confessions

blue raven

1. nesil yrd. yönetici - üstad - yrd. yönetici -

  1. toplam entry 344
  2. takipçi 3
  3. puan 10508

sokrates

blue raven
Karşısındakini kendi cevaplarıyla ikna etme, anlatmaktan çok soru sorarak cevabı buldurma gibi teknikleriyle felsefeye bir boyut kazanmıştır. Ne varki bulunduğu çağda öğrencilerini aydınlattı daha önce sorulmamış sorularla onlara vizyon kattığı için mahkeme tarafından tehlikeli bulunmuş ve ölüm cezasına çarptırılmıştır.
O zamandan bu zamana taşınmış anektodları ise tam bir hayat dersi niteliğinde olmuştur. Üzerine düşünülecek oldukça fazla diyaloğu vardır.
Sokrates'ten Hayat Dersi Niteliğinde 10 Anektod

deyimlerin hikayeleri

blue raven
foyası meydana çıkmak
Kuyumcular yaptıkları yüzük küpe gerdanlık gibi ziynet eşyalarının üzerine mücevherin ışığı daha iyi yansıtması ve parlaklığının artması için FOYA adı verilen bir madde sürerler.Zamanla sürülen bu foya dökülür.Bu duruma foyası çıkmış denilir. Halk arasında yalan söyleyen sahtekarlık yapan kişilerin yalanları ortaya çıktığında "foyası meydana çıktı" şeklinde benzetme yapılır.

deyimlerin hikayeleri

blue raven
dingonun ahırı
zamanında tramvaylar 2 atla çekilirken dik Şişhane yokuşunu çıkabilmek için Azapkapı'dan takviye at alarak yokuşu çıkabilirlermiş. Tramvay bu haliyle Taksim'e kadar gelir, burada çıkartılan atlar, bugün Taksim alanının batı kısmındaki sular idaresi maksemi ile Fransız konsolosluğu arasında bir ahırda bir süre dinlendirildikten sonra tramvaya bağlanmadan boş olarak Azapkapı'ya götürülürlermiş. Taksim deki bu ahırı Dingo adlı bir rum vatandaş işletirmiş. Gün boyu bir sürü atın girip çıkmasından dolayı dilimizdeki '' Burası Dingo' nun ahırı mı giren çıkan belli değil '' sözünün buradan geldiği söylenir.
0 /

hoş geldiniz, bilginizle eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol