birkleyn mağaraları

ankit

Diyarbakır'da ilimizde birkleyn mağaraları Lice ilçesinde yer alıyor. 8 bin yıllık geçmişi olan mağaralarda Büyük İskender'in askerleri ile birlikte kamp yaptığı rivayet ediliyor büyük doğu seferi zamanında. Tırmanması zor bir yol ama tertemiz suyu var arkadaşlar ve duvarlarda tarihi kabartmaları görebiliyorsunuz. Gitmediyseniz şiddetle öneririm, yolunuz Diyarbakır'a düşerse uğranılması gereken tarihi bir mekan.

anne evi

mrbapan
Mutluluk ve sicakliktir. Hele evliysen biraz mazinin gectigi yerdir. Evliliğinde çok mutlu olsan bile anne baba evine gelince daha bı değişik olursun ama çok ilginçtir ki bir türlü sigmak mümkün olmaz. Belkide bu artık oraya ait olmadığını gösterir.

hayal kurmak

nobita
Şöyle bir söz okumuştum "bilmek değil sadece hayal kurmak insanı mutlu kılar."ne kadar güzel degilmi? Hayal kurmak belkide o vakte kadar insanı mutlu ediyor. Hayal yaşandığında da hayaldi gerçek oldu deniyor. Belki de biraz hayata inancın kendine güvenin artıyor.

koronavirüs ve baş dönmesi

yakuko
Neredeyse bir haftadır baş dönmesi şikayetim var hafifte boğazım ağrımaya başladı. Şuan için ateş olmadığından kendimi risk grubunda görmüyorum. Sanırım boğaz ağrısı da şu lanet sigaradan dolayı. Günde en fazla 2-3 içiyorum ama o yapıyor bence. Baş dönmesi ile ilgili nette araştırdım ama bir sonuç bulamadım sanırım korona belirtilerinden biri değil. Bilgisi olan varsa yada tecrübesi olan yazarsa sevinirim arkadaşlar.

radyo tiyatrosu

blue raven
ülkemizde radyo tarihinde kültürel açıdan önemli bir yer tutan radyo tiyatrosu, görsel medyanın ve özelliklede internetin insanları bir değişik sosyalleştirmesi sonucunda artık kayboluyor günümüzde sadece bu işe gönül vermiş direnen birkaç radyo çalışanı tarafından sürdürülmeye çalışılıyor. halbuki radyo dinlerken betimlenen olayları insanın zihninde canlandırması müthiş bir duygu.

sevgililer günü

blue raven
bu işlerin aslında aziz vantine ile pek ilgisi yok. aslında günümüzde tamamen hediyeleşme gününe dönmüş bir ritüel halinde.
tarihi daha da eskilere dayanıyor. antik roma döneminde Lupercalia adı verilen, her yıl 15 Şubat'ta Roma'da düzenlenen eski bir pagan festivaliydi. Sevgililer Günü adını Hıristiyan azizle paylaşsa da, bazı tarihçiler aslında bu günün Lupercalia'nın bir dalı olduğuna inanıyor.
ritüeli ve tarihini merak edenler için kaynak...

şiddet

bro
Kadına kalkan eller kırılsın bazı kendini bişey sanan kişiler böyle yapıyor böyle olmaması lazım kadını el kalkmaz kadın narindir çiçektir

irmik helvası

mepola
İyi seviyede yapabildiğim bir tatlı. En son bir cenaze de gel yap dediklerinde tamam ben olmuşum yahu dedim. En önemli şey irmiğin şekerle bir güzel kavrulması o koku çıkacak yani. Sonra şerbet ve üzerine artık zenginliğe göre ceviz fındık oldu bitti.

heidi

acikelli
Kardeşimin severek her sabah izlediği çizgi film olmasının yanında nedense bende kahvemi alıp izlemek istiyorum. Bır kere renkler muhteşem insanın uzun uzun bakası geliyor. Ve iyice izledimde verdiği mesajlarda güzel. Dede torun ilişkisi ve arkadaşlık üzerine güzel mesajlar içeriyor.

bekarlık

fundyy
Bence evlilik bir kader alinyazi meselesi yüce Allah kaderlerimize hangi kişiyi yazmışsa biz onunla birlesiriz evleniriz bekarlık sultanlık değil bence peygamberimiz evlenmeyi bize farz kılmıştır evlenmek sunnettir

ada çayı

dorukisrak
Ada çayı severmisiniz? Bence tedavi edici bir çay. Ben mesela sıkkın olduğumda yada yorgun hemen bir bardak kaynar suya 2 dal taze adaçayı atıyorum 3 dk demliyorum ve içiyorum isterseniz valla tatlandırabilirsiniz. Huzur verdiğine inanın yeter.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol