alparslan öztürk

atalar
Simdiye kadar 2 defa A milli maclarinda yervalmis ve aldigi telefon sonrasi sevinci ikiye katlanmis gercekten bir insanin ulkesi icin bu kadar guzel bir sevinc gostermesi gercekten taktire sayan insanin icinde milli duygunun kabarmasi gercektende goz yasartici hareketlerdir ve alparsan ozturk bu konuda cok tebrik ediyorum.

yasak elma

baver
Yasak Elma Yorumyasak elma dizisinin çok eğlenceli bir dizi olduğunu ve seyrederken hiç sıkılmadığımızı aksine çok komik olduğunu düşünüyoruz.konular basit ama oyunculuklar çok başarılı. berk oktay katıldıktan sonra dizi daha da eğlenceli oldu.zaten şevval şam,eda ece ve nesrin cavadzade 'nin oyunculuğu çok güzel. izleyiciler hep kötülerin kazandığı ve iyi insanların kaybettiği senaryoları içeren dizileri artık seyretmek istemiyor.

mucize diyetler

nobita
Muz diyeti çok moda bu aralar. Pandemide alınan kiloları vermek için hakikaten mucize lazım. Muz diyetinin tercih edilme sebebi hem tokluk hissi vermesi hemde enerji ihtiyacımızı karşılaması. Yoğun tüketilirse birçok sağlık hastalıklarına davetiye çıkarır elbette.

doğalgazın keşfi

tki
türkiye petrolleri, karadeniz'de zonguldak'ın 170 km. açıklarında 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi buldu. türkiye'nin gaz ihtiyacının yıllık 45 milyar metreküp olduğu düşünülürse, Türkiye'nin ihtiyacını tahminen 9 yıl karşılayacaktır. Türkiye bugün için 2 adet sismik, 3 adet deniz sondaj gemisine sahiptir. Türkiye bu gemilerle karadeniz ve akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramalarını arttırmıştır, bulunacak yeni rezervlerle Türkiye'nin yıllık 45 Milyon ton petrol ve 5 milyon ton doğalgaz ihtiyacının bir kısmını karşılayarak dışarıya bağımlılığımızı azaltacaktır.

netanyahu ilk aşıyı ben yaptıracağım

blue raven
m-rna aşısı ile ilgili üretilen komplo teorileri nedense bana doğru gibi gelmeye başladı. insanı en çok düşündüren rna zinciri sentetik olarak üretilirken içerisine istediğiniz kodu yazabilme ihtimali sanırım. kaynağını bulamadım ama elon musk firmayla bir anlaşma yapmış ve bu kodu yazabilecek bir genetik yazıcı üzerinde çalışmalar yapıyormuş.

sma hastalığı

blue raven
sma (Spinal Musküler Atrofi) omurilikte bulunan motor sinir hücrelerinin kaybına yol açarak vücut merkezine yakın kasların etkilenmesiyle, vücutta iki taraflı olarak güçsüzlüğe yol açan, kaslarda ilerleyici bir güçsüzlüğe ve kas kaybına yol açan genetik geçişli bir hastalıktır. SMA hastalarındaki SMN geni hiç protein üretemediği için vücuttaki motor sinir hücreleri beslenemez ve bunun sonucunda istemli kaslar görevini yapamaz hale gelir. 4 farklı tipi bulunan SMA halk arasında "gevşek bebek sendromu" olarak da bilinir. Bazı durumlarda yemek yeme ve nefes almayı bile imkansız hale getiren SMA'da görme ve işitme duyuları etkilenmez ve his kaybı olmaz. Kişinin zeka düzeyi normaldir.
2016 tarihinde FDA onayı alan bir ilaç, bebek ve çocukların tedavisinde uygulanmaktadır. Bu ilaç SMN2 geninden SMN adlı protein üretimini ve hücre beslenmesini sağlayarak sinir hücre ölümlerinin geciktirilmesini, böylelikle semptomların azaltılmasını amaçlamaktadır.
Oldukça yüksek maliyeti olan ilacın etkileri ve yan etkileri tam olarak bilinmediğinden yetişkin SMA hastaları üzerindeki etkileri netleşinceye kadar sadece tip-1 SMA hastaları için kullanımı uygun görülmektedir.
sma hastalığı ile mücadele derneği

düğüne gelmeyene fatura göndermek

my feelings
O kadar haklılar ki. Gelemeyeceğini bildirmek bu kadar zor olmamalı. Yeni evlenecek insanlar zaten yeteri kadar masrafa giriyorlar. Senin gelmediğin ve yemediğin yemeğin parasını ödemek zorunda değiller.
Spor salonlarına parayı peşin ödeyip , parama yazık olur diye gidiyorum yoksa gitmem diyenler varya bunlarda onlardan. Para ödememek için geri bildirim yapacaklar. Ne acı.. #düğünegelmeyenlerefaturabüyük

yeni gezegen keşfedildi

gundem

Sönmüş ve ömrünü tamamlamış yıldızlara beyaz cüce adı veriliyor bilim dünyasında. Ve güneşler ömrünü tamamlayıp beyaz cüce formunu alırken çevresindeki gezegenleri de yok ediyor. Gök bilimciler (Nasa) açıklamasında; WD 1856 b adı verilen jüpiter büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiği açıklandı. Bu gezegen bir beyaz cüce etrafında yörüngede dönüyor ve uzmanlar henüz bu gizemi çözemediklerini açıkladılar. Bür beyaz cüce etrafında gezegen görülememesi bekleniyordu çünkü beyaz cücenin yörüngesine çekerek gezegenleri yok ettiği sanılıyordu.

tulumbacılar yerine modern itfaiye teşkilatının kurulması

birsinema

25/09/1925/ Tulumbacılar yerine modern itfaiye teşkilatı kuruldu. Küçüklüğümde imrenirdim ve itfaiyeci olmak isterdim. Hem kutsal meslek hemde karizma geliyor itfaiyeci olmak. Büyüyünce birde ekonomik olarak maaşlarının iyi ve çalışma şartlarının da iyi olduğunu öğrendim. Uzun mesai ardından uzun dinlenme. Hakediyorlar tabi zor iş orası ayrı ama kıskanmadım desem yalan olur :)

exxen

yeralti
Exxen yeni bir ilke daha imza atti ramazan bayrami boyunca tum kanallari ve projeleri ucretsiz bir sekilde takip etme ve izlenme karari alindi ve boylece sıkinti yasayan insanlarin kanayan yarasina bir nebze tuz rolunde bulundu.

bozkır aslanı celaleddin

birsinema


Dizi ilk bakışta merak uyandırıyor, ama bu kadar kötü bir prodüksiyon beklemiyordum. Koşarak aslandan kaçtığı sahneler ayrı bir komedi, dizinin başında saraya girerken o çaldıkları garip ve komik enstrümanları müzik ayrı bir komedi, yani pazar yerindeki halk bütün her şey oldukça ucuz görünüyordu isterken beni çok rahatsız etti daha fazla dayanamadım çok nadir yaptığım bir şey yaparak dizi yarıda bıraktım. İzleyipte beğenen varsa lütfen etiketlesin diziye bir şans daha vereyim ama böyle devam ediyor ise beğeni olacağını sanmıyorum ve yayın hayatının fazla uzun olacağını da sanmıyorum.

jahrein

helldorado


Sanırım röportaj baya etkili oldu ki ahaber jahrein aleyhinde aradan cımbızla cümle çekerek haberler yapmaya başlamış. Bu tarz haberler bilmiyorum ne kadar etki eder ama gerçekten medyanın işi bitmiş yani. Hemen itibarsızlaştırma çabası, her yol mübah değil mi efenim?

dr. erdal pazar

ankit
Kocaeli İzmit'te bulunan çocuk doktoru. Kendisi ile yeni tanıştık ama gerçekten çok sevdik. Bilgisine ve tecrübesine inandık. Herkese tavsiye ediyorum. Tabi çocuklarımız hasta olmasın dileğimiz bu değil ama herhangi bir durumda güvenerek Erdal beye gidebilirsiniz.

busenaz sürmeneli

subham
Yangın sel derken ülkemiz çok üzüldü. Neyseki bu günlerde yüzümüzü sporcularımız güldürdü hepimizi gururlandırdı. Ne mutlu bizlere ne mutlu spora sporculara destek veren yüce gönüllülere.Busenaz Sürmeneli Tokyo 2020 de *oksta olimpiyat şampiyonu oldu. Tebrikler Busenaz.

akşam yatmaz sabah kalkmaz

nobita
Aksam yatmaz sabah kalkmak bilmez insan tipi tam olarak ben oluyorum sanırım. Yapım böyle arkadaşlar kendimi bildim bileli akşam uykuyla hiç işim yok ama sabah uykusuna aşığım resmen. Gece bazen kalkarım biseyler atistirir gene yatarım. O keyfimi kimse elimdem alamaz valla.

tarihi eser kaçakçılığı

danisman
Tarihi eserler, gerçekten eser ve servet niteliği taşırlar. Gerek yapılan çalışmalar sonucunda olsun gerekse de tesadüfen bulmuş olsunbu eserler. Nasıl olursa olsun, bunlar geçmişimizi aydinlatmamiza, geleceğimize ışık tutmanıza yardımcı oluyorlar. O yüzden bencilce davranıp çıkarınız için başkalarına satmak yerine, devletin ilgili kurumlarına teslim edip tam tersi sahip çıkmamız gerekir.

hırs

mustafa
Hırs insani insana dusman ettirir akrabayi birbirinden koparir.Hırsin oldugu yerde dusmanlik bitmez dostluklar kurulmaz ve insanlar birbiriyle uzlasmaz.

vaka sayısı

kardespayi
Vaka sayisinin arttigi bugunlerde biraz daha dusurmek ve vurusun seyrini degistirmek icin yasi ileri olan insanlara asialama kampanyasi baslatilmisti ve bi umitle dususe gecmesi beklenirken stratesi tutmadi tutmadigi gibi insanlarin bilincsizce davranisi dahada artisa neden oldu ve sonucunda tam kisitlamaya gidildi ama bu kisitlamadan hicbirsey anlamadim heryer acik ve insanlar normal hayatini hicbirsey olmamis gibi devam ediyor.

mustafa kemal atatürk

cordelia
türkiye'nin başına gelmiş en güzel şeydir.
hepimiz daha küçücük çocuklarken söz vermiştik, hâlâ sözümüzün arkasındayız:
“ey büyük atatürk! açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim!”

ilk görüşte aşk

farmasiyen
Kimilerine göre yalnızca romanlarda, dizi ve filmlerde görülmesi mümkün, kimilerine göre gerçek hayatın anlamı olan bir aşk türüdür. Yıldırım hızıyla gerçekleşir ve insan ne olduğunu anlamaz. Oysa çoğu kişi buna karşı çıkar. Onlara göre ilk görüşte hissedilen arzu ve istek aşk değil hoşlantıdır. İk görüşte aşk var mı yok mu tartışılır ama, herkes ilk aşkın unutulmaz olduğunda hemfikirdir. İnsan ilk aşkını ömür boyu sevmez ama unutmaz da. O duyguları en acemi ve saf bir şekilde ilk kez kime karşı hissettiyse onu tamamen silemez hayatından.

van'da 3000 yıllık kaya mezar bulundu

kelekci

Van ilimize bağlı erciş ilçesinde yol genişletme çalışması yapan ekipler tarafından yapılan çalışmalarda 2 adet kaya mezar bulundu. Bölgede 3000 yıllık geçmişi olan urartular döneminde önemli kişiler öldüğünde bu tarz kayalar oyularak kaya mezarlar yapılırdı. Bu buluşun da o döneme ait Kaya mezarlardan biri olduğu düşünülüyor ve araştırmalar van bölge kültür koruma müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

osmanlının ilk karantina merkezi

dorukisrak


Salgın hastalıklar sadece günümüzde değil tarih boyunca devletlerin kabusu olmuş. Atalarımız zamanında da salgın hastalıkla mücadele için ilk karantina merkezi 'tahaffuzhane' ismiyle batı Şeria'da yer alan el-halil kentine kurulmuş. Günümüzde bu tarihi yapı poliklinik olarak hizmet vermeye devam ediyor.

kara leke

radar
cilt olması durumunda kötü bir görüntüye yol açan izlere verilen ad. giysilerdeki siyah lekeler de bir o kadar can sıkıcıdır. gerçi lekenin her türlüsü öyledir. sonuçta kahverengi lekelere 'aa geç geç, sen bizdensin' diyecek hâlimiz yoktur. vişne suyu, kan, yağ; en inatçı lekeler için Domestos demeyeceğim zira burası reklam platformu değildir. (Bu iş de biraz 'sana 142 tane altınım olduğunu söyler miyim hiç?' demeye benzedi ama zararı yoktur. nasıl olsa burada biz bizeyizdir.) şimdi farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum. İnsanın alnına ve adına bulaşan lekelerin de çıkması zordur. Çamur at izi kalsın mantığıyla sizi karalayan müfterilerin adınıza bulaştırdığı leke uzun süre çıkmayabilir. Yahut insanın kendi hataları yüzünden alnına bulaşan lekeler de bir ömür ona eşlik edebilir. O zaman ne Ariel ne de Domestos kâfi gelir. Bu yüzden alnımızın temizliğine de özen göstermelidir. Siz bakmayın OMO'nun "kirlenmek güzeldir" dediğine. ama siz 'ben kendimi biliyorum, beni bilen biliyor' diyorsanız sorun yoktur. sonuçta gidip iftira davası açsanız hem bir ton masraf ödersiniz hem de hâkim sizi haksız bulup bir de ceza yemenize hükmedebilir. sonuçta ülkemizin ilginç bir hukuk sistemi vardır. kara leke demişken, dişlerde oluşan siyah lekeleri de unutmamak gerekir. yoksa millet 'çekiyorum, hadi peyniiir' deyin derken; sizin dudaklarınızı açmamak konusunda direnmeniz gerekecektir. aksi takdirde sizin lekeli dişlerinizi görenler, 'bu ne ya seninki bildiğin küflü peynire dönmüş' diyeceklerdir. diş taşı için acilen bir diş doktorundan randevu almanız önerilir. acaba koladaki asit diş taşlarını eritir mi? şeklinde bir düşüncem vardır. araştırmalarım sürmektedir.

evde ekmek

ahmetbeyler
Pandemi döneminin başında ne moda olmuştu evde ekmek yapmak. Yani tek derdimiz ekmekmis gibi un taşınmıştı evlere. Yahu marketlerde maya kalmamıştı. Sonra vay efendim pandemi bize yaramadı evde kilo aldık☺️

udihindi yağı

danisman
Alternatif tıp uygulamalarında sıkça doğal tedavi yöntemleriyle iyileştirici faaliyetler yapılır. Modern tıpta da cerrahi müdahaleler dışındaki diğer müdahalede oranla daha çok tercih ederim şahsen. Eğer gerçekten hangi bitki ya da yağın hangi rahatsızlığa iyi geldiğini biliyorsanız, dozunda kullanıldığı sürece faydasını görürsünüz. Nesil ki kararında kullanıldığında bir şey faydalı oluyorsa, azı ya da çoğu kullanıldığında da zararlı ve zehir olabiliyor. Sağlıcakla...

23 nisan

mrbapanGoogle da bu anlamlı ulusal bayram gününde logosunu değiştirmiş. Atamızın tüm dünya çocuklarına armağanı olan bu gün tüm çocuklarımız için kutlu olsun. Bir bakıma şanslı şuan çocuklar. Pandemi olmasa belki bizim çocukluk travmalarımız gibi ellerinde pon pon ile stadyumlarda gösteri yaparlardı. Ne günlerdi be...

24 kasım

birsinema
24 Kasım öğretmenler günü özeldir. Özellikle benim için büyük anlam taşır. O gün duygu dolu bir gün benim nezdimde. Evde olup çalışmasam da eşim bu günümü hiç atlamaz ve manevi olarak çok güzel suprizler yapar bana.

yardımsever eş

cansin
#siddete hayır
Önce rüya gibi başlar günlerce dünya toz pembe görünür sonrası nedense alışkanlık haline döner ve insanlar birbirlerinden sıkılmaya başlarlar. Sözlü şiddet fiziksel şiddet derken öldürmeye kadar gider oldu hangi vicdan bunu yapar hangi insanı duygu buna yeltenir. Bitsin artık bu işkence

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun