çocuk olmak

farmasiyen
öcülere inanacak, annesi onu dövdükten sonra bile yine annesine sarılacak kadar saf olmaktır. aydede ile arkadaşlık etmek, gargamel'den, cadılardan, devlerden korkmaktır. hayat fakültesinin hazırlık sınıfında okumaktır. en ufak şeylere bile kızıp küsmek ve oynamaktan vazgeçmek, ama bir taraftan da dünyayı kurtarmayı, uzaklara uçmayı, kötülerle savaşmayı hayal etmek, kendi dünyasında en cesur insan olmaktır. tabii çocuk olmak her yaş grubu, dahadoğrusu her bir çocuk için farklı anlamlar ifade eder. esirgeme yurtlarında, yetimhanelerde büyüyen kişiler için çocuk olmak aile özlemini en derin şekilde hissetmektir. onlar için çocukluk, hiçbir zaman tadına varılarak yaşanamamış ızdıraplı bir zaman dilimidir. lüks evlerde, bakıcıların elinde büyüyen çocuklar için çocuk olmak her istediğinin alınması, her dediğine tamam denilerek alabildiğine şımartılmaktır. böylece egoist bir insan olmanın temelidir. köyde yaşayan, her gün okula gitmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan veya ya maddi imkânsızlıklar ya da bağnaz bir aile yüzünden hiç okula gidemeyen çocuklar için ise bu süreç, her zaman hevesinin kursağında kaldığı, her şeyi içine attığın, ama buna rağmen umudunu kaybetmediğin, hayallerine sarıldığın, büyümek için bitmesini dört gözle beklediğin bir dönemdir.

edit: 18 yaşının altındaki herkese kanunlar tarafından 'çocukk' sıfatı verilmiş olsa da ergenlik çağına gelip -kusura bakmasınlar ama- kazık kadar olan kişileri de çocuk olarak görmek yanlıştır. 18 yaşın altında diye çocuk gibi muâmele görsün, her yaptığına göz yumulsun; böyle bir memleket yoktur.

tüm çocukların, çocukluklarını yaşayabilmeleri, gerçekten çocuk olabilmeleri dileğiyle.
blue raven
çocuk olmak demek hayata karşı yanlış yapma hakkına sahip olmak demektir. çocuk olmak demek içindeki aç olan merakı öğrenerek gidermek, sahip olduğun iyi niyeti ve hayata karşı kirlenmemiş sevinci taşıyor olmak demektir. içinde bulunduğun şartlar ne kadar kötü olsa da dayanma gücü yüksek olmak demektir. çocuk olmak demek karşılıksız sevmeyi ve özellikle de birisi tarafından tutkuyla sevildiğini hissettmek demektir.
içimizdeki çocukları öldürmeyelim, yaşam daha güzel olur eminim....
proboss
Çocuk olmak dünyanın en saf duygularından biri. Eğer çocuksanız dünyadaki birçok kötülüğü kıskançlığı ya da fesatlığı ya da için kötü insanları henüz tanımıyorsunuzdur. Çocukların belki de asla geri döndüremeyeceğin şey herhalde saf sevgi olacaktır ileriki yaşlarda.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun