sabah ezanı

ahsn
Küçükken sabah ezanını duymamak için erken uyurdum nedeni ise korkuyordum neden korktuğunh çocuk psikolojisyle bilmiyorum fakat insana huzur veriyor bunu büyüyünce anladım ülkemde ezanların sesi hiç dinmesin

puding

cordelia
çok basit ama bir o kadar da lezzetli bir tatlı. sevilmiyor olması çok tuhaf. diğer tatlılar kadar insanı baymıyor, yerken sıkılmıyorsun. ben çok severim şahsen.

inan

yasayan yazar
Belki dağları aşamazsın, belki zorlu engelleri geçEmezsin, belki istediğin hiçbirseyi başaramazsın. Ama, her başarısızlık yeni bir başarı umudu ve fikri getirir. Unutma! Başaramamak değil, başlamamak kaybetmektir..

yanımda ol benimle ol

blue raven
Görme engelli bir solist ve 4 özel gereksinimli gençten oluşan ve Farkındalık odaklı pop müzik anlayışı ile dünyada bir ilki temsil eden İZEV ''FARKBAND'in seslendirdiği ''Yanımda Ol, Benimle Ol'' şarkısı, bütünleşmiş bir toplum için birliktelik çağrısı yaparken, özel gereksinimli gençlerin hayatın her alanında var olabileceklerini temsil etmektedir.

zenginin malı

ustayazar
züğürdün çenesini yoran maddi varlıklar bütünü. öyle ya, fakirlere zenginin malından konuşmak tatlı gelir. 'şöyle şöyle yaptı kesin, çalıp çırptı, o var ya o'... neler neler diyerek kendilerini onun haksız kazanç sağladığı konusunda tatmin etmeye çalışan züğürtler, bununla 'ben fakirim ama gururluyum, onun gibi haram yemiyorum' şeklinde bir telkinde bulunurlar ve rahatlamayı amaçlarlar. oysa kendilerinin eline çok para geçse birçoğu helal-haram kavramlarını rafa kaldıracaktır. zenginin malına hiçbir zaman sahip olamayacağını düşünen ve kendinden umudu kesmiş olan kişiler, derin bir kıskançlık duygusu ile 'parası var ama bir halta yaramaz, cüzdanı dolu ama beyni boş' gibi türlü türlü söylemlerle zengin şahsın arkasından gıybet etmeyi bir alışkanlık hâline getirirler. oysa zenginin malından konuşmak onların malını azaltmaz, fakire de bir şey kazandırmaz. bunu yapacağına 'ben nasıl akazanırım?' sorusunun cevabı üzerinde kafa yorsa kendisi için daha faydalı olur.

böyle pc oyunu görmediniz

farmasiyen
itiraf ediyorum, dikkat çekmesi için yazdığım ve başarılı olduğuna inandığım başlık. :) ama durun, hemen sayfayı terk etmeyin. daha eski defterler'de karpuz keseceğiz. :) bu saçma girizgâhtan sonra bilgisayar oyunlarıyla ilgili birkaç kelâm edesim var. eskiden super mario, net online,pinball, sudoku falan oynayan bizler; şimdi pubg, metin2, CS:GO, dota, League of Legends, fifa20 oynayan bir neslin bu oyunlara nasıl böylesine bağımlı olduğunu hayretle karşılıyoruz. oyun yüzünden yemek yemeyi unutan, bundan da kötüsü arkadaşını öldürme derecesine gelen hatta öldürenler bile var; onlar başka bir boyut. gerçi sadece ergenlik döneminde olan ve Z kuşağı diye nitelendirilen o nesil değil, yaşını başını almış insanlarda da bir oyun merakı mevcut. evet, zekâ geliştiren oyunlar da üretilmiş, oyunlar sayesinde para kazanan, adını Türkiye'ye ve hatta dünyaya duyuranlar da bulunuyor. sonuçta e-spor sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. kimse bilgisayar oyunlarının külliyyen faydasız olduğunu söylemiyor. ancak sürekli oyunlarla vakit öldürmenin, oyunlar yüzünden kendisini, ailesini, arkadaşlarını, eğitimini ve kişisel gelişimini ihmal etmenin de savunulacak bir tarafı bulunmuyor.

öyleyse hayat bir oyun değil ancak bilgisayar oyunlarından çok daha eğlenceli! diyelim ve oyunlarla çok fazla iştigâl eden insanları bu kötü alışkanlıktan bir an önce kurtulmaya davet edelim. oyunda kazanırken zamanınızı, gençliğinizin en güzel yıllarını kaybetmeyin. oyunda aldığınız seviyelerin sizi iş hayatında da yükseltmeyeceğini unutmayın. oyunda puan toplamaktansa, hayatınızı yaşayıp güzel anılar biriktirin!

Kamu spotumuzu beğendiyseniz lütfen yorum yaparak destekleyin. eski defterler'in sessiz sakin takılan üyelerine çağrımdır!

2022 masterchef türkiye birincisi

danisman
MasterChef şampiyonu canlı yayında belli oldu. Hasan ve Eren, final etabında birinci olmak için yarıştılar. Yarışmacıların imza yemeklerine, jüri üyelerinin verdiği puan sonrasında MasterChef Türkiye'nin birincisi belli oldu.Yarışmacılar finalde imza tabaklarıyla yarıştılar. Toplamda 134 puan alan Eren, MasterChef'in şampiyonu oldu. 127 puan alan Hasan ise MasterChef'i ikinci olarak tamamladı. Her iki aşçımızın da başarılı performanslarından dolayı tebrik ediyoruz.

kadınlar ne ister

cordelia
kadınlar ne mi ister? bence bu soruya verilebilecek sayısız cevabımız var. kadınlar eşitlik ister, anlayış ister, özgür olmak ister, en çok da birey olabilmek ister. yaşadığımız ülkenin koşullarını göz önünde bulundurursak hepimiz açıkça görürüz ki kadın bir cinsel objeden, hizmetçiden, aşçıdan, anneden öteye geçemez bu ülkede. oysa birazcık objektif baksak görürüz ki kadın, her şeydir. bir gün kadınlarla bağdaştırılan tüm bu kalıplardan kurtulabilirsek, hep beraber bir kadının isteyince başaramayacağı hiçbir şey olmadığına şahit olabiliriz. ama önce dilimizdeki, beynimizdeki, kalbimizdeki kalıpları yıkmamız gerekiyor. gerisi zaten gelir :)

arif güloğlu

meric
son zamanlrda skeclerde yer almamasi beni oldugu gibi herkesi merak icinde uyandirdi. ve sonunda lenfoma teşhisi koyularak tedavisine başlanmış diye okudum. gercekten isinde basarili bir kardesimizdi insallah eski sagligina kavusur ve onu yine skeclerde gormeye devam ederiz allah acil sifalar versin.

düz iken ters ters iken düz olmak

terabap
Belkide elindekilere çok fazla güvenmemek lazım malına mülküne çok fazla bağlanmayacaksın. Hatta ailene ve belkide evladına. Herşey senin gibi gözükse de hiç bir şey senin değil ben hep bu mantıkla hayatımı sürdürüyorum. Evlat mesela gözünden sakınıyorsun ama kıymetini bilmiyor. İşte herşey tersine dönmüş oldu. En acısı da bu olsa gerek.

öfkeli genç türkler

ankit
Bizler yani Türkler kadar sınırlarına özen gösteren namus kabul eden başka bir halk varmıdır hiç sanmam. Türk milleti en zor anlardan hep azim ve kararlılıkla çıkmıştır. Özellikle kurtuluş savaşı bunun en açık örneğidir.

23 nisan geleneği

blue raven
adı üzerinde ulusal egemenlik ve çocuk bayramı. çocuklara geleceklerinde özgür, mutlu, üretken ve refah içinde yaşamalarını hatırlatmak amacıyla bugünün büyükleri tarafından organize edilen bir gün. çocuklara aslında hepiniz birer bireysiniz, küçükde olsanız düşünce ve fikirleriniz bizim için önemli demenin başka bir şekli. tüm çocukların elbette varlıkları çok değerli, bir gün için bile olsa korkusuzca, içlerinden geldiği gibi kendilerini ifade etmenin güzelliğini yaşadıkları gün. işte bu yüzdendir ki devlet işleyişinin içinde bulunan her makama bugün bir çocuk oturturlar. çünkü akıllı milletler bilirler ki geleceği ancak çocuklar şekillendirebilir....

aile saadeti

ankit
Ne mutlu sana arkadaşım. Eminim baya mutludur evdeki tüm ailen. Hele çocuk doymuştur sana. Özel sektör zor valla bu donemde aile bireyleri birbirine hasret kalıyor. Ama herşey ailenin geleceği ve refahı için ne yapacaksın.

ingiltere

celikci
Koronavirüs ingilterede mutasyona uğramış. Sanırım herşey daha da kötüye gidiyor. Bazı ülkelere uçuşların kapanması en başa döndük mü dedirtiyor bazen. İnsanlar biraz daha tedbirli olsa bu süreç daha çabuk aşılacak kanaatimce.

euro 2020

celikci
Euro 2020 maçlarını izliyor musunuz arkadaşlar ilk maçta Türkiye berbat bir oyunla İtalya karşısında mağlup oldu diğer maçlarda bakıyorum ama ya ben sıkıldım ilk maçın ağırlığıyla yada gerçekten şöyle kıran kırana bol golü maçlar yok. vuruyorlar top dağlara taşlara gidiyor bugün İngiltere Hırvatistan maçı vardı Sterling bile vuruyor topu tribünlere gönderiyor. ilginç belki takımlarda ısınamamıştır sonraki turlarda gerçek futbolu bize gösterirler.

motor yağı

durgun deniz
Acemiler için tavsiye : aracın kitabındaki yağ ,
Biraz daha bilenler için tavsiye : yarı yada tam sentetik uygun vizkozitedeki yağlar ,
"ben acayip titizim paraya da kıyarım" diyene tavsiye: 5-60 tam sentetik yağ ( araba 1500 hp olsa bile ) .
Yağ filtreleri ve özellikle araç dizelse yakıt filtreleri mutlaka değiştirilmeli...

una gelen zamlar

danisman
İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, İstanbullular için, Halk Ekmek 2022 yılı için un ihalesine çıktı. 2021'de 1 çuval un 127 tl iken, bu yıl çuval başı en düşük teklif, una gelen zamlardan ötürü 325 tl olduğunu belirterek, istanbullulara ucuz ve sağlıklı ekmek sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Umarım tez zamanda şu enflasyonun düşmesiyle ülkemizde de hayat normale döner.

eşek sütü

blue raven
yıllardır özellikle akdeniz ülkelerinde anne sütüne alternatif olarak sunulan ve inek sütünden daha iyi olduğuna inanılarak tüketilen süt. sadece beslenme yönünden değil çeşitli hastalıklarra da iyi geldiğine inanılıyor. astımdan kansere kadar geniş bir haastalık yelpazesi bulunduğuna inanılan eşek sütü içerdiği maddeler bakımından kozmetik ürünlerin yapımında da kullanılıyor.
özellikle ilk 1 yıl lütfen anne sütünden başka bir şey içirtmeyin bebeklerinize..
daha fazla bilgi için

ebru şallı

subham
Hem bir manken hem güzel bir anne olan Ebru Şallı kısa süre önce uzun bir tatile çıkmış. Tabi covid tedbirlerini alarak. Malesef geçen sene oğlu Pars ı kaybeden Ebru Şallı umarak bu uzun Amerika seyahati sonunda biraz da olsa moralini toparlamıştır. Yaşadığı çok zor çünkü. Allah kimsenin başına vermesin.

doğum günü konsepti

mepola
Herkes için hep eğlenceli olur doğum gunleri. Özellikle çocuklarin doğum günü organizasyonları baya moda haline geldi. Doğum günü konseptleri hem kız hem erkek çocuklarının hayallerini süsler oldu. Safari konsepti, Barbie konsepti,araba konsepti çok tatlı şeyler yapıldı.

merve dizdar

acikelli
Kesinlikle doğal bir guzellik. Kendisine süreklli dişlerini yaptır kaşlarını aldır muhabbeti yapılıyor. Bu bence apaçık linç. Yani size ne kime ne. Kadın bu haliyle çok güzel ve başarılı. Harika bir oyunculuk sergilediğin de de eminim herkes hemfikir.

kentsel dönüşüm projesi

incio
İstanbul'da Eyüp Sultan da belediye ile mahalleli karşı karşıya geldi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında mahalleye yıkım için gelen ekipler mahallelinin tepkisi ile karşılaştı. Ekipler kesinti yapcaktı ama taşlar sopalar ile karşılaştı. Zor kış günü ama gorevlilerde işlerini yapmak zorunda.

hainan gibbon

oteero

Hainan gibbon Dünyanın en küçük primatlarından biri ve dünyada sadece 30 adet kaldı. Nesilleri tükenme riski ile karşı karşıya olduğu için bilim adamları yakından takip ediyorlar. Yaşadıkları bölgede toprak kayması olunca 9 Hainan gibbon ayrı kalıyor diğerlerinden. Bilim adamlarıda umut köprüsü isimli halat çekerek hayvanların birbirlerine ulaşmalarını sağlamışlar. Bu tarz insanları anlamakta zorlanıyorum hayatlarını maymunları izleyerek geçiriyorlar ama hayırlı bir iş yapmışlar.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/dunyanin-en-nadir-primatini-kurtarmak-icin-umut-koprusu-olusturuldu,0ThYBgKAjEys05_T4H0YbA/caX2Z3FLhEK2qrrnik-OoQ

şaka

mrbapan
Kocaelide 48 saat sürecek su kesintisine karşı önlem almak lazımdı bizde evi su ile doldurduk. Tabi abarttık biraz da. Ama ne oldu su sadece bizim mahallede kesilmedi bu bölgede hem sevindik hem de şaşırdık. Artık bu suları değerlendircez bir şekilde.

aygaz

gelirgelmez
Aygaz, 1961 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan, sıvılaştırılmış petrol gazının temini, stoklanması ve dolumu üzerine faaliyet gösteren İstanbul merkezli yakıt şirketi.

şevket çoruh

birsinema
Son zamanlarda Rasim Öztekin den kavuk alarak kendinden oldukça fazla söz ettiren sanatçı. Şevket Çoruh çakallarla dans film serisinin yanı sıra yıllardır devam eden arka sokaklar dizisinde de yer aldı. Bunun dışında Kadıköy moda da bulunan baba sahnenin de kurucusu kendisi.

kadınlık ve annelik

farmasiyen
çoğu insan tarafından birbiriyle özdeşleştirilen iki kavram. kadınlık olmadan annelik olmayacağı doğrudur fakat her kadının da anne olma zorunluluğu yoktur. oysa toplum genelde 30'unu geçtiği halde evlenememiş kişileri evde kalmış olarak nitelendirir ve bu kişilerin yakınları onların adına üzülür. (!) evli olduğu halde çocuk sahibi olmayan veya olamayan kişiler de tamamlanamamış sayılır. (!) genel yargıya göre evlenen herkesin çocuk sahibi olması gerekir. oysa unutulan bir şey vardır: aşk tatlısı meyvesiz de yenir.
kadınlığı ve anneliği de bir arada yürütebilmek meziyettir. yani anneliğini bahane edip kişisel bakımından ödün vermemek, aynı zamanda bir kadın olduğunu unutmamak, kendine zaman ayırabilmek; yahut kadınlığını öne sürerek anneliğini ihmal etmemek, estetik kaygılar yüzünden çocuğunu emzirmekten vazgeçmemek, hamilelikte ve emzirme döneminde çocuğunu düşünerek hareket etmek, yeyip içtiklerine bile bu doğrultuda özen göstermek gibi örnekler buraya uymaktadır.
öte yandan 'istediğimle beraber olurum ama çocuk doğurmama özgürlüğümü de kullanırım' diyerek keyfekeder kürtaj yaptırmamak da buna dahildir.
sonuç olarak kadın, anne olmadan da kadındır. onun anne olmaması kadınlığına, insanlığına halel getirmez. çocuk doğurmadığı veya kız çocuk doğurduğu için kadını aşağılayanlar cehaletin merkezindedir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun