sıfır rupi

incio
2007'den beri en az 2.500.000 adet basılmış ve dağıtılmıştır. Ülkede nasıl bir yolsuzluk var tahmin bile etmek mümkün değil. İşini görmesi için devlet memuruna veriyor sıfır rupiyi. Memur tabi açıp bakamıyor 50 rupi sanıyor cebine atıyor çaktırmadan kimseye. Sonra ava giderken avlandığını anlıyor.

zara

farmasiyen
'uysal, asil, güzel' anlamına gelen; hem sivas'ın bir ilçesi, hem bir marka, hem de bir şarkıcı ismi olan kelime. ayrıca 'zar' kelimesinin sonuna 'a' yönelme eki getirilerek oluşturulmuş kelime (demeyeceğim( çünkü çok kötü bir espri olacaktır. zara apazarlamasyon ekibinde çalışıyormuş gibi konuşulacak olursa 'kadın ve erkek giyiminde öncü, onbinlerce ürünüyle her zevke ve giyim tarzına hitap eden kaliteli bir mağaza' olarak tanım yapılabilir. tabii ki zara'nın yurt dışındaki mağazalarında ürünlerin çok ucuz olduğunu, türkiye mağazalarında pahalı fiyatlarla müşterilerin kazıklandığını ifade edenler yok değildir. bir de sepetini îtinayla doldurmuş indirimden yararlanmayı beklerken tam sona geldiğiniz anda hepsinin tükendiğini görme ihtimalinizin yüksek olduğu, -daha doğrusu ihtimal değil, birçok kişinin başından böyle bir şeyin geçtiği- bir özelliğe sahip zara; şebnem ferah'ın şarkısından esinlenmiş olmalıdır. 'tam zevkine varmışken birden yere düştün mü sen?' olayını yaşatmayı amaçlayan zara'nın bu tutumunu anlamak zordur. bu vesileyle her dakika ekonomiden dert yanan insanların, indirim'in i'sini duyunca alışveriş sitelerine saldırmasının nasıl bir çelişki olduğunu da tekrar sorgulamak gerekir. yine de özellikle parfüm konusunda önerilen zara, aslına bakılırsa kaliteli ürünlere değil, böyle biraz daha kıyıda köşede kalmış, rağbet görmeyen ürünlere indirim yapmaktadır. (bu, deneyenlerin yorumudur. subjektiflik içerir.)

abd büyük felaket yangını

mepola


Amerika'da 13 ağustos tarihinde başlayan ve başkan trump tarafından 23 ağustos tarihinde büyük felaket ilan edilen yangın hala devam ediyor. Takribi olarak istanbul ilimizin 1.5 katı kadar alan yangından etkilendi. Sıcak ve kuru hava sebebiyle uzun bir süre daha yangının sona ereceği sanılmıyor.

kış

blue raven
Kısa botlarım vardı. Babam memur olduğu için 6 taksitle almıştı. İçi tüylü dışı deri kaplı. Ayağımı sıcacık tutuyordu okula giderken. Kar yağdımı kalkmazdı bizim buralardan. Okul yolu da bir buz tutardı ki eve döndüğümde ayaklarımı sobaya dayayıp ısıtmaya çalışırdım. Bunu yaparken kaç tane çorap yaktım bilemezsiniz. o yüzden babama kaç defa teşekkür etmişimdir. Babam hep kurtarıcım koruyucum gibiydi benim. Keşke hala yanımda olsaydı, sırtımı yine yaslasaydım ona.

yeni yılın ilk günü

farmasiyen
benim için normal günlerden farklı geçmeyen ve artık dünde kalmış olan gündür. ayrıca bilimsel tanımıyla yeni yılın ilk günü, şu an önümüzde bulunan 363 günden eksilmiş olan 24 saatlik bir zaman dilimi olup her sene ne hikmetse, hayır ne tesadüftür ki 1 ocak tarihine denk gelmektedir. (!) işe bakın değil mi? bu nasıl bir tevâfuktur. :) neyse; bu kötü espriyi bir kenara bırakacak olursak, yeni yılın ilk günü istanbul için oldukça sıcak geçmiştir. onun uzantısı niteliğindeki bugün ise yine aynı şekilde sıcak geçmektedir. (tabii ki bu 'etmektedir, yapmaktadır' gibi resmi tarzdaki cümle bitişleri sizi yanıtlmamalıdır. özümde çok samimi bir insan olsam da eskidefterler'de cool görünme hedefi beni buna itmektedir.) çünkü eskidefterler'de kendimi özel bir yazar olarak hissederim ve bu da beni moda sokar. yeni yılın ilk günü, her 30/31 aralık tarihinden sonra ve 2 ocak tarihinden önce yaşadığımız bir gün olup, bu seneki yeni yıl başlangıcının diğerlerinden farkı coronavirüs diye bir olgunun varlığıdır. umarız sonraki yeni yılın ilk günü coronavirüssüz olur. öte yandan umarız sonraki yeni yılın siftahını yaparken, o start verdiğimiz ilk gün hatta şöyle devamındaki 2-3 ay boyunca hava buz gibi olur, gerçekten kış yaşarız ve lapa lapa kar yağar.

peki sizin için yeni yılın ilk günü nasıl geçmiştir? sadece bir tatilden çok daha fazlasını ifade eden bu ilk gün çoğu kişinin de doğum günüdür.

tabii ki birçok insanın da ne zaman doğduğu belli olmadığından mütevellit, doğum tarihleri kimliğe 1 ocak diye yazılmıştır; o da ayrı bir sorunsaldır

ekim ayında otomobil satışlarının 90 artması

nedre
Bir önceki yıla oranla %90 artış göstermiş. Kaynak : https://www.webtekno.com/ekim-ayinda-otomobil-satislari-yuzde-90-artti-h101586.html#

Bence mükemmel ötesi pazarlama stratejisinin ürünü. İkinci el piyasası durma noktasındayken sıfır araç satışlarının artması, ikinci el bu fiyata alınmaz algısı yarat, arabayı olmazsa olmaz gibi gösteren haberler çıkart hop satış patlaması. Otomotiv sektörünün önünde saygıyla eğiliyorum

bakü ceyhan petrol boru hattı temeli ne zaman atıldı

dumanay

16/09/2002/ Ülkemizdeki petrol transferi atılımlarının en büyük adımlarından birisi olan Bakü Ceyhan petrol boru hattının temeli 2002 yılında bugün atılmış arkadaşlar. Temel atma törenine dönemin Cumhurbaşkanı Sezer, kardeş ülke azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev ve gürcistan devlet başkanı olan şevardnadze katılmıştı. 1768 KM uzunluğuna sahip olan hat 2005 yılında tamamlanarak faaliyete geçti.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol