uzaktan eğitim

biriyilikhayali
Ülkedeki göz rahatsızlığı oranını ciddi şekilde artıran uygulama. Canlı eğitime katılım zorunluluğu getirilmese, EBA TV düzgün ve yeterli bir yayın sistemi geliştirse, bir de: okul kitapları "öğretmen anlatımına bağımlı" hazırlanmasa, herşey çok daha güzel olabilirdi...

Not: Bu derslerden en çok: içinde tek satır Türkçe olmayan İngilizce öğretim kitabı (İngilizce öğreneceksiniz ama kitabı okuyup anlamak için önce İngilizce öğrenmeniz gerekiyor. Bunun bir de Arapça kitap versiyonu var; İngilizce bilen her yerde çıkıyor ama evde Arapça bilen yoksa çocuk yandı ki yandı...), bir de Türkçe kitabı sorun olarak ilk sırada yer alıyor. (Türkçe kitabında da sadece hikaye, şiir, bir de "okudun ama ne anladın bakim?" etkinlikleri var; diğer tüm dilbilgisi konuları öğretmenin ek olarak beyan edeceği güne kadar "gizli/bilinmeyen" statüsünde...)

Öğretmenler değerli, ancak eğitim için öğretmene bu derece bağımlı bırakılmayı anlayamıyorum. Sanırım "zorunlu eğitim neden zorunlu", bunu hissettirmek için böyle yapıyorlar; çünkü öğretmen konuları anlatmasa, "bu" kitaplardan eğitim almak mümkün değil. (Oysa ki kitap denilen şey, bugün dünya üzerinde geçmişten geleceğe uzanmış tüm bilgilerin yegane kaynağı. Yeter ki okuma yazma bil, yeter ki öğrenmek iste; onlar tüm bildiklerini sana vermeye hazırdı...)
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun