confessions

eski defterler

1. nesil yönetici - tüm-yazar - yönetici

  1. toplam entry 1219
  2. takipçi 13
  3. puan 43083

uzmanlardan korkutan rapor

eski defterler
Dünya corona virüsüyle mücadele ederken, insanlığı bekleyen ekolojik felaketlerle ilgili de çarpıcı bir rapor yayınlandı. Rapora göre, hızlı nüfus artışı, gıda ve su kıtlığı ile doğal afetler nedeniyle 2050 yılına kadar 1 milyardan fazla insanın yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalabileceği öne sürüldü.

eski defterler sözlük yazarları

eski defterler
Eski Defterler - Sözlük Sitesi ve Sözlük Yazarları:

Sözlük sitesi kavramı ülkemizde ilk olarak 1999 yılında duyulmaya başlanmış ve kısa sürede popülerliği artarak fenomen internet siteleri oluşmuştur. Sözlük sitelerinde herkes içerik üretebilir ve katkıda bulunabilir. Sözlük yazarları entry girişlerini kendi hür iradeleri ve kendi tarzları ile yapmakta özgürdür. Ama sözlük yönetimleri tarafından uygunsuz bulunan içerikler silinmektedir.
Sözlük sitesinin kitlesini oluşturan çekirdek kadro mutlaka vardır. Gün geçtikçe gelişen sözlükler kuruluş amacını genişleterek tabiri caiz ise her telden paylaşımın yapıldığı bir formata dönüşebiliyor. Yine de kuruluşta belli bir okul, meslek grubu yada misyon yüklü olduklarını görüyoruz.

eskidefterler.com adresinde geçtiğimiz yıllara ve daha öncesine damga vurmuş olaylar günlük olarak tartışmaya açılmakta ve sözlük yazarları tarafından tartışılmaktadır. Geçmişini bilen toplumlar ancak geleceklerine ışık tutabilirler. Bu yüzden yüce bir misyona sahip olan sözlük sitesi özellikle tarih sevdalılarını bünyesinde toplamaktadır. Sadece geçmişin tozlu raflarında kalmış önemli olaylar değil, geleceği belirleyecek sıcak gündem haberleri de eski defterler sözlük sitesinde paylaşılıyor ve tartışılıyor.

Bu sözlük sitesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi sözlük yazarlarının saygı çerçevesinde aynı veya karşıt görüşleri özgürce paylaşabiliyor olmasıdır. Bazı diğer sözlük siteleri gibi alaycı üsluplara ya da gereksiz iğnelemelere izin verilmiyor ve herkes saygı içerisinde görüşünü bildirerek tarihe not düşebiliyor.

Eski Defterler sitesi daha yeni ve diğer popülerleşmiş sözlük sitelerinin yanında alternatif olarak hızla büyüyen bir platform olarak dikkat çekiyor. Bu sözlük sitesinde sizde ilk nesil yazar olarak dahil olabilir ve görüşlerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Eski Defterler sözlük sitesi araştırmacı yazarları ile sürekli olarak günümüzden geçmişe fener tutan parlak bir ışık gibi paylaşımlar ile donatmaktadır. Sizde gündemde yer alan olaylar ve tarihte yaşanmış günün ilginç haberlerini tartışmak isterseniz eski defterler adresinde sözlük yazarı olabilirsiniz. Tarihte bugün neler olduysa hepsini tartışabileceğiniz bir sözlük sitesinde özgürce başlık açmaya yada açılan başlıklara entry girerek görüş paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Sözlük Siteleri ve Nesiller

Sözlük siteleri ilk açıldığında birinci nesil sözlük yazarları kayıt olurlar. Yönetim tarafından belirlenen belli bir süre yada belli bir yazar sayısı geçildiğinde birinci nesil unvanı kapatılır. Ve ikinci nesil yazar ünvanı ile yeni yazarlar sözlük sitesine kayıt olabilirler. Bu usul sözlük sitelerinde yazarın eskiliği yani otoritesini gösteren belirleyici bir ayraç olmasını sağlar. Bir nevi askeriyede bulunduğu söylenen, devrecilik gibi de düşünebiliriz bu nesil sistemini. Aynı sınıf öğrencileri gibi de düşünebiliriz. Aynı nesil olanlar başka bir deyiş ile aynı kuşağın sözlük yazarları oluyorlar sitede. Bu sayede hiyerarşik bir yapı da oluşuyor.

Sözlük Sitesi Kuralları

Sözlük sitesinde kuralları yönetim koyar ve üyeler tarafından geliştirilmeye açıktır. Uygun görülmeyen kurallar silinir. Zaten sözlük sitelerinde beğendim ya da beğenmedim butonları olduğu için tüm yazarlar bir nevi öneriler için oy kullanma hakkına sahiptir. Beğenilen öneriler kalıcı bir kural haline dönüşmektedir.

Çaylaklık ya da yazar aday Sistemi

Sözlük sitesine uygun olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Sözlük siteleri pasif üyelere sahip olmak istemezler. Kayıt olup giden üyelerin hiçbir katkısı olmayacaktır. O yüzden on adet entry-girişi yapana kadar çaylak statüsünde kalırsınız çoğu sitede. Bu aşamadan sonra yönetim sizin entry-girişlerinizin sözlük konseptine ve kurallarına uygun olduğuna kanaat getirirse sizi yazarlığa terfi ettirirler. İçinde bulunulan nesil yılına göre sizde o neslin bir üyesi olursunuz artık. Çaylaklık sayesinde sapla saman ayrılmış ve elit bir yazar kadrosuna sahip olmak amaçlanmaktadır ve gerekli bir sistemdir.

Sözlük Siteleri ve Mobil Arayüz

Sözlük sitesi için mobil arayüz olmaz ise olmaz bir ayrıntıdır. 'Responsive' tasarım diye de bilinen tablet ve telefonlar gibi taşınabilir cihazlar ile uyumlu olmayan sözlük sitelerinin başarılı olma şansı çok daha düşüktür. Çünkü hemen her yerde yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlarımızı artık masaüstü cihazlardan çok daha fazla kullanmaktayız. Bir sözlük yazarı o an karşılaştığı bir hadiseyi sözlük sitesinde paylaşmak ister. Bunun için masaüstü bir cihaz aramasına gerek olmamalı o an düşündüklerini özgür bir şekilde kolayca paylaşabilmelidir.

Sözlük Sitelerinin Toplumsal Misyonları

Sözlük siteleri deprem, yangın veya yardıma muhtaç bireylere yardım eli uzatırlar. Bu gibi durumlarda AKUT, TEMA ya da bireysel bağış hesap numaraları sözlük sitesinde paylaşılır. Bu anlamda bir sivil toplum kuruluşu gibi sözlük sitesinin geniş sözlük kitlesi birlik olup kampanyalara dahil olurlar ve aranan kana çare olurlar. Sözlük siteleri herkesin boş konuşup; atıp tuttuğu bir platform değil bir aile gibi birlik içerisinde çalışabilirler. Bu da sözlük yazarları arasında bağı arttırarak sözlük sitesinin daha güçlü bir yapı olmasını da sağlar. Tarihte bazı sözlük sitelerine ithamlarda bulunan ünlülerin filmlerine IMDB gibi sitelerde düşük puan verme kampanyaları da yapılmış ve şok edici sonuçlara ulaşılmıştır. O yüzden sözlük sitelerine laf atmadan önce ince eleyip sık dokumak gerekir. Sözlük yazarları birleşerek sizi hiç ummadığınız yerlerde vezir de edebilir rezil de edebilirler hak ettiyseniz.

Sözlük Sitelerini Yazarlar Nasıl Buluyor ve Yazar Olmaya Nasıl Karar Veriyor?

Sözlük sitelerine genelde merak ettiğiniz bir konuyu Google ve benzeri arama motorlarında arama yaparken denk gelebilirsiniz. Eğer site sizin görüşleriniz ile benzer bir misyonla çalışıyorsa bu sitede bende yazar olmalıyım diye düşünen yazarlar kalıcı oluyor. Sözlük sitesi bir topluluk işidir. Etkinliğin genelde yüzde yetmiş yada seksen oranında entry-girişleri eski üyeler tarafından gün içerisinde yapılmakta kalan kısım ise yeni üyelerin paylaşımları ile olmaktadır. Üye olan yazarlar sözlük gündemini takip ederek bugün neler varmış diye bakmaya ve kendi görüşleri ile açılan başlıklara katkıda bulunmaya başlarlar.

Sözlük Sitesi Nasıl Kullanılır?

Sözlük sitesine girdiğinizde sizi gündem, rastgele içerikler ve keşfet gibi seçenekler karşılar. Gündem de en son yayımlanan ve entry-girişi alan başlıkları görebilirsiniz. Rastgele içerik şansınıza göre sizi farklı bir başlığa yönlendirir. Keşfet kısmında ise sözlük yazarları seçtiği kategorilere göre başlık sonuçlarını listeleyebilir ve ilgilendikleri kategorideki başlıklara ulaşabilirler.

Sözlük alt yapısı sayesinde yazılarına ilgi çekici veya beğendikleri resimleri ekleyebilirler. Facebook yada Twitter gibi sosyal paylaşımları ilgili butonlara tıklayarak sözlüğe taşıyabilirler. Ve tabii ki popüler video izleme sitesi Youtube'da yer alan videoların linklerini ilgili butona tıklayarak sözlükteki yazılarına ekleyebilirler. Sözlük bu sayede düz bir yazı olmaktan ziyade resim ve metin dengesinin sağlandığı daha güzel paylaşımcı bir ortam haline gelir.

Eğer bir film, dizi hakkında 'spoiler' verecekseniz yada benzer bir spoiler söz konusu ise ilgili butona tıklayarak spoiler tag'leri arasında yazacaklarınızı yazabilirsiniz. Bu sayede üyeler bu bölüme yazdıklarınızın spoiler olduğunu bilir ve izlemedikleri bir yapım yada durum karşısında hazırlıklı olurlar. İsteyenler spoiler butonuna tıklayarak metnin tamamina erişebilir.

Yazınız ile ilgili bir kaynak göstermek isterseniz çapa işaretine tıklayarak link paylaşımında bulunabilirsiniz. Bunu isterseniz açık bir şekilde site linki olarak yapabilirken, bir kelimeye link olarak da yapabilirsiniz. Eğer sözlükte yer alan başka bir başlığa atıfta bulunacaksanız gizli bakınız ve bakınız gibi butonları kullanabilirsiniz.

Sözlük sitesinde yeni başlık açmak için ise, en üstte bulunan arama bölümüne başlığınızı öncelikle yazmanız gerekiyor. Eğer daha önce açılan bir başlık ise sizi o sonuca gotürecektir. Daha önce açılmayan bir başlık ise bu yönde size uyarı verecek ve yeni başlığı siz kendiniz açabileceksiniz. Hangi başlığı açacağınız ise tamamen size kalmış. Sözlük yazarı olmanın en güzel yanlarından birisi de bu yani özgürsünüz.

Eski Defterler sizi tarihte bugün olan olayları tartışmaya devam ediyor ama gündemde yer alan son dakika haberlerini paylaşarak bugünün tarihini de yazmış oluyor. Ama siz tamamen farklı bir şey yada o an aklınızdan geçenleri de özgürce paylaşmakta serbestsiniz.

beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de sözlük yazarıyım

eski defterler
Doktorların, Mühendislerin Tercih Ettiği Sözlük: Eski Defterler

Yepyeni bir sözlük anlayışı ile oluşturulan platform, doktor ve mühendislerden oluşan moderatörleri ile kaliteli hizmet veriyor.

2099'dan dahi bakıldığında, bugünün paylaşımlarının görülecek olduğu Eski Defterler kaliteli paylaşımları ile dikkat çekiyor. Farklı meslek gruplarının hem deneyimlerinden bahsettiği hem de paylaşımlarda bulunduğu bir ortam. Platformun farklı meslek gruplarından oluşması hem bilgi yelpazesini genişletiyor hem de argo kullanmak, küfürlü konuşmak gibi istenmeyen durumların da önüne geçiyor. Kontrolleri yapan moderatörlerin de farklı meslek gruplarından olması sağlanarak, profesyonel ve kaliteli bir ortamın oluşturulması sağlanmıştır. Tercih ettiğiniz online sözlük sayesinde hem bilgiye erişim kolay olacak hem de siz de farklı paylaşımlar da bulunabileceksiniz.

Eski Defterler'de Yazarlar Hangi Meslek Gruplarında?

Online sözlük için kalitenin yakalanması, aynı zamanda meslekleri aynı olan kişilerin bir araya getirilmesi ile oldu. Çok sayıda meslek grubu olmasının yanı sıra, ortak fikirleri olan, ortak paylaşımlarda bulunabilecek olan yazarlar bir araya geldi. Siz de yazar olarak, meslektaş olduğunuz kişiler ile anılarınızı paylaşabilir, deneyimlerinizden konuşabilirsiniz. Sözlük tamamen kişilerin paylaşımları için oluşturulmuştur. Güncel konuların da yer alması için uygun başlıkların açılması sağlandığında, düşünce olan birbirini destekleyen kişilerin bir arada yer aldığı keyifli yazışmalar ortaya çıkacak. Farklı alanlarda kendisini yetiştirmiş olan mesleklerden insanların bilgi ve deneyiminden faydalanma şansınız da olacak.

Eski Defterler Moderatörleri arasında doktorlar var…

Doktorların bilgi ve deneyimini paylaştığı, ayrıca gündemde olan sağlık konuları ile alakalı en doğru bilgiyi verdiği bir platformda siz de yazar olabilirsiniz. Eski Defterler yöneticileri farklı mesleklerden seçilerek, yazışmaların geniş bir konu yelpazesinde olması desteklenmiştir. Farklı meslekler için de uygun olan bir platform olduğundan, siz de deneyimlerinizi paylaşmak adına giriş yapabilirsiniz.
En çok mühendisin yer aldığı platform: Eski Defterler
Online sözlükler arasında mesleki açıdan dikkat çekmeye devam eden Eski Defterler, çok sayıda mühendis yazarı ile gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gelecekte geçmişe bir ışık olacak. Tarihler arası yolculuğun ilk adresi olmayı hedefleyen sözlükte, çok sayıda mühendis de var. Yapılan paylaşımlar mühendisler gerek iş ortamı gerekse mesleki deneyimleri ile son derece keyifli oluyor. Sizin de ilginizi çeken paylaşımlar olacağından giriş yaparak okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yapacağınız paylaşımlar sayesinde siz de merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabileceğiniz başlıklar açabilirsiniz.

Eski Defterler'e Avukatlar da yazıyor…

Paylaşım konusunda tercihini online sözlükler den yana kullanmış olan pek çok avukatta Eski Defterler'de. Farklı paylaşımlar, deneyim, yaşanan olaylar hakkında anında paylaşım yapanlar arasında. Sizin de hemen bilgi alma şansınızın olduğu, anında size sunulacak olan pek çok başlık ile yorum yapabilme imkanı tanıyan sözlükte keyifli zaman geçirmeniz mümkün. Giriş yaparak, siz de kendi paylaşımlarınızı rahatça yapabilirsiniz. Sözlüğün kalitesinden ödün verilmeden, sizlere yüksek standartta bir hizmet sunulmuştur.

Eski Defterlerin Kalitesi Yazarlarından Geliyor…

Çok sayıda yazarı olan online sözlük, argoya yer vermeden tamamen samimi paylaşımlar içeriyor. Kuralların yığınla olmadığı, ancak başkalarını da rahatsız etmeden yer alabileceğiniz şekilde oluşturulmuştur. Peki, kaliteli sözlük standardı nasıl sağlandı? Bakıldığında yazarlar, yöneticiler, moderatörler konusunda en iyi sonucun alındığı sözlük olduğu görülür. Çünkü aralarında mesleki anlamda kendisini yetiştirmiş, bu alanda çok fazla deneyimi olan kişiler yer alıyor. Bu sayede sözlükte yazmak, bir şey paylaşmak çok daha keyifli ve kaliteli oluyor. Yönetici seçimi, yazarların tercihi ile kaliteli bir platform olması sağlanmıştır. Siz de giriş yaparak inceleyebilirsiniz.

Sözlükte küfürlü paylaşımlar, argo sözcükler yok!

Küfürlü paylaşımların olmaması hem her paylaşımın öne çıkması hem de kimsenin rahatsız olmadan okuma yapması açısından önemlidir. Eski Defterler sözlük kuralları her zaman kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadan bir hizmet sunmayı hedefler. Bunun için de kişilerin sözlükte hiçbir şekilde argo kelimelere yer vermeden paylaşımda bulunması memnun edicidir. Kaliteli paylaşımlar olmasını sağlamak açısından, kişilerin üslubuna da dikkat etmesi gerekiyor. Küfürlü paylaşım ve argo sözcüklere hiçbir şeklide yer verilmiyor. Kurallara uyulmaması durumunda hemen yazarların uyarılması sağlanıyor olduğundan, bu kalitenin de bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

Yöneticilerin edindiği misyon sayesinde, Eski Defterler kalitesi kalıcı olacak.

Avukat, doktor, araştırma görevlisi ve mimar gibi meslek sahibi olan kişilerin aktif olarak yer aldığı sözlükte, kurallara riayet edilmesi için belirlenen yöneticiler var. Hem hedeflenen kitle hem de aktif olan kitle sözlük içinde belli bir seviyede paylaşımlar yaptığından bu kalitenin kalıcı olması sağlanacak. Kişilerin paylaşımları konusunda kimsenin rahatsızlık duymadığı, okumaktan keyif aldığınız bir platformda yazar olarak yerinizi almış olacaksınız. Siz de aynı kurallar çerçevesinde paylaşımlarınızı yaparak aktif olabilirsiniz.

Eski Defter Yazarı Olmak İster misiniz?

Kalitesini kanıtlamış olan bu sözlükte siz de yer almak ister misiniz? Güncel paylaşımlar yapmanız için oluşturulan bu sözlük, gelecekten günümüze bir iz taşıyacak. Elbette yazar olarak yer almanız halinde siz de paylaşımlarınızı kurallara uygun bir çerçevede yapacaksınız. Güncel paylaşımlar, deneyim ve tecrübelerin paylaşılması, bir konu hakkında doğru bilinen yanlışın açıklanması gibi aklınıza gelebilecek her türlü paylaşım olabilir. Sözlük yazarları başlık seçimi konusunda özgür olacaktır. Bu sayede aklınızda olan bambaşka bir konu için de sözlükte yerinizi almanız mümkün olabilir. Hem bunu göz önünde bulundurup hem de kalitesinden de emin olduğunuz bir platformda yerinizi almanız çok doğru bir karar olacak.

18+ yaş sınırı…

Kaliteli bir platform olmak, fikirlerin önemseniyor olması, yapılacak paylaşımlarda niteliğin düşmemesi açısından yaş sınırlaması getirilmiştir. Yazarların +18 yaş sınırlamasına uyması durumunda yazarlık başvurusu yapması sağlanır. Yaş sınırı dışında, sizlerin cinsiyeti ya da yaşadığınız şehir gibi kişisel durumlar önemsenmez. Tamamen özgür olacağınız bir sözlük olması açısından, sadece kaliteli bir ortamda olması gereken kriterlere bakılır. Bunun sağlanması halinde ise herhangi bir sorun çıkmadan paylaşımlarınızı yapabileceksiniz.

Başvuru için yazar ol botonu üzerinden işlem yapabilirsiniz. Üye ol, üyelik gibi sayfalardan direkt olarak yazar olabileceğiniz seçenekler verilecektir. Tüm bunların göz önünde bulundurulması durumunda, siz de kalitesinden ödün verilmeyen bir ortamda aktif olarak paylaşımlarda bulunabileceksiniz.

Uzun süre onaylar beklemeden siz de yazar olabilirsiniz…

Eski Defterler Yazarları Geleceğin Anı Defterini Oluşturuyor

Siz de anı defterinde bir parça yer alabilirsiniz. Elbette geleceğin anı defteri, günümüzden paylaşımları barındırır. Ancak geçmişte konuşulan ve sizin merak ettiğiniz konular hakkında da başlık açabilirsiniz. Tamamen sizin belirlemiş olduğunuz başlıkların yer alması sağlanacaktır.

Görsel paylaşımlar yaparak anı defterinde siz de yer alabilirsiniz…

Platform görsel paylaşımlar için de uygundur.

Dilerseniz tamamen paylaşılan bir görsel hakkında yorum almak adına da başlığınızı açabilirsiniz. Sözlük için belirlenen kayıt koşulları uygun olacaktır. Sizin rahat bir şekilde paylaşımlarınızı yapacağınız ve yıllar sonra baktığınızda dahi keyif alarak okuyabileceğiniz şekilde tutulur. Defter tutmanın, günlük tutmanın en güzel karşılığı 2020 sözlük anlayışıdır. En iyi sözlük olmasının yazar kalitesi, yönetici meslek grubu ile yakından ilgisi olduğunu söylemek mümkün.

Niteliğinden ödün vermeyen özgür yazar platformu Eski Defterler yazarlarını bekliyor.

http://eskidefterler.com/uye/kayit

meral akşenerden sözcü tvye çarpıcı açıklamalar

eski defterler
☉ İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, SÖZCÜ TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı. Erken seçimle ilgili açıklamalarda bulunan Akşener, "Erdoğan'ın masasında erken seçim seçeneğinin durduğuna inanıyorum. Ekim-Kasım gibi yapılacak bir seçim olabileceğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-meral-aksenerden-sozcu-tvye-carpici-aciklamalar-5908763/

öğretmenler virüs yaymamak için birleşti

eski defterler
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), corona virüsü salgını nedeniyle öğretmenlere Haziran ayında online yaptığı mesleki eğitimi şimdi 24-28 Ağustos'ta yüz yüze yapma kararı aldı. Bakanlığın bu kararı üzerine 1 milyon öğretmen şehirler arası seyahat etmek zorunda kalacak. Öğretmenler "Gerekirse 15 gün seminer yapalım. Ama virüs salgını bu kadar artmış iken 1 milyon öğretmen seminere alınacak. Yüz binlerce öğretmen iller arası seyahat edecek. Sonra da 21 Eylül'de derse girecekler. Virüs yaymaktan korkuyoruz. Öğrencilerin hayatı riske atılıyor" dedi.

'tek bir kuyu üzerinden rezerv açıklanmasının bilimsel bir değeri yok'

eski defterler
Petrol Mühendisi Necdet Pamir, 320 milyar metreküplük doğalgaz yatağı açıklamasını böyle değerlendirdi. “Tuna 1 kuyusu, Fatih Derin Su Sondaj gemisi tarafından halen delinmekte. Tek bir kuyu (tamamlansa bile) üzerinden, acele rezerv açıklanmasının bilimsel bir değeri yok. Bir rezervuarı tanımlayacak yeterli sayıda kuyu açılmadan bu kuyularda uzun süreli akış testleri yapmadan açıklanan rezerv miktarları tamamen kamuoyunda yanıltıcı etki yaratmakta.”

halk sokağa çıkma yasağı istiyor

eski defterler
Kısıtlamalar gelmez ise çok daha fazla artması muhtemeldir, halen hasta sayısına ek olarak resmi vaka sayıları bekleniyor ki tüm Avrupa şu anda daha sonbahar olmasına karşılık tekrar kısıtlamalara başladı. Okulların ise tekrar kapatılması gerekebilir, maskesini değiş-tokuş eden küçük öğrenciler, maske hiç takmayan büyükler olduğu sürece bu süreç maalesef çok daha uzayacak gibi görünüyor.

eski defterler ekşi sözlük'ün karşısında

eski defterler
Ekşi Sözlük 'e Alternatif Sözlük: Eski Defterler
(bkz: şimdilik)

Her geçen gün online sözlüklere ilgi artıyor. Ekşi sözlük ile çok sayıda kişiye yayılma imkanı bulan online sözlük, günümüzde popülerliği Eski Defterler'e bıraktı.

Yazarlar artık hemen yazar olma başvurusunun onaylanmasını istiyor. Hemen yazmaya başlamak isteyen yazarlar için en önemli alternatif Eski Defterler. Başvuru işlemlerinin moderatörler tarafından hemen onaylandığı, yazı yazmak – başlık açmak için uzun uzun beklemelerin geride kaldığı bir sözlük. Peki, işlevi ne? Sözlük açılırken, misyon olarak neyi belirledi? Tamamen kaliteli paylaşımların yapılması için kuralların olduğu; ancak yazarların da kurallardan bunalmadığı bir platform olmasına özen gösterildi. Yazarların ve okuyucuların kişisel hakları düşünülerek, en özgür şekilde yazı yazılması sağlanıyor.

Özgür ve kaliteli bir platform olarak internette yerini almıştır.

Eski Defterler Nedir?

Öncelikle Eski Defterler nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Online platformların yaygınlaşması ile online sözlüklere de ilgi arttı. Bunun yanı sıra, fikrini söyleyen, unutmayan, hatırlatan insan topluluğuna doğru yönelim yaşandı. Herkesin kendi fikrini sunma isteği, farklı fikirleri okuyarak bakış açısını geliştirmek isteği online sözlükleri popüler hale getirdi. Eski Defterler de bu platformlar arasında yer alıyor. Online olarak paylaşımların yapıldığı, yazarların toplumdan seçildiği, yöneticileri ile kontroller sağlandığı başarılı bir platformdur.
Hem geçmiş, hem gündem hem de gelecek yorumlarınız için ideal bir platform.
Eski Defterler unutulmayanların konuşulduğu yerdir. Anlattıkça farklı bilgilerin çıktığı, farklı kişiler dinledikçe farklı bakış açılarının gelişmesine imkan veren bir platformdur. Bunu yaparken herkesin kişisel hak ve hürriyetini de korur. Bunun için yöneticiler ile sizin okuduğunuzda hoşunuza gitmeyecek olan üslupların da daha siz görmeden, kaldırılması da sağlanır. Daima karşılıklı bir memnuniyetin olması için yazarı kurala boğmayan; ancak sınırların da belli olduğu, kaliteli bir yerdir.

Burada her şeyi konuşmak özgür!

En önemli özelliği, özgür bir kitle ile özgür bir anı defteri oluşturmak. Çünkü bu sözlük ile aslında ise eski defterlere gitme konusunda da son derece şanslı olacaksınız. Unutmayacak ve unutturmayacaksınız! Geçmişten günümüze gelen her ne varsa, bugün her ne yaşadıysak, gündem ne ise onun günler sonra hatta yıllar sonra da görülebileceği bir platform olmayı başarmıştır. Yazarların açtığı başlıklar üzerinden siz de aslında merak ettiğiniz konular hakkında bilgi erişiminin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Değerlendirip bu alanda siz de arama yapabilir, dilerseniz de yazar olabilirsiniz.

Eski Defterler Nasıl Kullanılır?

Online bir platform olan Eski Defterler için siz de aktif olmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken çok basit. Eski Defterler ücretsiz üyelik ile aslında siz de fikrinizi sunabileceğiniz, başlıklar altında yer alabileceğiniz bir kullanıcı olabilirsiniz. Kullanıcı, aktif yazar olmak için yapmanız gereken üyelik işlemini tamamlamak. Resmi internet sitesinden başvurunun hemen onaylanacağını bilmelisiniz. Bu sayede anında siz de yazar olarak sitede yerinizi alacaksınız.

- Başlık Açma: Konuşmak istediğiniz konu nedir?
Gündem mi? Eski Defterler mi? Entry konusunda tamamen özgür hareket edebilirsiniz. Bunun için öncesinde başlık arama kısmından, daha önce açılmamış olan bir başlık ile siz de sözlükte yerinizi alabilirsiniz. Başlık açmak için aktif olduğunuz sayfa üzerinden butonu kullanmanız yeterli olacak.
Bir konu hakkında, başlık var mı diye kontrol ederek ardından istediğiniz başlığı açabilirsiniz.

- Açıklama Yapmak: Evet, beğendiğiniz bir konu hakkında sizin de fikriniz mi var? Yapmanız gereken sadece açıklama için girişi yaparak enter'a tıklamak. Yazılarınızın yayınlanması bu kadar kolay. Kontroller ve kurallara uygunluk her zaman denetim halinde olduğundan, tamamen açıklamanız için bir sorun olması durumunda gereken yapılacaktır. Sizin kurallar çerçevesinde hareket etmeniz, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadan olacak. En özgür platform olarak Eski Defterler'e anında üye olabilirsiniz.
Üyelik işleminin tamamlanmasından sonra istediğiniz başlık için entry girebilirsiniz.

- Aktif Yazar Olmak: Bu tamamen sizin elinizde olan bir durum. Eski Defterler yazar olmak üyelik işleminin sonunda sizlere sunuluyor. Bunu bilerek, aktif olabilirsiniz. Ne kadar aktif olduğunuz, site içinde ne kadar yer aldığınız, aktifliğinizin süresi gibi diğer hususlar yöneticiler tarafından incelenecektir. Ancak yazar olmak için ayrıca bir çaba sarf etmenize gerek kalmadan üyelik işleminin tamamlanmasını sağlamanız yeterlidir.
Başlık açarak, açıklama yazarak siz de aktif yazar olabilirsiniz.

- Yönetici Olmak: Sitede yönetici olmak da mümkün. Platformu yönetici olarak kullanmak istiyorum diyenler için, mutlaka öncesinde yazarlık deneyiminin olması isteniyor. Bu platformun kurallarına hakim olmak, tamamen platformu tanımış olmak açısından önemlidir. Bunu değerlendirmeniz durumunda, direkt olarak siz de yönetici olarak da başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra onay verilip verilmeyeceği konusunda dönüş olacaktır.

- Yöneticiler Eski Defterler yazarları arasından seçilir.

Eski Defterler Üyelik Nasıl Olur?

Yazar olmak için üyelik işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Peki, üyelik işlemi nasıl olacak? Eski Defterler üyelik işlemi için herhangi bir ücret alınmıyor olduğundan, kolayca üyelik işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Üye kaydı oluşturmak için yazar ol butonu üzerinden hareket edeceksiniz. Ardından istenen kişisel bilgiler hakkında detayları sunmanız durumunda, hesabınızın açılması da sağlanacaktır. Bu şekilde hemen yazı yazmaya başlamanız sizin için büyük bir avantaj olacak.

Üyelik sırasında istenen bilgiler; lakabınız, mail adresiniz, parolanız, isim ve soy isim gibi bilgiler. Bunun yanı sıra cinsiyet, ve varsa davetiye kodu gibi bilgilerin de girilmesi ile direkt olarak hesap açma işleminin tamamlanması sağlanıyor olacak. Dilerseniz siz de bu aşamaları tamamlayarak hızlı ve kolay bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirin.

+18 yaş sınırı…

Üye olmak istiyorum diyen yazarlar için uyması gereken kurallar arasında yaş sınırı var. 18 yaşından küçük olan kişilerin platformda yer alması mümkün değil. Yazar olarak yer alamayacağınızı bilmelisiniz. Kurallar çerçevesinde olan yaş sınırına uygun hareket etmeniz istenmiyor.

Eski Defterler Gündem

Aktif olan yazarlar sayesinde en rahat şekilde gündemi takip etmeniz mümkün. Dünya gündemi, Türkiye gündemi için ekonomiden, gündelik olaylara, kişisel olaylardan, devlet meselelerine kadar her konuda yazmak için özgürsünüz. Tamamen başlık var mı yok mu diye kontrolleri tamamladıktan sonra, istediğiniz başlığı açarak dilediğiniz gibi yazabilirsiniz. Aklınızda kalan ve paylaşmak istediğiniz her ne olursa olsun, fikrinizi söylemek tamamen size kalmış. Açılan başlıklar için ne kadar giriş yapıldığı konusunda direkt olarak takip yapabilirsiniz.

Gündemi takip eden yazarlar ile Eski Defterler aktif kalmaya devam ediyor…

Fikrini söyleme platformu olarak gördüğünüzde, aslında siz de paylaşacak çok fazla şey bulabilirsiniz. Günlük bir fikrinizi, yorumunuzu mantıklı bir çerçevede anlatmak tamamen size kalmış. Sevdiğiniz yazarların entrylerini okumak konusunda da istekli olabilirsiniz. Okudukça yorumlarını beğendiğiniz kişilerin, farklı konular hakkında ki yorumlarını da merak edebilirsiniz. Farklı bir bakış açısı geliştirmek konusunda, çağın gerekliliklerine en uygun şeklide ortaya çıkmış olan bu platformda siz de yerinizi alabilirsiniz. Ücretsiz üyelik ve ardından yaptığınız paylaşımlar ile siz de bir konu hakkında yorumu merak edilen kişi olabilirsiniz. Eski Defterler yönetici girişi için ise bir süre yazarlık yapmanız gerekiyor.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

sonsuz sayfaları ile eski defterler

eski defterler
Online sözlük yelpazesinde farkını ortaya koyan Eski Defterler, kullanıcılarına yepyeni bir sözlük ortamı sunuyor. Bugüne kadar ki en iyi sözlük deneyimini yaşamaya hazır mısınız?

Güncel paylaşımlar ile internetteki arşiv olarak düşünebileceğiniz sözlükler, sizin de geçmişten bir not almanızı sağlıyor. Yıllar sonra dahi girip baktığınızda Eski Defterler sizi o günlere götürmeyi garanti ediyor. Hem yorumlarınızı yapabileceğiniz hem de yeni başlıklar açarak sizin de farklı fikirleri merak ettiğiniz bir ortam yaratılmıştır. Kaliteli paylaşımlar ile öğreticiliğinden ödün vermeden eşsiz bir sözlük hizmeti sunuyor. Yazarlar kısıtlanmadan, olması gereken kurallar çerçevesinde, özgür alanlarına müdahale etmeden yazabiliyor. Üstelik tüm sözlüklerden farklı olarak, en hızlı şeklide yazarlık başvurusu onayı veriliyor.

Eski Defterler Blog Sözlüklere Bakışınızı Değiştiriyor.

Hayal ettiğiniz blog sözlük ortamından bambaşka bir ortamda olacaksınız. Tamamen yazılarınızın özgür şeklide paylaşıldığı, başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığınız ölçüde saygılı ve kaliteli paylaşımlarınız için saatlerce onay beklemediğiniz kriterler ile hizmet verilmesine dikkat ediliyor. Farkını kalitesi ve yöneticilerinin hızı, sorumluluğu ile de yakalayan Eski Defterler yazarları için her zaman en iyisini düşünüyor ve uyguluyor. Paylaşımlarınız için talepleriniz, sözlük içinde olmasını istediğiniz her ne varsa taleplerinize göre şekillenmesi sağlanıyor.

Yazarlarının fikrine her anlamda önem veren sözlük…

Fikriniz her şeyden önemli. Yazarlara gereken değerin verildiği, fikrini sunduğu anda karşıt fikirler için de bir kavga ortamı değil, seviyeli tartışma ortamı yaratan sözlük olarak tanınıyor. Hem platformun kalitesi hem de yazarların kalitesi ilk fırsatta göze çarpıyor. Siz de yazarlar arasına girerek, kaliteli paylaşımlarınızı seviyeli bir ortamda yapabilirsiniz.

Eski Defter 'En İyi Online Sözlük' Kriterlerine Sahip

Önemli olan en iyi online sözlük olmayı başarmak. Bu başarı, yazar memnuniyeti ile başlıyor. Sözlüğün geçmişten günümüze anı toplayıcıları, geleceğin miras biriktiricileri ne düşünüyor? Yazarların talepleri arasında her kriter, platformda uygulanarak memnuniyet sağlanmıştır. Gerek paylaşımların yapılması, gerekse paylaşımların okunması konusunda her bakış açısı için talepler göz önünde bulundurularak memnuniyet sağlanmıştır. En iyi olma kriterine sahip olan bir sözlük olduğundan, sizin de çekinmeden ve kalitesinde emin olduğunuz bir sözlükte paylaşımlarınızı yapmanız avantaj sağlayacaktır. En iyi online sözlük araması sonunda, Eski Defterler sonucuna ulaşmanızda; yazarlar, yöneticiler, okuyucular ve fayda sağlayan herkesin emeği var.

Argo Kelimelerden Uzak bir ortamda bilgi paylaşımı yapılıyor.

Özgür ortam, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadığınızda aslında layığı ile sağlanmış oluyor. Yazarlar bunu bilerek hareket ettiğinde, her yaş grubundan okuyucu da düşünerek argo kullanmandan da kendisini ifade edebiliyor. Sözlük platformunun kaliteli üslubu olması, aslında yazarların da kalitesini gözler önüne seriyor. Eski Defterler arşivi, argo kullanılmadan oluşturulduğundan hem diğer sözlüklerden farklı hem de okuyucu kitlesinin geniş olduğu bir sözlük.

Bilgi veren içerikler sunuluyor.

İçeriklerin kalitesi, bilgi vermesinden anlaşılır. Gündem olan bir konunun da bilgi vererek paylaşılması sağlanabilir. Bunun için yalan olmayan, doğruluğu kanıtlamış olan şekilde paylaşım yapmak da kalitenin en önemli göstergeleri arasında yer almaktadır. Bunu bilerek siz de paylaşımlarınız için mümkün olduğunca didaktik olmasına dikkat edebilirsiniz. Eski Defterler öğretici paylaşımlar yapıyor. Bu sayede çok sayıda kişinin aynı zamanda diğer paylaşımları da merak ederek giriş yaptığı, sadece yazar yorumunu merak ettiğinden girip okuduğu bir online alan olmaya devam ediyor.

Geleceğin arşivinden sizin de payınız oluyor.

Arşiv olarak yıllar geçtikçe çok daha etkileyici bir alan olacak olan sözlükte, neden sizin de payınız olmasın? Geleceğin arşivi, sizin de paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bir alan olmaya hazır. Anında başvuru işlemlerinin tamamlanması durumunda, siz de güncel konular ya da farklı başlıklar altında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Gelecekte bir arşiv oluşturmak açısından online ağların kullanılması, son dönemde oldukça yaygınlaştı. Siz de bu ağın içinde yer aldığınızda kendinizi çok daha değerli hissedeceksiniz.

Görseller ile fikirlerinizi destekleme imkanı veriyor.

Yazarlar klavyesine güveniyor. Ancak bunun yanında yazarların kendisini daha iyi ifade etmesi, konuların çok daha anlaşılır olması açısından sunulan seçenekler de var. Nasıl mı? Eski Defterler görsel paylaşım izni var mı sorusunun yanıtı EVET. Görseler içerikler de platform tarafından destekleniyor olduğundan, kendinizi çok daha rahat ifade edebileceğiniz bir ortam sunulmuş oluyor. Kendinizi ifade edebilir, anında bu ortamda görseller ile açıklanmasını istediğiniz konu için diğer yazarlarında da yorumlarını alabilirsiniz. Seçim sizin.

Güncel Haberleri Yazar Yorumu ile Öğrenmeye Hazır mısınız?

Gündemi takip etmenin en objektif yanı sözlük olacak. Sebebi ise çok sayıda kişinin aynı başlık altında toplanarak, konuya farklı bakış açılarından bakarak yorum yapabiliyor olması. Sözlüğün haber verme özelliği, pek çok kişinin sözlüklerden kopamıyor olmasının en büyük sebebi. Gün içinde çok fazla online süre geçirmek, aslında gündemi takip etmek ve ilginizi çeken her olaya vakıf olmak açısından önemli. Güncel haberler veren Eski Defterler, ilgi duyduğunuz bir konu hakkında sizin de yorumunuzu alıyor. Bu son derece önemli olduğundan, aslında siz de öğrenmeye hazır olduğunuzda sözlük üzerinden başlıkları takip edebilirsiniz. Doğru haber kaygısı güden herkesin, objektif ve farklı bakış açıları ile haber sunma platformu olan Eski Defterler'de yerini alması gerekiyor.

Farklı bakış açıları, objektif ve dikkat çekici yorumları ile her şeyden haberdar olun!

Konu sınırlaması, kategori sınırlaması gibi bir durum yok. Bu sebeple gündeme dair öğrenmek istediklerinize farklı bakış açılarından, objektif ve dikkat çekici olacak şekilde haberdar olma imkanı bulacaksınız. Online olduğunuz süre boyunca aktif şekilde paylaşım da yapabileceğiniz bir ortam. Bir konu hakkında fikriniz varsa susmayı değil, konuşabileceğiniz bir ortamı arıyorsanız Eski Defterler sizin için en doğru seçim.

Paylaşımlarda Sizin de Payınız Olsun. ''Eski Defterler Yazar Başvurusu''

Benzersizliği ve kalitesi ile dikkat çekmeyi başaran sözlükte, neden siz de klavye tutanlardan olmayasınız? Fikriniz varsa ertelemeden söylediğiniz bir platform olduğundan, hiçbir şey için geç kalmamayı da öğreneceksiniz. Kendinizi geliştirmenin yanında, farklı bakış açıları ile farklı olayları da inceleme şansı bulacaksınız. En hızlı şekilde onay veren platform olduğundan, aslında başvuru işlemleriniz ile zaman kaybetmeyeceksiniz. Size değer veren ve görüşlerinizi önemseyen bir sözlükte yer almak için mutlaka üyelik işleminizi tamamlayarak, yazarlar arasında girmeniz önerilir.

Eski Defterler yazar başvurusu için 18+ kriteri yer alıyor.

Belirlenen kriter dışında, başvuru işlemlerinde herhangi bir sorun teşkil edecek husus bulunmuyor. Başvurunuzun hemen onaylanması, anında başlık açmak, anında yorum yapmak gibi nitelikleri kazandırıyor. Yönetici olma yolunda ilerlemek ise yazarlık konusunda elde ettiğiniz deneyimin akabinde olabilir. Sitenin kurallarını bilen yöneticilere ihtiyaç olması durumunda, başvurular aynı şekilde alınarak, objektif şekilde sonuçlanması da sağlanacaktır. Eski Defterler yazarlık başvurusu için bilgileriniz istenir. Genel anlamda kişisel bilgiler olduğundan ve bilgilerinizin saklı tutulacağı garantisi verildiğinden, endişe duymadan siz de yazar olabilirsiniz. Paylaşım yapmakta korkmayan, özgür platformda, istediğiniz konuşan bir yazar olmak için resmi internet sayfasından yazar başvurusu sekmesine girmeniz ile başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aslında biz sonsuz sayfaları olan defterleriz. Herkese açık olan beyaz sayfalarımızı doldurmak ise hep birlikte tüm kullanıcılarımıza aittir.

https://eskidefterler.com'da bu defa farkı siz yaratın…


ece erken oğlu eymen'i okula göndermeyecek

eski defterler
Eylül ayının sonuna doğru okulların açılacağını söyleyen Erken, tüm hızıyla devam eden salgın sürecinde çocuğunu okula göndermek konusunda yaşadığı tereddütleri takipçileriyle paylaştı. instagram hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Ece Erken "Maskeleri çıkarıp, sağlığımız için endişelenmeyi ne zaman bırakacağız acaba? 31'inde çocuğunuzu okula yollamayı düşünüyor musunuz? Endişeli olanlar… Hem çok istiyorum uzun zaman okuldan mahrum oldu Eymencik, hem de korkuyorum. Off galiba biraz beklemede kalacağım" ifadelerini kullandı.

formula 1 bilet fiyatı belli oldu

eski defterler
Formula 1 yarışında pistin belirli noktaları için günlük 30 TL'ye gelecek şekilde belirlendi. Biletler 3 günlük kombine olarak kısa bir süreliğine bu fiyata göre satın alınabilecek.

90 TL ödeyerek kombine bilet ile 3 gün boyunca hem Formula 1 takip edilebilecek. Ancak biletlerin fiyatları kademeli olarak artışa geçecek ve her bölgenin, bütün koltukların bilet fiyatları aynı olmayacak

karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer

eski defterler
DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan dolar kurunun 7.27 görmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Mayıs ayında ekonomiye dair yorumlarda bulunduğu videosunu bugün doların yükselmesiyle birlikte yeniden paylaşan Babacan, Türk Lirası'nın değerinin neden düştüğünü açıkladı. Babacan, "Ekonomi ülkenin en önemli sorunu. Yine döviz kurlarını konuşuyoruz. Defalarca uyarılarda bulunduk. Yanlış kararların bedelini vatandaş ödüyor. Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan sinyali verdi

eski defterler
Cuma namazı çıkışı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan artan corona vakalarına karşı alınacak yeni tedbirlerin sinyalini verdi. "Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi" diyen Erdoğan "O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun