zenginin malı

ustayazar
züğürdün çenesini yoran maddi varlıklar bütünü. öyle ya, fakirlere zenginin malından konuşmak tatlı gelir. 'şöyle şöyle yaptı kesin, çalıp çırptı, o var ya o'... neler neler diyerek kendilerini onun haksız kazanç sağladığı konusunda tatmin etmeye çalışan züğürtler, bununla 'ben fakirim ama gururluyum, onun gibi haram yemiyorum' şeklinde bir telkinde bulunurlar ve rahatlamayı amaçlarlar. oysa kendilerinin eline çok para geçse birçoğu helal-haram kavramlarını rafa kaldıracaktır. zenginin malına hiçbir zaman sahip olamayacağını düşünen ve kendinden umudu kesmiş olan kişiler, derin bir kıskançlık duygusu ile 'parası var ama bir halta yaramaz, cüzdanı dolu ama beyni boş' gibi türlü türlü söylemlerle zengin şahsın arkasından gıybet etmeyi bir alışkanlık hâline getirirler. oysa zenginin malından konuşmak onların malını azaltmaz, fakire de bir şey kazandırmaz. bunu yapacağına 'ben nasıl akazanırım?' sorusunun cevabı üzerinde kafa yorsa kendisi için daha faydalı olur.

hoş geldiniz, bilgiler eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

yazar olun