savaşlar ve piyasalara etkisi

danisman
piyasalarda bugün; altın 814,33.., dolar 13,63..., avro 15, 48... olarak seyretti. Bilindiği üzere, yaşadığımız ortamlar ve kurduğumuz ilişkiler güven üzerinedir. Küresel dünyamızda artık herkes birbirini etkilediği gibi birbirinden etkileniyor da günümüzde, bu dijital çağında. Hatta öyle bir hal almış ki dünyadaki ülkelerin resmen her şeyleri artık Arap saçıma dönmüş desek yeridir. Çünkü çok iç içe artık ilişkileri her anlamda. O yüzden dünyanın öbür ucunda da olsa harhangi bir yerde özellikle ekonomik yönde söz sahibi olan bir devlette yaşanan bir hareketlilik, diğer devletleri de olumsuz etkileyebiliyor. Ve bu, kurlardaki fiyat yükselişinde de çok net hissettiriyor kendisini. O yüzden kurlardaki yükselişe çok şaşırmamak gerekir. Allah'ım sonumuzu hayra çıkarsın inşaAllah.

sezen aksunun şahane bir şey yaşamak şarkısı ve şarkı sözleri

danisman
Sezen Aksu'nun 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı 'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısı gündem oldu. Şarkıda geçen, "Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e..." sözleri sosyal medyada polemik oldu. Aksu'ya gelen eleştirilerden sonra Mustafa Sandal ve Seda Sayan, ünlü şarkıcıya destek çıktı. Ben şu nankör insanoğlunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum. İnsanoğlunun zihniyeti, psikolojisi, etkilendiği ve etkilediği sistemler üzerinde düşünme çalışmalarım ve buna rağmen... Her defasında her bir insanın kendi içindeki dünyası, derya deniz sonucunu vardırdı bana tekrar tekrar. Peki, sözlerim sapkın fikirli insanlar, sizlere sesleniyorum! Madem insanlığın atası babamız Hz. Adem ile annemiz Hz. Havva tövbe haşa, size göre cahiller, o zaman siz zavallı aciz ve tek dişi kalmış canavarlar! Kuranı Kerim'i ve son peygamber Hz Muhammed sav'ı bilir misiniz, haberdar mısınız bunlardan bakan körler, duyan sağırlar? Bunu da geçtim, kendi yaratılışınıza bakıp da bir damla sudan nasıl olur da bu günkü aşamaya kadar nasıl evrim geçirdiğinizi oturup da hiç düşündünüz mü? Bence hayır, biraz olsun düşünmüş olsaydınız Allah'la bütünleşir ve hem O'na hem de O'nun yarattığı her şeye iman ederdiniz. Bunu dünyaca ünlü filozof Descartes bile kendi döneminde sorgulamış ve yerin ve göğün yaratıcı olan Allah'a ulaşmıştır. Araştırın ve bulun. Zira Allah bunu istiyor bizlerden. Doğru yolu bulmak ümidiyle hepimiz için. Eşhedü Enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammedün Resûlullah. İYİ Kİ...

lille şampiyon

birsinema


Lille takımı on yıl sonra Fransa'da şampiyon oldu, biz Türkiye'de Beşiktaş kutlamaları abartı derken Fransa resmen sokağa akın etti. Şampiyonlukta üç Türk futbolcunun da büyük imzası var özellikle Burak Yılmaz 35 yaşında gösterdiği performans ve attığı goller ile resmen takımı sırtladı. Yalnız yılın 11'ine Fransız gazeteciler bura seçmemişler Buda bence bir ırkçılık olsa gerek ya da milliyetçilik adı herneyse ama haksızlık olduğu kesin.

pasaklı eş

yakuko
Pasaklı olmak nasıl olur bilmem ama benim için kabus olduğu kesin. Suyun deterjanın bol olduğu bir devirde nasıl pis olunur anlamam. Eşler birbirine yardım ederek bu işi halletmeli. Erkek yada bayan farketmez kimseye yük bindirmemeli.

eskişehir'de vahşet

candan82
eskişehir'de Emrah Tekin isimli birinin 32 yaşındaki ablası Hasret Yüksekkavas'ı defalarca bıçaklaması ve sonra kendi bacağını kesmeye çalışması. benzerlerini sıkça duyduğumuz ve artık -deyim yerindeyse- toplum olarak bağışıklık kazandığımız bu kan donduran haberlerin ardı arkası kesilmemektedir. nedense çoğunda hep suçlunun psikolojik sorunları olduğu veya madde kullandığı iddia edilmektedir. insanlar 'dünya nereye gidiyor? bize ne oldu? insanlık nasıl öldü?' gibi sorular sormakta haklı değil midir?

ferhan şensoy

blue raven
engin bir kültüre sahip ve bunu da mizah anlayışıyla birleştirerek yıllarca türk tiyatrosuna emek vermiş, geleneksel orta oyuncularının simgesi olan kavuğu bir süre taşımış, türk stan up gösterilerinin öncüsü sayılan "ferhangi şeyleri" 80'li yıllardan beri kesintisiz sahneye koymuş güzel insan.
mekanın cennet olsun....

son dakika haberi...


bahar havası

tatlimandalina
Bugün hava aşırı sıcak. Yalnız farkındamısınız şubat ayındayız daha. Hatta bazı ağaçlar baktım da çiçek açmış. Aldanmış deriz biz ona. Ama bizde aldanmayalım rehavete kapılıp girmeyelim kalabalıklara çıkmayalim hava güzel diye sokaklara.

ganymede

incio
Çok ilginç ve merak uyandıran bir haber. Yani ne anlama geliyor bu uzayda yalnız olmadığımız anlamına mı? Yoksa başka bir yerden sinyal karışmış olabilir mi? Sonuçta ayda ezan sesi var diyorlardı belkide jüpiter'in uydusuna da dünya tarafından gönderilen bir sinyal karışıyordur.

lcw pahalılığı

birsinema
Katılıyorum oldukça pahalı oldu. Geçen gün baktım LCW ye düzgün giyilecek birşey olmadığı gibi gerçekten pahalı. Tarzı da pandemide iyice degismis. Genel de tesettürlü bayanlar için güzel şeyler var.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun