confessions

eski defterler

1. nesil yönetici - tüm-yazar - yönetici

  1. toplam entry 1216
  2. takipçi 13
  3. puan 42858

ne doktorlar ne mühendisler istedi de eski defterler yazarıyım

eski defterler
Doktorların, Mühendislerin Tercih Ettiği Sözlük: Eski Defterler

Yepyeni bir sözlük anlayışı ile oluşturulan platform, doktor ve mühendislerden oluşan moderatörleri ile kaliteli hizmet veriyor.

2099'dan dahi bakıldığında, bugünün paylaşımlarının görülecek olduğu Eski Defterler kaliteli paylaşımları ile dikkat çekiyor. Farklı meslek gruplarının hem deneyimlerinden bahsettiği hem de paylaşımlarda bulunduğu bir ortam. Platformun farklı meslek gruplarından oluşması hem bilgi yelpazesini genişletiyor hem de argo kullanmak, küfürlü konuşmak gibi istenmeyen durumların da önüne geçiyor. Kontrolleri yapan moderatörlerin de farklı meslek gruplarından olması sağlanarak, profesyonel ve kaliteli bir ortamın oluşturulması sağlanmıştır. Tercih ettiğiniz online sözlük sayesinde hem bilgiye erişim kolay olacak hem de siz de farklı paylaşımlar da bulunabileceksiniz.

Eski Defterler'de Yazarlar Hangi Meslek Gruplarında?

Online sözlük için kalitenin yakalanması, aynı zamanda meslekleri aynı olan kişilerin bir araya getirilmesi ile oldu. Çok sayıda meslek grubu olmasının yanı sıra, ortak fikirleri olan, ortak paylaşımlarda bulunabilecek olan yazarlar bir araya geldi. Siz de yazar olarak, meslektaş olduğunuz kişiler ile anılarınızı paylaşabilir, deneyimlerinizden konuşabilirsiniz. Sözlük tamamen kişilerin paylaşımları için oluşturulmuştur. Güncel konuların da yer alması için uygun başlıkların açılması sağlandığında, düşünce olan birbirini destekleyen kişilerin bir arada yer aldığı keyifli yazışmalar ortaya çıkacak. Farklı alanlarda kendisini yetiştirmiş olan mesleklerden insanların bilgi ve deneyiminden faydalanma şansınız da olacak.

Eski Defterler Moderatörleri arasında doktorlar var…

Doktorların bilgi ve deneyimini paylaştığı, ayrıca gündemde olan sağlık konuları ile alakalı en doğru bilgiyi verdiği bir platformda siz de yazar olabilirsiniz. Eski Defterler yöneticileri farklı mesleklerden seçilerek, yazışmaların geniş bir konu yelpazesinde olması desteklenmiştir. Farklı meslekler için de uygun olan bir platform olduğundan, siz de deneyimlerinizi paylaşmak adına giriş yapabilirsiniz.
En çok mühendisin yer aldığı platform: Eski Defterler
Online sözlükler arasında mesleki açıdan dikkat çekmeye devam eden Eski Defterler, çok sayıda mühendis yazarı ile gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gelecekte geçmişe bir ışık olacak. Tarihler arası yolculuğun ilk adresi olmayı hedefleyen sözlükte, çok sayıda mühendis de var. Yapılan paylaşımlar mühendisler gerek iş ortamı gerekse mesleki deneyimleri ile son derece keyifli oluyor. Sizin de ilginizi çeken paylaşımlar olacağından giriş yaparak okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yapacağınız paylaşımlar sayesinde siz de merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabileceğiniz başlıklar açabilirsiniz.

Eski Defterler'e Avukatlar da yazıyor…

Paylaşım konusunda tercihini online sözlükler den yana kullanmış olan pek çok avukatta Eski Defterler'de. Farklı paylaşımlar, deneyim, yaşanan olaylar hakkında anında paylaşım yapanlar arasında. Sizin de hemen bilgi alma şansınızın olduğu, anında size sunulacak olan pek çok başlık ile yorum yapabilme imkanı tanıyan sözlükte keyifli zaman geçirmeniz mümkün. Giriş yaparak, siz de kendi paylaşımlarınızı rahatça yapabilirsiniz. Sözlüğün kalitesinden ödün verilmeden, sizlere yüksek standartta bir hizmet sunulmuştur.

Eski Defterlerin Kalitesi Yazarlarından Geliyor…

Çok sayıda yazarı olan online sözlük, argoya yer vermeden tamamen samimi paylaşımlar içeriyor. Kuralların yığınla olmadığı, ancak başkalarını da rahatsız etmeden yer alabileceğiniz şekilde oluşturulmuştur. Peki, kaliteli sözlük standardı nasıl sağlandı? Bakıldığında yazarlar, yöneticiler, moderatörler konusunda en iyi sonucun alındığı sözlük olduğu görülür. Çünkü aralarında mesleki anlamda kendisini yetiştirmiş, bu alanda çok fazla deneyimi olan kişiler yer alıyor. Bu sayede sözlükte yazmak, bir şey paylaşmak çok daha keyifli ve kaliteli oluyor. Yönetici seçimi, yazarların tercihi ile kaliteli bir platform olması sağlanmıştır. Siz de giriş yaparak inceleyebilirsiniz.

Sözlükte küfürlü paylaşımlar, argo sözcükler yok!

Küfürlü paylaşımların olmaması hem her paylaşımın öne çıkması hem de kimsenin rahatsız olmadan okuma yapması açısından önemlidir. Eski Defterler sözlük kuralları her zaman kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadan bir hizmet sunmayı hedefler. Bunun için de kişilerin sözlükte hiçbir şekilde argo kelimelere yer vermeden paylaşımda bulunması memnun edicidir. Kaliteli paylaşımlar olmasını sağlamak açısından, kişilerin üslubuna da dikkat etmesi gerekiyor. Küfürlü paylaşım ve argo sözcüklere hiçbir şeklide yer verilmiyor. Kurallara uyulmaması durumunda hemen yazarların uyarılması sağlanıyor olduğundan, bu kalitenin de bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

Yöneticilerin edindiği misyon sayesinde, Eski Defterler kalitesi kalıcı olacak.

Avukat, doktor, araştırma görevlisi ve mimar gibi meslek sahibi olan kişilerin aktif olarak yer aldığı sözlükte, kurallara riayet edilmesi için belirlenen yöneticiler var. Hem hedeflenen kitle hem de aktif olan kitle sözlük içinde belli bir seviyede paylaşımlar yaptığından bu kalitenin kalıcı olması sağlanacak. Kişilerin paylaşımları konusunda kimsenin rahatsızlık duymadığı, okumaktan keyif aldığınız bir platformda yazar olarak yerinizi almış olacaksınız. Siz de aynı kurallar çerçevesinde paylaşımlarınızı yaparak aktif olabilirsiniz.

Eski Defter Yazarı Olmak İster misiniz?

Kalitesini kanıtlamış olan bu sözlükte siz de yer almak ister misiniz? Güncel paylaşımlar yapmanız için oluşturulan bu sözlük, gelecekten günümüze bir iz taşıyacak. Elbette yazar olarak yer almanız halinde siz de paylaşımlarınızı kurallara uygun bir çerçevede yapacaksınız. Güncel paylaşımlar, deneyim ve tecrübelerin paylaşılması, bir konu hakkında doğru bilinen yanlışın açıklanması gibi aklınıza gelebilecek her türlü paylaşım olabilir. Sözlük yazarları başlık seçimi konusunda özgür olacaktır. Bu sayede aklınızda olan bambaşka bir konu için de sözlükte yerinizi almanız mümkün olabilir. Hem bunu göz önünde bulundurup hem de kalitesinden de emin olduğunuz bir platformda yerinizi almanız çok doğru bir karar olacak.

18+ yaş sınırı…

Kaliteli bir platform olmak, fikirlerin önemseniyor olması, yapılacak paylaşımlarda niteliğin düşmemesi açısından yaş sınırlaması getirilmiştir. Yazarların +18 yaş sınırlamasına uyması durumunda yazarlık başvurusu yapması sağlanır. Yaş sınırı dışında, sizlerin cinsiyeti ya da yaşadığınız şehir gibi kişisel durumlar önemsenmez. Tamamen özgür olacağınız bir sözlük olması açısından, sadece kaliteli bir ortamda olması gereken kriterlere bakılır. Bunun sağlanması halinde ise herhangi bir sorun çıkmadan paylaşımlarınızı yapabileceksiniz.

Başvuru için yazar ol botonu üzerinden işlem yapabilirsiniz. Üye ol, üyelik gibi sayfalardan direkt olarak yazar olabileceğiniz seçenekler verilecektir. Tüm bunların göz önünde bulundurulması durumunda, siz de kalitesinden ödün verilmeyen bir ortamda aktif olarak paylaşımlarda bulunabileceksiniz.

Uzun süre onaylar beklemeden siz de yazar olabilirsiniz…

Eski Defterler Yazarları Geleceğin Anı Defterini Oluşturuyor

Siz de anı defterinde bir parça yer alabilirsiniz. Elbette geleceğin anı defteri, günümüzden paylaşımları barındırır. Ancak geçmişte konuşulan ve sizin merak ettiğiniz konular hakkında da başlık açabilirsiniz. Tamamen sizin belirlemiş olduğunuz başlıkların yer alması sağlanacaktır.

Görsel paylaşımlar yaparak anı defterinde siz de yer alabilirsiniz…

Platform görsel paylaşımlar için de uygundur.

Dilerseniz tamamen paylaşılan bir görsel hakkında yorum almak adına da başlığınızı açabilirsiniz. Sözlük için belirlenen kayıt koşulları uygun olacaktır. Sizin rahat bir şekilde paylaşımlarınızı yapacağınız ve yıllar sonra baktığınızda dahi keyif alarak okuyabileceğiniz şekilde tutulur. Defter tutmanın, günlük tutmanın en güzel karşılığı 2020 sözlük anlayışıdır. En iyi sözlük olmasının yazar kalitesi, yönetici meslek grubu ile yakından ilgisi olduğunu söylemek mümkün.

Niteliğinden ödün vermeyen özgür yazar platformu Eski Defterler yazarlarını bekliyor.

http://eskidefterler.com/uye/kayit

eski defterler açıldı

eski defterler
Eski Defterler Açıldı

Gündeme, geçmişe ve geleceğe dair her şeyin paylaşıldığı Eski Defterler açıldı. Yazarlara müjde! Özgür bir platformda yer almak istiyorum diyen yazarlar, tam da aradığı gibi bir platformda yer alabilir.

Web üzerinden yapılan görseler paylaşımları, metin içerikleri destekleniyor. Sizin paylaşım yapmak istediğiniz her konu hakkında açılan bir başlık ise Eski Defterler üzerinden fikrinizi söylemek için özgürsünüz. Hatta dilerseniz siz de başlık açabilir, aktif bir yazar olarak konuşulacak olan konuyu da siz belirleyebilirsiniz. Platformun açılmasından kısa bir süre içinde özgür ortam ve kaliteli paylaşımlar sayesinde çok sayıda yazar alınmıştır. Bu yazarlar arasında girmek istiyorum diyenlerden istenen ise ücretsiz bir şekilde üyelik işleminin tamamlanmasını sağlamak.

Sizi şaşırtacak bir hızda, siz de Eski Defterler yazarı olabilirsiniz.

Eski Defterler Güncel Paylaşımları

Siz de sitede günlük olaylar hakkında başlık açabilirsiniz. Kendi fikirlerinizin dışında pek çok kişinin de fikrini görmek için pek çok yorum okuyabilirsiniz. Size sunulan sistem üzerinden içerik paylaşmak son derece kolay. Dilerseniz metin içeriklerini aynı zamanda görseller ile de destekleyebilirsiniz. Web üzerinden yapılacak olan paylaşımların artık kısa süre içinde çok sayıda kişi tarafından ulaşılabilir olması, bu gibi platformların kısa sürede ön plana çıkmasını sağlıyor. Siz de siteye giriş yaparak avantajlı bir şekilde sitede aktif olarak yerinizi alabilirsiniz. Güncel paylaşımlar ile siz de fikir sahibi olacak, farklı bakış açılarından bakmak konusunda da profesyonel hareket edebileceksiniz.

Gündeme dair her şey…

Sağlık, ekonomi, magazin ve kişisel olarak her şey! Tamamen yazmak konusunda özgür olduğunuz bir platformda yer alacaksınız. Açmak istediğiniz başlıklar ile ilgili öncesinde araştırmanızı yapmanız yeterlidir. Dilerseniz farklı bir başlık açabilirsiniz. Bunun için arama motoru üzerinden açmak istediğiniz başlığın olup olmadığı konusunda kontrolünüzü de sağlayabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde siz de farklı bir başlık ile sitede yer alma imkanı bulacaksınız. Giriş yaparak, siz de sözlük yazarı olabilirsiniz.

Eski Defterler Yazarları

Eski Defterler açıldı ve özgür bir platformda yazar olmak isteyen çok sayıda kişi hemen üyeliğini tamamladı. Çok sayıda yazar ile sitede paylaşımlar yapılıyor. Geçmişe dair merak ettikleriniz konusunda da anında fikrinizi sunmak üzere siz de başlık açabilirsiniz. Eski Defterler yazarları hem özgür hem de kurallar çerçevesinde, kaliteli paylaşımların oyuncusu. Tamamen kendi kalemleri olduğundan, özgün paylaşımlar ile sitenin de tercih edilir olmasını sağlıyorlar. Yazarların başarısı, siteye çok fazla yorum okumak için giren kişilerin olmasını sağlıyor. Sizin de yorumlarınız, fikirleriniz, açtığınız başlıklar çok sayıda kişi tarafından okunacak. Yazar olarak siz de yorumlarınızı site üzerinden kolayca yazabilirsiniz.

Özgün fikirler;

Her zaman özgün fikirler ile sitede yer allan yazarlar dikkat çekiyor. Konu başlığı seçimi konusunda dahi özgür olmak, çok sayıda yazarın arasından sıyrılmanız demek. Kendinizi göstermeniz, pek çok kişi tarafından yorumları okunan kişi olmanız özgür fikirleriniz ile olacak. Kurallar kapsamında siz de fikirlerinizi söyleyerek hem kalitenizi hem de platformun özgürlüğünü kanıtlamış olacaksınız.

Özgün biçim;

Sitede tamamen özgün biçimler yer alabilir. Eski Defterler yöneticileri, yazarları konusunda kurallar ile sınırlama yapmadan, genel anlamda kaliteli içerik üzerinden kontrolleri yapacak şekilde hareket ediyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda siz de özgün biçim üzerinden rahat bir şeklide paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Kaliteli ve aktif yazarlar;

Kişilerin kurallar çerçevesinde hareket etmesi, özgürlüğün herkes için sağlanması demektir. Eski Defterler yazarları bunun farkında olduğundan, paylaşımlar konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Yazarların tamamen özgür şekilde hareket etmesini sağlar. Aktif olan yazarlar, çok sayıda paylaşımın olması, gündem konularının hemen başlık olarak yer almasını da sağlıyor. Bu sayede tüm yazarların da keyif alarak paylaşım yapacağı bir platform haline gelir.

Eski Defterler Başlıkları

Geçmişten günümüze, bugünden geleceğe… Yazmaya hazır mısınız? Örnekler başlıkları inceleyerek, siz de online sözlük hakkında hemen bilgi alabilirsiniz. Örnek başlıkları da inceleyerek platform hakkında objektif bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz yazarlar sekmesinden sitede yer alan yazarlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Detaylı şekilde yapılan bilgilendirme ile site hakkında meraklarınızın tamamen azalması sağlanır. Merak ettiğiniz bu platformda siz de heyecanlı bir yazar olarak yerinizi alabilirsiniz.

''Eski Defterlere Yazın Herkes Doğru ile Yanlışı Bilsin''

Doğru olan hakkında fikir olan herkes, Eski Defterler'e davetli. Çünkü doğrunun ortaya çıkması için pek çok kişinin fikrini anlamak, her bakış açısı ile yorumlamak önemli. Açılan başlıkta siz de yanlış olduğunu düşündüğünüz her ne varsa söyleyebilirsiniz. Hem kendinizi ifade edebileceğiniz özgür bir ortam hem de gündem konuları ile sizlere doğru bildiğiniz yanlışlar hakkında fikir veriyor. Doğru bilinen yanlışlar hakkında fikri olan herkes, bu platform üzerinden doğruyu yanlışı bilmeyi hak ediyor. Ücretsiz üyelik işlemi ile yazar olma hakkınız da olacağından, siz de yanlış olduğunu düşündüğünüz; geçmiş, bugün ve gelecek hakkında fikrinizi sunabilirsiniz.

''Ermanistan Rusya'dan ümidi kesti''
Dünyayı ilgilendiren meseleler hakkında da fikriniz olabilir. Dünya'da neler oluyor sorusunun yanıtı için sizin de bir fikriniz olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, direkt olarak yazar olarak yer alarak sizin de bu alanda enrtyinizi oluşturmak. Hızlı bir şekilde onay işlemleri gerçekleşen bir site olduğundan, sitede yerinizi almak çok da zor olmayacak.

''Günde 10 bin vaka var açıklaması''
Evet, gündeme olan konular Eski Defterler başlıkları ile konuşulmaya devam ediyor. Bakıldığında son dönemin en çok konuşulan konuları arasında Korona virüs vakaları var. Türkiye'nin vaka sayılarında her geçen gün artış olmasının yanı sıra, vaka sayılarının açıklanmasında yaşanan olaylar bu durumu gündemden düşürmüyor. Yapılan her gün 10.000 vaka açıklaması ile pek çok kişi de gözleri sağlık bakanına çevirdi. Elbette bunlar da Eski Defterler yazarları tarafından görmezden gelinmiyor. Açılan bu gündem başlığı üzerinden siz de vaka sayılarına ilişkin fikriniz varsa söyleyebiliriz.

Özellikle gündemle ilgili başlıklar konusunda aklınızda olan ne varsa anında girip paylaşımınızı yapabilirsiniz. Kaliteli yorumlar, gerçek doğrular ile siz de fikrinizi söyleyin. Online sözlükler için son dönemde bu kadar yaygın olmasında ki en önemli sebeplerden biri, fikir paylaşılacak ortamların her geçen gün azalması. Kurallar ile sınırlandırılması… Özgür bir platform olarak bu site üzerinden herhangi bir sınırlama olmadan, başkalarının özgürlüğüne saygılı olunacak şekilde paylaşımlar alınıyor.

Eski Defterler Yazarı Olabilir miyim?

Yazar olmak isteyenlere müjde! Çünkü hem ücret ödemiyor hem de büyük aşamalardan geçmeden, uzun bekletmeler olmadan siz de başvurunuzu yaparak, anında yazar olabiliyorsunuz. Aktif bir yazar olmak ise sitede ilerleyerek, oluşan pozisyonlarda yer almanız demek. Yazar olmak için büyük koşul ve şartlar aranmadığından basit bir üyelik işlemi ile siz de sitede aktif olabilirsiniz. Sizin için sunulacak olan kurallar var. Yaş sınırlaması bunlardan biri. Kaliteli içerik ve tartışma ortamı sunmak açısından Eski Defterler yönetici kapsamında görev alan kişiler tarafından kontroller sağlanıyor. Yazar olmadan yöneticilik mümkün olmadığından, sitede aktif olarak yer almak adına ilk adımınız yazarlık olacak.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

özgür oluşum eski defterler

eski defterler
Özgür Yeni Oluşum: Eski Defterler

Özgür yazar sözlüğü Eski Defterler sizlerle. Geçmişten günümüze yorumu olan ve paylaşmak isteyen herkese açık bir platform. Her zaman fikrini söyleyen, özgür grupların arasında yer alacaksınız.
Tartışma ortamının kalitesi, Eski Defterler ortamının özgür olması ile sağlanıyor. Herkesin hakkının korunduğu, paylaşımlarda kalitenin sağlandığı, kontrollerin gerçekleştiği bir ortamda siz de yazabilirsiniz. Fikrinizi söylemek için geç değil. Farklı konularda yer almak, gündelik konularda fikir sunmak ya da gündem hakkında yorum yapmak için platform oluşturulmuştur. Pek çok sözlüğe rakip gösterilen platform olarak görülüyor. Yazar sayısının hızla arttığı, güncel konular kapsamında paylaşımların ise hızla çoğaldığı bir yer olmak üzere yoluna devam ediyor. Ücretsiz şekilde yazar başvuruları alınıyor ve hemen kişilerin fikir özgürlüğünden faydalanması için yazar olması da sağlanıyor.

Sözlü ve Görsel İçerikler ile Geçmişe Bir Not Bıraktığınız Platform

Online sözlükler, aslında geçmişe bir not. Dilediğinizde yıllar öncesinde kadar, farklı bir olaya kadar gidebileceğini bir platformdur. Çevrimiçi sunuluyor olmasının en önemli avantajı budur. Siz de yazdığınız bir entry için geçmişe gidebilirsiniz. Bunun için geçmişten günümüze bir platform olarak gösterilir. Siz de geçmişten günümüze bir not bırakabilirsiniz. Platform özgür bir çerçevede herkesin her konuda yorum yapması konusunda geliştirilmiştir. Açılan başlıklar hakkında sizin de fikriniz olabilir. Bunun dışında direkt olarak siz de bir başlık açabilir, belki de kimsenin dikkat etmediği ve aslında hiç unutulmayan bir olay hakkında fikrinizi sunabilirsiniz. İlgi alanlarına göre çok sayıda yazar olduğundan, bakış açınızı geliştirmek ve konu dağarcığınızı da farklı alanlarla genişletmek açısından tercih edebilirsiniz.

Sözlük içerikler paylaşabilirsiniz…

Açmış olduğunuz başlık üzerinden anında sözlü içeriklerin paylaşımını yapmak mümkün. Son derece kolay şekilde paylaşımların olduğunu göreceksiniz. Yazarlar tamamen istediği konuda, istediği şekilde bir paylaşım yapma özgürlüğüne sahip. Özgür bir platformda, siz de dilediğinizi, bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamadan yazabilirsiniz.

Görsel içerikler paylaşabilirsiniz...

Online bir platform olmasının en güzel yazı, aynı zamanda Eski Defterler paylaşımları konusunda görsel içeriklerden de faydalanabiliyor olmak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için içeriğinizde elbette görsellere de yer verebilirsiniz. Kolayca görselleri de ekleyerek paylaşımınızın son derece profesyonel bir şekilde yansıtılmasını sağlayabilirsiniz. Görsel içerik seçimi konusunda da tamamen özgür olacaksınız.

Eski Defterler Nasıl Bir Platform?

Özgür bir platform olduğu konusunda verdiğiniz kararın ardından, paylaşımlar hakkında bilgi almak açısından nasıl bir platform sorusunu sorabilirsiniz. Aslında yazarların paylaşımlarının olduğu pek çok platforma denk gelmiş olabilirsiniz. Ayırt edici özelliği ise yazarlarına daha hızlı geri dönüşler yapması ve memnuniyeti sağlaması. Kuralları sunması ve bu aşamada özgürlüğü kısıtlamaması. Tüm bunların bir arada olduğu platform için Eski Defterler diyebiliriz.

Gündem Konuşuluyor…

Evet, gündem konuşuluyor. Gündemde olan ne varsa, sizin de bir fikriniz var. Elbette sizin fikrinizi paylaşırken, farklı fikirleri de okumak isteyebilirsiniz. İşte tüm bunların bir araya toplandığını düşünün. Bu şekilde çok sayıda kişinin etkileşim halinde olması, pek çok kişinin pek çok konu hakkında ki fikrinin size ulaşması mümkün olacak. Bunu değerlendirmeniz durumunda siz de fikrinizi söyleyerek bakış açınızı da geliştirme imkanı bulacaksınız.

Geçmiş konuşuluyor…

Eski defterler için geçmiş bir miras. Online olarak kaydı tutulduğundan, dilediğiniz zaman unutmadığınız bir konuya da geri dönebilirsiniz. Üstünden ne kadar geçmiş olursa olsun, direkt olarak siz de o konuya ait yorumunuzu yazabilirsiniz. Merak ettiğiniz konular hakkında geçmiş üzerinden arama yaparak fikirleri de görebilirsiniz.

Eski Defterler konuşuluyor…

Elbette konuşulacak olan konular hakkında fikirleri yazarlar başlatıyor. Eski Defterler Yazarları açtığı başlıklar ile konuşulacak olan konu hakkında fikir veriyor. Siz de yazar olmanız halinde hem fikir sunmak hem de bambaşka bir başlık açmak konusunda özgür olacaksınız. Başlığın açılması ile sorunsuz bir şekilde kendinizi ifade ettiğiniz bir ortamda dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz. Tamamen özgür olacaksınız.

Eski Defterler Yazarlığı

Yazar olmak istediğiniz bir platform, size en iyi şekilde ortam sunuyor. Yazarlık için uzun uzun aşamalar gerekmiyor. Bunun için artık bu platformda yazarlığa rağbet oldukça fazla. Nasıl mı? Hemen her konuda fikir sunmak, açıklama yapmak isteyen kişiler, ücretsiz üyelik işlemi ile yazarlık konusundaki adımını atabilir. Yazarlık başvurunuz için yapmanız gereken, başvuru işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak. Başvurun işlemlerinin hemen tamamlanmasından sonra ise yazar olarak dilediğinizi yapabilirsiniz.

Ücretsiz üyelik ile yazar olunabiliyor…

Eski Defterler yazarlık başvurusu son derece kolay. Bunun için üyelik işlemini yapmanız yeterli. Sizden tek istenen 18 ve üstü yaş sınırı kuralına uymanız. Diğer tüm aşamalar istenen bilgilerin verilmesi, kişisel detayların sunulması ile oluyor. Ardından aktif bir yazar olmak adına giriş yapmak yeterli oluyor. Giriş işleminin hemen ardından dilediğiniz an bir başlık açabilirsiniz. Açılmış olan bir başlık hakkında yorumunuzu da sunabilirsiniz. Gündem konusunda son derece aktif olan yazarlar olduğundan, anında bu alanda fikrinizi belirtmek istemeniz durumunda siteye giriş yapabilirsiniz.

Anında yazarlık onayı…

Sizin de yazı yazmanız fikir sunmanız için platform üzerinde anında onay veriliyor. Eski Defterler yazar başvurusu kapsamında yapılacak olan işlemin hemen ardından onay veriliyor. Bunun üzerine başvurunuz sonrasında yazı yazma hakkı da tanınmış oluyor. Giriş işleminden sonra enrty aç, entry paylaş gibi butonlardan işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. En hızlı şekilde işlemlerin tamamlanması durumunda, sorunsuz hareket edebilirsiniz. Yazarlık için başvurunuzun sonrasında ne kadar aktif olduğunuza göre diğer aşamalara geçmek, tanınan bir yazar olmak ya da direkt olarak yöneticilik için ilerlemek konusu size kalmış olacak. Aktif bir yazar için bu ve buna benzer pozisyonlar olacaktır.

Kuralları bilen bir yazar olarak sitede dilediğiniz gibi yazı paylaşabilirsiniz. Görseller ya da metin içerikleri ile fikrinizi sunmak konusunda özgür bir platform olduğundan, dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz. Memnun kalacağınız bir şekilde hareket edebilir, yazarlık için sunulan imkanları da kaçırmadan sitede yerinizi alabilirsiniz. Yeni bir platform olduğundan, bu alanda onay ve diğer aşamalar çok daha kısa sürecektir. Başvurunuzu yaparak, siz de yazar olabilirsiniz.

Eski Defterler Yöneticiliği

Yazılan yazıların kontrolü, yazarların açtığı başlıklar gibi her alanda yöneticilerin kontrolleri söz konusudur. Özgür olmanın beraberinde, kurallara uygun hareket etmek ve başkasının özgürlüğünü kısıtlamamak bu alanda önemlidir. Hiçbir zaman yazarlar kurallara boğulmaz; fakat yazılanların da kimse tarafından rahatsız edici olmaması açısından kontroller yapılır. Herhangi bir uyarı durumu olmaması, sizin kontrollü şekilde paylaşım yaparak, yasaklı olan durumlardan uzak kalmanız demektir. Bunun sağlanması halinde herhangi bir sorun yaşanmadan, kişinin aktif bir şekilde yazarlık yapması da sağlanmış olacak. Değerlendirip, siz de aktif bir yazar olabilirsiniz.

Yazar olmadan, kişinin sitede yönetici olması söz konusu değil. Bunun önemi, kişinin yazarlık yaparken, sitenin kuralları konusunda hakimiyeti de sağlamış olması. Hakim olacağı bir platform, direkt olarak kuralların bilindiği bir site üzerinden Eski Defterler yöneticilik başvurusu da yapılabilir. Aktif olma durumunuz ve paylaşımlarınızın bu aşamada incelenmesi söz konusu olacaktır. Ona göre karar verilecektir.

https://eskidefterler.com/uye/kayit


eski defterler ile ekşi sözlük

eski defterler
Ekşi Sözlük 'e Alternatif Sözlük: Eski Defterler
(bkz: şimdilik)

Her geçen gün online sözlüklere ilgi artıyor. Ekşi sözlük ile çok sayıda kişiye yayılma imkanı bulan online sözlük, günümüzde popülerliği Eski Defterler'e bıraktı.

Yazarlar artık hemen yazar olma başvurusunun onaylanmasını istiyor. Hemen yazmaya başlamak isteyen yazarlar için en önemli alternatif Eski Defterler. Başvuru işlemlerinin moderatörler tarafından hemen onaylandığı, yazı yazmak – başlık açmak için uzun uzun beklemelerin geride kaldığı bir sözlük. Peki, işlevi ne? Sözlük açılırken, misyon olarak neyi belirledi? Tamamen kaliteli paylaşımların yapılması için kuralların olduğu; ancak yazarların da kurallardan bunalmadığı bir platform olmasına özen gösterildi. Yazarların ve okuyucuların kişisel hakları düşünülerek, en özgür şekilde yazı yazılması sağlanıyor.

Özgür ve kaliteli bir platform olarak internette yerini almıştır.

Eski Defterler Nedir?

Öncelikle Eski Defterler nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Online platformların yaygınlaşması ile online sözlüklere de ilgi arttı. Bunun yanı sıra, fikrini söyleyen, unutmayan, hatırlatan insan topluluğuna doğru yönelim yaşandı. Herkesin kendi fikrini sunma isteği, farklı fikirleri okuyarak bakış açısını geliştirmek isteği online sözlükleri popüler hale getirdi. Eski Defterler de bu platformlar arasında yer alıyor. Online olarak paylaşımların yapıldığı, yazarların toplumdan seçildiği, yöneticileri ile kontroller sağlandığı başarılı bir platformdur.
Hem geçmiş, hem gündem hem de gelecek yorumlarınız için ideal bir platform.
Eski Defterler unutulmayanların konuşulduğu yerdir. Anlattıkça farklı bilgilerin çıktığı, farklı kişiler dinledikçe farklı bakış açılarının gelişmesine imkan veren bir platformdur. Bunu yaparken herkesin kişisel hak ve hürriyetini de korur. Bunun için yöneticiler ile sizin okuduğunuzda hoşunuza gitmeyecek olan üslupların da daha siz görmeden, kaldırılması da sağlanır. Daima karşılıklı bir memnuniyetin olması için yazarı kurala boğmayan; ancak sınırların da belli olduğu, kaliteli bir yerdir.

Burada her şeyi konuşmak özgür!

En önemli özelliği, özgür bir kitle ile özgür bir anı defteri oluşturmak. Çünkü bu sözlük ile aslında ise eski defterlere gitme konusunda da son derece şanslı olacaksınız. Unutmayacak ve unutturmayacaksınız! Geçmişten günümüze gelen her ne varsa, bugün her ne yaşadıysak, gündem ne ise onun günler sonra hatta yıllar sonra da görülebileceği bir platform olmayı başarmıştır. Yazarların açtığı başlıklar üzerinden siz de aslında merak ettiğiniz konular hakkında bilgi erişiminin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Değerlendirip bu alanda siz de arama yapabilir, dilerseniz de yazar olabilirsiniz.

Eski Defterler Nasıl Kullanılır?

Online bir platform olan Eski Defterler için siz de aktif olmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken çok basit. Eski Defterler ücretsiz üyelik ile aslında siz de fikrinizi sunabileceğiniz, başlıklar altında yer alabileceğiniz bir kullanıcı olabilirsiniz. Kullanıcı, aktif yazar olmak için yapmanız gereken üyelik işlemini tamamlamak. Resmi internet sitesinden başvurunun hemen onaylanacağını bilmelisiniz. Bu sayede anında siz de yazar olarak sitede yerinizi alacaksınız.

- Başlık Açma: Konuşmak istediğiniz konu nedir?
Gündem mi? Eski Defterler mi? Entry konusunda tamamen özgür hareket edebilirsiniz. Bunun için öncesinde başlık arama kısmından, daha önce açılmamış olan bir başlık ile siz de sözlükte yerinizi alabilirsiniz. Başlık açmak için aktif olduğunuz sayfa üzerinden butonu kullanmanız yeterli olacak.
Bir konu hakkında, başlık var mı diye kontrol ederek ardından istediğiniz başlığı açabilirsiniz.

- Açıklama Yapmak: Evet, beğendiğiniz bir konu hakkında sizin de fikriniz mi var? Yapmanız gereken sadece açıklama için girişi yaparak enter'a tıklamak. Yazılarınızın yayınlanması bu kadar kolay. Kontroller ve kurallara uygunluk her zaman denetim halinde olduğundan, tamamen açıklamanız için bir sorun olması durumunda gereken yapılacaktır. Sizin kurallar çerçevesinde hareket etmeniz, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadan olacak. En özgür platform olarak Eski Defterler'e anında üye olabilirsiniz.
Üyelik işleminin tamamlanmasından sonra istediğiniz başlık için entry girebilirsiniz.

- Aktif Yazar Olmak: Bu tamamen sizin elinizde olan bir durum. Eski Defterler yazar olmak üyelik işleminin sonunda sizlere sunuluyor. Bunu bilerek, aktif olabilirsiniz. Ne kadar aktif olduğunuz, site içinde ne kadar yer aldığınız, aktifliğinizin süresi gibi diğer hususlar yöneticiler tarafından incelenecektir. Ancak yazar olmak için ayrıca bir çaba sarf etmenize gerek kalmadan üyelik işleminin tamamlanmasını sağlamanız yeterlidir.
Başlık açarak, açıklama yazarak siz de aktif yazar olabilirsiniz.

- Yönetici Olmak: Sitede yönetici olmak da mümkün. Platformu yönetici olarak kullanmak istiyorum diyenler için, mutlaka öncesinde yazarlık deneyiminin olması isteniyor. Bu platformun kurallarına hakim olmak, tamamen platformu tanımış olmak açısından önemlidir. Bunu değerlendirmeniz durumunda, direkt olarak siz de yönetici olarak da başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra onay verilip verilmeyeceği konusunda dönüş olacaktır.

- Yöneticiler Eski Defterler yazarları arasından seçilir.

Eski Defterler Üyelik Nasıl Olur?

Yazar olmak için üyelik işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Peki, üyelik işlemi nasıl olacak? Eski Defterler üyelik işlemi için herhangi bir ücret alınmıyor olduğundan, kolayca üyelik işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Üye kaydı oluşturmak için yazar ol butonu üzerinden hareket edeceksiniz. Ardından istenen kişisel bilgiler hakkında detayları sunmanız durumunda, hesabınızın açılması da sağlanacaktır. Bu şekilde hemen yazı yazmaya başlamanız sizin için büyük bir avantaj olacak.

Üyelik sırasında istenen bilgiler; lakabınız, mail adresiniz, parolanız, isim ve soy isim gibi bilgiler. Bunun yanı sıra cinsiyet, ve varsa davetiye kodu gibi bilgilerin de girilmesi ile direkt olarak hesap açma işleminin tamamlanması sağlanıyor olacak. Dilerseniz siz de bu aşamaları tamamlayarak hızlı ve kolay bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirin.

+18 yaş sınırı…

Üye olmak istiyorum diyen yazarlar için uyması gereken kurallar arasında yaş sınırı var. 18 yaşından küçük olan kişilerin platformda yer alması mümkün değil. Yazar olarak yer alamayacağınızı bilmelisiniz. Kurallar çerçevesinde olan yaş sınırına uygun hareket etmeniz istenmiyor.

Eski Defterler Gündem

Aktif olan yazarlar sayesinde en rahat şekilde gündemi takip etmeniz mümkün. Dünya gündemi, Türkiye gündemi için ekonomiden, gündelik olaylara, kişisel olaylardan, devlet meselelerine kadar her konuda yazmak için özgürsünüz. Tamamen başlık var mı yok mu diye kontrolleri tamamladıktan sonra, istediğiniz başlığı açarak dilediğiniz gibi yazabilirsiniz. Aklınızda kalan ve paylaşmak istediğiniz her ne olursa olsun, fikrinizi söylemek tamamen size kalmış. Açılan başlıklar için ne kadar giriş yapıldığı konusunda direkt olarak takip yapabilirsiniz.

Gündemi takip eden yazarlar ile Eski Defterler aktif kalmaya devam ediyor…

Fikrini söyleme platformu olarak gördüğünüzde, aslında siz de paylaşacak çok fazla şey bulabilirsiniz. Günlük bir fikrinizi, yorumunuzu mantıklı bir çerçevede anlatmak tamamen size kalmış. Sevdiğiniz yazarların entrylerini okumak konusunda da istekli olabilirsiniz. Okudukça yorumlarını beğendiğiniz kişilerin, farklı konular hakkında ki yorumlarını da merak edebilirsiniz. Farklı bir bakış açısı geliştirmek konusunda, çağın gerekliliklerine en uygun şeklide ortaya çıkmış olan bu platformda siz de yerinizi alabilirsiniz. Ücretsiz üyelik ve ardından yaptığınız paylaşımlar ile siz de bir konu hakkında yorumu merak edilen kişi olabilirsiniz. Eski Defterler yönetici girişi için ise bir süre yazarlık yapmanız gerekiyor.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

'sözlük yazarı olacağım'

eski defterler
Sözlük Yazarı Nasıl Olunur?

İnternet çağı ile sözlük yazarı olma kavramı değişti. Sözlük yazarı nasıl olunur sorusunun yanıtı, tamamen günümüz güncel koşulları üzerinden verilecek.

Sözlük yazarı nasıl olur?

Aslında tamamen kişinin yazarlık konusunda kurallara göre hareket etmesi ve kendisini geliştirip, güncel tutması ile yazarlık yokuşunu hızla tamamlaması mümkün. Bunun için sunulan çok sayıda online sözlük var. En dikkat çeken, en çok tık alan sözlük üzerinden yazar olmak ile diğer sözlükler de yer almak hemen hemen aynı aşamaları kapsar. Sadece başvurunun çok fazla olduğu sözlüklerde moderatörlerin çok daha geç dönüş yapması söz konusu olabiliyor. Siz sözlük yazarı olmak için yeteneğinizin olduğuna inanıyorsanız, başvurunuzu yapın ve gerisini zaman bırakın. Süreç herkes için farklı olabilir.

Sözlük Yazarı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sözlük yazarı olmak istiyorum diyen kişinin yapması gereken, belirlemiş olduğunuz sözlük için yazar başvurusu kapsamında aşamaları tamamlaması. Her sözlük için aşamalar hemen hemen benzerdir. Bunun için siz de fikrinizi söylemek, orijinal açıklamalar yapmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri online şekilde gerçekleşiyor. Herhangi bir şekilde zamanınızı almayacak bu işlem için sözlük yazarı olmak adına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Sözlük yazarı başvurusu: Başvuru işlemleri için istenen bilgiler olacak. Mutlaka doğru bilgiler ile kişisel detayları vererek başvuru işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamalısınız. Herhangi bir sorun yaşanmaması açısından net şekilde bilgilerinizi paylaşmanız yeterlidir. Online sözlüklerde kişisel bilgilerin tamamen sizin izin verdiğiniz kadarı ile paylaşılıyor olması aslında sorun yaşamanızın önüne geçiyor. Bunu göz önünde bulundurarak kolay bir şeklide başvurunuzun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı bir şeklide başvurunun tamamlanmasından sonra dönüş yapılacaktır. Sonrasındaki aşamalar hakkında size bilgi verilecektir. İlk adımınızın sözlük yazarı başvurusu ile olacağını bilmelisiniz. Başvuru işlemleri konusunda tamamen doğal olarak, kişisel ve doğru bilgiler ile başvurunuzun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süre içinde başvurunun tamamlanması, diğer aşamalara geçmeniz ve artık sizin de paylaşım yapabiliyor olmanız söz konusu.

Sözlük Yazarı Listesine Girmek

Sözlük yazarı olmak için belirlenmiş olan liste var. Başvurunuzun sonrasında onaylama sürecinin ardından diğer yazar başvurusu yapanlar ile aynı sıralamaya gireceksiniz. Sizin sonrasında vermiş olduğunuz cevaplar, site içinde ne kadar online kalmış olduğunuz gibi kriterler üzerinden sitede kaçıncı sırada olduğunuz değişecektir. Bunu kontrol ederek ve bu süreçte en iyi şeklide hareket ederek, listede ilk sıralara yükselme şansınız olabilir. Sözlükler için ne kadar eski olduğu, ne kadar çok yazar olduğu gibi hususlar direkt olarak sizin de ne kadar zaman içinde ilk sıralara yükselecek olduğunuz hususunu etkiler. Yolun başında olan bir online sözlük için çok daha hızlı bir şekilde yazarlık konusunda ilerlemeniz söz konusu olabilir. Tamamen başvurunuz sonrasında yazılanlar ile belirlenecek olan aşamalar tamamlanarak, sizin de yazarlar arasında yükselmeniz sağlanır.

Sözlük yazarı listesinde üst sıralama yükselmenin yolu nedir?

Belli bir yöntemi yok; ancak kişinin aktif olduğu sürenin fazla olması, yaptığı açıklama ve girişler için mantıklı hareket etmesi moderatörlerin gözünden kaçmayacaktır. Buna göre sıralama tamamlanacaktır. Sıralamanın zaman zaman yükselmesi, zaman zaman düşmesi hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olduğundan, aslında bu hususta endişe etmeye gerek yok. Direkt olarak iyi bir sıralamadan giriş yapmak, en üst sıralara yükselmek mümkün olmadığından, emek vererek sözlük yazarları arasında ki sıralamanızı yavaş yavaş belirleyeceksiniz.

Sözlük Yazarlarından 'Sözlük Yazarı Olmak' İçin Öneriler

Sözlük yazarı olmak için yapmanız gerekenler konusunda, sözlük yazarlarından öneriler geliyor. Siz de yazar olmak istiyorum dediğiniz anda, bu alana emek vermiş olan ve tecrübeli olan kişilerin önerilerine göre hareket edebilirsiniz. Hem hızlı bir şekilde yükselmek hem de sözlükler hakkında bilgi almak açısından avantajlı olacaktır. Önerilere göre hareket eden ve yazar olma yolunda ilerleyen bir kişinin çok daha hızlı yol alacağı konusunda garanti veriliyor.

İşte sözlük yazarlarından tavsiyeler…

• Yeni Sözlükleri Tercih Edin: Önemli olan kendinizi geliştirmek ve bir konu hakkında konuşuyor, yazabilir, farklı fikirleri sunabiliyor olduğunuzu göstermek. Bunun için ne kadar hızlı bir şekilde sözlük yazarlığı konusunda adımınızı attığınız önemlidir. Yeni açılan sayfalar için çok daha hızlı bir şekilde yazar olma fırsatını elde edeceksiniz. Kontrollerin daha hızlı olması, yazarlık başvurularının çok daha hızlı onaylanması sebebi ile önerilen mutlaka sözlüklere hemen başvurunun gerçekleşmesi. Zaman kaybetmeden siz de yeni; ancak dikkat çekecek platformlarda yerinizi alabilirsiniz.

• Mantıklı Olun: Her zaman paylaşım yapmış olmak için yapılan paylaşımlar göze batar. Sizin her zaman biraz daha mantıklı hareket etmeniz önerilir. Sözlük yazarı olan kişinin mümkün olduğunca açıklamalarında mantıklı olması istenir. Açıklamalar için belirlenen anlatımın da mantık çerçevesinde olması gerekiyor. Zaman zaman esprilerin döndüğü platformlar için mantıklı ve başarılı bir yazar olduğu kanıtlanan kişilerin bu yola başvurması daha sempatik gözüküyor. Bu sebeple mantıklı hareket eden yazarlar arasında olmak önemli.

• Özgün Olun: Kendi farkınızı yaratmanız her şeyden önemli. Elbette kendi farkınızı yaratabileceğiniz başlıklar açmak, kendi farkınızı yaratabileceğiniz cevaplar ile yer almak önemlidir. Bunun için de özgün olmak her zaman ilk kriteriniz olsun. Yazarların paylaşımlarının farklı alanlarda görülmesi, farklı başlıklar altında benzer yanıtların olması aslında sizin de özgünlükten uzaklaştırır. Dikkat çekmek ön plana çıkmak isteyen bir yazar için de mutlaka özgün olmak önemli olacaktır.

• Genel Başlıklar: Popüler olan başlıklara yazmak yerine aslında biraz daha genel olan başlıkları tercih edin. Genel başlıklar altına yazılan başarılı yazılar ile daha popüler olmanız mümkün. Sizin ilk etapta kendinizi göstermeniz açısından mutlaka genel başlıklar sizin kurtarıcınız olacak. Bunu unutmadan başlıkları da ona göre belirleyerek yer almanız önemlidir.

• Aktif Olun: Ne kadar aktif olduğunuz da ilk etapta dikkat çekenler arasında. Yazarın kendisini göstermesi açısından aslında aktif olması önemlidir. Site yöneticileri tarafından da dikkat çekecek olan bu durum, sizin emek veriyor olduğunuzun da bir göstergesi. Bu sebeple aktif olmaya özen gösterin. Mantıklı yanıtlarınızı genel başlıklar altına yazın.
Verilen tüyolar ile sözlük yazarı olmak sizin için biraz daha kolay olacak. Hem kurallara göre hareket ederek hem de aldığınız bilgiler ile yazar olmak konusunda kapıların sizin için çok daha hızlı açılması sağlanır.

Popüler Sözlükler

Yazar olmak isteyen kişiler için popüler sözlük önerileri veriliyor. Artık geride kalan popüler örnekler arasında inci sözlük ve ekşi sözlük var. Yazar sayısı fazla olan, artık hemen hemen her konuyu da işlemiş olan bu sözlükler herkes tarafından biliniyor. Eski popülerliğini de yitirme yolunda olan bu sözlükler dışında, bu sözlüklere rakip olarak ortaya çıkan sözlükleri de tercih edebilirsiniz.

Eski Defterler sözlük yazarlarının yeni ilgi odağı…

Sözlük yazarlarının son dönemdeki uğrak yeri olarak gösterilir. Eski Defterler ile pek çok yazar, geçmişten günümüze kadar hala etkisi süren, olayların hala gündeme geldiğinde şaşkınlıklar yarattığı konular üzerinden yazıyor. İlginizi geçebilecek olan bu platform üzerinden de yazarlık başvurusu yapabilirsiniz. Seçim sizin.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

sözlük

eski defterler
Sözlük Nedir?

Sözlük kelime anlamı olarak bir dilin bütün sözcük ve deyimlerini, belli bir çağda kullanılan tüm sözcüklerini ve deyimlerini açıklayan yapıttır.
Günümüzde ise sözlükler, online ortama taşınmıştır. Sözlük nedir sorusunun yanıtı, günümüz koşullarında aslında merak edilen ve aklınıza gelebilecek her türlü kelime, durum, ismin açıklanmasıdır. Yazarlar aracılığı ile açıklanan kavramlar üzerinden pek çok kişiye net bilginin ulaşması sağlanır. Genel bir tanım yapılması gerekirse bir dilin büyün ya da belli bir çağda kullanılan sözcüklerinin tanımını yapan, açıklayan ve başka dilde ki karşılıklarını veren yapı olarak açıklanabilir. Sözlük tanımı epey ayrıntı içerir. Sözcükler toplumun bir aynası olarak görüldüğünden, aslında belli bir çağda kullanılan sözcükler demek derin bir anlam ifade etmektedir.

Sözlükler Toplumu mu Yansıtıyor?

Basit bir sözlük tanımı yapıldığında bile, sözlüğün anlamı toplumlara çıkıyor. Sebebi ise sözcüklerin bir yanı ile toplumu yansıtması. Tekbir sözcüğün dahi bulunduğu toplumdan izler taşıması, bir sözlüğün toplumdan ayrı düşünülemiyor olmasında ki en büyük nedendir. Bakıldığında sözcüklerin toplumun aynası olduğu kabul ediliyor. Dilin öğelerinden olan sözcük için ise toplum bilim, halk bilim, tarih bilimi gibi kapsamlı bir yansımadır. Sonuç olarak kültürlü, eğitimli bir toplum için sözlüklerine bakıldığında, eşitliksiz anlamlar, çağrışımlar çok daha az olur. Gelişmemiş toplumlar için bakıldığında ise ayrımcı, eşitlikten uzak söz öbeklerinin çok daha fazla olduğu görülür.
Sözcükler toplumun aynasıyken, sözlük bir toplumun yansıması olur.
Sözlüğün sahip olduğu toplum yansıması anlamı, onu bir ahlak kitabı ya da felsefe kitabı yapmaz. Bunu düşünmek büyük bir yanılsama olur. Sözlüğün, uzun dönemde, bulunulan çağda dilin ne kadar söz varlığı varsa, tüm anlamları içeren bir yapıt olarak düşünülmesi yeterlidir. Bu şekilde düşünülmeyen bir sözcük, işlevini yitirir. Ayrıca dönemsel olarak değişen kelimeler, anlamlarının değişmesi ya da anlamlarını yitirmesi durumu, sözlüklerin değerini koruması için güncellenmesi demektir. Bunun sağlanması durumunda toplumda sözlük kavramı da anlam açısından önemini yitirmeyecektir.

İlk Türkçe Sözlük

Sözlüğe yüklenen anlamların ardından, tarihte ilk sözlük öneminden bahsetmemek olmaz. Türkçe'nin ilk sözlüğü olarak kabul - edilen sözlük Divanü Lügat'it Türk olmuştur. 1072 ile 1074 arasında yazılmıştır. Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış olan bu eser Türkiye tarihi için son derece kıymetlidir. İki bölümden oluşan bu sözlük, birinci bölümde Türkçe'nin genel kullanım kurallarına dair bilgilendirme yapıyor. İkinci bölümü ise tamamen gerçek anlamı ile bir sözlük.
Sözlük kısmı buğun görülen sözlüklerden farklı. Hakeniye Lehçesinden yaklaşık olarak 9 bin Türkçe kelime kullanılmıştır. Arapça açıklamaların olduğu sözcükler için aynı zamanda birçoğunda cümle içi kullanım söz konusudur. Latin alfabetik sıraya göre bir sıralama da yoktur. Tamamen dönemin Arapça sözlük düzenine göre oluşturulmuştur. Sözlük bu kapsamda 8 'e ayrılarak, direkt olarak her bölümde sözcüklerin kısadan uzuna doğru sınırlandırılmış olduğu görülür. Tarihte sözlük anlamına bakıldığında, ilk sözlük için anlamını koruyan, ancak biçim olarak da günümüz sözlüğünden farklı olan bir yapıtın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıntılı bir dil çalışması olduğundan, son derece kıymetli bir eser. Yalın ve türemiş sözcük için çok sayıda örneğim yer aldığı bir kitap. Arapça'nın Türk lehçeleri içinde bulunamayan kimi seslerini de gösteriyor. İlk sözlük olduğundan anlamı da son derece büyük.

Günümüzde Sözlük

Anlamını yitirmeyen; ancak kullanış biçimi olarak teknoloji ile birlikte şekillenmiş, her an herkesin erişebileceği bir kitap olarak açıklanabilir. Teknolojinin gelişmesi ile sözcük arama konusunda profesyonel bir adım atılmıştır. Bu sayede direkt olarak online arama ile merak edilen her konu üzerinden bir arama söz konusu olabiliyor. Günümüz sözlükleri arasında blog gibi tutulan, aynı zamanda e-sözlük olarak kayda geçen türleri var. Bu şekilde kullanım toplumun bilgiye ulaşması konusunda son derece avantajlı oluyor. Sözlük kullanımı konusunda teknolojinin olması demek, bilginin, sözcük anlamlarının çok daha hızlı ulaşılır olması demektir. Hem farklı diller için de seçeneklerin olması sözlüğünde dünyanın küreselliğine uyum sağladığının en önemli göstergesidir.
- E-Sözlük
-- Sözlük Blogları

(bkz: https://eskidefterler.com)

eski defterler sözlük yazarları

mag
@eski defterler teşekkür ederim ilginiz ve dostane tavrınız için. Çok çok uzun süreler web site tasarımı ve yönetimi yaptım arkadaşlarımla. Gerçekten yorucu ve zaman alıcı bir uğraş. Yönetim ekibine dahil olma isteğim maalesef yok. Malum hem zamanın getirdiği site yönetimi konusundaki yorucu tecrübeler hem de hali hazırda para kazanmak için yaptığım iş bunun önüne engel. Ama siteye girerim. Yazar olarak destek veririm. Önerim/fikrim olursa yazarım, verdiğiniz emeklerin amacına ulaşmasına katkı sağlamaya çalışırım. Teşekkürler.

eski defterler sözlük yazarları

mag
öncelikle bu yeni oluşum hayırlı olsun. Bir kaç önerim var.

Birincisi web sitelerin en önemli hedefi her zaman ziyaretçi sayısı olmuştur. Bunun için reklam vermek ve bilinirliği artırmak şart.

İkincisi üye sayısı belli bir orana ulaşana kadar yazar alımı devam etmeli.

Üçüncüsü üye kaydı esnasında isim soyisim istemeniz böyle mecraların en önemli özelliği plan gizlilik konsunda kişileri şüpheye düşürüyor. Bu detayı iptal etmelisiniz diye düşünüyorum. Ben üye olurken acaba dedim açıkçası.

Dördüncüsü çevrimiçi üyeleri görüntüleme seçeneğinin herkesin görüntülemesi çok uygun bir durum değil. Yani ben buraya bir şeyler yazmaya okumaya girdiğimde kimin çevrimiçi olduğunu önemsemem. Bunu önemseyen kişilerin buraya geliş amaçlarını muhtemelen tahmin edersiniz.

Şimdilik bu kadar. 20 yıllık web tasarım sayfası deneyimimle birkaç öneride bulunmak istedim. Dikkate alırsınız almazsınız bilemem.

Hayırlı olsun.

kurbağalıdere'de koku gitti balıklar döndü

eski defterler
Yıllardır yoğun koku ve kirlilik nedeniyle tartışma konusu olan Kadıköy Kurbağalıdere'deki ıslah çalışmalarında sona gelindi. Sosyal medya hesaplarından Kurbağalıdere'ye ilişkin yeni görüntüler yayınlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kurbağalıdere'nin ıslahını hızlı bir çalışmayla çözdük. Dere canlandı; şimdi balıklar yüzüyor, koku sorunu bitti, kirlilikten eser kalmadı" dedi.

eski defterler'e yazın herkes doğru ile yanlışı bilsin

dafan
Gerçekten herkesin özgürce kendini ifade ettiği ve istediği konu hakkında şahsi yorumunu yapabildiği güzel bir platform. bundan dolayı ben bu siteyi sürekli olarak takip edip konuları ve bu konulara yapılan yorumları takip etmekteyim. kendi fikrini ve düşüncesini paylaşmak isteyen herkese açık bir platform. beğenerek takip ediyor ve yazıyorum ben de.

berlusconi koronavirüs

ankit


İtalya eski başbakanı berlusconi koronavirüse yakalandı. test sonucu pozitif çıkan 83 yaşındaki eski başbakanın yaşı yüksek olması sebebiyle risk grubunda olduğu düşünülüyor. Koronavirüs bir kez daha zengin, fakir yada ünlü, ünsüz ayırmadan bulaşmaya devam ediyor.

uçan arabalar geliyor

suluman


Sky Drive isimli japon şirketi tam 4 dakika boyunca havada kalmayı başaran uçan araç üretti. Uzay filmlerinden aşina olduğumuz uçan arabalar gelecekte gerçek olabilir ama insanlığın nüfus artış hızı ile bu bile trafik sorununa karşı yeterli olmayabilir.

kızlar finalde

mavidis
Türkiye milli takımı 19 Yaş Altı Formasını terleten Genç Kız Voleybol, 2020 Yılı CEV 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nın yarı finalinde Belarus milli takımını 3-1 yenerek ismini finale yazdırdı.

21 lisans programı yks'de sıfır çekti

eski defterler
Toplam 21 mühendislik programı sıfır çekerken, Devlet üniversitelerinin Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği bölümlerine ilk üç sırada yerleşen kişilere 12 ay boyunca karşılıksız 800 TL YÖK tarafından burs verilmesine rağmen, Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümü öğrenciler tarafından tercih edilmedi. Aynı şekilde, Çukurova, Pamukkale ve Süleyman Demirel Üniversitelerinin Jeoloji Mühendisliği programları da sıfır çekmiştir.

eski defterler sözlük yazarları

oyseon
Sözlük yazarı olarak Eski Defterler adresinde görev almak benim için çok güzel bir duygu. Pek çok sözlük sitesi var ama tarihine sahip çıkan ve geçmişte yaşanmış ilginç ve gerçek olayların tartışıldığı bir sözlük platformunda yer almak bir tarih düşkünü için paha biçilemez birşey. Emeği geçen tüm sözlük yönetimine teşekkürler.

paok 3 - beşiktaş 1

celikci
25/08/2020/ Beşiktaş hem aynı siyah ve beyaz renkleri paylaştığı hemde aynı kartal sembolünü paylaştığı yunan temsilcisi Paok'a 3-1 mağlup oldu. Temsilcimiz yoluna Uefa kupası ön elemesinde devam edecek. Başakşehir ise şampiyonlar Ligindeki tek Türk takım olarak havuzdaki parayı tek başına kasaya koymuş oldu.

eski defterler sözlük yazarları

eski defterler
eski defterler sözlük yazarları genelgesi:1- sözlük yazarlarımız iyi düşünür, taşınır ve sonunda en doğruya karar verir.

2- sözlük yazarlarımız sadece bakmaz, saklanan gerçeği en dipte de olsa görür ve ortaya çıkarır.

3- sözlük yazarlarımız hayata pozitif yönden bakar, kötümser asla değildir ama ömrünün çakıl taşlarıyla dolu olduğunun son derece bilincindedir ve olanlara kayıtsız kalmayarak tepkilidir.

4- sözlük yazarlarımız dünden ders alır, günü yaşar, geleceğini ise düşünür ve emin adımlarla ilerler.

5- sözlük yazarlarımız asla pes etmez, doğrunun peşinden cesurca koşar ki çelme takmaya çalışanlara da gerekli dersi hep birlikte verir.

6- sözlük yazarlarımız gerekirse borç verir, borçlanmaz ve borcunu öder ama yine kamçısız bir yiğittir.

7- sözlük yazarlarımız yeni katılanlara karşı bağımsız, kibar ve yumuşak kalplidir fakat gerekli görürse bunun bir 'enayilik' olmadığını da karşısındakine belirtmekten çekinmez.

8- sözlük yazarlarımız kaba söz, hakaret gibi olumsuz davranışlarda bulunmaz, kişilik haklarına son derece saygılıdır.

9- sözlük yazarlarımız gerçek dışı haberlere itibar etmez, önce beynine sonra kalbine sorup, güler geçer ve kandırılamaz.

10- sözlük yazarlarımız şiddete şiddetle karşıdır, insanca yaşamaktan yanadır.

11- sözlük yazarlarımız kendi söylediği yalanlara inanmaz, mitoman ve hayal dünyasında yaşayan şizofren vakalar hiç değildir.

12- sözlük yazarlarımız türkçe imla kurallarına uyar, türkçe harflerle yazar, örneğin, 'sıkılıyorum' kelimesini doğru yazar ve saçma sapan yazmadan yanlış anlamalara mahal vermez.

13- sözlük yazarlarımız bir konuyu asla ekşitmez, bilgi dolu paylaşımlarıyla ancak eski'tebilir.

14- sözlük yazarlarımız, kıymetli ve entelektüel paylaşımlar yapar. (@greejin)

15- sözlük yazarlarımız, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyar, uymayanları uyarır.

16- sözlük yazarlarımız, izinsiz karikatür paylaşmaz, telif hakkının bilincindedir.

* sözlük yazarlarımız ilgili işbu maddeler gün geçtikçe gerekli görülür ise özgürce genişletilebilir, daraltılabilir ancak tarihin tozlu raflarına kaldırılmaz. eklenmesini ve uygulanmasını istediğiniz maddeleri aşağıda öneri olarak ayrıca girebilirsiniz.

Siz de eski defterler 'de sözlük yazarı olmak ve paylaşmak isterseniz biz tam da buradayız.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

Güncelleme: 23/10/2020

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun