narsisizm

eski defterler
Kendine aşık olanlara aldırmayıp onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür. Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü. O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür. Nergis çiçeklerinin adının ve psikolojide megaloman halde kendini beğenmişlik sendromu olan 'narsisizm' kelimesinin de buradan geldiği bilinir.
senasizm
çok kötü hastalıklı ruh hali. narsiste narsist olduğunu asla anlatamıyorsun bu uğurda paramparça olan sen oluyorsun. manipüleyi, ruh emiciliği, bağımlılığı bir salıyor kanına bi bakmışsın o bataklığa girmişsin hem de hiç haberin yokken. çıkmak istediğinde izin vermiyor kaçıp kurtulamıyorsun takılı takılıyorsun allah herkese narsistlerden uzak bir yaşam sunsun. hayatınızda böyle insanlar varsa asla sizi manipüle etmesine izin vermeyin bırakın kendi yağında tek başına kavrulsun. kendinizi boş yere yormayın bu yolda.
biriyilikhayali
Narsisizmi ilk duyduğumda tanıdığım 2 kişi için "işte bu bir narsist" demiştim ve uzun bir süre bu fikirde kaldım. "Bu kişilerden nasıl korunurum" diye araştırma yaparken narsistler hakkında daha çok bilgiye sahip oldum, ve ama bu arada bu tanıdığım 2 kişininin "tam narsist" tanımına uymadığını da fark ettim; bir yerde narsist tanımına kıyasla daha basit kalıyorlardı. Ama yine de hâlâ benziyorlardı tabi.

Neyse, "o zaman bu kişilerin derdi ne olabilir?" diye düşünürken onların sıkıntılarını da buldum ve onlara uygun davranarak sonuçta onların zararlarından korunabilir hale geldim. Bu arada o kadar kötü insanlar da değillermiş, uygun davranınca gayet sorunsuz iletişim kurulabiliyor.

Not: her narsiste benzeyen narsist olmayabilir, bunu demek istiyorum ve insanların olumsuz davranışlarının altında yatan duyguları çözdüğünüzde "uygun davranarak" iletişimi kurtarabilirsiniz demek istiyorum. İyi gözlemlemekte fayda var.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun