidir. çiftler bu ayların hiç bitmeyeceğini sanar fakat her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bir sonu olduğunu fark etmeleri uzun sürmez. oysa bu ayları yaşarken sanki ayakları yerden kesilmiş, başı bulutlara değiyormuş gibi hissederler. fakat 'cicim yılları' diye bir şey yoktur. bu nedenle cicim aylarının en fazla 10-11 ay sürdüğü söylenebilir.

hoş geldiniz, bilginizle eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol