kpss sınavına 1 dakika geç kalanlar

blockman


Kpss sınavı için saat 10.00 da kapılar kapandı ama sadece 1 dakika ile geç gelen adaylar kapılardan alınmadı. Göz yaşlarına hakim olamayan adaylar mı dersiniz, kapıyı kıracağım diye tehdit savuranlar mı... yahu arkadaş vaktinde ve doğru belgeyle gel bu sınava eğer senin için önemliyse.

çocuklarda obezite

birsinema
Çocuklarda aşırı kilo birçok kişi için çok sevimli ve minnoş bir durum. Yahu bir tek garipseyen ben miyim? Ben yeni nesil anne babaların çocuklarını kendi elleriyle bu çukura attıklarını düşünüyorum. Düşünsenize gelecekte kimbilir ne zorluk çekecekler maddi manevi.

3 mayıs

acikelli
Büyük bir insanlık dramının yıldönümü bugün. Çok kişi bilmez az bilinen bir dramdir. 2. Dünya Savaşı'nda abd de Japonlar için toplama kampları kuruldu. Şüpheli görülen bütün Japonlar düşmanla is birliği yapabilir diye toplandı. Çoluk çocuk demeden bir çok insanın özgürlüğü elinden alındı. 3 Mayıs bu açıdan önem taşır.

üç başlı ördek

terabap
Bugün haberlerde görüp hayret ettiğim olaydır. Çin'den kanada'ya kargo ile 3 başlı ördek göndermişler. Herhalde online satış sitesinde sattılar. Çinden de herşey çıkıyor. Korona hastalığı bile onlardan çıktı sonuçta öyle değil mi...

elmalı davası

dorukisrak
Bu hafta hepimizin kanını donduran olay Elmalı davası. Malesef 2 kardeş yazdı çizdi ama gene haklı çıkamadı. Bu güzel iki evlat artık devlet koruması altına alındı. Çocuklara bakanlığa bağlı bir kuruluşta sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı sağlanacak neyseki.

güldürmeyen espri

subham
Güldürmeyen espri ancak düşündürür. Neyi düşündürür biliyormusunuz karşıdakinin zeka seviyesini. İnsanı bir acaba da bırakır. Birde soğuk saçma esprilerle karşıdakine ders vermeye çalışanlar vardır ki bence olmasınlar daha iyi. Yani bir insan konuşmak için konuşmamalı. Hele hele bilmediği bir konu hakkında asla.

aşk hormonu

helldorado
Yıllarca bu hormonu tetikleyecek parfümler yada içeceğe karıştırılacak damla, çikolata gibi gıdalar üretmiştir sahtekarlar. Lakin bu hormonu salgılayacak olan şey bence gerçek sevgiden başka birşey değildir.

dünyadan yansıyanlar

danisman
İsviçreli Blick gazetesi, TL'ye değindi: “Tatillerini Türkiye'de geçiren, orada alışveriş yapan İsviçreli ve ABD'liler için bir nimet; orada yaşayan insanlar için ise bir dehşet.” açıklamalarında bulundu. Böyle bir haberi ben de burdan paylaştığım için gerçekten çok üzgünüm. Ama tablo bu ne yazık ki. Biz hak sahipleri olarak bu kadar değersiz değiliz, değersizlestirmeyin bizleri ey söz sahipleri!!!

konya'da deprem

danisman
Konya'da 4,1 büyüklüğünde deprem oldu. Konya bölgesi normalde ülkemizdeki fay hattı kuşağına göre deprem riski en az olan iller arasında yer alıyordu. Ama son dönemlerde özellikle riskin az olduğu yerlerde de depremlerin oluşmaya başlaması çok düşündürücü. Acaba fay hatları yönlerini mi değiştiriyor sorusunu düşünmeden edemiyorum. Allah'ım sonumuzu hayra çıkarsın.

4 mayıs 2021 koronavirüs genelgesi

kelekci
Kırtasiye, giyim, oyuncak, aksesuar Ve bunlara benzer pekçok şey yasak. Yani oyuncak firmaları da isyan edecek, kırtasiye sahipleri de isyan edecek. Pek çok küçük esnaf bu Pandemiyi sağ atlatamayacak maalesef. Bilmiyorum yani vaka sayıları sözde düşüyor ama, Neden yasaklar sürekli artıyor. Sadece önümüzdeki turizm sezonu mu düşünülüyor bu kadar yasak getiriliyor. Ben mesela çalışan bir kişi olarak zaten hafta içi marketlere giremiyorum.7 Mayıs Cuma günü bu genelgeden sonra markete girebileceğim tek gün olan cumartesi çocuğuma bir oyuncak bile alamayacağım. Hoşgeldin bayram...

komşuluk

birsinema
Büyüklerimiz ev alma komşu al diye boşuna dememişler. Bazen öyle zor günlerin olur ki ailen sana yetişemeden komşun yetişir. Bu nedenle çok ufak şeyleri görmeden iliskileri olabildiğince olumlu tutmak gerekir.

kaçak kına gecesine 42 bin tl ceza

nobita
Alın size erik dalı gevrektir. Çok oynasaydınız bari iki gün sonra temaslı olup yataklara düşerseniz ki tabiki dilemiyorum bunu ama herşey olabilir yani. Ya anlamıyorum biz çocuğumuz ateşlenir nasıl hastaneye gireriz taksi yok araba yok diye dert ederken bu ne rahatlık. Yazık valla sağlık çalışanlarına.

anne özlemi

sero can
Anne dünyanın cenneti olan anneler annelerin asla hakı ödenmez kimi annesis büyür ama annesi olanlar annenin kıymeyini bilmiyor annenin kıymetini kaybedince anlıyoruz

hilmi türkmen

danisman
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kar mesaisi yapan personelle balık yedi. Balık ekmek benim de en sevdiğim yemek. Hele ki boğaz manzaralı bir alandaysanız. Konuyla ilgili hiç unutamayacağım bir anımı paylaşmak isterim burda. 2000 li yıllarda İstanbul'a ilk gittiğimde, bana her yer o kadar kocaman kocaman ve kalabalık gelmişti ki, başlı başına bir ülke izlenimi bırakmıştı bende İstanbul. Sabahları işe gitmek için robotik hayat sürdüren karınca misali insanların koşuşturmasını mi desem, vızır vızır gidip gelen metrolarını mı? Ama ne yalan söyleyeyim, arkadaşlarımla hocalarım eşliğinde gittiğimiz Kandilli'de bir balıkçıda yediğimiz o balıkların tadı hala damağımda. Gerçekten özlediğimi farkettim yarıdaki haberi duyunca. Özlemle:)✌️

ilginç web siteleri

cordelia
aslında bu başlığa yazılabilecek sayısız site var fakat ben en sevdiğim iki siteyi bırakmak istiyorum buraya.

• driveandlisten.herokuapp.com
bu site ile yan tarafta verdiği menüyü kullanarak dilediğiniz dünya şehrine gidip o şehrin popüler radyolarını dinleyerek şehir turu yapabilirsiniz.

• www.window-swap.com
bu site ise “open a new window somewhere in the world” yazısına her tıkladığınızda size dünyanın rastgele bir yerini, rastgele birinin penceresi veya balkonundan izleme fırsatı sunuyor.

havai fişeklerin çıkardığı yangınlar

helldorado


Daha havai fişek fabrikası yangınlarının üzerinden çok fazla zaman geçmeden güzel ülkemizden tirajikomik bir haber. Burdur gölünde sazlıkta çıkan yangının sebebi düğünde atılan havai fişekler. Artık satışına ve patlatılmasına ciddi yasaklar getirilmeli. Hatta mesleki eğitimi olsa sadece yetkili kişiler tarafından atılsa düğünde dernekte. Davul zurnacı tutuyorsun madem bunun içinde adam tutulsa da kimse yaralanmasa yada maddi zararlı tehlikeli işler yaşanmasa...

doktora saldırı

bozkurtt
Doktora saldirmak nedir böyle sacma bir davranis olabilir mi ? Şu pandemi doneminde doktorlar bizler icin gecelerini gunduze katiyorlar evlerine gidemiyorlar anne babalarini evlatlarini goremiyorlar bizim icin sağlıgımız icin calisiyorlar onlara böyle mi teşekür ediyorsunuz yaziklar olsun

ampute milli takımı

divagar
Ampulte milli futbol takımımız finalde İspanya takımını altı sıfır yenerek tarihimizde ikinci kez Avrupa şampiyon oldu. Tüm sporcularımızı canı gönülden tebrik ediyorum eski defterlerde altın harfler ile tarihe düşülmeye sonuna kadar hak ediyorlar bu büyük başarıları ile.

tarihin en kötü başkanlık adayı

civardagezer
Dedi ve başkanlığı kaybetti. İşin garip yanı benim için; seçimlerin olduğu gün bir online mulakata katıldım iş görüşmesi için. Karşımdaki ik yetkilisi seçim sonuçları ne olur diye sordu; adam gündemi takip edip etmediğimi sorguladı anlayacağınız. Bende trump alır salıncak eyaletlerde önde götürüyor dedim (basından duyduğum ve gördüğüm seçim sonuçları öyleydi). Neticede trump kaybetti benim içinde olumsuz diye dönüş geldi şirketten. Vardır bir hayır bakalım, hakkımızda hayırlısı.

çocuklu hayat

milliyet
Cocuklu hayat cok zor bir donem gercekten bu fonemde cocuklarin herseyiyle ilgilenmek gerekiyor kimi zaman hastalaniyor ama o hastaligi sabaha kadar suruyor o zaman onun basinda beklemen gerekiyor kimi zamanda aylarca hatta yillarca hastanede kalabiliyor agliyor bagiriyor cagiriyor durmuyor iste o zaman o buyuk cileyi sen cekiyor oluyorsun.

günümüzde iletişimin özeti

heapofhoney
"kimse kimseyi anlamaz,kimse kimseyi yeterince dinlemez...sadece ve sadece dinler gibi görünür ve sıranın bir an önce kendi anlatacaklarına gelmesini bekler." nedense konuşacaklarımız ,her zaman karşı tarafın konuşacaklarından daha değerlidir.
Olumlu,yada olumsuz konuştuğumuz herşey, karşımızdaki kişiye özel değilmidir..? bütün kelimelerimiz zaten onun anlayabileceği bir dilde çıkmazmı ağzımızdan..? nedir bu umursamazlık..! dinlemeyi bilelim, belki bilmediğimiz bişeyden söz ediliyordur, belki sanıldığından daha önemlidir söyleyeceklerimiz...
lütfen; "dinlemediğiniz birine onu, anlamadığınızdan bahsetmeyin..!" değer verildiğinde anlaşılmamak çok can yakıyor...

ukrayna cumhurbaşkanı zelenski

danisman
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski: "Güvenlik sorunlarını ele almak için Ukrayna, Almanya ve Türkiye'nin katılımıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri arasında zirve düzenlenmesini teklif ediyorum"Dedi. İnşallah yeni bir dünya savaşıyla karşı karşıya kalmayız. Şu güzelim dünyada herkese yetecek kadar yer vardı oysa. Biz hangi ara bu kadar vahsilestik? Demek ki yenik düşüyor her şey zamana, biz büyüdük ve kirlettik dünyayı. Savaşın her türlüsünden sana sığınırım Allahim.

periodontitis

dentist
Periodontitis nedir?
Halk arasında piyore olarakta bilinen periodontitis,dişi çevreleyen destek dokuları etkileyen bir dizi iltihabı hastalıktır.
Periodontitis eğer tedavi edilmez ise dişi çevreleyen çene kemiğini (alveol kemiği)eriterek dişlerin sallanıp dökülmesine neden olur.
Ağızda şiddetli bir koku vardır bu durumda.
Diş hekimi gerek antibiyotik ve diş taşı temizliğini ve küretaj işlemlerini içeren komple bir tedavi ile durumu kontrol altına alabilir.Gerekirse ameliyat yapılır ve kemik tozları ile tedavi desteklenir.
Bu duruma gelmeden diş etleriniz kanıyor ise hemen diş hekiminizi ziyaret etmenizde fayda vardır.http://ayteneksioglu.com.tr blog

mangal keyfi

blockman
Yapıyorduk tabi pandemiden önce komşularla. Ortaklaşa et,tavuk,sucuk Allah ne verdiyse bide içecek ile ekmek. Sonrada üzerine çay keyfi. Şimdi zor tabi bu keyifler çünkü bir araya gelmek çok zararli hepimiz için. Umarım sağlıkla o günlere kavuşuruz.

hababam sınıfı

ahsn
hababam sınıfı hakkında rıfat ılgaz güzel bir benzetme yapmış. uzun hikaye baya okumanızı tavsiye ederim. hababam sınıfını kötü eğitim sistemine insanların nasıl güldüğünü göstermek için yazmış. iyikide yazmış.

gülay

celikci
Bu tarz şarkılar rakı sofrasında falan güzel gidiyor hüzünlü hüzünlü ama yorgun geçen bir günün sonunda trt müzikte çalıyor ya ayar oluyorum ben şahsen 😇 yahu yormayan dinledirici birkaç şarkı olsa fena mı olur. Nerede o eski Türk sanat musikisi parçaları, yeni bir sanat güneşi gelmeyecek mi ! Şaka bir yana sesi güzeldir ablamızın ama dediğim gibi tarzını sevmiyorum her zaman.

marketler kaçta kapanıyor

merhametli
Tam kapanmanın ardından koronavirüs vakalarının azalması ile birlikte kontrollü normalleşme dönemi başladı. Hafta sonları ve hafta içi market çalışma saatlerinde değişikliğe gidilmiş, pazar günleri ise zincir marketler alınan tedbirler neticesinde kapatılmıştı. Ve boylece normalessme oldugu daha iyi bir sekilde anlasilmis olmustur.

queens gambit

birsinema
Netflix'in 2020 yılında çıkardığı ve herkesin bir anda satranç meraklısı olmasını sağlayan dizidir. Netflix başarılı kadın hikayelerini seviyor. Madde bağımlılığı yine var bu dizide ama şükür homofobik sahneleri ilk iki bölümde görmedim. Netflix ama bu belli olmaz her an karşımıza bir bomba çıkarabilir ilerleyen bölümlerde. Eğer satranç meraklısıysanız bu diziye bayılacaksınız arkadaşlar.

noel filmleri

birsinema
Çok seviyorum Noel filmlerini. Böyle bir kış atmosferi var ışıklar rengarenk cıvıl cıvıl. Sıcak ve samimi ortamlar. Bu tür filmleri geceleri izlemek kışın çok hoşuma gidiyor. Sıcak çikolata ve battaniyesi eşliğinde harika keyif ortamı.

tur şirketleri

subham
Tur şirketleri ile yurt içi ve yurt dışında birçok seyahate katıldım. Genel olarak hep memnun kaldım. Özellikle otel aramak zorunda kalmamak ve gezilecek lokasyonlari detaylı gezebilmek bu şirketleri tercih sebebi. Tur rehberinin de bilgili olması ve yardımcı olması bu tatil paketlerinden alınmasını mantıklı kılıyor.

thodex

bekirhan
Turkiyede en fazla kullanilan kripto para borsasindan olan thodex bu thodex dunya capinda insanlara kripto para imkani sunuyor ve dogecoin ustun bi musteri memnuniyetin sahiptir ve cok kisi kullanmaktadir iste thodex onlara bu imkani sunuyor.

görgüsüz

yaa
Bu hayatta bazı insanlar o kadar görgüsüzler ki acıyorum onlara yani içimden bu kadarda olmaz ya bu kadar da insan kendini yerin dibine sokmaz diyorum ama sadece diyorum çünkü siz bir insanı değiştiremezsiniz 7' sinde neyse 70'indede öyle olur boşuna çabalamamak gerekiyormuş bunu anladım

uyku sorunu

evham
Uyku sorunu cogu insanin yasadigi bi sorun cogu zaman nefes alamadigimiz zaman kimizaman hastalandigimiz zaman kimi zamanda sıkintilardan dolayi uyku sorunu yasiyoruz benim en buyuk uyku sorunum cogu xaman stresten dolayi ders kaygisindan sinav kaygisindan dolayi oluyor.

eleştiri

tatlimandalina
Eleştiri deyince aklıma hep şu söz gelir. "Eleştirmeden kabul ettiklerini gün gelir sorgularsın." Bazen hayata böyle felsefeler katmak lazım. Ama ne kadar doğru degilmi. Körü körüne kabul ne acı sonuçlar doğuruyor. Kabul ediş her zaman iyi bir yola sokmuyor insanı.

gülşah saraçoğlu

sessizlik
doya doya moda jürilerinden ünlü bir modacı. 3 ağustos 2017'de yolda yürüdüğü sırada bir inşaattan kafasına kum dolu bir mukavva düşmesiyle gündeme gelmişti. dava bugün görülmeye başlanmış fakat gülşah Saraçoğlu duruşmaya gelmemiş, bunun üzerine sonraki celsede zorla getirilmesine hükmedilmiştir. 'daha çok gelir gidersiniz, ne de olsa burası türkiye mahkemesi' dedirten bu olay; bana türkiye'de mahkeme süreçlerinin nasıl ayvalık tostunun içindeki kaşar gibi uzayıp uzayıp durduğunu yeniden hatırlatmıştır. bu kötü esprimsi lafım şurada dursun; asıl olay onun kilolu hâlinin görenleri şoke etmesi ve gözlerine inanamamasıdır. sadece onlar mı? telefonundaki yüz tanıma uygulaması dahi gülşah saraçoğlu'nu tanıyamamıştır.yeni çıkardığı şampuanla ilgili reklam yapmak isterken banyosundan yaptığı paylaşımla sosyal medyada linç edilen gülşah saraçoğlu; şimdi ünlülere hazırladığı tasarımlarla değil fit hâlinin nasıl de-fit olduğuyla konuşulmaktadır. (de-fit benim uydurduğum bir tabirdir. de-activite, demotive gibi kavramlar varsa, de-fit [kilolu] diye bir kavram da olabilir diye düşünmüşümdür. bence gayet mantıklıdır.) birkaç yıl evvel mide küçültme ameliyatı geçirmiş olan saraçoğlu 3 ay içinde 22 kilo vermeyi başarmıştır fakat o eski hâlinden şimdi eser yoktur. ee ne oldum değl ne olacağım diyeceksin diye boşuna dememişlerdir. peş peşe estetik ameliyatlar olan gülşah saraçoğlu 'cep telefonumun yüz tanıma uygulaması dahi artık beni tanımıyor' itirafında bulunmuştur. bir dönem de saçlarını kestirerek siyaha boyattığını hatırlamak gerekir. tabii sonradan eski hâline döndüğünü de unutmamalıdır. şimdi ise kilolarıyla gündemdedir. eskidefterler yazarlarının bu konuda ne düşündüğü merak konusudur.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun