yılbaşı yasağı

farmasiyen

her yıl o günü evinde çekirdek çitleyerek geçiren kişi ile taksim'de o bar senin bu bar benim dolaşarak kutlayan kişiyi eşitleyen; rutin yılbaşı eğlencelerini rafa kaldıran ve tüm yılbaşı planlarını geçersiz kılan yasaktır. bu yasak sayesinde tüm ülke tek yürek (!) yılbaşını evlerinde kutlayacaktır. buna göre 31 aralık günü 20.00 itibariyle başlayacak olan sokağa çıkma yasağı 4 ocak sabahı 05.00 saatine kadar sürecektir. tabii ki bu yasak yine işini bilenlere yarayacaktır. 'yemişim yasağını' diyen pek çok kişi rahat duramayıp kendini sokakta bulacak, daha doğrusu kendini binlerce liralık cezanın ortasında bulacaktır. bu da ekonomimize yine büyük katkı sağlayacaktır. yani yasak deyip hayıflanmaamalı; işe iyi tarafından bakmalıdır. (!) yasaklar çiğnenmek için değil, işte bunun için vardır. yani çiğnenecekse de hiç olmazsa devlet bütçesine ek gelir olması için ihlâl edilmelidir. (!) bu ulvî amaç doğrultusunda yasak işlemek, keyfekeder işlemekten daha az zararlıdır. (!) tabii onu; yasağı delip de yediği bir dünya para cezasıyla cebi delinenlere sormalıdır. gerçekten faydalı mı yoksa zararlı mıdır? bu sorunun cevabını 4 günlük yasak sürecinde elde edilecek olan ciro belirleyecektir. (!)

tabii ki bu zaman zarfında çeşitli istisnâî yerlere gitmek serbesttir. yoksa full sokağa çıkma yasağı diye bir hayalin gerçek olması mümkün değildir. örneğin balık tezgahları belirli saatlerde açık olacaktır.

ayrıca 34 maddeden oluşan bir liste yayınlanmış ve bu kişilerin de yasaktan muaf olacağı açıklanmıştır. yani aslında yasak, genelde vasıfsız elemanlar, boş gezenlerin boş kalfaları için geçerlidir. (!) tabii ki bu, işin mizahi tarafıdır. umarız bir yasak doğru dürüst uygulanır ve gerçekten bu sefer faydalı olur.
nobita
Yasak olmasa hepten çivisi çıkardı. Özellikle bir kesim varki yasaklar olmasa inanmayacak böyle bir hastalık olduğuna. Genci yaşlısı yok çok tehlikeli arkadaşlar artık bunu anlayalım. Yılbaşı kutlamak isteyen kutlasın ama kimsenin sağlığı ile oynamadan. Televizyonlar iyi reyting yarışı yapacak yalnız, tv kanallarına yarayacak yılbaşı yasağı.
mepola
Tabiki de olcak. Millet gitcek perşembe ailesine ya da başka bir yere oh keyif. Bizde evde bekleyeceğiz korona bitse de özgür olsak da ailemizi görsek diye ölme essegim ölme. Bence bu düpedüz bizi enayi yerine koymaktır. Nokta net.
mustafabahce
Sağlıj konusunda da kurallara uymayan insanlar var olduğu sürece gelecek nesilleri Allah korusun. Armut dibine düşermiş. Bazen kendini düşünmesen bile başka insanların sağlığını düşünmek gerekir.
yigitfatih
#koronavirüs bu virüs ülkemize geldiği günden itibaren yaşam durdu diyebilirim insanlar dışarı çıkamaz oldu çocuklar okullarını ozlediler derslerden geri kaldılar ama şu anki durumumuzda bu virüs bitmeye geliyor inşallah en yakın zamanda biter
ulucreis
#yılbasıyasagi bu sene alınan kararlardan en doğrusuydu bir sağlık çalışanı olarak söyleyebileceğim tek şey insanların bu virüse gerçekten çok itimat etmemesi partiler vs sorumsuzca davranması hastanede 1 gün geçirmedikleri için sorumsuz olmaları eğer ki o ortamı görseler kesinlikle bunları tekrarlayamaya güçleri yetmez.Bu yüzden yasakların kalkması bize de bağlı

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol