z kuşağı

farmasiyen
1995'den sonra doğan çılgın (!) nesil. çoğu tiktok'ta toplanmıştır. kendilerine youtuber'ları ve tiktok'çuları örnek alırlar. ekseriyeti dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanır. 2000'li yıllarda doğmuş olmasına rağmen yaşından büyük işler yapan, gayet olgun insanlar da yok değildir. fakat Z kuşağı tanımlamasıyla ifade edilen grup bunun tam tersidir. kendileri teknoloji çağında doğduğu için çocukluklarını telefon-TV-PC üçlüsü arasında mekik dokuyarak geçirmişlerdir. tabii ergenlikte de bu rutinlerine devam etmeyi sürdürürler. facebook ve instagram'da paylaştıkları cancanlı sözler ise yürek burkan türdendir. (!) onlar için teknoloji bir tutku veya lüks değil, bilakis doğal yaşamın bir parçasıdır, zaten olması gereken yaşamsal bir ihtiyaçtır. kendilerinin ebeveynleri ile seviyeli bir iletişimi vardır, evlerini bir aile ortamından çok otel gibi kullanmayı tercih ederler. çünkü teknoloji ve kendi gibi arkadaşları onları aileleriyle samimi ilişki kurmaktan alıkoyar. birçoğu modaya ayak uydurmak, popüler
olmak, sevdiği kişinin gözüne girmek gibi maksatlarla akıl almaz şeyler yapar fakat bundan hiç gocunmaz.
yaşıtlarının yaptıklarını yapmayan gençler ise genellikle 'içi geçmiş, inek, enayi' gibi sıfatlarla nitelendirilir.
tabii ki z kuşağının tüm fertleri aynı karakteristik özellikleri taşımaz. içlerinde büyük hedefleri olan ve bu hedefleri için ciddiyetle çalışan insanlar mevcut olup işte 'gençler yarınlarımızın teminatıdır' sözü onlar için geçerlidir.
cordelia
z kuşağını tek bir kalıpta toplamayı doğru bulmayanlardanım. bir z kuşağı mensubu olarak ne tiktok kullanırım, ne oturup youtuber izlerim. bu ülke bize pek şans bırakmıyor fakat çoğumuzun tek derdi geleceğimiz. hatta ben de dahil olmak üzere çok genç tanıyorum parasını kazanıp yurtdışına yerleşmek isteyen. önceki kuşaklar da çok sıkıntı yaşamış elbette fakat z kuşağı olarak bizler de az şeyle uğraşmıyoruz bu ülkede ne yazık ki.
senasizm
Toplumun belli dönemlerinde herkesin yapmış olduğu bazı davranışları normalleştiriyoruz. Hepimizin ergenliği korkunçtu tahmin ediyorum ki. Ve bu korkunçluk o dönemlerde çok genel geçer geliyordu. Sanki herkes böyleydi ve bu çok normaldi. Bu dönemde de fark etmelerini bekliyoruz. Bizde zamanında fark edemedik ve o dönemimizdeki yaşı bizlerden büyüklere garip geliyorduk sanıyorum ki hakkımızda şu anda onlar için düşündüklerimizi düşünüyorlardı. Her dönemin kendi şartı kendi durumu var. Bu nedenle biraz kalıpsal davranırken farklı odak noktalarından bakmalıyız.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun