uzaktan egitim

altay
açık bir şekilde söylemek gerekirse uzaktan eğitim hiç bir işe yaramıyor. Evet şu an da elimizde başka alternatif yok bunun bilincindeyim fakat bulunmalı, başka bir alternatif bulunmalı. 1.5 milyon öğrenci bilgisayarı olmadığı için veyatta akıllı bir telefon almaya ailesinin maddi gücü olmadığı için eğitim alamıyor. Eğitim ve öğretim her çocuğun en doğal hakkıdır ve bu hakkı korumak için, bu hakka sahip olmak için zengin olması veyatta belirli düzeyde durumunun olması şart değil. Eğitim her çocucuğun en doğal hakkıdır ve bundan her çocuk yararlanmalıdır.
bir sürü yol yapıyoruz ve yaptığımız yollardan para kazanıyoruz, bir sürü vergi veriyoruz ve bu vergilerin hiç değil birazının okul, yani yeni okullar yapılması için kullanılması mantıklı olabilir. günümüz Türkiyesinde okullardaki sınıf mevcutları 35-40 civarı ve böyle bir sınıf ortamında hem ders dinlemek, hemde böyle bir ortamda Korona virüsünden korunmak imkansız. Daha fazla okul yapılırsa sınıf mevcutları azalıcaktır böylelikle hem Korana virüse karşı eğitim daha güveli hale gelecektir hemde dersler daha verimli olacaktır.
bu sadece aklıma gelen bir çözüm yolu daha iyi çözümler elbette olabilir, düşüncemde ve çözüm yolumda elbette hatalar, yanlışlıklar olabilir. ama bir an önce bir çözüm bulunmalı, çünkü eğitim bir ülkedeki en önemli değerdir.

2024 yılında aya tekrar seyahat

gundem
Nasa açıklamış 2024'te aya bir kadın ve bir erkek gönderilecekmiş. Sanki ademle havva olup çoğalacaklar. Nasa'daki mantığı anlamakta zorlanıyorum yani ne oluyor bir kadın bir erkek gidince. Cinsiyet eşitliği yapıyorlar herhalde. Dünyanın çivisini çıkardık sıra aya geldi. Bir de maden falan varsa orada ki olabilir, parçalar dururlar artık sondalar ile.

şeytan kayalıkları

celikci

Sivas'ta yer alan şeytan kayalıklarına halk korktuğu için bu ismi vermiş. Sel suları ve Erezyonla oluşan bu harika doğal oluşum fotoğrafçıların ve öğrencilerin uğrak noktası. Çok yakında turizme kazandırmaya yönelikte çalışmalar yapılıyormuş ne diyelim hayırlısı olur inşallah güzel mekan vesselam.

sağanak yağmur geliyor

divagar


Sel baskınları ve taşkınlara karşı hazırlıklı olalım arkadaşlar haftasonu sağanak yağmur bekleniyormuş. Daha giresun ilimizde yaşanan felaketin yaralarını saramadık. Antalya, Bursa, Sakarya, Bolu, Karabük, Ankara, Konya başta olmak üzere 15 ilde kısa süreli sağanak yağışlar bekleniyor Açıklaması yapıldı meteoroloji uzmanlarından.

kadınlar tuvaletini kullandı tazminatsız kovuldu

kadroluverigirisci
Bi araştırmak lazım önce şu haberi yazan yazar gibi duyar kasma illetinden sıyrılıp . O günkü şartları , büyük ya da küçük abdestini yapmaya kadınlar helasına giren işçinin sağlık durumunu .. Sosyopat mı , yoksa kendi hemcinslerinin kullandıklari tuvaletin o anki fiziksel durumunun doluluk oranını , kirlilik oranını , keza ölümle kalım arasidır gerçekten dayanamayacak durumda olup altına pisleme ihtimalini düşündüren o an . Yargısız infaz olmamalı , var ise sendikasının disiplin kurul üyelerinin gireceği bir disiplin soruşturması ya da en fazla bir kaç yövmiye kesintisiyle uyarilmali . Muhtemelen hiç yazara bakmadan söylüyorum ki feminik bir arkadaş bu şekilde habere yorumunu katarak paylaşan zat .

vezüv yanardağı

ahmetbeyler


24/08/79/ Milattan sonra 79 yılında Roma İmparatorluğu'nun antik kenti olan Pompeii 2 gün süren Vezüv yanardağının patlaması sonucu tamamen yok olmuştur. Külleri 1.500 yıl boyunca kalıntılar bırakan bu büyük facia ile koca bir şehir yok olmuştur. Bu husus çok sayıda kitap ve filme konu olmuştur.

philips pus7805

uozturk
Philips tarafından 2020 de çıkarılan Saphi işletim sistemine sahip 4K UHD smart televizyonu. Bir iki teknoloji sayfasının youtube'da da sponsor videosu dışında incelemesi yok. Hal böyle olunca 3 günlük kullanımımı eski defterler sözlüğümüz aracılığı ile insanlığa sunuyorum..

55 inç modelini 3 gündür kullanıyorum. Daha önce Samsung MU7000 kullanıyordum.

* Samsung dan sonra çok yavaş geldi kanal geçişleri 4 sn falan sürüyor. Arayüz ilk günler daha yavaştı kullandıkça sanki açıldı ya da ben alıştım.
* Web tarayıcısı çok kötü. Video oynatamadım hiç.
* Servis rastgele kanal ayarladı gitti görüntü kalitesi tam bir faciaydı. 1 günlük uğraş ve ince ayar sonrası gayet güzel görüntüsü.
* Ses kalitesi güzel beğendim. Ambilight ile evi disco yapabilirsiniz.
* Ambilight tam bir efsane sırf onun için philips aldım. Özellikle gece Netflix izlemek şahane.
* Ps4 ile oyun oynadım görüntü otomatik HDR ayarlıyor o da güzel.

Ben android model olan 7304 almak için gitmiştim ama kalmadığı için bunu aldım pişman miyim hayır sadece kanal geçişleri daha iyi olabilirdi ama o da alışacak bir şey Samsung'da 3 sn bunda 4 sn oldu. Genel olarak şu an memnunum. Düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

asya kaplan sivrisineği

celikci
Çok feci bir sinek ya adamı mahvediyor ısırınca. Ev tarafında yok bizimde iş yerinde sigara içmeye korkar oldum. Sigara içme alanında yakalıyor inmem ile çıkmam 5 dakika o arada ısırıyor mübarek. Yahu dumandan kaçar derler arılar için sinekler için ama işe yaramıyor bu nasıl bir sinekse.

30 ağustos zafer bayramı

tesetabi


30/08/1922/ İşgalci Yunan kuvvetlerine karşı Başkomutan Meydan Muharebesinde zafer elde edildi ve her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Tüm sözlük yazarlarının ve ülkemizin zafer bayramı kutlu olsun. Atalarımızın ruhları şad olsun.

biraz şiir...

evaca
"Gözleri olanlara dünyada görülecek hiç bir şey olmadığını söylemek zordur. Ne var ki gerçek bu inanın bana. Dünyayı tanımak için dinlemek yeter, yolculuklarda görünenler bir aldatmacadır yalnızca. Gölgelerin peşinde başka gölgeler. Yollar ve ülkeler, önceden bilmediğimiz hiçbir şey öğretemez bize; gecenin dinginliğinde kendi içimizde dinleyebileceklerimizden başka hiçbir şey?”
~a~

vezüv yanardağı

dorukisrak
2014 Yapımı ve başrolünde Game Of Thrones'in John Snow karakterini canlandıran Kit Harington'un başrolünde olduğu Pompeii isimli film geldi aklıma. İnsanlar oldukları yerde kül gibi kalmışlar muazzam bir yıkım yaşanmış.

kpss sınavına 1 dakika geç kalanlar

blockman


Kpss sınavı için saat 10.00 da kapılar kapandı ama sadece 1 dakika ile geç gelen adaylar kapılardan alınmadı. Göz yaşlarına hakim olamayan adaylar mı dersiniz, kapıyı kıracağım diye tehdit savuranlar mı... yahu arkadaş vaktinde ve doğru belgeyle gel bu sınava eğer senin için önemliyse.

kobe bryantın 42 yaş günü

helldorado


23/08/1978/ Doğumlu olan ve 2020 Yılının başında kızı Gigi ile helikopter kazasında yaşamını yitiren NBA efsanesi Kobe Bryant'ın eşinden yaşasaydı 42 yaşında olacak kocası için duygu yüklü paylaşım geldi. Vanessa Bryant, paylaşımında, “Keşke bu korkunç kabustan uyanabilsem. Keşke kızlarımıza sürpriz yapıp seni ve Gigi'yi eve getirebilsem” açıklamasında bulundu.

bin yıllık altın sikkeler bulundu

incio


İsrail'de Yaklaşık 1100 yıllık 425 adet altın sikke bulundu. Kilden bir testi içindeki paralar çivi ile bulunduğu yere sabitlendiği için uzmanlar geri alınmak üzere saklandığını düşünüyor. Tabi bu paraların sahibi neden geri almadı ne bıraktı tamamen meçhul.

Altın sikkeleri kentsel geri dönüşüm projesinde gönüllü olarak çalışan gençler buldu ve yetkililere teslim ettiler.

maske ağız sağlığına faydalı

dentist
Maske ağız sağlığına faydalı
ABD'de yapılan bir araştırma maskeyle ilgili ilginç bir gerçeği ortaya koydu.Ankete katılanların yüzde 57'si maske taktıktan sonra"ağzının kötü koktuğunu fark ettiğini ve daha sık diş fırçalamaya başladığını"söyledi.
Farkındalık için iyi bir gelişme olmuş Covit sayesinde.

tayfun demir yakalandı

serkan21
Muğla'da çeşitli suçlardan hakkında toplam 52 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası bulunan ve sahte evraklarla kendisini kayıtlarda 13 yıl önce ölmüş gibi gösterdiği belirlenen Tayfun Demir, polisin 6 aylık takibinin ardından yakalandı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tayfun Demirin Youtube üzerinde 430 bin abonesi bulunuyor.

galatasaray'a kardeş rakip

incio
Keşke başka bir rakip çıksaydı ya. Kardeş ülke takımları bu kadar erken turda karşılaşmasalardı. Galatasaray favori ama salgın hastalık takımlarında dengesini bozdu hiç belli olmaz. Tek maç birde rövanşı yok. Yazık olacak kaybedene.

ikiz kuleler

mrbapan
El Kaide tarafından ele geçirilen uçaklar ile daha fazla sayıda farklı lokasyonlara saldırı yapılmıştır ve bunlardan sadece 2 tanesi ikiz kulelere olmuştur. Bir uçakta hedefe varmadan düştü. Muhtemelen düşürüldü ama yolcular ile teröristler arasında çıkan arbede sonucu boş araziye düştüğü açıklandı resmi kurumlar tarafından.

1800 yaşındaki lidya yazıtı ülkemize döndü

dorukisrak

Manisa iline bağlı bir ilçe olan Demirci'de bulunan ve milattan önce 3. yüzyılda önemli bir şehir olduğu bilinen Sidas (Saittai) Antik Kenti'nden çalınarak İtalya'ya *ötürülen yazıt 23 yıllık uğraş ile tekrar ülkemize getirilmiş. Tüm emeği geçenlere helal olsun valla 1990'lı yıllarda çalınmış ama peşini bırakmamışlar. Daha önce 1987'de Türk bir bilim adamı tarafından makalede yer almış ve bu önemli bir delil olmuş. Bu tarz davalarda haklı olduğumuzu isptalama açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor arkadaşlar bilimsel tespitlerin.

ismet inönü 85 yaşında aday oldu

dorukisrak


26/08/1969/ İsmet İnönü toplamda 4 dönem başbakanlık yaptığı (1923-1924, 1925-1937 ve 1961-1965 Yılları arasında) cumhuriyetimizde 85 yaşında tekrar aday oldu. Sağlık koşullarının hizmet etmeye hala verimli olduğunu açıklayan İsmet İnönü bu açıklamadan 4 yıl sonra hayata gözlerini yumdu. Son günlerine kadar memleketi için çalıştı.

'çocuklarımın hristiyan yapılmasından korkuyorum'

subham
Yıllardır duyulan bir haber. Alman'lar Türk çocuklarını alıyorlar kendi kültürlerine göre yetiştiriyorlar diye. Bazen ufak bir aile kavgasında pireyi deve yaparak çocuklara el koyuyorlar diye. Sene 2020 oldu bu tarz haberleri her yıl duyuyoruz biraz dikkat edilmeli ve insan haklarına güvenmemek lazım elin gavurunda. Türk'ün Türk'ten başka dostu yok...

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun