kutsal yaşam arşivi

eski defterler
Gelmişi Geçmişi Silmeyen Sözlük: Kutsal Yaşam Arşivi

Sözlük artık kutsal yaşam arşivi. Gelmişi geçmişi silmeyen Eski Defterler ile arşiv tutmak hem eğlenceli hem de güvenli. Paylaşımlarınızın kayıtlı olması, yıllar sonra yeniden dönüp bakma imkanı tanıyor. Bu sayede sözlük, kutsal bir arşiv oluyor.

Peki, sözlük yazarları tam olarak ne yapıyor? Aslında açılan her konu başlığı için fikrinizi sunmanız mümkün. Fakat bunun dışında sizler de günlük hayatınızın deneyimleriniz, popüler olan, gündemde olan bir konunun kritiğini sözlük üzerinden yapma imkanı buluyorsunuz. Bu sayede hem pek çok bilgi kalıcı hale geliyor hem de yorum yapabileceğiniz bir alan sizlere ulaştırılmış oluyor. Tamamen kutsal bir arşiv üzerinden kayıtlarınızı tutma imkanı buluyorsunuz. Sizinle birlikte pek çok yazarın da arşiv olarak sözlüğü kullandığını göreceksiniz.

Popüler Sözlük

Online sözlükler, deneyim paylaşmak açısından son derece popüler. Yazar, online bir sözlükte yer aldığında paylaşımlarının çok daha fazla kişiye ulaşacağını da biliyor. Bu sebeple popüler olan bir sözlüğün tercih edilmesi yazarlar için de önemli. Çok sayıda yazarın olduğu bir sözlükte yer almak, popüler kişilerin olduğu sözlükte yer almak yazarlar için büyük bir avantaj. Hem tartışılan konuların niteliği hem de tartışma biçimi kontrol altında tutulmuş oluyor.

Çok sayıda meslek grubundan kişiler sözlükte yazar olarak yer alıyor.

Paylaşımları yapan farklı meslek gruplarından kişiler var. Doktorlar, mühendis ve avukatlar yazar olarak bulunduğu sözlükte deneyimlerini paylaşıyor. Gündeme dair fikirlerini sunuyor. Bu sayede okuyucu kitlesinin de genişlemesi sağlanıyor. Çünkü çok sayıda kişi, farklı yazarların merak ettiği yorumlarını günlük olarak takip ediyor. Farklı yorumları merak eden, okumak isteyen kişiler de sözlükte yerini alabilir.

Nitelikli bir ortamda popüler konulara yer veriliyor.

Sözlükte başlık açmak konusunda özgürsünüz. Yazarlar tartışmak istediği her konuyu tartışabilir. Sizin açmış olduğunuz başlıklar üzerinden de yorumların yapılması, pek çok kişi ile konunun yorumlanması sağlanabilir. Tüm tartışmaların nitelikli bir ortamda olması dışında, ilgilinizi çeken ve merak eden bir tartışma olması için mutlaka popüler konular tercih edilir.

Dijital Arşiv

Kayıtlarınız dijital ortamda tutulduğundan, geçmişe dönük aramalar yapmak ya da geçmişe dönük şahsi paylaşımlarınızı görebilirsiniz. Arşiv tamamen tarihlere göre kontrol sağlayabileceğiniz aynı zamanda arama butonları ile sorunsuz işlemlerin gerçekleşmesi demektir. Dijital olması son derece avantajlıdır. Geri dönük inceleme dışında, aynı zamanda paylaşımların daha kolay olması, daha kolay içerik belirlenmesi de söz konusudur.

Silinmeyen sözlük arşivi…

Her zaman ve her yerden giriş yapılarak arşive ulaşmak mümkün olduğundan silinmeyen kutsal bir arşivdir. Tamamen sözlük yazarlarının severek yazı yazacağı, memnun olacağı şekilde geri dönüşler alacağı ve onun da pek çok konuya dahil olacağı başlıklara yer verilen sözlüktür. Unutmak istemediğiniz deneyimlerinizi paylaşmanın ötesinde, pek çok kişinin de unutamadığı deneyimleri okuyarak kendi hayatınıza yön vereceksiniz. Kısa süre içinde artan yazar sayısı sayesinde, sözlük son derece popüler olmayı başarmıştır. Ayrıca her şeyin dijital ortama aktarılmış olduğu bu çağda son derece önemlidir.

Anında paylaşım yapılan sözlük arşivi…

Sözlük sayesinde zaman kaybetmeden hem yazmak hem paylaşmak tamamen yazarlara kalıyor. Kısa sürede yazınızın, sorunuzun çok sayıda kişiye ulaşmasını sağlamak için dijital anlamda yer alacağınız bir sözlük olması son derece önemlidir. Tıpkı arşivinizi seneler sonra açıp baktığınızda görseller ile birlikte içeriklerinizi görme duygusunu online platformda da yaşayacaksınız. Üstelik bu platformda silinme ya da kaybolma, zarar görme gibi bir tehlike de bulunmuyor.

Görseller ile paylaşımlarınızı destekleyebilirsiniz…

Paylaşımlarınızı görseller ile destekleyebileceğinizi biliyor musunuz? Arşiv görsellerin de yer alacağı bir yerdir. Tamamen paylaşımlarınızın net şekilde ifade edilmesini sağlamak açısından, detay vermeniz ve çok daha kolay şekilde karşı tarafa geçmesi açısından önemlidir. Sözlükte görsel ekleme butonu olduğunu da göreceksiniz. Görsel ekleyerek paylaşımlarınızı o şekilde yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızın akılda kalıcı ve daha profesyonel hale gelmesi sağlanır.

Online Sözlük Kuralları

Sözlük arşivinin en iyi şekilde oluşturulması için belirlenen kurallar var. Bu kurallar herkesin eşit ve güvenli bir ortamda paylaşımını yapması içindir. Hiçbir şekilde özgürlüklere kısıtlama getirmeden, rahatsız edici unsurların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Küfür, argo ve buna benzer kelimelerin yazılması sözlük editörleri tarafından kontrol altındadır. Herhangi bir sorun olması durumunda ise yazarlara gerekli uyarılar yapılır. Bu sayede hem herkesin memnun olacağı bir ortamın yaratılması hem de kurallar ile niteliğin arttırılması mümkün olur.
Yazarların belli bir saygı çerçevesi içinde paylaşımlarını yapması istenir. Hem okuyucular hem de diğer yazarlar göz önünde bulundurularak platformda argo sözcük, hakaret içeren yazıların olması engellenir. Düzenli olarak kontroller yapılarak editörler tarafından hiçbir yazar ve okuyucunun rahatsız olacağı bir ortamın oluşmasına izin verilmez.

En özgür sözlük platformu…

Kurallar çerçevesinde oluşturulan platform sizi kesinlikle rahatsız etmez. Kurallar tamamen kendinizi daha özgür hissettiğiniz bir ortamda yer almanızı sağlar. Ayrıca yazılanların da güvenliği sağlanmış olur. Tüm bunlar sayesinde arşiv çok daha nitelikli hale gelir. Kendinizi hem güvende hem de özgür hissedeceğiniz bir platform olan Eski Defterler ile siz de arşivinizi tutabilirsiniz. Yorumlarınızı, paylaşımlarınızı ve istediğiniz görseller ve çok daha fazlası sizin için saklanıyor. Üstelik istediğiniz zaman istediğiniz yerden giriş yaparak erişim hakkına sahipsiniz.

Sözlük Yazar Başvurusu

Yazar olmak ister misiniz? Başvurunuzu yapmanız halinde kısa süre içinde kontroller yapılacaktır. Editörler tarafından onay verilerek sözlüğün yazarı olmanız mümkündür. Zaman kaybetmemek ve istekli olan kişilere şans vermek açısından bu işlemler en hızlı şekilde tamamlanır. Siz de kısa süre içinde sözlükte paylaşımlar yapabilirsiniz. Başvuru işlemi için sözlüğün resmi internet sitesinden giriş yaparak yazar ol butonundan hareketle başvurunuzu yapabilirsiniz. İstenen kişisel bilgilerin gizliliği güvenlik kapsamında saklı tutulur. Bilgilerinizi rahatlıkla girmeniz sağlanır. Kişisel detaylar, doğum tarihi ve buna benzer bilgiler ile hesap açma işleminin gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Yazar Başvurusu Onayı;

Diğer sözlüklerin aksine son derece hızlı bir şekilde onay aşaması gerçekleşmekte. Başvurunun bir an önce onaylanması ve yazar olarak sitede yerinizi almanız son derece hızlı bir şekilde olacaktır. Bilgilerinizi eksiksiz girmeye ve doğrulama aşamasını sonlandırmaya özen gösterin. Ardından editörlerin son kontrolleri yapması, incelemelerini tamamlanmasından sonra sizin de yazar olarak sözlükte yerinizi almanız sağlanır. Sözlük yazarı başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Sözlük Editör Başvurusu

Yazar olarak yer aldığınız bir sözlükte editör olmak istiyor olabilirsiniz. Editör olmadan önce istenen mutlaka siteyi tanımak, sözlüğe alışmak ve kuralları benimsemektir. Sonrasında sözlük yöneticisi olmanız uygun görülür. Sizin sözlükte yazar olduğunuzda ne kadar zaman geçirdiğiniz, ne kadar paylaşım yaptığınız gibi aktiflik durumu önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak seçim yapılacaktır. Bu sebeple sözlükte editör olmak isteyen bir kişinin öncesinde yazar olarak iyi bir izlenim yaratması gerekiyor. Sözlük editör başvurusu ve diğer aşamalarda yöneticiler kontrollü şekilde hareket ederek sözlük kurallarını da bildirip dilediğiniz göreve gelmenizi sağlayacaktır.

Aktif bir sözlük ile paylaşımlar yaparak kendi arşivinizi oluşturabilirsiniz.

eski defterler
'Kutsal Yaşam Arşivi' sloganıyla hareket eden Eski Defterler, 'sözlük' anlayışını kökten değiştiren yeni bir oluşumdur. Herkesin fikirlerini hem özgürce hem de başkalarına saygı çerçevesinin dışına çıkmadan dile getirdiği bu platform, her geçen gün genişleyen üye kadrosundan güç almaktadır.

Eski Defterler'in kendini 'yaşam arşivi' olarak nitelendirmesi boşuna değildir. Zîrâ Eski Defterler; geçmiş, bugün ve yarını harmanlayan; farklı görüşlere sahip binlerce insanı aynı çatı altında buluşturan ve bu sayede birbirinden renkli ortamlara sahne olan koca bir dünyadır.

Eski Defterler'de yemek tariflerinden gündemdeki popüler konulara; tarihi olaylardan gelecek yıllarda bizi nelerin bekliyor olabileceğine kadar her konuda konuşulur. Çünkü burada herkesin söyleyecek bir şeyi vardır. Ancak Eski Defterler bir haber sitesi, blog veya sosyal medya platformu değildir. Bilakis o; hem tüm bunlardan farklıdır, hem de tüm bunların özelliklerini bünyesinde toplamıştır.

Yani Eski Defterler ile Türkiye'den ve dünyadan haberdâr olmak da; bilimden sanata muhtelif konularda ilginç şeyler okumak da, Facebook veya Instagram'daymış gibi paylaşım yapmak da mümkündür.

Velhâsılı Eski Defterler demek bilgi, eğlence ve samimiyet demektir. Kurulduğundan beri çizgisini bozmayan Eski Defterler; 'bilgiler eskimesin, paylaşılarak hep tâze kalsın' diye faaliyettedir.

Eski Defterler'de Neler Var?

Aslında bu; 'dünyada neler var?' demek gibi bir şeydir. Dünyadaki şeyleri sayıp bitirmek nasıl mümkün değilse, internet adını verdiğimiz sanal evrende yer alan Eski Defterler gezegenindeki şeylere sınır koymak da öyle imkânsızdır.

Eski Defterler bir gökyüzü olarak nitelendirilebilir. Bu siteye katılım sağlayan bütün üyeler ise o gökyüzünde birer yıldızdır. Evet; belki bazıları daha parlaktır. Yazılarıyla Eski Defterler semâsını daha güzel aydınlatmaktadır.

Ama bu yıldızların hiçbiri sönük değildir. Öyle kenarda sessiz sessiz izleyenler bile, Eski Defterler için çok değerlidir.

İşte bu platform sıcak ortamını buna borçludur. Herkes birbirinin düşüncesine kıymet verdiği için, en harâretli başlıklarda bile kimi zaman hoş bir sohbete tanık olunur.

Burada tartışmalar seviyelidir. Eleştiri olacaksa bu; yıkıcı değil yapıcı nitelik taşır. Elbette herkes birbirine zıt fikirler de beyân eder. Ancak bu, polemik oluşturmaz. Tam aksine çeşitlilik meydana getirir. Düşünce zenginliği Eski Defterler'in değerine değer katarken her üye buradan her gün, mutlaka yeni bir şeyler öğrenmiş ve güzel vakit geçirmiş olarak ayrılır.

Eski Defterler'de Neler Yok?

Şimdi de bu soruyu tersten sormak îcâb etmektedir. Eski Defterler'de olmayanlar; 'insânî ve millî değerlere aykırı her şey' diye özetlenebilir.

Örneğin;

• Eski Defterler'de 'şucu, bucu' diye ayırım yoktur.
• Hiçbir Eski Defterler üyesi sırf kendisi gibi düşünmüyor diye başka bir üyeyi aşağılamaz, rencide etmez. Bunları yapanlar olduğu takdirde uyarılır. Tekrar ederler ve platformun huzurunu kaçırmakta ısrarcı olurlarsa uzaklaştırılırlar.
• Eski Defterler'de konu sınırlaması da bulunmamaktadır. Herkes dilediği her alanda, arzu ettiği gibi yazabilir. Riâyet edilmesi gereken tek şey; yazmak ama karalama yapmamaktır. Kısaca Eski Defterler herkesi; 'bu bana yazılsa hoşuma gider miydi? Bunu yazmam insanlara fayda sağlayacak mı?' sorularını sorarak yazmaya teşvik eder.
• Eski Defterler'de holiganlık, terör savunuculuğu, dînî değerleri hafife alma, herhangi bir kişi veya grupla alay etme; küfür, hakaret ve benzeri kaba sözler de kendine yer bulamaz.
• Özetle Eski Defterler'in her sayfası ayrı bir âlemdir, oku oku bitmez. Burada yırtık sayfa barınmaz.

Eski Defterler'in Amacı Ne?

Eski Defterler sadece bir sözlükten ibaret değildir. Tüm üyelerinin hayatına dokunmak, onlara bir şeyler katmak amacıyla yola çıkan Eski Defterler; günün koşuşturmasında mola verilen bir yer, doğru bilgi için başvurulan bir kaynak, iki lafın belini kırmak amacıyla ziyaret edilen bir muhabbethânedir.

Eski Defterler'de herkes bildiklerini aktarabilme imkânına, bunca zaman sustuklarını açıklayıp rahatlama fırsatına, yüreğinden gelenleri başkalarına hediye etme olanağına sahiptir. Bunun için sadece üye olmak kâfidir. Üyeliğin aylarca, yıllarca onaylanmasını beklemek gibi bir mecburiyet yoktur.

Üstelik burada hiçbir üye; 'acaba şunu yazsam reklam yapıyorsun diye banlarlar mı?' ya da 'şöyle desem dalga geçerler mi?' gibi bir endişe yaşamaz. Çünkü yukarıdaki kurallara uyulduğu müddetçe kimsenin yasaklanmayacağını bilir. Eski Defterler yönetimi bu aile daha da büyüsün isterken; kafalarına göre bir üyeyi siteden men etmeleri olacak şey değildir.

Eski Defterler yöneticilerinin hepsi üyelerden bir farkının olmadığını düşünür. Yani burada alt-üst sistemi yoktur. Yöneticiler sitenin düzenini sağlamakla görevlidir ama; onun dışında kimseye 'admincilik' oynamazlar. (!) Burada herkesin hesabı, ona özel bir alandır. Bu alana izinsiz müdâhale edilmez.

Eski Defterler üyeleri yazdıklarının hep orada kalınacağından ve asla silinmeyeceğinden emindir. Hem üyeler; yazılarının binlerce kişi tarafından okunmasının mutluluğunu da yaşamakta, hem de burada yazarak kendilerini geliştirmektedir.

Eski Defterler'e üye olmak ve bu üyelikten sınırsız olarak yararlanmak ücretsizdir. İnternetin nezih mekânlarından biri olan Eski Defterler, bir yandan mütevâzî, bir yandan çok iddiâlıdır. Bilginin adresi, eğlencenin merkezi, sözlük kelimesinin en iyi karşılıklarından biri olan Eski Defterler'in; her sayfasında değil, her satırında keşfedilmeyi bekleyen nice şeyler vardır.

Eski Defterler'den Sürprizler

Eski Defterler monotonluğa, tekdüzeliğe şiddetle karşı çıkar. Kendini her zaman güncel tutan Eski Defterler; üyeleriyle arasındaki bağı güçlendirmek için onların ilgisini çekecek şeyler yapmaktan da geri durmaz.

İlerleyen süreçte Eski Defterler'in çeşitli yarışma ve çekilişler düzenleyecek olması buna örnektir. Ayrıca Eski Defterler buluşması da, üzerinde düşünülen bir konudur. Daha bunun gibi pek çok etkinlik, Eski Defterler yönetimi tarafından değerlendirilmekte; üyeler için her zaman daha da iyisini yapmak hedeflenmektedir.

Eski Defterler İsmi Nereden Geliyor?

Bu projenin hayata geçirilmesine karar verildiğinde birçok alternatif arasından Eski Defterler ismi seçilmiştir. Çünkü amaç başından beri zaten, eski defterleri açmak, unutulmaya yüz tutanları yâd etmek, külleri yeniden alevlendirmektir.

Ama Eski Defterler'in geniş perspektifi 'bugün' ve 'yarın' dediğimiz zaman dilimlerini de kapsamaktadır. Flashback yaparak geçmişe gitmek, bugünü nasıl daha iyi yaşayabileceğimizi konuşmak burada bir gelenek hâlini almıştır. Hepsi bu kadar da değildir.

Eski Defterler üyeleri gelecek hakkında da hasbihâl eder. 'Olan oldu, konuşsan ne fark eder?' veya 'Dereyi görmeden paçaları sıvama!' gibi sözler Eski Defterler'in lügatinde yoktur.

• Eski Defterler bilir ki geçmişi değiştirmek imkânsızdır. Fakat geçmiş hakkında konuşmak; güzel anıların orada solup gitmesini önler. Yapılan hataların tekrarlanmasına engel olur.
• 'Şu an' ile ilgili konuşmak; günün değerlendirmesini yapmak ise daha iyi bir geleceğe zemin hazırlar.
• 'Ne olacak?' diye, sonraki zaman için fikir yürütmek, ilerleyen süreçle ilgili tahminlerde bulunarak planlar yapmak ise zaten insanoğlunun doğasında vardır. Bu özellik muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek, yaşanabilecek durumlara hazırlıklı olmak noktasında önemlidir.
• İşte Eski Defterler bu üç temel üzerine kuruludur. 'Dün', 'şimdi' ve 'henüz yaşanmamışlar' arasında köprü olan Eski Defterler'in yelpâzesi, bu üç boyutu da alacak kadar geniştir.

Kısaca Eski Defterler yüzyıllar öncesini de, 2021 dünyasını da, asırlar sonrasını da kucaklar. Herkese bağrında yer açan Eski Defterler'de; üyeler bahçıvan, sözlük bir ağaç, her başlık bir toprak ve üyelerin bu başlığa yazdığı tüm bilgiler sudur. Bahçıvanlar ağaca su vermeye devam ettikçe güzel çiçekler açacağı, her yere bahar geleceği ve toprağın hiç kurumayacağı şüphesizdir. Siz de bir bahçıvan olmak istiyorsanız Eski Defterler'in kapısı her zaman açıktır.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun