depremler

danisman
Depremler, orojenik, epirojenik ve yanardağlarlarin patlak vermesi sonucunda oluşan doğal oluşumlardır. Yıkıcı faaliyeti olurlar genelde. Genç olusumlu levhaların olduğu alanlarda genelde daha çok olur. Dolayısıyla bu bölgelerde yaşayan insanlar, depremler konusunda gerekli bilgiye sahip olmalı ve ona göre de önlemler almalıdır. Ne yazık ki gününüz insanin önceliği can değil, maldir. yapılarda ucuz ve kalitesiz malzeme kullanimi söz konusu olduğu için, depremlerde çokça can ve mal kaybı yasanabiliyor ne yazık ki. Gerçekten deprem değil, hırsızlar öldürür.
danisman
Son zamanlarda depremler, farkedildiyse eğer hayatımızda daha çok yer edinmeye başladı. Sürekli sağdan soldan gelen deprem duyumlariyla hepimiz panikleriz ama sadece o an. Unutmayalım ki depremler sadece deprem olarak gelmez dikkatinizi çekerim. Depremler, dolaylı olarak diğer başka doğal afetlere de sebep olabiliyor. Tsunami, seller, fırtınalar ve heyelan gibi daha bircok felaket sayabiliriz. Dolayısıyla sel ve heyelan riskinin fazla olduğu alanlarda can ve mal kayiplarini önlemek için buralar yerleşim yeri yapılmamalı. Geçenlerde yaşanan sel felaketlerini ve heyelan sonucu oluşan toprak kaymalarini ve bu uğurda yaşanan kayiplari unutmayalım. Genç olusumlu bir cografyada yaşadığımız için, evet belki tsunami yasamayacagiz ama hayatımızdan depremler de seller de fırtınalar da eksik olmayacak. Bu yüzden yaşanacak olan kayıpları en aza indirmek ya da hiç yaşanmasina olanak vermemek için üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmemiz gerekir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun