akşam yatmaz sabah kalkmaz

nobita
Aksam yatmaz sabah kalkmak bilmez insan tipi tam olarak ben oluyorum sanırım. Yapım böyle arkadaşlar kendimi bildim bileli akşam uykuyla hiç işim yok ama sabah uykusuna aşığım resmen. Gece bazen kalkarım biseyler atistirir gene yatarım. O keyfimi kimse elimdem alamaz valla.
cansin
#uyku düzeni
Bağışıklık sisteminde önemli bir etken olan uyku düzenini oluştururken öncelikle bir günde ihtiyacın olan uyku saatini belirlemen gereklidir. Sağlığımızın için, genç yetişkinlerin 6 saatten çok, 11 saatten az; yetişkinlerin ise 5 saatten çok, 9 saatten az uyuması gerekmektedir. Ancak uyku ihtiyacı kişiden kişiye de değişir.Yapılan araştırmalara göre insanlar 90, 120 veya 150 dakikalık döngüler içinde uyurlar. Yani eğer yeterince uyuman gerektiğinde hala yorgun hissediyorsan bir döngünün ortasında uyanmış olabilirsin. Bu nedenle bu döngülere göre alarmlar kurarak kendi döngü zamanını bulabilirsin. Sağlıklı bir uykunun 3 ila 5 döngü arasında gerçekleşmesi gerekir. Buna göre bir düzen belirleyerek önce uyku ihtiyacını tanımlamalısın.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun