ev pastası

celikci
Ev pastası bizde genelde haftasonu yapılır. Bütün ev halkı evdedir ve o pastayı yemek bir seremoni haline gelir. Tertemiz ve uygun olmasından dolayı tercih edilir. Yediğinizi bilirsiniz yani. Bide gerçekten pastahane ve fırınlarda pasta çok pahalı artık. Alım gücümüz kaldırmıyor.

aşı

tatlimandalina
55 yaş üstü aşılanmaya başlandı. Bu grup için eşlere aşı hakkı tanınmadı. Malum ki 60 yaşta eşlere birlikte aşı yapıldı. Hastanelerde uzun kuyruklar oluştu. Demekki artık gittikçe bilinçlenme var bu baya güzel bir durum.

ariana grande

yazayaz
Simdiye kadar bircok album yapan ariana grande en yuksek cikisini nick mimanj la soyledi bang bang sarkisiyla yapmistir ve daha sonra tek basina yaptigi bestlerle yolunua devam etmistir simdilerde 25 yasinda olan dunyaca unlu ariana vrande 25 yasinda sevgilisi is adami olan daltom gomezle evlendi ve mutluluklarina mutluluk kattilar.

erzurum ve kars depremleri

danisman
Allah'ım bır daha böyle bir acıyı yaşatmasın hicbirimize. Sonuçları gerçekten ölümcül ve travmatik. Evet, deprem doğal bir sürectir. Türkiye genç olusumlu levhaların yer kapladığı bir coğrafyada olduğu için, sürekli depremlerin yaşanmasını da olağan karşılamak gerekir. Ama burda uyanık olmak lazım. Bugün Japonya da 1. dereceden deprem bölgesi olduğu halde, çokça bir büyüklükte bir deprem olmadığı sürece, aldığı önlemler sayesinde en az hasarla atlatabiliyor. Öte yandan Türkiye'ye baktığımızda ise, artcilarda bile o kadar can ve mal kaybı yaşanıyorsa eğer, düşünüp bakmak gerekir geriye bence.

sözde tartışması

naz
#trafik
Çekmekoyden eyüp mezarlığına yolculuk başladı sabah 10 gibi. Gidiş geliş derken akşam 9 da ee geldim. Nedeni neydi oysa ben mezarlık dışında hiçbir yere uğramamistim illallah ettim.

kısıtlama

acikelli
Bir süredir haftasonu sokağa çıkma yasağı var yada başka bir deyişle kısmi kapanma siz konusu. Fakat ayrıca bu hafta 23 Nisan cuma gününe denk geldi ve bir çok iş yeri çalışmayacak. Bu nedenle yeni bir duzenlemeye gidildi ve haftasonu yasağı Perşembe yani yarın 19.00 da başlayacak ve pazartesi 19.00 a kadar devam edecek.

tavşan adası

ahmetbeyler


Tavşan Adası ve çevresi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile koruma alanı ilan edilmiş arkadaşlar. Büyük ada diye bilinen meşhur adanın 2 km uzaklığındaki tavşan adası aynı zamanda balıkçı adası diye de biliniyor. Eni boyu 90 metre ama bildiğin ada yani marmara denizinde. Acaba ne olacak da koruma alanı ilan edildi merak ettim şimdi. Aklıma geleni de söylemek istemiyorum 😇

anaokulunda yangın

mrbapan
Nijer de anaokulda yangın çıktı. Neden çıktığı bilinmese de malesef 20 çocuk hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletlere göre Nijer dünyanın en yoksul ülkesiymiş. Çok üzücü kimse istemez böyle bir durumu çocuğunun zarar görmesini.

market fiyatları

ahsn
Gerçektende çok üçkağıtçı bir ülke de yaşıyoruz insanlar aç sefil bırak kırmızı eti kimse tavuk eti alamıyor artık bunlar temel ihtiyaç diye arttıkça artıyor sorsan bazılarına "biz ekonomide çok iyiyiz" onların cebine giren belli, fakirin cebine giren belli.

3 eylül 1986 fındık ambargosu

danisman
Dünyanın farklı yerlerinde ve yine farkı zamanlarda, değişik çıkar meselelerinden dolayı, güçlü olanlar sürekli güçsüz olanlara yani gelismemislere ve özellikle ekonomik anlamda kendilerine bağımlı olanlara karşı acımasız tutumlar sergilemislerdir her zaman. Bunlar değişik alanlar üzerinde yaptırımlar uygulayarak, gözdağı vererek kendilerine bağlı gelişmemiş ulkeleri bastirirlar kendilerine bağımlı hale getirmeye çalışırlar. Bu sefer bu ulkeler artık bağlı değil, bağımlılık göstermeye başlıyorlar yaptırım uygulayanlara karsi. Hal böyle olunca dünyayı sadece super güçler yönetmeye basliyor. Bu bağlamda diğerleri olmuş, kalmis, zarara uğramış hiç umurlarinda degil. Savaşların da ambargolarin da her türlüsü kötüdür.

kardeşlerim

dorukisrak
Atv ekranlarında yayınlanan yeni dizi. Tabiki acıklı.Yani hiç mi akla gelmiyor gülmeli birşeyler biz neden hep ağlamak zorunda kalıyoruz. Kardeşlerim dizisi isminden de belli olacağı üzere kardeşlerin yaşam savaşını ve anne babasız hayatlarını anlatıyor.

psikoloji

danisman
Bugün gerçekten benim için çok yoğun bir gündü. Son zamanlarda iskolik olduğumu düşünüyorum ve bu tabii ki psikolojimi bozuyor. Kendime ve sevdiklerine zaman ayiramadigim için. Bazen gerçekten sersem hissediyorum, bu tempolu süreçten dolayı

yüzsüz insanlar

mavi1
ne yaparsa yapsın kesinlikle utanmayan ve onlara söylenen hiçbir şeyle rencide olmayan insanlardır. çağırılmadığı yere gitmek, kendisini sevmeyen insanlara tebelleş olmak onların huyudur. ağız, burun, göz, yanak vs. şeklindeki doku ve organlardan oluşan bir cilt yapıları vardır evet ama; karakterlerinin ambalajı yırtılmıştır onların. onlara küfür etseniz övgü gelir, sizi hiç tınlamazlar. balık hafızalı tamlamasına en uygun insan tipi kendileridir çünkü ne olursa olsun hemen unutup hiçbir şey olmamış gibi devam etme yeteneğine sahiptirler. dilinizden 'bu kadar da olmaz, yok daha neler!' gibi sözlerin dökülmesine yol açan ve bir insan ne kadar düşebilir sorusu üzerinde sizi fikir yürütmeye teşvik eden bu insanımsı varlıkları aslında yüzsüz olarak nitelendirmek bir bakıma yanlıştır. çünkü onlar binbir surat bitcoin safiye gibidir. iki yüzlü değil ikiyüz yüzlüdür. adamına göre farklı bir maske takarlar. onlara yüz verirseniz sizden 500 isterler. (!) en iyisi yüzsüzler yüzünden yüzümüzü asmamaktır. nasıl olsa bir
gün yüzlerine okkalı bir tokat yiyeceklerdir. çünkü kesir döner sap döner, gün gelir hesap döner demişlerdir.

görgüsüz

ustayazar
adı üzerinde görgü kurallarını bilmeyen, bilse de uygulamayan varlık. (pek vikipedia'msı bir tanım olmayabilir ama önemli olan gerçeği yansıtmasıdır.) görgüsüzler sınıfına dâhil olan insanların hayat amaçlarından biri hava atmaktır. sahip oldukları para, ev, araba, takı, giysi, telefon, gözlük; bilumum ürünlerle diğerlerine üstünlük taslamak onların yaşam felsefesini teşkil etmektedir. her konuyu döndürüp dolaştırıp kendi 'lüküs' hayatlarına getirmeyi bilirler. ama görmemişin bir klavyesi olmuş, tutmuş enter tuşunu koparmış hesabı (bu sözün patenti bana aittir) sahip olduklarının değerini bilmezler. har vurup harman savurmak onların huyudur. ne de olsa para boldur canım, harcamayıp da ne yapacaktır? eğer biraz ultra paket görgüsüz ise en olmadık şeylere milyarlar baymayı kendine bir zevk telakki ederek sık sık telefon değiştirir, bir giydiğini bir daha giymez. fakirleri 'ıyyy ezik, apaçi, ameleee' diyerek hor görür, ama kendisinin çok elit, seçkin, prestijli bir insan olduğuna cân-ı gönülden inanır.
bir de dostoyevski'den, ne bileyim william shakespeare'den bir-iki cümle ezberlemeyi unutmazlar. sonuçta hem zengin hem kültürlü, entellektüel görünmeleri lâzımdır. sosyetiklerin soylarını devam ettirmeleri buna bağlıdır. (!) ama bazen istemeden de olsa görgüsüzlüklerine gölge düşürürler. mesela 'aaa ya sorma ben picasso'nun mona lisa tablosunu çok beğeniyorum, geçen gün de ** fiyata bi tablo aldıydım' zaten derken, mona lisa'nın Leonardo da Vinci'ye ait olduğu gerçeğini unutarak büyük bir gafa imza attığının farkında olmayabilirler.

pandora belgeleri

suluman
4 ekim 2021 tarihinde internette ülkemizde ve dünyada yaklaşık 4 saati bulan kesintilere sebep olan belgelerdir. Dünya liderlerinin ve önde gelen büyük şirketlerinin denizaşırı ülkelerde ne servetlerinin olduğu ve ne paraların kaçırıldığına dair milyonlarca dokümanlardır.

imamoğlu diyarbakır'da

mepola
Ekrem imamoğlu hdp yetkilileri ile Diyarbakır'da sergi açılışında. İyi de niye orada? Hangi sıfatla ve amaçla? Sanırım cumhurbaşkanlığı adayı olacak ve hdp oylarına medet umuyor. Başka bir açıklama göremiyorum. Partinin adayı mansur yavaş olmalı benim şahsi görüşüm. Ülke için en hayırlısı olsun inşallah.

akut başkanı

ahmetbeyler
Akut başkanı önemli açıklamalarda bulunmuş ve gene benim uykular kaçar arkadaşlar. Akut başkanı Şalcı İstanbul depreminde kaçacak hiç bir alanımızın olmadığını söylemiş. Hatırlıyorum da küçükken 17 Ağustos depreminde karşı arsada çadır kurup kalmıştık. Şimdi ora koskoca bina. Hakkaten ne yapacak bu insanlar?

navtex

blue raven
Navtex veya NavTex, orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet, hava rapor ve uyarılarını otomatik olarak ileten uluslararası haberleşme sistemi.
zaten halka açık bir uyarı sistemi sivil veya askeri gemileri bağlayıcılığı mevcut. gazete ve tv lerde navtex ilan ettik diye haber yaptıkları zaman halkımız tarafından sanki bir çeşit sınır çiziliyor ya da savaş ilan ediliyor gibi algılanıyor. sonra da yunanlılara hadlerini bildirdik günlerini gösterdik yorumları peşinden geliyor.

sen daha iyilerine layıksın

farmasiyen
bir ilişkinin bitiş ânında söylenen klişe cümlelerden. bunu söyleyen kişi karşı tarafı teselli etmeyi iki medeni insan gibi olmayı amaçlıyordur. eğer şahıs aldattıysa veya herhangi bir sebepten dolayı terk ediyor -daha doğru tanımıyla- yarı yolda bırakıyorsa 'sen daha iyilerine layıksın' derken haksız sayılmaz. çünkü o bunu yaptığına göre son derece kötü biridir ve kendisini seven kişiyi kendisi gibi kötü bir insandan kurtararak ona iyilik yapmış olmaktadır.
tabii bir de insan sevdiğine çam sakızı çoban armağanı türünden hediye alınca 'sen daha iyilerine lâyıksın' der. burada sıkıntı yoktur, kadınlar için önemli olan zaten kendilerine -çok basit, değersiz bir şey olmamak kaydıyla- herhangi bir hediye alınması, sürpriz yapılmasıdır.

türkiye-ermenistan ilişkileri

danisman
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye ile normalleşme sürecine dair açıklamada bulundu: "Türkiye ile ilişkileri ön koşulsuz normalleştirmeye hazırız". Dedi. Hepimiz kardeşiz, bu öfke ne diye? Yaşamak dururken, bu kavga ne diye? Sözleriyle devam etmek istiyorum. Ermenistan, Türkiye'nin sınır komşusudur. Eskiden beri sürekli etkileşim halindeydiler, ilişkileri yeni değil. Hatta öyle ki tarihte Osmanlılarda, milletti sadika olarak da bilinen Ermeniler, Türkiye ile sadık iki dost ve kardeştiler. Şunu Unutmayalım hiçbir zaman arkadaslar: Eski dosttan düşman, eski düşmandan da dost olunmazmış. Siz zaten eski dostsunuz, düşman olamazsınız. Evet karşılıklı savastiniz, karşılıklı olarak birbirinizin canını yaktınız. Ama savaşın kazananı olmaz hiçbir zaman. Çünkü kaybedilen CAN'dır ne yazık ki.

muğla'da kar

ankit
Muğla ilimize bağlı Datçada kar yağışı oldu. Bu kar yağışı karşısında belediye yüzleri güldüren mücadele araçlarını hazır bulundurdu. Bunun dışında belediye başkanı kar yağması ile ilgili komik paylaşımda bulundu.

punch

nobita
Bende nette punch diye aratınca hep yumruk ile ilgili sonuçlar geliyor. En iyisi yanına nakış falan yazmak sanırım yoksa alakasız çok sayıda sonuç çıkıyor. Güzel modeller için google'dan ziyade instagram ve pinterest sosyal medya araçlarını da öneririm arkadaşlar.

luviler

mrbapan
Anadolunun ışık insanları diye de bilinirler. Rivayete göre anadolu topraklarında yaşamış olan luviler bilim ve matematikte çok ileriydi. Hatta bazı yunan tanrılarının isimleri luvi dilinden gelmektedir. Medeniyetin anadolu topraklarından doğduğunu kabullenemeyen batılı tarihçiler yunanistanın modern medeniyetlerin ilki olduğuna dair yazıp durmuştur. Luvi halkından bahsedenleri ise aforoz etmişlerdir.

Benim dilimin dönmediği daha bilimsel bilgi için https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Luviler

iftarı beklerken

proboss
Eskiden izlerdim bu tarz iftarı beklerken programlarını, hatta Hazreti Muhammed'in hayatını anlatan çağrı filminin her gün 10 dakika 10 dakika bölümleri olurdu. Ramazan'ın birinde başlardı son gününe kadar sürerdi her gün onu bile izlerdik. Bir dizi gibi olurdu bu film. Gerçekten ama gerçekten nerede o eski ramazanlar diyor insan bazen. Belki de insanların her yıl aynı saçma sapan SORULAR sorması bizi Usandırdı programlardan.

tostçu mahmut

mepola
İnternette tostçu Mahmut olarak bilinen Anıl Kurt hayatını kaybetmiş. Çok yemisligim var tostlarını hatta acı atalım mı derdi. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Malesef trafik kazasından önce yüksek hızla araç kullandığı ve o sırada video çektiği öğrenilmiş.

cem bölükbaşı

danisman
Cem Bölükbaşı spor kariyerine bundan sonra Formula2'de devam edecek. Kariyerine 2018'de bilgisayar oyunlarıyla başlayan Cem'in F2 pistlerinde devam edecek olması hem dünyada hem de Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşıyor. Cem'e başarılarının devamını diliyoruz. Güzel haberlere ve atılımlara milletçe hepimizi ihtiyacı var.

ukrayna savaş sürecinde abd adımları

danisman
40 Amerikan askeri Letonya'ya geldi 260 askerin daha geleceği açıklandı. Malum Ukrayna gibi yer altı kaynakları ve nükleer silah kullanımı açısından oldukça stratejik bir öneme sahip olan bir ülkede, süper güçlerin çıkarları söz konusu olduğunda bu şekilde herkes kendine göre önlem adı altında bir şeyler yapar. Kimisi toprakları işgal edip parçalayarak, kimisi de toprak bütünlüğünü koruyup bağımsızlığını tanıyarak. Her türlü savaş halinden sana sağınırız Allah'ım.

papa francis

danisman
85 yaşındaki Papa Francis: "(Dizindeki sağlık sorununa ilişkin) Bana genelde sadece yaşlılarda görüldüğü bilgisi verildi. Neden benim başıma geldi anlamadım."Dedi. Sevgili Francis cok şakacı sanırım latifede bulundu. Dünya sağlık örgütü WHO'da bile yaşlılığın tanımı, 65 ve üstü, ileri yaşlılık ise 80 ve üstü olarak tanımlanıyor. Sevgili papa Francis demek ki ruhen kendini çok daha genç hissediyor. Bu iyi bir şey.☺️👍

galatasaray'da domenec dönemi

danisman
Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Domenec Torrent ilk idmanına çıktı. Başkan Burak Elmas 59 yaşındaki İspanyol teknik adamı futbolcularla tanıştırdı. Yeni dönemlerin Galatasaray takım ve oyuncularına başarılar diliyoruz. Umarım gelen teknik adam, gideni aratmaz, güzel başlangıçlar olur takım için.

devlet bahçeli

danisman
Devlet Bahçeli: "Rusya ve Ukrayna arasında çıkacak bir savaşta, en fazla mağdur olacak, badirelere en çok maruz kalacak ülke Türkiye'dir."dedi. Haklı adam. Jeopolitik açıdan bu kadar stratejik bir noktada bulunan bir ülke, bu Türkiye dışında herhangi bir yer de olabilir, sürekli toprakları kana ve gözyaşlarına maalesef ki gebedir. Allah'ım göstermesin bir daha bu halleri. Zira yeteri kadar kan ve göz yaşları döküldü bu topraklarda. Huzurla...

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun