down sendromlu pablo pineda

danisman
İlk down sendromlu üniversite mezunu olan eğitmen / yazar / aktör/ iş insanı Pablo Pineda'nın “Nasıl oldu da bu denli geliştiniz?" sorusuna verdiği yanıt: "Annem benimle durmaksızın konuştu. Hep konuştu. Sürekli kitap okudu. Asla vazgeçmedi." Diye cevap verdi. Bizi diğer canlılardan ayıran bir yönümüz de sosyal birer varlık oluşumudur. Keza Dünya Sağlık Örgütü'nde de sağlığın tanımında; bireylerin, ruhen, fiziksel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir ifadelerine yer verilmesi gibi. Bu doğrultuda bireylerle kurulan olumlu ilişki sonucunda birey kendisini biricik ve değerli hisseder. Buna bağlı olarak da fiziksel anlamda her ne kadar engeli olsa da bireyin, psikolojik olarak motivasyonu yüksek olduğunda aşamayacaği bir engeli kalamaz. Yeter ki biz engel olmayalım onlara. Sağlıcakla

akıl oyunları

yesils
İpucu aslında yanıtın kendisi gibi olmuş, düşey eksen denilince olay çözüldü bende 😂 Bende yeni zeka sorusu sormak istiyorum:

Soru 1: Doktorunuz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?

Soru 2: Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?

Soru 3: Sadece bir tek kibritiniz var, içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, ve bir de mum bulunan karanlık ve soğuk bir odaya girdiniz… Önce hangisini yakarsınız?

ösym

tandans
ösym'nin 2018-2021 arasın ne kadar sınav varsa yds- ales- kpss- yks -mks neyse artık ıvır zıvır hepsine katılıp başarısız olup katılmaya devam etme arzumu plaketendirmeleri gerekir. ama onlar napıyor ben sınava girmeyim diye fiyatları yükseltmiş. :)

kısıtlamalar

dartarkan
Bu konu çok önemli herzaman söylüyoruz ve söylüyorlar.
Önemli olmasaydı bu kadar insanı etkiler mi?
Yaşamları tehlike altına alır mı? Hala toplu eğlenceler toplu birliktelikler görülüyor.
Yazık ki insan sağlığı toplum sağlığını kendi zevkleri için tehlikeye atıyorlar.

Artık kendinize gelin.

tv programı esra erol'da

danisman
Hazal Kaya'dan yüzünün görünmesini istemeyen kadını canlı yayında azarlayıp ifşa eden Esra Erol'a tepki. Bu tarz TV programlarını oldum olası hiç sevemedim. Hayır, anlam da veremiyorum. Bu devletin polisi de var, adaleti de. Dolayısıyla yargı ve güvenliğimiz devletin sorumluluğundayken bu tarz programların kalkıp da insanları yargılama, onları deşifre etme ya da onların psikolojilerini zedelemeye hiç hakları yoktur. Bence kapatılmalı bu tarz programların hepsi.

korona

cio
Süleyman Soylu: "Bu virüse delikanlılık dayanmaz, beni de yere serdi."

-arkadaşlar lütfen kurallara uyalım. gerçekten de korona bir yakınınızı sizden almadan inanmıyorsunuz bende öyleydim ama iş ciddi arkadaşlar, üzülmemek için maske-mesafe-hijyen...

bulgaristan'dan türkiye'ye alışveriş ziyareti

danisman
Alışveriş için Bulgaristan'dan Edirne'ye gelen şahıs, "Her şeyimizi aldık. Yiyecekten giyime kadar ne lazımsa alıyoruz. Her hafta geliyoruz. Arabayla geldik, bagajlarımızı doldurup döneceğiz." Normaldir. TL'nin yabancı parası karşısındaki değer kaybetmesi sonucu bu tarz akımların olması da olağan. Çünkü ekonomik kriz sadece Türkiye'de olan bir durum değil, tüm dünya bu krizin pençesinde.

dünyadan yansıyanlar

danisman
Meksika'da maaşlarını alamayan belediye işçileri, sokaklara çöp dökerek ateşe verdi. Gerçekten geçim artık dünya genelinde bir sıkıntı halini almaya başladı. Kapitalist dünyadaki en çıkarlı kesim ile halk arasındaki uçurum gün geçtikçe artıyor. Fakirler daha çok fakir, zenginler de daha çok zengin oluyor. Bu adalet değil. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü yok. Bütün insanlığın atası bir. Annemiz Hz. Havva; babamız, Hz. Adem. Sonumuz da bir avuç toprak, onu da bulabilen bu devirde ne yazık ki. Yok ötesi başka.

aspirin

tatlimandalina
30/10/1905/ tarihinde insanlık için çok büyük bir buluş olduğuna inandığım asprin ilk kez satışa sunuldu. Geçen yine sözlükte görmüştüm koronavirüs hastalarına bile öneriliyormuş. Ağrı kesici gerçekten önemli Allah muhtaç etmesin kimseyi inşallah ama yokluğu büyük sıkıntı oluyor bazen.

camdaki kız 13. bölüm özeti

farmasiyen
cevabını öğrenmek için, sedat'ın iğrenç oyunculuğuna rağmen 2 buçuk saatlik diziye katlandığım soru. tolgahan sayişman bile feyyaz şerifoğlu'dan daha gerçekçi rol yapıyor, acı ama gerçek. böyle yapmacıklık, böyle robotik konuşma olamaz. resmen tüm hikâyeyi berbat ediyor, senaryonun büyüsünü kaçırıyor, tahammül etmek çok zor...
işte camdaki bölüm neler oldu? sorusunun cevabından satır başlıkları:
1- hayri ile nâlân karşı karşıya geldi (aman ne büyük buluşma! hayri diyye bula bula bunu mu buldunuz diyesi geliyor insanın. nedense bana aşırı itici geldi)
rafet koroğlu'nun yeni şoförü de hayri oldu
2- cavit sayesinde nâlân'ın suçsuz olduğu ortaya çıktı. cavit yalan haberi (!) yapan gazeteciye özür diletti, herkes nâlân'ın suçsuz olduğunu öğrendi. (orası da ayrı bir saçmalık.
gazeteci nâlân'a: 'hamile kaldığınız için apar topar evlendiğiniz söyleniyor, doğru mu?' demişti. nâlân da 'evet doğru aynen öyle oldu, doğru' demiş, sonra da 'bir tek bana mı böyle terbiyesizlik yapıyorsunuz?' diye eklemişti.
sen öyle dersen, tabii ki magazincilerin hepsi senin bu sözünü alıp haber yapar. yani malzemeyi sen vermiş oldun.
buna rağmen yalan haberi cânâ yaptırmış gibi göstermeleri inanılmaz saçmaydı. sonuçta türk dizisi, fazla mantık örgüsü aramamak gerek.)
3- cânâ'nın kocası her şeyi öğrendi ve cânâ'yı evden kovdu
4- rafet yönetim kurulu başkanlığını bırakacağını açıkladı, sedat bu görevi devralmak için hayatında ilk defa çalışmaya başladı. hatta o kadar moda girdi ki gidip arkadaşına 'babam beni yönetim kurulu başkanı yapacak' diye ispiyonlayınca babasından fırçayı yedi, kapak oldu.
5- gazetecilere söylediklerinden dolayı feride nâlân'a çok sinirli olduğu için onu affetmedi. 'torun haberi vermeden annelik bekleme benden' dedi. işte nâlân'ı harekete geçiren cümle bu oldu.
6- nâlân alışverişe çıkıp sedat için süslendi püslendi. sonuçta kız evleneli kaç hafta oldu, hâlâ ilk gecelerini yaşayamadılar. nâlân artık cesaretini topladı, tam 'bu gece oldu bu iş' derken sedat'ın eve gelmeyeceğini, otelde çalışacağını öğrendi.
cânâ (sedat'ın eski sevgilisi) de bunu öğrendi, soluğu otelde aldı, romantik geceye cânâ baskınıyla gölge düştü.
camdaki bölüm 13. bölüm özeti benim için şöyle: 'bundan sonrasını izlemene gerek yok, diziyi fragmanlardan takip et!'
herkes nedense her bölümü çok beğeniyor fakat ben her bölümde gittikçe soğuyorum diziden. 'yargı' daha heyecanlı, yargı'ya gelin arkadaşlar!

2022 karla başlıyor

danisman
Bence genel olarak küresel ısınmaya bağlı olarak ülke genelinde yağışların azalması ve buna bağlı olarak da kuraklığın baş göstermesiyle hem kıtlık hem de değişik salgın hastalıkların baş göstermesine neden olur. Bu yüzden kar ve dolayısıyla yağışların olmasi demek sağlık demek, hayat demek ve aynı zamanda bolluk demektir.

eskişehir

subham
Eskisehir denince akla gelen yada benim gibi yemek düşkünlerinin aklına gelen tabiki de çi börek ya da çiğ borekmi ki herneyse anladınız siz onu. Kıymalı peynirli yapıp bol yağda pişiriliyor. Yanında ayran yada çay ile güzel bir öğle yemeği oluyor.

aldatanı aldatmak

lahza
suça suça karşılıkla vermek yanlıştır, hırsızın malını çalmak hırsızlıktır kâideleri gereğince uygunsuz olarak görülen ve kişiyi de o aldatanın seviyesine düşüren bir durum. evli olduğunuz kişinin sizi aldattığını öğrenirseniz medenice boşanmanız gerekir ve onu aldatmak intikam almak değil kendinizi düşürmektir. emin olun, sizi aldatan kişiyi aldatmanız onun umurunda bile olmayacaktır. olsa bile bu ne perhiz bu ne lahana turşusu olayı tahakkuk edecek, ele verir talkımı, kendi yutar salkımı hesabı; aldatan kişinin aldatıldığı zaman esip gürlemesi, küplere binmesi, üzülüp sinirlenmesi bir anlam ifade etmeyecektir. evli olduğunuz kişinin aldatma fiiline aynı şekilde karşılık vermeniz size onunla ortak bir nitelik kazandıracaktır. hele çocuğunuz da varsa bu durum, size daha da suçluluk duygusu hissettirir ve çocuğunuzun bunu öğrenme ihtimali içinizi kemirmeye başlar. eğer flört ettiğiniz kişi sizi aldattıysa o ilişki zaten bitmiştir ve sizin bir başkasıyla beraber olmanız onu aldatmak değil de, aldatılmanızın acısını bir başkasından çıkarmak olarak görülebilir. ha siz hiçbir şey olmamış gibi safa yatmayı ve flörtünüzü devam ettirirken onu aldatmayı tercih ediyorsanız evet, sizin de ondan aşağı kalır yanınız pek yok gibidir. oysa aldatanı aldatmakla uğraşmak yerine onu hayatınızdan tamamen çıkarmanız, ona mutluluğunuzla cevap vermeniz gerekir. onlar intikam planları yapacak, kendilerini düşman görecek, entrika çevirecek kadar değerli değildirler. onların tasmasını çözmek ve doğaya salmak gereklidir. çünkü onlar anca çöplüğü eşelemekle uğraşmalıdır.

allianz sigorta

blue raven
saçma bir şekilde 55 yaş üstüne hiç bir şekilde tamamlayıcı sağlık sigortası yapmıyorlar. sanki bu yaş üstündelkilerin yaşama ve hizmet alma hakları yokmuş gibi. sadece bir şirket 60 yaş üstü sigorta yapıyor onunda primleri 6 bin lira civarında. eğer ek bir rahatsızlığınız yoksa bin ile bin beşyüz arasında yaşınızla birlikte değişiyor sigorta fiyatları.

eski defterler mobil uygulaması

farmasiyen
android kullanmadığım için hayıflanmama sebep olan başlıktır. bunun iPhone için olan versiyonu da sezon finaline girmiş bir dizinin birkaç aylık bir tatilden sonra yayınlanacak ilk bölümü gibi büyük bir merakla, heyecanla ve sabırsızlıkla beklenmektedir. çok sayıda kişinin indirmesini temenni ettiğim bu güzel uygulama eminim ki android kullanan eskidefterler kullanıcılarının bu platforma daha kolay katılım sağlamalarına yardımcı olacaktır. eskidefterler belediyesi çalışıyor dedirten bu gelişme bizi sevindirmiştir ve 'yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır' sözü gereğince eskidefterler'in daha pek çok başarıya imza atacağının bir kanıtı olarak nitelendirilebilir. eskidefterler'de hizmet bitmez sözünün somut örneği olan bu uygulama iPhone uygulamasının da bir habercisidir. bu da bizim şevkimizi artırmaktadır. hatta bence eskidefterler için PC programı bile çıkarılmalıdır. sonra bu program güncellemeler almalı, eskidefterler 1.8, eskidefterler 8.1 diye böyle böyle gitmelidir. normalde programların eski sürümlerini kullanan ve güncellemeye bile üşenen, hatta bunu çok eski bir chrome sürümüyle yazan ben; öyle bir şey olduğu takdirde eskidefterler manager programının en yeni sürümünü kullanacağım kesindir. (!) o zaman uygulamaya 5 yıldızlar ve yorumlar gelsin diye temenni ettiğimizi ifade ederek şunu da eklemek istiyorum ki bu uygulama android telefonlarınızın bilmem kaç GB'lik alanında mutlaka yer almalıdır.

bu arada iyice moda girmiş biri olarak bir teklifim daha vardır: eskidefterler'in google chrome eklentisi çıkarılmalıdır.

firefox, opera ve microsoft edge eklentileri çıkarılmasa da olur çünkü chrome'un yanında o tarayıcılar; cappuccino'nun yanındaki 3'ü bir arada nescafe gibi kalmaktadır. (!) hele firefox'un tahammül edilemez yavaşlığı eskidefterler'in güçlü eklentisini hiç kaldıramayacaktır.

neyse insan sevdiği ve faydalandığı bir şeyin herkes tarafından bilinmesini ister. ne kadar paylaşımcı bir ruha sahip olduğum buradan anlaşılmalıdır. (!) hayır, tüm bu övgüler lafı döndürüp dolaştırıp kendime getirmek için değildir. bu kötü bir espridir ve asıl amaç eskidefterler'in değerini anlatmaktır, bunu herkes iyi bilir.

hatta eminim ki bazıları, 'eskidefterler bir insan oslaydı sen onun can ciğer kuzu sarma kankası olurdun' diye düşünüyorlardır. öyle düşünen varsa çok haklıdır.

ferhan şensoy

celikci
Rasim öztekin'e kavuğu devretmişti sıra ile öldüler. Allah rahmet eylesin çok iyi bir oyuncuydu benim için. Pardon ve şans kapıyı kırınca filmleri ile izlemiştim ama tiyatro nasip olmadı. 70 yaşında olmasına da şaşırdım o kadar göstermiyordu sanki kendileri. Komik adamlar ölünce sanki bir yakının ölmüş gibi geliyor beraber güldüğüm bir eş dost kaybetmişim gibi...

mobil bankacılık iş bankası bloke kaldırma

dorukisrak
İş bankası mobil bankacılığa gireceğim ama sim kart değişikliği sebebiyle bloke olmuş. İyi bir şey tabi güvenlik amaçlı ama telefonla arıyorum açmıyorlar blokeyi. Atm üzerinden açılıyormuş. Blokeyi kaldır seçeneği varmış. Ya tamam abicim ama sokağa çıkma yasağı var diyorum anlatamıyorum. Vatandaşın işi daha kolaylaştırılabilir aslında. Malum pandemi ve yasaklar var.

insan ruhunun ağırlığı

zapata
duncan macdougall isimli bir doktor, 1907 yılında yaptığı bir deney ile ruhun ağırlığını ölçmeye çalıştı. ölüm döşeğindeki hastaların ölümden önce, ölüm anında ve ölümden hemen sonraki ağırlıklarını karşılaştıran macdougall, insanların ölümden sonra 21 gram kaybettiğini ölçtü. macdougall'ın yaptığı deneyler bilim dünyasında tam anlamıyla kabul görmemesine rağmen o günden bu yana bazı bilim insanları hala 21 gramı ruh ağırlığı olarak değerlendirmektedir.

hatta bunun filminide yapmışlar filmin adıda (21 gram) izlemek isterseniz.

arabası olan köprü altlarına akın etti

blue raven
sokaklar rengarenk yorgan ve battaniyelerle örtülmüş araçlar tarafından şenlendirilmiş. pek bir panayır havası oluşmuş. ancak 250 -300 bin tl araçlara verenler neden 200 tl daha verip bir branda almazlar diye de bir soru geliyor aklıma.
tabii birde işin sigortacılar tarafı var gelen haberlere göre araç sahiplerine durmadan mesaj gönderiyorlarmış.

yasak elma

baver
Yasak Elma Yorumyasak elma dizisinin çok eğlenceli bir dizi olduğunu ve seyrederken hiç sıkılmadığımızı aksine çok komik olduğunu düşünüyoruz.konular basit ama oyunculuklar çok başarılı. berk oktay katıldıktan sonra dizi daha da eğlenceli oldu.zaten şevval şam,eda ece ve nesrin cavadzade 'nin oyunculuğu çok güzel. izleyiciler hep kötülerin kazandığı ve iyi insanların kaybettiği senaryoları içeren dizileri artık seyretmek istemiyor.

2020'de okunan en iyi kitap

farmasiyen
Herkesin hayat felsefesine, edebî zevkine, estetik anlayışına göre değişmekle beraber en çok satanlar listesine girmeyi başarmış, hakkında bir hayli konuşulan, kendisinden sıklıkla alıntı yapılan, içindeki bazı özel sözlerin her yerde kol gezdiği, kısaca sevilen ve övülen eserlerdir. bu çerçevede 2020 yılının en iyi kitabı olarak birçok yapıttan söz edilir. örneğin Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun kaleme aldığı 'Madalyonun İçi' adlı kitap bunlardandır. Remzi Kitapevi'yle okurlara arz edilen kitaptaki psikolojik betimlemelere hayran kalmamak mümkün değil. Kırmızı Oda gibi senaryosu psikoloji/psikiyatri üzerine kurulu dizilerin popüler olduğu bu devirde; o diziyi kaçırmazken bu kitabı okumamak haksızlık olur. (Tabii ki psikoloji ile psikiyatri arasında ciddi nüansların olduğu unutulmamalıdır.) İşte bu kitabın gizemli dünyası bize her ikisinin de kapılarını aralıyor. kitap 383 sayfa ama muhtemelen onu bitirmeniz çok zamanınızı almayacak. 33. baskısı yapılan kitabın sürükleyici bir anlatımı var ve ilk sayfasından
itibaren hep bir sonraki sayfayı çevirmeniz için sizi zorluyor. Yazarın 'Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü' adlı 286 sayfalık eseri de bu kadar rağbet görmüş durumda. bu kitaptan dinleyeceğiniz hayat hikâyeleri hafızanıza kazınırken, enteresan kişiliklerin birbirinden tuhaf alışkanlıklarıyla ağzınız açık kalacak.
Michael Ende tarafından yazılan 'Momo' adlı eseri de yine bu listeye dâhil etmek mümkündür. çocuk kitabı olmasına rağmen yetişkinleri kendisine çekmeyi başarmasının sırrı nedir derseniz; sanırım bunu okuyarak deneyimlemeniz gerektiği söylenebilir.
Jose Saramago isimli yazara ait olan 'Körlük' adlı kitap da pandemi dönemini yaşamaya devam ederken en çok ilgi gösterdiklerimizden biri oldu. isimsiz bir ülke, isimsiz bir kent; salgınlar, korkular, garip olaylar silsilesi derken bu romanı okurken şaşkınlık duygusunu en üst seviyede yaşayacağınız kesindir. bir felâket bir ülkeyi nasıl çıkmaz bir girdaba sürükleyebilir? sorusunun işlendiği bu kitap, muhakkak Coronavirüs'e daha farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır.
Bu arada çoğumuzun adını duyduğu, mâneviyata hitap etme becerisiyle hayrete düşüren Hatice Kübra Tongur'un 'Allah'ım Ben Geldim' kitabı da 2020 yılında okunan en iyi kitap statüsünü hak etmiyor mudur? namaz kılmamak için ileri sürülen bütün bahaneleri kendine has, etkileyici ve insanın tüylerini diken diken edici üslubuyla reddeden yazarın bu kitabı methiyelere gerçekten lâyık değil midir? kitabı okuduktan sonra bu soruya hiç tereddütsüz 'tabii ki de lâyıktır' diye cevap vereceğiniz ve bunu hayatınızda okuduğunuz en güzel kitaplardan biri olarak kabul edeceğiniz şüphesizdir.
yıllara meydan okuyan ve 2020 yılında bile edebiyatın gündeminden düşmeyen Jose Mauro-Şeker Portakalı'nı unutmak mümkün değildir. en çok okunanlar listesindeki yerini koruyan kitabın konusu küçük bir çocuğun şeker portakalı fidanıyla arkadaş olması, ona anlattığı hayalleri, sokak şarkıcısı olduktan sonra başına gelenlerdir. küçük yüreğin büyük dramı sizi elbette hüzünlendirecektir fakat belki gözlerinizden yaşlar gelmesine de engel olamayabilirsiniz.
İlber Ortaylı'nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabında verdiği birbirinden değerli hayat tavsiyelerine kulak vermemek zannediyoruz önemli bir kayıptır. bir ömür nasıl yaşanır'ı okumadan bir ömür nasıl durulur? anlamak zordur.
2020'de okunan en iyi kitap sizin için ne olursa olsun; yapmanız gereken şey bununla iktifâ etmemek, daha iyilerini bulmak için hep okumak, devamlı okumaktır. Okumaktan zarar gelmez fakat okumamak korkunç bir zarardır. 2020'de okuduğunuz ve sizi derinden etkileyen o kitabın yanına yenilerini eklemek, edindiğiniz kazanımları artırmak için 2021'de de okumaya devam etmeniz kendinize yapacağınız çok mühim bir iyiliktir. Çünkü kitap ruhunuzun en önemli ihtiyacıdır.

tosuncuk

dorukisrak
Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın Edirne'de yüksek güvenlikli f tipi cezaevinde kalacak. Mehmet Aydın örgüt kurma ve bilisim sistemleri dolandırıcılığı başlıkları altında yargılanacak. Brezilya'da Türkiye'ye teslim olmaya karar veren tosuncuk için eminim ağır bir ceza gelecektir.

karantina aktiviteleri

blockman
Bugün ip türü şeyler satan bir dükkana gittim. Aman Allahım teyzeler nasıl saldırıyor varya sanırsın korona aşısı dağıtılıyor. Canları çok sıkılmış olacakki fiyatlarına bakmadan yunleri ipleri alıyorlar. Rengarenk çeşit çeşit günlerden kimbilir neler orecekler.

binance

omer
reklamlarından bıktığım, kullananların çocuğun memnun olmayıp dolandırıcı(?) dediği uygulama. Bakın ben demiyorum, sadece kullananlardan duyduğum bir söylemdir. Doğruluğu tartışılır

bahçeli ev

tatlimandalina
Özellikle covid başladığından beri yani sosyalligimiz azaldığı günden itibaren bahçeli olan evimin kıymetini daha da anladım. Tam bir nimet. Zaten sokak yasak AVM yok piknik yok. Oturuyoruz mis gibi bahçemizde çoluk çocuk. Tertemiz bir sosyalleşme oluyor bize yetiyorda.

ıspanak

blue raven
ABD, 30'lu yılların Büyük Buhran döneminde yaşanan et sıkıntısının çözümünü ıspanak tüketimini arttırmakta bulmuştu. Ancak o yıllarda “demir” denilince ilk akla gelen sebze olan ıspanağın etin yerini doldurabilmesi için bir “tanıtım”a ihtiyaç vardı. İşte tam bu noktada Temel Reis imdada yetişmişti!
Önemli bir kış sebzesi olan ıspanak, bileşiminde bulunan mineral ve vitaminler nedeniyle besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. İçerisinde demir ve C vitamini barındırır Ancak ne yazık ki ıspanağı pişirdiğiniz zaman içeriğindeki C vitamini ölüyor. Hem tad açısından hem de besin kalitesi açısından yeni bir ağız tadı için bol limonlu çiğ ıspanak salataları yapmak ya da mevcut salataların içine bir miktar doğramak iyi olabilir.
türkiye de ıspanak...

ekonomide ilk 10'a gireceğiz

helldorado
Cumhurbaşkanı sayın erdoğan tarafından söylenen ve gazi mustafa kemal atatürk'e armağan edileceği açıklanan başarı hedefidir.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda yemin etti bugün. Umarım hedefe ulaşılır ne kadar imkansız gibi görünsede. Hayal etmek başarının temelidir.

safra kesesi ameliyatı

subham
Çok yakın zamanda bir arkadaşım oldu. Ameliyat oldukça kolay artık tabi gelişen teknoloji ilerledikçe sadece laparoskopik şekilde. Ama ondan öncesi çok zormuş yani mide bulantısı ve kusma çok ciddi belirtiler. Bunun dışında oldukça fazla mide yanması. 24 saat hastanede kalmak yeterli bu ameliyatta tabi başka komplikasyon gelişmesiyle.

shib coin

subham


Shib coin geçtiğimiz günlerde büyük bir atılım yaptı hatta yüzde dört binlere varan rekor seviyede yükseliş gördü. Ardından Binance borsası'nda işlem göreceği haberi geldi. Tam bu sıralarda acaba girsem mi girmesem mi diye düşünmeye başladım iyiki girmemişim o günden beri giderek düşüyor Çok iyi pump yaptılar şimdi dump yapıyorlar. Parayı götüren götürdü gariban ve saf yatırımcı da yatırdı parasını kaybetti ve soğuk su içerek ekrana bakıyor. Bekleyin bakalım 2-3 yıla yükselir belki. Bedava ekmek sadece aslanın ağzındadır...

tuvalet eğitimi

dorukisrak
Biz kardeşime 32 aylıkken öğrettik. Baya kazaya kurban gideriz evi temizlemek sürekli gerekirmi diye baya geç başladık bu eğitime. Ama kardeşim direnmesi maşallah 20 gün sonra işlem tamamdı. Kararlı ve tutarlı olmak lazım.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun