van'da 3000 yıllık kaya mezar bulundu

kelekci

Van ilimize bağlı erciş ilçesinde yol genişletme çalışması yapan ekipler tarafından yapılan çalışmalarda 2 adet kaya mezar bulundu. Bölgede 3000 yıllık geçmişi olan urartular döneminde önemli kişiler öldüğünde bu tarz kayalar oyularak kaya mezarlar yapılırdı. Bu buluşun da o döneme ait Kaya mezarlardan biri olduğu düşünülüyor ve araştırmalar van bölge kültür koruma müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

lucescu'nun ukrayna savaşıyla ilgili dünya görüşü

danisman
Lucescu: "Ukrayna'da 30 gün boyunca ligler askıya alındı. Kiev'den ayrılmayacağım. Ben korkak değilim. Umarım bu beyinsiz büyük insanlar savaşı durdurabilir." Diye açıklama yaptı. Madem bu insanlar bu kadar beyinsiz, boylarını aşan olaylara neden kalkışıyorlar. Allah'ım herkesten ve her şeyden sana sığınırım. Hakikaten büyük bir çelişkinin içerisinde herkes.

5a uydusu

blue raven
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız, programını yaptık. Dünyada ilk yerli ve milli 6A uydumuzun da çalışmaları devam ediyor. Onunla uzayda gücümüzü varlığımızı bütün dünyaya hissettirmiş olacağız. Uzayda da büyük bir güç sahibi ülke olarak, en öndeki ülkelerden birisi olacağız."
haberin tamamı için...

arkeoloji defterim

arkeoloji defterim
ARKEOLOJİ TUTKUNKARI: Antik Pers Tabletini hiç duyanınız oldu mu?
Benim şu ana.. Kadar ki okuduğum en güzel çarpıcı yazılardan biri olmuştur şimdi Huzurlarınıza sununuyorum.. https://arkeolojidefterim.com

MÖ 515 pers kralı kambryses mısırı ele geçirir. Nil nehrinin yanı başında 40 gün, 40 gece pers ve mısır orduları çarpışır ve Mısır düşer muzaffer Pers alayları mısıra girer bununla yetinmeyen kral kambryses mısır rahiplerine kin güder ve emrindeki 50 bin kişiden oluşan pers ölümsüz kuvvetini ( özel birlik ) Amon rahiplerini öldürmeleri için kutsal şehir menphis üzerine gönderir fakat beklenmedik birşey olur pers ordusu sahra çölünden geçerken korkunç bir fırtına çıkar ve muazzam pers ordusu kumlara diri gömülür..

İşte bu tablet dönemin kaderini bize anlatıyor çevirisi huzurlarınızda.

Kor bir yankıdan başka nedir ki toprak ? Dünya bir heves değil mi ? Yokluk ateşiyle tutunduk varlığa çatladık, kırıldık ağrıdık sarıydı kum çünkü gökyüzü sarı hatıra, yeryüzünün acı çığlığına uyandık derin uçurumlardan doğrulup kavgalara atıldık Dilsizmiş çöl bize haber etmemiş merhamet ettik bakıp halimize Ah boynumuz ağırdı bize boynumuzdan büyük yükler edindik. Çöl yetmez mi ? bunca ağrıdığımız sarı zehir işte Dört yanımız çöl kaldır kumunu duy halimizi kaybolduk sende nerede yolumuz.?


Yazı: https://arkeolojidefterim.com/antik-pers-tableti/
Antik Dönemler, Antik Çağ, İlgilileri bu tanıtım yazımızı okuyan herkes davetlimizdir bunu şuan da okuyor olmanız bile bizim için minnet ve mutluluktur umarım bu yazı bu sitede hiç bir sorun yaşanmaksızın burada kalır. Özgün ve iradeli yazılarımız ile Keyifli okumalar dileriz..

savaşlar ve piyasalara etkisi

danisman
piyasalarda bugün; altın 814,33.., dolar 13,63..., avro 15, 48... olarak seyretti. Bilindiği üzere, yaşadığımız ortamlar ve kurduğumuz ilişkiler güven üzerinedir. Küresel dünyamızda artık herkes birbirini etkilediği gibi birbirinden etkileniyor da günümüzde, bu dijital çağında. Hatta öyle bir hal almış ki dünyadaki ülkelerin resmen her şeyleri artık Arap saçıma dönmüş desek yeridir. Çünkü çok iç içe artık ilişkileri her anlamda. O yüzden dünyanın öbür ucunda da olsa harhangi bir yerde özellikle ekonomik yönde söz sahibi olan bir devlette yaşanan bir hareketlilik, diğer devletleri de olumsuz etkileyebiliyor. Ve bu, kurlardaki fiyat yükselişinde de çok net hissettiriyor kendisini. O yüzden kurlardaki yükselişe çok şaşırmamak gerekir. Allah'ım sonumuzu hayra çıkarsın inşaAllah.

tff başkanı özdemir

danisman
TFF Başkanı Özdemir: "Eğer tekliflerden umduğumuzu bulamazsak, Süper Lig TV kurulur. Kulüpler dekoder satışı yapar ve gelir paylaşımı yapılır" diye açıklamada bulundu. Haklı adam herke, kendi geçimini derdinde. Zaten kim ne yapıyorsa bir kağıt parçası aynı zamanda insan hayatıyla eş değer olan para için değil midir? Kağıt parçası=İnsan. Vay be gerçekten bu hayattaki en ucuz şey insanmış artık. Bunu anladım.

thodex

suleyman
Thodex uygulamasının kurucusunun tosuncuk gibi dolandırıp kaçtığına inanıyorum.Türk borsaları biraz güvensiz olabilir ama hepsinin olduğunu sanmıyorum mesela ben Bitexen kullanıyorum umarım o uygulama da aynı şekilde insanların parasını alıp kaçmaz.En güvenilir uygulama bence Binance bitexeni zaten arkadaş önermişti bana.Thodex gibi uygulamalara kayır olup para yatırmadan önce sahibiymiş projesiymiş dikkatli inceleyip kayıt olmak daha risksiz olduğu kanaatindeyim.

çocuklarda öksürük

blockman
Çocuklarda özellikle mevsim geçişlerinde oldukça fazla görülen öksürük nöbetleri aileleri çok huzursuz eder. Bu öksürük haline en iyi gelen şudur diyebilecegimiz birşey malesef yok. Ama tabi bir kaç püf nokta söylemek mümkün. Bunlardan biri bulunulan ortamın iyice havalandırılması ve çocuklara bol sıvı yani su tukettirmek. Bunun dışında bitki çayları da iyi bir şifa kaynağı olabilir.

pelit pastanesi

nobita
Pelit pastanesi yıllardır alışveriş yaptığım bir mekan. Bir çok noktada satışı var mağaza zinciri oldukça geniş. Biz daha çok Kavacık bölgesinden alışveriş yapıyoruz. Pastacılık ve çikolata konusunda zirveyi hiç kimseye bırakmadı. En güzel yanı ise servisi olması istediğin saatte kapıda pastan.

karadut

blue raven
babil ülkesinde yaşayan bir çifttir güzel thisbe ve yakışıklı pyramus. yan yana evlerde büyümüş, çocuklukları birlikte geçmiş ve zamanla bu ilişkileri aşka dönüşmüştür. ancak aileleri ilişkilerine karşı çıkmış ve birlikte olmalarını istememişlerdir. bir gece birlikte olabilmek için kaçmaya karar verirler. belirledikleri bir yerde bir dut ağacının altında buluşmaya karar verirler. ilk gelen thisbe olur beklerken bir aslanın yaklaştığını görür ve korkarak yakındaki bir mağaraya saklanır. kaçarken üstündeki şalını düşürür. pyramus gelip şalı ve aslanı görünce thisbe'nin aslan tarafından öldürüldüğünü düşünür, sevgilisi olmadan yaşayamayacağına kanaat getirip kılıcını kendi göğsüne saplar. saklandığı mağaradan çıkıp buluşma yerine gelen thisbe sevgilisinin intihar etmiş olduğunu görür, buna dayanamayacağına düşünerek pyramus'un elindeki kılıcı alıp o da intihar eder. tüm bunlara şahitlik eden tanrılar bu çiftin aşklarını ölümsüzleştirmek için pyramu'un kanını dut meyvesinin içine thisbe'nin göz yaşlarını da dut ağacının yapraklarına veririler. o günden sonra karadutun kan gibi kırmızı lekesini dut yaprağındaki thisbe'nin göz yaşlarıyla ancak temizleyebilirsiniz.

klima

small
Klima günümüz yaşamanın en güzel icadı. Çünkü hayatımızda olmazsa olmaz bir yere sahip olan klima en çokta Akdeniz iklim bölgesi gören kesimlerde kullanılır. Oldukça kullanışlı ve bı o kadar da efsane bir icat olan klima gerçek anlamda süper bir şey.

diyarbakır büyükşehir belediyesi

helldorado


Kayyum atanmış olan Diyarbakır Büyükşehir belediyesi tam 4.412.000 tl vererek şehrin farklı noktalarında heykeller dikmiş. Yani ne gerek vardı hele şu Pandemi zamanı çok mu şarttı diye sormadan edemiyor insan. Kayyum sanırım arkasında bir eser bırakmak istemiş. Birileri zengin oldu işte umarım bu yanlış yatırımlar devam etmez ve boşa milyonlar saçılmaz. Tabi belki de haberi bile yoktur diğer idarecilerin yaptığı yanlış yatırımlardır bilinmez.

diyarbakır surları tekrar inşa edilecek

blockman

1930 yılında top atışı ile yıkılan diyarbakır surları ve dağkapısı tekrar inşa edilecekmiş. Valilik açıklama yapmış. Zaten neden yıkmışlar tam anlayamadım. hava gelmediği için yazıyor kaynaklarda ama biraz manidar geldi. Tarihi eser yıkılır mı yahu hiç kafa çalışmıyor.

fenerbahçe-karagümrük spor maçı

danisman
Fenerbahçe, Süper Lig'in 18. haftasında Fatih Karagümrük'e konuk oldu. 2 maçtır kazanamayan Kanarya, 38'de 9 kişi kalan Kırmızı-Siyahlılar karşısında da galip gelemedi. Mücadele Alexander Pesic ve Mesut Özil'in (pen.) golleriyle 1-1 sona erdi. Uzatmalarla birlikte yaklaşık 60 dakika 9 kişi oynayan Karagümrük, Volkan Demirel'le ikinci maçında 4. puanını elde etti. Sarı-Lacivertliler'in ise galibiyet hasreti 3 maça, zirveyle puan farkı da 16'ya çıktı! Her iki takımı da heyecanlı oyunları için tebrik ediyoruz.

abd büyük felaket yangını

mepola


Amerika'da 13 ağustos tarihinde başlayan ve başkan trump tarafından 23 ağustos tarihinde büyük felaket ilan edilen yangın hala devam ediyor. Takribi olarak istanbul ilimizin 1.5 katı kadar alan yangından etkilendi. Sıcak ve kuru hava sebebiyle uzun bir süre daha yangının sona ereceği sanılmıyor.

melih gökçek

danisman
Ankara B. Belediyesi, Melih Gökçek hakkında 2015'deki bir ihalede 576 milyon 677 bin TL'lik kamu zararının ardından, aynı ihalede 381 milyon 835 bin TL daha usulsüzlük tespit etmesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Gerçekten kimin ne amaçla ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. Samimiyete gelince; kimin eli kimin cebinde belli değil. Ama söz konusu hak ve hukuksa, vatanım ve milletin geleceğini etkileyecek bir durumsa eğer, bence 7'den 70' herkesi mercek altına almak gerekir. Ve hakkeden de hakkettiğini çeksin.

susuzluk

devrim
Ne yazikki susuzluk sorununa bir cozume kavusturmak adina o kadar bilincli davranista bulunamiyoruz diger ulkedeki insanlar susuzluk derdiyle ugrasirken biz suyu israfsizca kullaniyoruz buna cozum bulamazsak bizde susuzluk yasayabiliriz

koronavirus etkileri

blue raven
gerçektende korona virüsün etkileri hastalık geçtikten sonrada devam ediyor. insanlardaki kaygı bozukluklarının başında ölüm hissi ve korkusu geliyor. çünkü hastalığı ağır geçirenlerde veya hastanede yatışı olanlarda nefes alma sıkıntısı olduğundan aynı sıkıntıyı yeniden yaşayacağım korkusuyla gece uyku bozuklukları çok görülüyor.

şu icmek

birsinema
Bunun da bi zamanlamasi var. Mesela sabah vücudu harekete geçirmek için ilik bı su ardından öğle yemeğinden önce icilmeli. Bunun dışında yemek esnasında su içerek zayiflanabilir. Spor yapanlar mutlaka spor esnasında su tüketmeli. 2021 su içmek için önemli bir yil covid ile mücadele ettiğimiz için.

filistin islami cihat örgütü

oteero


Saat 21'i bekletin diye açıklama yapan ve 21'de takribi 500 roket ateşleyip 497'si havada vurulan 3 tanesi boş araziye düşen örgüttür. Daha etkili yöntemler ile kanımızı yerde bırakmazlar umarım. Keşke ateşkes olsada inanın umrumda değil şehrin hangi tarafının kimde kaldığı yeterki çocuklar ölmesin artık. Şu istail'e zamanında toprak satan cahil kafanıza sizin filistinliler...

toplu taşıma araçları

helldorado
Malum üzere ne zamandır böyle bir kısıtlama yoktu ama gene geldi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Ama kafasında soru işareti olan varmı ki mutlaka vardır ebeveyni ile çocuklar binebiliyor. Yani pandeminin başından beri yasaklar çok ta net anlaşılır değil hep bir çözme telaşına düştük.

ece erken'nin eşi vefat etti

danisman
İstanbul Bakırköy'de önceki gün saat 00.30 sıralarında meydana gelen olayda, Beşiktaş'ın eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu, balık restoranında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Mahmutyazıcıoğlu'nun cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından dün gece uçakla Trabzon'a, buradan da kara yolu ile memleketi Rize'nin Fındıklı ilçesi Hürriyet Mahallesi'ne getirildi. Mahmutyazıcıoğlu'nun cenazesi, Gavra Camii morguna konuldu. Ölene Allah'tan rahmet, sevdiklerine sabır diliyoruz. Yapılan araştırmalara göre Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun ölüm sebebi yine para meselesi olduğu ortaya çıktı. Sebebin yine para olduğunu duyunca giden canın, emin olun konunun ayrıntısına girme gereğini bile duymadım. Ne yani öldürenler rahat mı şimdi, istediklerini elde ettiler mi? Kaybeden yine insan ve canı; kazanan yine nefsimiz= paralarrr.... Kimin eline ne geçti bilmiyorum ama bildiğim; giden bir can, yıkılan canlar ve hapse girecek olan mahluklar. Yani insanlık kaybetti yine!!!

togg 2022 yılında seri üretim açıklaması

blue raven
dünyanın en büyük araç üreticilerinden olan toyota nisan ayında elektrikli suv modelini tanıttı ve kendisi için 2025 yılını hedef gösterdi. adamların her türlü parça, fabrika, test merkezi filan varken. bizde daha fabrikanın temeli var. biz üretim yapılacak fabrikanın çatısını yapabilmek için eylül 2021 tarihini hedef koyarken üretim için 2022 nin sonunu göstermek bence çok iyimser bir tahmin.
birde togg girişim ortaklarından inan kıraç bu süreçten çekildiğini açıklamıştı. verdiği bir röportajda elektrikli model yerine hibrit tercih edilmeli demişti. kaynak...

milyoner yarışmasında tarihi rekor

mepola

İngiltere'de yapılan milyoner yarışmasında (bizim ülkemizde bilinen adı ile kim milyoner olmak ister) Tarih öğretmeni olarak çalışan Fear'a 1 milyon sterlin değerindeki ödülü kazandıran soru ise, “Şimdi Kuzey Carolina olarak bilinen sahillerde 1718'de yapılan deniz savaşında hangi korsan yaşamını yitirmişti?” olurken, Fear'ın seçenekleri Calico Jack, Karasakal, Barholomew Roberts ve Kaptan Kidd'di. Soruyu tarih öğretmeni şıklara bakmadan karasakal olarak doğru cevapladı.

oğuz yılmaz

cenkadam
26 yıllık müzik hayatına yüzlerce şarkı sığdıran Yılmaz'ın, yeni albüm hazırlığında olduğu ifade edildi. Gecirdigi kalp krizi sonucu hayatini kaybeden sarkici cok iyi albumlere yer verdi suana kadar hsyatina

baba olmak

farmasiyen
biyolojik olarak bakıldığında erkek üreme hücresinin kadın üreme hücresiyle buluşmasına vesile olup gebeliğin gerçekleşmesini sağlayarak doğumun ardından kazanılan statü. mânevi cihetten değerlendirildiğinde ise çocuğun yeme-içme, giyinme ve barınma ihtiyaçlarının yanı sıra onun ruhsal ihtiyaçlarını da karşılama sorumluluğunu kişinin omuzlarına yükleyen ulvî bir rütbedir babalık. baba olmak yalnızca çocuğun cebine harçlık koymaktan, her istediğini almaktan, onu özel okullarda okutmaktan ibaret değildir. bilakis babalık çocuğu hayata hazırlamak, ona örnek olmak, rehberlik etmektir. evler, arabalar, paralar miras bırakmaktan ziyâde güzel ahlâk miras bırakmak, ilim-irfan öğretmek, terbiye vermektir. fakat babalık bir insanı değiştirmediyse, sorumluluk sahibi olmayı öğrenemediyse ona iskele babası denir. iskele babaları çocuğuna şiddet uygular, onun annesine de bunu yapmaktan çekinmez. hatta çocuğunun gözleri önünde onun annesine uyguladığı şiddetle çocuğa psikolojik travma yaşatır. özbeöz evladının vücudunda meydana getirdiği fiziksel yaralar da cabasıdır. bir insan; oğlu bir hata yaptığında 'aferin aslan oğluma' diyerek onu destekliyor, bir kızın hayatını karartmasına 'boşver sana kız mı yok' sözleriyle göz yumuyor ve o ne yaparsa arkasında durarak gaz veriyorsa; kızının kimlerle görüştüğünü merak etmiyor, eve geç gelmesini umursamıyor, gayet rahat tavırlar sergiliyorsa; çocuklarını bir gün olsun karşısına alıp konuşmuyor, ne sıkıntıları veya ne ihtiyaçları olduğunu sormuyorsa nüfus cüzdanında 'baba' olmasının bir önemi yoktur.
baba olmak dünyanın en güzel duygusudur ve yaşanmadan anlaşılmaz evet ancak her çocuk sahibi olan adamın baba olamadığı bir gerçektir. asıl baba ne çocuklarının annesini ne de çocuklarını hiç ihmal etmez. oğlunu adam, kızını pırlanta gibi yetiştirir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun