abd başkanı biden

danisman
ABD Başkanı Joe Biden: "Suriye'de düzenlenen operasyonda IŞİD lideri El-Kureyşi öldürüldü." Açıklamasını yaptı. Umarım gebermistir o cani insanlıktan nasibini almamış mahluk ve mahluklar. Zira ellerinde milyonlarca insanın, masumun, bebek ve mazlumların kanı var. Allah'ım insanların ve şeytanların şerrinden sana sığınırım.

lahmacun salonu

nobita
Lahmacun ve kebap salonu olarak bilinen bu mekanlar aslında gelen giden bakımından da mekan bakımından da birbiriyle çok benzemiyordu sizce? Acayip bı iştah açıcı görüntüsünün dışında farklı bir ortamları var. Mesela tüm kebapçılar da benzer mizacta şef garsonlar hatta masa düzenleri var. Ama iyiki varlar valla lahmacun candır.

karadut

blue raven
babil ülkesinde yaşayan bir çifttir güzel thisbe ve yakışıklı pyramus. yan yana evlerde büyümüş, çocuklukları birlikte geçmiş ve zamanla bu ilişkileri aşka dönüşmüştür. ancak aileleri ilişkilerine karşı çıkmış ve birlikte olmalarını istememişlerdir. bir gece birlikte olabilmek için kaçmaya karar verirler. belirledikleri bir yerde bir dut ağacının altında buluşmaya karar verirler. ilk gelen thisbe olur beklerken bir aslanın yaklaştığını görür ve korkarak yakındaki bir mağaraya saklanır. kaçarken üstündeki şalını düşürür. pyramus gelip şalı ve aslanı görünce thisbe'nin aslan tarafından öldürüldüğünü düşünür, sevgilisi olmadan yaşayamayacağına kanaat getirip kılıcını kendi göğsüne saplar. saklandığı mağaradan çıkıp buluşma yerine gelen thisbe sevgilisinin intihar etmiş olduğunu görür, buna dayanamayacağına düşünerek pyramus'un elindeki kılıcı alıp o da intihar eder. tüm bunlara şahitlik eden tanrılar bu çiftin aşklarını ölümsüzleştirmek için pyramu'un kanını dut meyvesinin içine thisbe'nin göz yaşlarını da dut ağacının yapraklarına veririler. o günden sonra karadutun kan gibi kırmızı lekesini dut yaprağındaki thisbe'nin göz yaşlarıyla ancak temizleyebilirsiniz.

kırmızı liste

ankit
Ülkemizde yakalanan suçluların yer aldığı ve isimlerin üzerlerinin çizildiği listedir. Bakan Süleyman Soylu bugün yaptığı açıklamasında "Kırmızı listeye bir çizik daha... Sözde Tunceli Saha Sorumlusu Yılmaz kod adlı İsmail Sürgeç, Tunceli Ahpanos Vadisi'ndeki operasyonda etkisiz hale getirildi..." demiştir. Kendilerini tebrik ediyoruz vatandaşlar olarak terörle azimli mücadeleleri için. Teröristlerin artık kaçacak delikleri kalmadı.

karadenizde sel

helldorado
İçişleri bakanı Süleyman Soylu Kastamonu'da 62 Sinop'ta 15 kayıp ihbarı olduğunu belirtti. Bunun dışında bölgedeki zor durum için halkin birlik olmasını ve yardımlarını esirgememesi gerektiğini söyledi. Ayni yardım etmek isteyenlerin giysi ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmasının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

yeni malatya

celikci
Bir Fenerbahçe taraftarı olarak içimde en ufak bir ümit bile yok. Bugün inanıyorum hem Beşiktaş hem de Galatasaray kaybedecek olsa kesin Fenerbahçe'de puan kaybeder. Bir takım taraftarına bu kadar mı ümit vermez hay Allah'ım.

çocuklarla deney çalışmaları

acikelli
Çocuklarda hayal dünyası gelişimi genel olarak 36.aydan sonra oluşuyor. Çocuklar zaten kalem kağıtlı etkinliklerden çok hoslanmiyor. Bu nedenle bu aydan sonra çocuklarla küçük deneyler yapılabilir. Mesela mısırı soda içerisine atıp dans etmelerini sağlayabilirsiniz. Acaip eğleniyor çocuklar.

seksenler

maz
Abi seksenler başka bişey ya telefon tv olmadanda hayatın olduğunu gösteriyor hem güzel hem eglenceli hem de neşeli bir aile flimi açık ınsanların olmadığı

görgüsüz

ustayazar
adı üzerinde görgü kurallarını bilmeyen, bilse de uygulamayan varlık. (pek vikipedia'msı bir tanım olmayabilir ama önemli olan gerçeği yansıtmasıdır.) görgüsüzler sınıfına dâhil olan insanların hayat amaçlarından biri hava atmaktır. sahip oldukları para, ev, araba, takı, giysi, telefon, gözlük; bilumum ürünlerle diğerlerine üstünlük taslamak onların yaşam felsefesini teşkil etmektedir. her konuyu döndürüp dolaştırıp kendi 'lüküs' hayatlarına getirmeyi bilirler. ama görmemişin bir klavyesi olmuş, tutmuş enter tuşunu koparmış hesabı (bu sözün patenti bana aittir) sahip olduklarının değerini bilmezler. har vurup harman savurmak onların huyudur. ne de olsa para boldur canım, harcamayıp da ne yapacaktır? eğer biraz ultra paket görgüsüz ise en olmadık şeylere milyarlar baymayı kendine bir zevk telakki ederek sık sık telefon değiştirir, bir giydiğini bir daha giymez. fakirleri 'ıyyy ezik, apaçi, ameleee' diyerek hor görür, ama kendisinin çok elit, seçkin, prestijli bir insan olduğuna cân-ı gönülden inanır.
bir de dostoyevski'den, ne bileyim william shakespeare'den bir-iki cümle ezberlemeyi unutmazlar. sonuçta hem zengin hem kültürlü, entellektüel görünmeleri lâzımdır. sosyetiklerin soylarını devam ettirmeleri buna bağlıdır. (!) ama bazen istemeden de olsa görgüsüzlüklerine gölge düşürürler. mesela 'aaa ya sorma ben picasso'nun mona lisa tablosunu çok beğeniyorum, geçen gün de ** fiyata bi tablo aldıydım' zaten derken, mona lisa'nın Leonardo da Vinci'ye ait olduğu gerçeğini unutarak büyük bir gafa imza attığının farkında olmayabilirler.

zibidi

farmasiyen
belli bir amaç doğrultusunda yaşamayan, öyle kravatmış takım elbiseymiş, bankacılıkmış bodygardlıkmış falan onlarla işi olmayan; kaldırım mühendisliğini ve serseriliği meslek olarak kabul eden insan türü. onlar kendilerini 'ağır abi' olarak tanımlarlar; ağır oldukları kesindir evet, kalıplarını gören adam sanır ama 'abi' oldukları şüphelidir. hatta yok, 'abi' olmadıkları kesindir. çünkü zibidi diye tabir edilen bu kişiler imkân bulduklarında başkalarını ezmeyi, gövde gösterisi yapmayı ve zayıf kişileri dövmekle tehdit etmeyi çok severler. ağızlarından küfür eksik olmaz, onlar için küfür etmek bir sanattır. (!)

birçok kızın nedense zibidilere âşık olduğu da enteresan bir gerçektir. anne-'bılerin 'bırak şu çulsuzu, sütümü helal etmem sana' şeklindeki serzenişlerine yol açan bu zibidiler; evlendikleri kişinin hayatını karartır, onun âilesine belâ olur. hele babalık falan hak getire, onlar için en önemli şey kendi yaşamsal istekleridir.

tabii zibidilerin o bakınca kız saçı mı erkek saçı mi olduğu belli olmayan antin kuntin saç kesimleri, her tarafı ayrı telden çalan kıyafetleri, kendilerinde bir gaz kaçağı (!), bir bug olduğunu ele veren o anormal hareketleri falan; bunlar ayrı konulardır.

zibidilere göre ne kadar sağlam kafa atıyorsan, kaç kızla birlikte olduysan o kadar erkeksindir. hele bir de kızlarla yaptıklarını böyle game of thrones anlatır gibi anlattın mı senden kral (!) zibidi yoktur.

zibidilere göre kavga etmen için bir sebebinin olması gerekmez. 'neden benimle birlikte nefes alıyorsun, sen beni taklit ederek benimle dalga mı geçiyorsun lan?' deyip adama yer misin yemez misin diye girişmeniz mümkündür.

tarkan'ın geçcek parçası

danisman
Tarkan'ın 'Geççek' isimli şarkısının klibi, 24 saat içinde dünyada en çok beğeni alan video oldu. Malum yeryüzündeki tüm insanların yarasına değindiği için parça, bu kadar tutulması da normal. Sanatçı yerli olabilir ama paylaşılan duygu ve düşünceler evrensel olduğunda yani dünyaya hitap ettiğinde, işte o zaman yerli yabancı farketmiyor herkes dinler seni. Sanırım Tarkan'ın da böyle oldu. Hepimizin sonunu hayra çıkarsın Allah'ım.

z kuşağı

farmasiyen
1995'den sonra doğan çılgın (!) nesil. çoğu tiktok'ta toplanmıştır. kendilerine youtuber'ları ve tiktok'çuları örnek alırlar. ekseriyeti dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanır. 2000'li yıllarda doğmuş olmasına rağmen yaşından büyük işler yapan, gayet olgun insanlar da yok değildir. fakat Z kuşağı tanımlamasıyla ifade edilen grup bunun tam tersidir. kendileri teknoloji çağında doğduğu için çocukluklarını telefon-TV-PC üçlüsü arasında mekik dokuyarak geçirmişlerdir. tabii ergenlikte de bu rutinlerine devam etmeyi sürdürürler. facebook ve instagram'da paylaştıkları cancanlı sözler ise yürek burkan türdendir. (!) onlar için teknoloji bir tutku veya lüks değil, bilakis doğal yaşamın bir parçasıdır, zaten olması gereken yaşamsal bir ihtiyaçtır. kendilerinin ebeveynleri ile seviyeli bir iletişimi vardır, evlerini bir aile ortamından çok otel gibi kullanmayı tercih ederler. çünkü teknoloji ve kendi gibi arkadaşları onları aileleriyle samimi ilişki kurmaktan alıkoyar. birçoğu modaya ayak uydurmak, popüler
olmak, sevdiği kişinin gözüne girmek gibi maksatlarla akıl almaz şeyler yapar fakat bundan hiç gocunmaz.
yaşıtlarının yaptıklarını yapmayan gençler ise genellikle 'içi geçmiş, inek, enayi' gibi sıfatlarla nitelendirilir.
tabii ki z kuşağının tüm fertleri aynı karakteristik özellikleri taşımaz. içlerinde büyük hedefleri olan ve bu hedefleri için ciddiyetle çalışan insanlar mevcut olup işte 'gençler yarınlarımızın teminatıdır' sözü onlar için geçerlidir.

türkiye ve ekonomisi

danisman
Son dönemlerde ülkemizde özellikle ekonomik anlamda çok boyutlu sıkıntıyla karşı karşıya kalan millet, ciddi anlamda zorluklar yaşadı. Kurlara devlet tarafından yapılan müdahale şimdilik, sonuç verdi gibi. Ama ekonomist değilim ve gerçek anlamda atılan adımlar kalıcı çözüm getirir mi bilmiyorum ama büyüklerin ekonomimiz hakkındaki görüşleri de beni düşündürmüyor değil, üstelik bu eski maliye bakanı Ali Babacan ise. Babacan "TL mevduat hesaplarını Amerikan dolarına bağlayıp, kur farkını üstleniyorsunuz. Allah aşkına siz faizle mücadele falan etmeyin." Sözleri düşündürücü.🤔

uğur şahin

danisman
Uğur Şahin: “10 yıl daha Covid-19 ile yaşamaya alışmamız gerek.”Dedi. Hiç şaşırmadım. Virüsün kuluçkası insan olduğu için ve insanlar da rehavete kapılıp çok rahat davrandığı için insanlık var olduğu sürece bu virüs de var olmaya devam edecektir.

aldatılmak

senasizm
Hayatında bir insanın tecrübe edeceği en rezalet durum. Güveni tamamen yok eden, iyi niyeti suistimal eden, hayattan soğutan, ilişkiden soğutan olgu. İnsan olduğuna inandığımız kimselerin, bunu birinin hayatındayken o kişiye yapma hakkını nerden aldığını bilemiyorum. Bunu yapıp kendine yakıştırıp pişkince ortalıkta dolanan tonlarca insan var. Zaten insan olmuş olsaydı bunu yapmayacak bilince, vicdana sahip olurdu.

tüik başkanı

danisman
TÜİK Başkanı Prof. Sait Erdal Dinçer, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na randevu vermemesi ile ilgili: "Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli." Dedi. Eğer gerçekten tarafsız değerlendirmeler yapmak adına çıkarcı cephelere mahal vermemek adına bu tarz görüşme taleplerini reddediyorlarsa bu tarz kurumlar, önlerinde eğiliyorum ve şapka çıkarıyorum demekten başka bir şey demiyorum.

exxen

mepola
Bana patlciak gibi geliyor nedense. Ama netflixim olduğu halde genede deneyecegim. Merak ediyorum özellikle dizileri. Acun'un yaptığı projenin çok ta başarısız olma ihtimali yok desteklemek lazim bir Türk olarak.

sokrates

danisman
Sokrates, zamana damga vurmuş düşünürlerdendir. Düşünüyorum o halde varım görüşünü savunanlardandır. Sokratik sorgulamalarla günümzdeki psikoterapi birçok yaklaşımın da temellerini atmış diyebiliriz. Bu soru sorma tekniğiyle bireylerde farkındalık yaratmaya çalışmış ama ne yazık ki döneminde fikirleri yüzünden tehlikeli olarak görüldüğü için ileri gelenler tarafından, ölüm cezasına çarptırılıyor. Her ne kadar zamanında kıymeti bilinmemiş olsa da öldükten sonra düşünür, ölümsüzleşmiş. Günümüzde psikoterapide birçok düşüncenin babası sayılır. saygıyla anıyorum...

ferhan şensoy

zapata
1979 yılında “İslam Cumhuriyeti” adı altında İran'da şeriat yönetimi başlayınca Ferhan Şensoy, 1982 yılında “Şahları da Vururlar” adıyla rejim baskılarını, yargısız infazları eleştirdiği bir oyun sahneler, İslamcı çevreler kısa süre içinde oyunu protesto ederler.
Ferhan Şensoy, sizden korkmuyorum der gibi 'Muzır Müzikal' adlı bir oyun daha sahneler. Oyunu İslamcı çevreler dava ederler ve ustayı; “İslam dinini karalamak ve adaba aykırı temsil yapıldığı” iddiasıyla yargılatırlar. Oyun 1987 yılında 76. kez sahnelendiği sırada Ferhan Şensoy, bir tehdit telefonu aldığını söyler. Koruma polisleri de değişmiştir. Bugün bir alışveriş merkezi olan Şan Tiyatrosu yanar ve bekçi Niyazi Özlü, hayatını kaybeder.
Ferhan Şensoy, tehdit edildiğini bunun planlı bir sabotaj olabileceğini söylese de dinlenmez ve yaklaşık 1 ay hapsedilir sonunda da 'Pardon' der gibi salıverilir.
Ruhun şad olsun üstat.


[yazar][/yazar]

şampiyon kim olur

celikci
Fenerbahçe hes kablo Kayserispor ile oynuyor bu akşam, Beşiktaş Göztepe, Galatasaray yeni Malatyaspor maçları var. Beşiktaş şu an önde görünüyor şampiyonluğun favorisi ama bu işler hiç belli olmaz Galatasaray son iki haftada iyice inandı şampiyon da farklı bir galibiyet ile bir anda kupayı kaldırabilirler. Ben bir fenerbahçeli olarak hiç ümidim yok şu maça üç puan önde girse gelemedim olmazdı. Galatasaray büyük ihtimalle ne yapıp edip şampiyonluğu alacak dediğim gibi son iki haftaki rüzgâr ibreyi Galatasaray'a döndürdü. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu akşam şampiyon kim olacak?

sigara zamları

senasizm
Çok uzun zamandır tütün içiyorum. Bu aslında zamdan dolayı yaptığım bir eylem değildi. Kıbrıstaki tütünün verdiği hazdı. Tabi Türkiye'ye gelince durum bir hayli değişti. Tütünün tadının market sigaralarına kıyasla daha içilesi olduğunu düşünüyorum. Buna ek olarak artan fiyatları da ele alırsak tütün daha akıllıca sayılabilir. Eğer yapabiliyorsanız komple bırakın keşke bende bırakabilsem..

cardi b

gundem


Ünlü rap müzik sanatçısı Cardi B, nasıl şöhret olduğunu açıklamış. Ünlenmesini sağlayan bir striptiz kulüpte işe başlaması için kendisini ikna eden bir Türk'müş meğerse. Ula millet olarak aklımız hep belden aşağıya çalışıyor 🤣

erkeğin kalbine giden yol

farmasiyen
çoğu erkek için kalbine giden asfaltı 'her türlü yiyecek' oluşturur. erkeklerin kalbine ulaşım sağlamak için mutfak yolunda birkaç tur atmak gereklidir. bazılarına göre kuru fasulye ile pilav kalp ile wireless bağlantısı kurmanızı sağlarken bazıları mantılardan, sarmalardan ve baklavalardan başkasıyla tatmin olmaz.

ama erkeğin kalbine giden yol bununla sınırlı değildir. onlar da kadınlar gibi iltifattan hoşlanır. ne kadar yakışıklı, cesur veya güçlü olduğunu vurgulayan bir iltifat onu etkilemenizi sağlayabilir.

tabii ki bunları yazarken amacımız eskidefterler'in güzin ablası olmak değildir. ama tabii bazı bazı erkeklerde kalp bile yoktur. aslında o kan pompalamakla görevli, hani saat gibi atan bir organ vardır ama içi boştur.

bazı erkeklerin kalbine giden yol hep çakıl taşlarıyla, dikenlerle doludur. orada yürümek sizi epey zorlayacaktır. iyisi mi ayakkabınızın topuğu kırılmadan bu yoldan geri dönmenizdir. çünkü onlardan size fayda yoktur.

erkeğin kalbine giden yolun hep mideden geçtiği söylense de çoğu kişi bunun başka bir yerden geçtiğini düşünür. onlara göre nevresim takımı yemek masasının örtüsünden daha değerlidir. (!)

aslında insanlar birbirlerinin kalbine ulaşmak için toplu taşımaya binmek durumundadır. (!) bu toplu taşıma ise gerçek sevgidir. tabii o toplu taşımada şoförün yanında sizin oturmanız gerekir. eğer şoför sizi 'bekleme yapma, bekleme yapma!, ilerleyelim' diye en arkaya atıp kimi bulduysa otobüse dolduruyorsa en müsaitinden bir yerde inmeniz gerekir. çünkü bu yolun sonu selâmet değildir.

siz onun hayatında ikinci plandaysanız, hep sizden daha önemli işleri varsa, siz yalnızca boş vakitlerini değerlendireceği bir araçsanız ve sizin için bir şeylerden vazgeçemiyorsa siz o otobüste; akbili bitmiş, bozuk parası da olmayan, kimseciklerin de yardım etmediği 'abi nolur bu seferlik idare et' diyen öğrenci gibi 'boynu bükük bir garibim yüzüm gülmüyor!' moduna girmişsiniz demektir.

adana demirspor-antalya spor maçı

danisman
Spor Toto Süper Lig'in 27. haftasında Adana Demirspor, sahasında Antalyaspor ile kozlarını paylaştı. Yeni Adana Stadyumu'nda oynanan karşılaşma 0-0 berabere bitti ve iki takım da 1'er puanı hanesine yazdırdı. Her ne kadar kazanan olmasa da kaybeden de olmadı bu maçta bana göre. Önemli olan yenilmemiş olmak. Tebrik ediyoruz.

kokoreç

biriyilikhayali
Hijyen endişesi sebebi ile çoook uzun yıllar uzak kaldığım, Mirkelam'ın "Kokoreç" şarkısından başka hayatımda yeri olmayan şey-di.

Eşimin güvenilir yer bulup yeminler eşliğinde ilk defa bana denettirmesinden sonra "şarkısı yazılacak kadar varmış" demiştim.

Her yerden yenmez, sadece işini titiz yapanlardan 👍🏻

yaz sağanağı

farmasiyen
Gökyüzünden birbiri ardına düşen damlalar altında sevgiliyle romantik bir yürüyüş yapma imkânı sunan doğa olayı. (!) sevgilisi olmayanlar da yaz yağmurlarını fırsat bilerek doğa yürüyüşüne çıkabilir, huzurla ıslanmanın keyfini yaşayabilir.  35-40 dereceyi bulan sıcaklıklar sebebiyle ağzı dili kuruyan topraklara âb-ı hayat katreleri gibi gelir yaz yağmurları.
Aslında 'yaz yağmuru' tam bir kız iki oğlanlı, bol holdingli, kötü oyuncularla dolu bir Türk yaz dizisi ismi olabilir. Çünkü biz Türklerin öyle sıradışı (!), olağanüstü (!), marjinal (!) yaz dizi isimleri meşhurdur: Gün ışığı, kalp atışı, yaz gecesi, çilek kokusu vb. vb. (bazılarını sallamış olabilirim, aşağı yukarı aynı şeyler olduğu için sorun yok)

kaktüs bakımı

danisman
Genel olarak çiçek bakmayı cok severim, hatta özellikle teropatik etki uyandirdiklari için daha çok ilgileniyorum.Bos zamanlarımi değerlendirmek icin en güzel hobi benim için. Kaktüs bakma durumum olmadı bugüne kadar, ama kuraklığa dayalı bir bitki olduğunu biliyorum. Umarım bir ara onu da alır bakımını deneyimlemis olurum.

2022 masterchef türkiye birincisi

danisman
MasterChef şampiyonu canlı yayında belli oldu. Hasan ve Eren, final etabında birinci olmak için yarıştılar. Yarışmacıların imza yemeklerine, jüri üyelerinin verdiği puan sonrasında MasterChef Türkiye'nin birincisi belli oldu.Yarışmacılar finalde imza tabaklarıyla yarıştılar. Toplamda 134 puan alan Eren, MasterChef'in şampiyonu oldu. 127 puan alan Hasan ise MasterChef'i ikinci olarak tamamladı. Her iki aşçımızın da başarılı performanslarından dolayı tebrik ediyoruz.

türkiye'de korona virüs tablosu

danisman
Türkiye'de son 24 saatte 63 bin 967 kişinin testi pozitif çıktı, 177 kişi hayatını kaybetti. Vakaların bu kadar çok olduğu ülkemizde önlemlerin askıya alınmaya çalışılıyor olmasını mantıklı bulamıyorum, hiç mantıklı değil. Biz yine de tedbirleri elimizden bırakmayalım. Maske, mesafe ve hiyjen kuralına uyalım.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun