confessions

danisman

2. nesil eli kalem tutan - üstad - eli kalem tutan

  1. toplam entry 1020
  2. takipçi 4
  3. puan 48483

arda kural ve yıldız asyalı

danisman
Arda Kural, geçtiğimiz akşam eski sevgilisi Yıldız Asyalı'yı sahne aldığı mekanda dinlemeye gitmişti. 24 yıl sonra görüşen ikili dün 2. Sayfa'da karşı karşıya geldi. Yaşadıkları aşkı anlatan eski sevgililerin peş peşe gelen itirafları programa damga vurdu. Hey gidi günler hey, Eyvah eyvah kızım büyüdü filminde ne kadar da sıcak iki karakteri canlandırıyordu iki oyuncu da. Severek izlediğim bir çocukluk filmimdi diyebilirim. Zaman bu her şeyden götürdüğü gibi herkesten de götürüyor. Yani diyeceğim, köprünün altından sular akıyor yani zaman bu, kimse durduramıyor. Geçmiş olsun demek düşer bize, de ardan geçen onca zaman sonra yine bir arada görmek bu çiftleri, gerçekten eskileri hatırlattı.

şule yüksel şenler

danisman
Şule Yüksel Şenler, Kayseri'de 29 Mayıs 1938'de altı kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazandı. Aslen Kıbrıslı olan Şenler, küçük yaşta ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Eğitimi ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1960'lı ve 70'li yıllarda kaleme aldığı yazılar ve katıldığı konferanslarla adından söz ettirdi. Huzur Sokağı kitabının yazarı ve aynı adlı eserin uyarlanmış filmi de kendi döneminde ayrıca çok popüler oldu. 28 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul'da vefat eden yazar aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın tanışmasına da vesile olmuş biri olarak bilinir. Kendisine Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

abd savunma yetkilisi

danisman
ABD Savunma Yetkilisi: “Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik adımı geniş çaplı bir işgalin ilk aşaması.” Diye açıklama yaptı. Doğrudur, çünkü başından beri Ukrayna'nın kendi toprağı olduğunu iddia eden bir liderin, bu topraklara yönelik düşüncesi, ilhaktan başka bir şey olamaz.

ukrayna başkanı zelenski

danisman
Zelensky: “Eğer bugün bize yardım etmezseniz, savaş yarın sizin kapınızı çalacak.” Diye açıklama yaptı. Doğru demiş başkan. Zira çıkarlarını koruma güdüsünün hakim olduğu bu dünyada elbette ki bir kısır döngü içinde devletler birbirini etkilediği gibi birbirinden etkilenir de olumlu ya da olumsuz anlamda. O yüzden yolun başındayken olumsuz bir durumun önünün kesilmesi, herkesin hayrına olur derim.

akp sözcüsü ömer çelik

danisman
AKP Sözcüsü Çelik: "Avrupa Birliği'nin sadece kınama üreten bir mecra olduğu görüldü. Bir kere daha Avrupa'nın siyasi vizyon ve kapasiteden yoksun olduğu gözler önüne serildi. Sonuna kadar katılıyorum bu görüşe de biraz geç olmadı mı sizce de? AB ve ABD'nin Ukrayna'ya destek için gerekli silah ve lojistik yardımı yapmaya çalışması, Rusya'ya da kınama cezaları vermesi sadece, Ukrayna'ya bana göre yardım değil ateşe körükle gitmekten, savaşı daha da kızıştırmaktan başka bir şey değildir.

antalya rus eğitim ve kültür derneği başkanı ekaterina

danisman
Antalya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ekaterina G: "Askerler birinin kocası birinin oğlu kiminin de babası. Ukraynalılar bizim kardeşimiz. Alanya'daki derneğimizde çok Ukraynalı da var. Birlikte dua ediyoruz. Olay çabuk bitsin. İnsanlar ölmesin. Biz barış istiyoruz" Diye açıklama yaptı. Sonuna kadar bu görüşteki insanların görüşünü savunuyorum. Savaşsız bir dünya istiyoruz. Kavgasız ve gürültüsüz... Barış içinde yaşamak varken bu kavga ne diye? Gerçekten de çıkan savaşların nedeni liderlerin çıkar çatışmaları sonucudur. Eminim ki ülkelerdeki insanların hiçbirinin savaş taraftarı olabileceğini düşünmüyorum. Barış istiyoruz ✊

kremlin sözcüsü peskov

danisman
Kremlin Sözcüsü Peskov: Ukrayna “tarafsız” olacağı konusunda uzlaşıya hazırsa, Putin Ukrayna yetkilileriyle masaya oturmaya hazır. Diye açıklama yaptı. Rusya gibi bir tehdit, baş ucumda olduğu halde tarafsız kalabilmek mümkün mü Ukrayna açısından. Muhakkak ki diğer dış güçlerin desteğine her zaman ihtiyaç duyacaktır. Lakin aç gözlü diğer güçler kendi çıkarları için ne yazık ki Ukrayna'yı da piyon gibi oynatacaklardır maalesef. Zira dünya bir santranç; insanlar, birer piyon misali...

rusya dış işleri başkanı lavrov

danisman
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Rusya, BM'nin adalet ve ilkelerine dönmek için her zaman diyaloga hazır olacak. Halen uluslararası hukuk ve sorumluluklara dönme şansımızın olduğunu umuyoruz diye açıklama yaptı. Bakıyorum da Putin'den sonra Lavrov'un varlıklarına el konulduktan sonra bakanın savaş karşısındaki tutumunda diplomatik ilişkiler görüşü hakim olmuş. Para, para para... Sen nelere Kadirsin. Varlığın bir dert yokluğun yara adeta.

bakan nebati

danisman
Bakan Nebati, savaşın olası etkilerine karşı, "Türk lirasına güvenin" dedi. 1 doların 13,8... TL olduğu duruma mı güvenelim acaba? Benim nedense kimseye ve hiçbir şeye güvenim kalmadı. İnsan oğlunun elinin değdiği her şey harabeden ve viraneden başka bir şey değil. Tek umudum Allah'ım. Zira mal da O'nun, can da...

formula 1 yarışı

danisman
Formula 1 2022 takviminde Rusya yerine Türkiye yer alabilir BBC haberine göre. Bence de bir zahmet olmasın. Tüm bu yapılanlardan sonra hala bu tarz yarışmalarla Rusya'nın ekonomisine destek olunacaksa eğer diyecek söz bulamam, zira zaten söylenecek çok şey olduğu halde dillerin lal olduğu bir süreçteyiz. Savaşa Hayır!!!

ingiltere lideri boris johnson

danisman
İngiltere Lideri Boris Johnson: Amacımız ekonomik olarak Rusya'ya zarar vermekte. Rusya'yı besleyen gaz ve petrol ticaretine zarar vermek. Diye açıklama yaptı. Düşünüyorum da santranç konumundaki Ukrayna üzerinden daha ne kadar insanları piyon olarak kullanılacak dış güçler tarafından bir öngörüde bulunamıyorum. Allah'ım zorda kalanların yardımcısı olsun.

rusya-ukrayna savaşı

danisman
Rusya: “Ukraynalı sınır muhafızları sınırlardaki tüm görevlerini bıraktı.” Diye açıklama yaptı. Zorda olan herkesin yardımcısı olsun Allah'ım. Burdan yazıp konuşmak kolay gelebilir ama gerçekten de eğer aydınlığa bir ülke çıkmak istiyorsa, gerektiğinde topyekûn olarak geceyi yaşaması gerekir o ülke. Dolayısıyla savaş durumunda olan askerlerin savunmayı bırakmış olması, karanlığı aydınlığa tercih etmiş oluyor. O yüzden tüm savaşlardan sana sığınırız Allahim. Sınama bizleri.

ukrayna savaşı ve borsa

danisman
Borsalar da bugün;
Birleşik Krallık: -%3.3
İspanya: -%4.1
Fransa: -%4.9
İtalya: -%4.9
Almanya: -%5.1
Avusturya: -%6.5
Türkiye : -9%
Bulgaristan: -%9,4
Polonya: -%11
Rusya: -%40 olarak düşüş yaşandı bugün. Ülkeler arasındaki günümüz ilişkilerinde meydana gelen en ufak bir hareketlilik, zincirin bir halkasında meydana gelen bir halka nasıl ki etkilediğinde diğerlerini de etkiliyorsa; sosyopsikokültürel ve ekonomik olan ilişkilerimiz de birbirini etkiler ve birbirinden etkilenir. O yüzden sürekli olumlu yönden birbirimizi etkilememiz dileklerimle...

slovakya ve ukrayna

danisman
Slovakya, Ukrayna'dan gelecek olan mültecilere yardım edileceğini açıkladı. Bence de özellikle bu günlerde hiçbir şekilde yardımını esirgememeli birbirinden insanlar. Bu kadar güvensiz bir dünyada, hiç güvenli bir ortamda degil hiçbirimiz. Bugün sana, yarın bana mantığında olmalı herkes. Allah'ım zorda kalanların yardımcısı olsun. Bizleri de koru ya rab🤲

israil dış işleri başkanlığı

danisman
İsrail Dışişleri Bakanı: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını kınıyor ve bunu uluslararası yerleşimlerin ihlali olarak görüyoruz. Diye açıklama yaptı. Ooo buna yorum yapmadan geçmek istemem. Bakıyorum da bazıları da sahaya inmiş de, adaletten, haksız ihlallerden bahsediyorlarmış. Ey İsrail Dış İşleri Bakanı, Rusya'nın yaptığını hiçbir şekilde desteklemiyor keza savaş taraftarı olan hiç kimseyi desteklemiyorum ve savaşa hayır diyen biri olarak, Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı haksızlık da sizin filistin ve Filistinlilere yaptığınız çok mu mantıklı ve adaletli? Sorarım sizlere. Bence bu açıklama yapılan haksızlıklara değil de daha çok çıkarlara yönelik bir açıklama diyelim. Zira dünya hayatını çokça seven sizler için daha anlamlı olur diye düşünüyorum.

ukrayna devlet başkanı

danisman
Ukrayna Devlet Başkanı: “Rus halkına sesleniyorum. Rusların bu haksız savaşa karşı ses çıkarmasını bekliyorum. Lütfen çıkıp protesto edin.” Diye açıklama yaptı. Gerçekten savaş hali çok zor. Hele ki haksız yere yapılan savaşlar, insanlık suçundan başka bir şey değildir. Kimsenin, kimseyi öldürmeye, çocukları babasız, kadınları kocasız, anneleri de evlatsiz bırakmaya hakkı yoktur. Savaşa hayır ✊✊✊

erdoğan-zelenski görüşmesi

danisman
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alınırken, Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna'nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti. Zelenski de daha sonra yaptığı açıklamada, "Erdoğan'a ve Türk halkına güçlü destekleri için teşekkür ederim” dedi. Dost kara günde belli olur. Hele ki yapılacak yardım, atılacak adımlar, tüm dünyanın kaderini değiştirecek mahiyetinde ise bu kaçınılmaz bir durumdur. O yüzden burdan tüm dünyaya sesleniyorum, duyun sesimizi lütfen. Ölüm inancı olan herkes zaten ölüm saati ve zamanı geldiğinde ölecektir. Bu kaçınılmaz bir sondur. Madem ki böyle bir durum var, hala neden sanki hiç ölmeyecekmişsiniz gibi sadece dünya hayatınızı düşünüp, onlarca masumun hayatını kırıyorsunuz? Biz zaten miadimız dolduğunda ölmeyecek miydik? O halde bu acele niye?
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun