covid-19

blue raven
aşı için geri sayım başladı ancak aşının ülkemize gelmesi de sıkıntıların çözüleceği anlamına gelmiyor. etrafımda konuşulanlardan anladığım kadarıyla ilk etapta gelecek aşı az olacağından belirli kriterlere göre uygulanacakmış. öncelikle 55 yaş altı 20 yaş üstü ve covid geçirmemiş olma şartı aranacakmış..

zara

farmasiyen
'uysal, asil, güzel' anlamına gelen; hem sivas'ın bir ilçesi, hem bir marka, hem de bir şarkıcı ismi olan kelime. ayrıca 'zar' kelimesinin sonuna 'a' yönelme eki getirilerek oluşturulmuş kelime (demeyeceğim( çünkü çok kötü bir espri olacaktır. zara apazarlamasyon ekibinde çalışıyormuş gibi konuşulacak olursa 'kadın ve erkek giyiminde öncü, onbinlerce ürünüyle her zevke ve giyim tarzına hitap eden kaliteli bir mağaza' olarak tanım yapılabilir. tabii ki zara'nın yurt dışındaki mağazalarında ürünlerin çok ucuz olduğunu, türkiye mağazalarında pahalı fiyatlarla müşterilerin kazıklandığını ifade edenler yok değildir. bir de sepetini îtinayla doldurmuş indirimden yararlanmayı beklerken tam sona geldiğiniz anda hepsinin tükendiğini görme ihtimalinizin yüksek olduğu, -daha doğrusu ihtimal değil, birçok kişinin başından böyle bir şeyin geçtiği- bir özelliğe sahip zara; şebnem ferah'ın şarkısından esinlenmiş olmalıdır. 'tam zevkine varmışken birden yere düştün mü sen?' olayını yaşatmayı amaçlayan zara'nın bu tutumunu anlamak zordur. bu vesileyle her dakika ekonomiden dert yanan insanların, indirim'in i'sini duyunca alışveriş sitelerine saldırmasının nasıl bir çelişki olduğunu da tekrar sorgulamak gerekir. yine de özellikle parfüm konusunda önerilen zara, aslına bakılırsa kaliteli ürünlere değil, böyle biraz daha kıyıda köşede kalmış, rağbet görmeyen ürünlere indirim yapmaktadır. (bu, deneyenlerin yorumudur. subjektiflik içerir.)

korona

ali19400
korono tüm dünyanın savaştığı görünmeyen gizli düşmandır.adete savaş halindeyiz korono bize bir kez daha gösterdi ki temizlik temizlik temizlik...umuyoruz ki dualarımızla en kısa sürede bu illetten kurtulacagız tek dileğimiz tek temennimiz bu.kurallara uyalım sosyal mesafemizi koruyalım tedbir bizden takdir Allahtan.

dolu geliyor

dorukisrak
Arkadaşlar özellikle İstanbul ve marmara bölgesinde 2 gün boyunca etkili dolu yağışları olacakmış. Kışlık battaniyeleri çıkarıp arabaların üzerine örtmeye başlayın bence keza kapalı otoparklarda yer kalmamış. Haberi duyan akın etmiş.

monolit

blue raven
uzun yıllar saklanan sırlar, komplo teorileri, araştırmalar, ağızdan kaçırılan cümlelerle tüm dünyadan gizlenen dünya dışı yaşam artık normal yaşantımızın içine yavaş yavaş yedirilip bizi gelecek uzaylılarla tanıştırmaya hazırlıyorlar bence. önce abd uzaylı dosyalarını dünyaya açacağım dedi, sonra dünya dışı gezegenlerde su bulunmaya başlandı, göktaşları habire gelip dünyayı teğet geçmeye başladı, uzaylıların dünyaya inmesi yakındır.

ay'da çin bayrağı

blue raven
dünya'da süper güç kavramı için biri doğudan biri batıdan gelen iki ülkenin çekişmesi şimdi de dünyanın dışına taşmış durumda.
"... Bugün Chang'e 5 göreviyle ilgili bazı güncellemeler yayınlayan Uzak Doğu ülkesi, Ay yüzeyine bayrak diktiklerini açıkladı. Çin böylece ABD'nin ardından Ay'a bayrağını diken ikinci ülke olarak tarihe geçti."

o değilde bu adamlar son bir yıldır yarasa börtü böcek yediler diye acıyarak baktığımız kalabalık ve bir o kadarda fakirler diye söylendiğimiz hastalıklarıyla dünyaya kök söktüren millet değil miydi.

haber için...

anime

oteero
İçlerinde en iyisi hangisi sizce? O kadar güzel anlatmışsınız ki izleyesim geldi valla. İlk olarak hangisini izlemek daha mantıklı, hiç japon animesi izlemeyen biri olarak soruyorum. Birde son hava bükücüyü izlemiştim ama onun ülkesini hatırlayamadım baya oldu.

sözlük yazarlarının nickleri

incio
Annem hep beni incim diye severdi ve yakınlarımıza inci o yada incim o derdi. Adımda inci yani anlayabileceğiniz gibi. Sözlük yazarı adında aslında kendi adımdan geliyor. incio daha afili geldiği için kullanmayı seviyorum yoksa direkt inci kullanıcı adı da boştaydı ben üye olurken ana incio bana annemin verdiği ikinci isim oldu benim için artık 😊

görüldü atmak

farmasiyen
whatsapp'ta birinin mesajınızı okuyup karşılık vermemesi durumu. sinir katsayılarınızı tavan yaptırır ve aklınıza binbir türlü şey getirir. her şeyden önce muhatabınızın kendini beğenmiş, ukalâ bir egoist olduğunu düşünebilirsiniz. eğer bunu yapan kişi sevgilinizse zaten kafanızda 40 tilki dolaşmaya başlar. ona bunun hesabını çok kötü soracaksınızdır. (!) öyle ya; mesajı okuyup dönmemek ne demektir? bu eylemi yakın bir arkadaşınız gerçekleştirdiyse size çok ayıp etmiştir. gerçi o kadar ayrıntılı, uzun uzun destan gibi yazdığımız zaman karşı tarafın sadece tek bir emoji göndererek cevap vermesi bundan daha kötüdür. böyle yapacağına sadece görüldü atsa daha iyidir. öbür türlü insan, kendini aptal yerine koyulmuş gibi hissetmektedir. eğer size görüldü atıp bırakan kişi ödeme beklediğiniz bir müşteri ise durum vahim demektir. o parayı almak için peşinden koşmaya hazırlıklı olmanız gerektiğini anlarsınız, sizi biraz uğraştıracağının sinyalini almışsınızdır. belki de olayları bu kadar dramatize etmek gereksizdir.
yalnızca o an yazacak durumda olmadığı için yazmıyordur, panik olmaya hâcet yoktur. bir de son görülmeyi ve okundu bilgisini kapatanlar vardır; onlar ayrı bir stres faktörüdür. okundu bilgisi açık olduğu halde mesajı üstten okuyup 'aa görmemiştim' ayağına yatanlar hepsinden beterdir.

reklamlı exxen

mrbapan
Birde çoğu kişi uygulamanın açıklarından bahsetiyor sosyal medyada viral oldu. Tamamlanmamış bir uygulama alelacele yayımlandı herhalde tatilde yayımda olması için. Keşke beklense testler yapılsa da noksansız yayın yapsaydı.

euro 9 tl'nin altına düştü

dumanay
Tekrar 9.09'larda geziyor. Umarım bu haftasonu geçecek ama yeni hafrada düşüş trendi devam eder. İstifalar bence esas sebeb. Zaten beklenti vardı piyasada istifa gelirse düşüş olur diye. Önemli olan bu beklentinin miktarı. Bence biraz daha aşağı kırabilir. Sonrası ama muallak tekrar 10 TL'leri devirebilir yıl sonuna kadar. Şuan geçici bir tepki yüzünden düşüyor benim fikrim. Tabi uzman değilim yatırım tavsiyesi değildir arkadaşlar :)

madagaskar

nobita
Güzel film gerçekten bizim halkımızın ise çektiği filmlerde bile denyoluk var. Düşünüyorumda krallı bir tane varya animasyon yerli şimdi isim vermiyim dava falan ederler belki 🤔 çocuk yaşta bile bir garip animasyonlarımız, kültürel ve bilgilendirici olmaktan uzak. Boş nesiller yetiştirmeye daha uygun. Trt çocuk en iyisi gerisi boş geliyor bence yerli kanal ve yapımlardan.

para her kapıyı açar

farmasiyen
parayla her şeyi satın alabileceğine inanan insanların hayat felsefesi. onlara göre parayla mutluluk, aşk, sağlık, huzur; her şey alınır. paranın yapamayacağı hiçbir şey yoktur. parayı mutlak güç olarak gören bu kişiler amansız bir hastalığa düştükleri zaman en lüks hastanelerde bile tedavi görmenin bir işe yaramadığını ve ölümlerini çeklerin, senetlerin, banka hesaplarındaki bakiyelerin geciktiremeyeceğini anladıklarında çok pişman olurlar. paranın her kapıyı açacağı şeklinde bir inanışa sahip olan kişi işlerini rüşvetle, yolsuzlukla yapmayı meslek hâline getirmiştir. 'kıroyum ama para bende' anlayışıyla hareket eden bu kişilere göre parası olmayan bir hiçtir ve ezilmeyi hak ediyordur. gerçi bu sözün günümüz şartları açısından haklılık payı da yok değildir. bugün parasız hiçbir şey yapılamaz durumdadır ve para insan için hava kadar mühim bir ihtiyaçtır. parayla mutluluk satın alınamaz belki fakat parnın mutlu ettiği bir gerçektir. o zaman para her kapıyı açar demek yerine 'neredeyse her kapıyı açar' demek sanırım daha doğru olacaktır. varlığı dert, yokluğu yara olan; zenginlerin nereye koysam, nerede saklasam diye dert ettiği; fakirlerin 'bizde niye yok' diye hayıflandığı para; kullanmasını bilene fayda sağlar. para tutmayı bilmeyenin tuttuğu paralanır, elinde kalır. (!) ak akçe kara gün içindir evet aama; parayı mezara götürecekmiş gibi de saklamamak gerekir.

zülüf dökülmüş

farmasiyen
Neşet Ertaş tarafından seslendirilen ve üzerinden kaç yıl geçerse geçsin unutulmayan, hep terennüm edilmeye devam edilen türkü. atv ekranlarında uzun zamandır yayınlanmakta olan 'kim milyoner olmak ister' adlı yarışmada yöneltilen sorulardan biri, işte bu türküde aşağıdaki kelimelerden hangisinin geçmediği olmuştur. bir kişi bu ve benzeri soruları bildi diye ona para verileceği benim mantığıma uzak olsa ve bu yarışmaların kazandırdığı iddia edilen paraları kimsenin almıyor, -yahut alsa bile tamamını almıyor- olduğunu düşünsem de bu başlığı açma gereği duymuşumdur. neyse yarışmacıya 'kaş, göz, kış ve yaz' kelimelerinden hangisinin türküde yer almadığı sual edilmiştir. tabii ki -izlemedim fakat- büyük ihtimalle; altta hafif bir gerilim müziği eşliğinde yarışmacının birkaç dakikalık yorum yapma seansı devam etmiş, sonra tam cevap açıklanacakken uzuun bir reklam arası girmiştir. işte ondandır ki herkes google amcaya hücum etmiş, bu türkü en çok arananlar arasına girmeyi başarmıştır. Neşet Ertaş hayatta olsaydı acaba duygulanır mıydı diye düşünmekten insan kendini alamamaktadır. bu arada unutmadan söyleyelim ki; doğru cevap 'kış'tır. şimdi burada türkünün sözlerine yer vermek çok uygun olmayacaktır. zira depresif hallere büründürme riski çok yüksektir. (zaten bilen için buna gerek yoktur, bilmeyen de gelişen teknolojinin imkânlarından, fiber internetin hızından faydalanarak maximum 11 (evet özellikle 11) saniyelik bir araştırma ile sonuca ulaşabilir.) (!)

yunan mayın avlama gemisi

acikelli
Yunan donanmasında görevli HS KALLISTO gemisi bir yük gemisi ile çarpışmış ve gelen sıcak haberlere göre batmaya başlamış. Eğer batarsa yunanistan'ın bu tipteki iki gemisinden sadece bir tane kalıyor geriye. İçindeki insanlar kurtulur umarım ama bu yunanlıların gemisinin batmasına hiç üzülmem açıkcası.

noel

terabap
Eşim evimiz renklensin neşelenelim diye jest yapmış küçük bi çam agacı almış. Sevindim süsledik ailecek kurduk balkona.Ama fark ettim ki insanlar ne der diye çok taktım ve hatta eşim pişman oldu sanki. Oturduğumuz muhit böyle atraksiyonları kaldırmıyor ve dik dik bakışlar başlıyor.

mutlu olmak

dorukisrak
Bazen olur ya böyle sanki her şey çok güzel gidiyordur, anlamsızca gülmek gelir içinden bir heyacan olur. Sizde de oluyor mu böyle bir hissiyat arkadaşlar. hatta insan düşünmeden edemiyor kesin başıma bir iş gelecek bu kadar mutlu hissetmek normal değil diye :)

12 eylül darbesi

dorukisrak


12/09/1980/ Ordu yönetime el koydu, hükümet feshedildi. Tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ve sıkı yönetim ilan edildi. 1980 ihtilali diye de bilinir lakin resmi ismi "12 Eylül 1980 Harekâtı veya Bayrak Harekâtı" diye kayıtlara geçmiştir. Kenan Evren tarafından duyurulmuştur. Sonuçları; 7 bin kişi için idam cezası istendi ve 517 kişiye idam cezası.

manikür pedikür

farmasiyen
Sıcak suda bekletilip, yumuşatılan el ve ayak tırnaklarının güzel bir masaj ardından etlerinin yolunarak, tırnaklarına şekil verilip, oje sürülerek kadınların bir süre "değmemeliyim.. değmemeliyim.." stresine sokulması bir yana, "AİDS" ve "Hepatit" gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklardan muzdarip olma tehlikesi geçirdiği kuaför hadiseleridir.
Kendi makas takımlarınızı götürüp, bu riski önleyerek birkaç hafta boyunca şahane tırnakların tadını çıkarabilirsiniz. Tabii işini bilen birine denk geldiyseniz...

beyaz kaplan

incio

The White Tiger orjinal isimli beyaz kaplan filmi 22 Ocak tarihinde Netflix platformunda gösterime girecektir. filmin senaristi ve yönetmen koltuğunda oturan ismi Ramin Bahrani. Birbirinde ünlü oyuncu kadrosunda Adarsh Gourav, Rajkummar Rao, Priyanka Chopra Jonas ve Mahesh Manjrekar yer alıyor. Dram filmi olan Beyaz Kaplan'ın konusu gelirsek arkadaşlar Hintli bir sürücünün fakirlikten kurtulmak için gösterdiği çabayı ekranlara yansıtıyor. Seyirlik filmlerden biri olacak gibi görünüyor; cuma sineması için aklımda.

cicim ayları

terabap
Şahane aylar. Herşey tozpembedir. Aman sevgili günlerimizdeki ayrılıkların acısını çıkaralım kaygısı. Ama bu dönem çiftlerin birbirini tanıması aynı evde yaşamayı öğrenmesi için güzel bir dönemdir. Evlilik çok kutsal bir müessese çiftler bu dönemi en güzel en başarılı şekilde geçirmeli.

yeni yasaklar

farmasiyen
coronavirüs tedbirleri kapsamında kısa süre önce uygulamaya koyulan yeni kurallar bütünü. vaka ve ölüm sayılarında meydana gelen artış yeni önlemlerin alınmasını gerekli kılmıştır. 20:00 saatinden 10:00 saatine kadar hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının hafta içi de uygulanacağı gündemdedir. ayrıca hafta sonu kısıtlamasının akşam saatlerinde değil tüm gün için geçerli olacağı yani pandeminin başlangıcında olduğu gibi uygulanacağı konuşulmaktadır. kritik şehirlere giriş-çıkış (seyahat) kısıtlamasının getirilmesi de yeni yasaklar konusunda öne sürülen bir başka iddiadır. erdoğan'ın 'yeni tedbirler alacağız' açıklamasına istinaden harekete geçen bilim kurulu son dakika gündemi ile yeni coronavirüs önlemlerini masaya yatırmıştır. hafta sonu yasağının genişletilerek hafta içini de kapsayacak şekilde düzenlenmesi bunların başında gelmektedir. 65 yaş üzeri vatandaşlara ve 20 yaş altındaki kişilere yönelik sokağa çıkma yasağının saatlerinde de değişiklik olacağı ihtimaller arasındadır. muhtemelen bu riskli yaş gruplarının günlük dışarı çıkma saatleri azaltılacak yahut sadece hafta sonu dışarı çıkabileceklerdir. kapalı pazar yerlerinde ise -hiçbiri istisna olmamak üzere- HES kodu döneminin başlayacağı öngörülmektedir.

spotify aile paketi kurarak para kazanma

tesetabi
6 kişilik aile grubu açılacaktır diye forumlarda konu açıyorsun 5 arkadaş sana 27'şer tl yolluyor sonra grubu kuruyorsun herbiriniz 6 aylığı 27 tl den spotfy kullanıyorsunuz. Papara, enpara iade alırsan da kendini ücretsize getiriyorsun. Kendini bedavaya getirmenin yanında alacağın geri iadeler ile 50 tl civarı hatta kar yapabilirsin. 27x6 = 162 TL. Alacağın iade 162/2=81 TL. Kar 81 TL iade eksi 27 TL senin cebinden çıkan oda 54 TL kazanç sağlıyorsun. Yada çevrenizdeki eş, dost ile de grup oluşturabilirsiniz.

sen daha iyilerine layıksın

farmasiyen
bir ilişkinin bitiş ânında söylenen klişe cümlelerden. bunu söyleyen kişi karşı tarafı teselli etmeyi iki medeni insan gibi olmayı amaçlıyordur. eğer şahıs aldattıysa veya herhangi bir sebepten dolayı terk ediyor -daha doğru tanımıyla- yarı yolda bırakıyorsa 'sen daha iyilerine layıksın' derken haksız sayılmaz. çünkü o bunu yaptığına göre son derece kötü biridir ve kendisini seven kişiyi kendisi gibi kötü bir insandan kurtararak ona iyilik yapmış olmaktadır.
tabii bir de insan sevdiğine çam sakızı çoban armağanı türünden hediye alınca 'sen daha iyilerine lâyıksın' der. burada sıkıntı yoktur, kadınlar için önemli olan zaten kendilerine -çok basit, değersiz bir şey olmamak kaydıyla- herhangi bir hediye alınması, sürpriz yapılmasıdır.

barış manço

blue raven
allah bazı insanlara bazı özel yetenekler verir ve bu yetenekleri doğrultusunda insanlara bir şekilde dokunmalarını ister. barış manço bu özel insanlaardan biridir. gerek şarkıları gerekse yaptığı işler ile 7 den 70 e herkesin kalbinde mutlaka bir yeri vardır. aşk meşk şarkıları yerine sağlığınızı koruyun, helal para kazanın, kazandığınızı paylaşıp fakirleri ve yardıma ihtiyacı olanları unutmayın demiştir. adam olacak çocukla ve ikinci baharla tüm yaş gruplarına hitap edebilmiş, ilk gezi progr*mın* imza atarak bize dünyanın kapılarını aralamıştır.
Barış Manço - Rüya

alev alev

farmasiyen
5 Kasım itibariyle Show TV'de başlayacak olan dizi. Fragmanları ve ön izlemeleri biraz dikkat çekici gibi. Klasik Türk dizilerinin klişe senaryolarından farklı bir şeyler görecek olmak insanı heyecanlandırıyor. 3 kadının yaşamı üzerine kurulu olan dizinin büyük bir kadın kitleyi etkisi altına alacağını tahmin ediyorum. Kadınların hayatı bir yangın ile değişir. Oysa içlerindeki yangın daha büyüktür. Biri çocuğunun velayetini alamaz çünkü deli raporları vardır, kimse ona inanmamaktadır. Tuttuğu avuukat bile onun avukatı olmayı kabul etmez. Diğerleri? O şimdilik merak konusudur. Fragmandaki 'adaletiniz erkek adaleti' sözü Türkiye'de uygulanan hukuk sisteminin kısa bir özeti gibidir. (İstisnalar kaideyi bozmaz, âdil olanlar da vardır.) Çiçek, Rüya ve Cemre'nin hayatı bakalım bizi saracak mı?

megalodonun gerçek boyutları

tesetabi
Adamlar üşenmemişler resimlerini tasarlamışlar. Ne işsizlik diye düşünmüyor değilim ve bir filmle popüler olunca mı bu araştırmayı yapmaya karar vermişler bu zamana kadar neredeymiş bu akademisyenler merak ettim doğrusu. Herkes bir fenomen olma derdinde akademisyenlere kadar bu durum böyle artık günümüzde.

koca dehşeti

acikelli
İstanbul Sancaktepe'de eşler arasında tartışma çıkıyor ve sonra adam kadını bicakliyor. Daha da ilginç olanı adam polis arabasına alındığında oturup karım yaşıyor mu diye ağlamış. Yani nasil bir kafa bu anlamadım ben. Pişmanmı dalgamı geçiyor anlamadım.

tüvtürk

blue raven
tüvtürk otomobil muayene fiyatı 342.20 tl. bu ücretin %18i kdv 52.20 tl maliyeye, geri kalan 290 tl'nin yarısı olan 145 tl hazineye diğer yarısı da tüvtürk'e. hep aklımı kurcalamıştır. bu kadar para veriyoruz araç muayenelerine ama tüvtük'ün sorumluluğu nerde diye. muayenesini yaptırmadığın aracın cezası var ama muayeneden geçmiş bir araç teknik bir sorundan dolayı kazaya karışsa tüvtürk'ün sorumluluğu yok.
yıllar önce biri derdime derman bir açıklama yapmıştı. izlediğim her zaman hak veriyorum abimize.

mobilya montajı

civardagezer
Arkadaşlar eğer demonte mobilya alacaksanız kafadan bir 3-5 saat arası zamanı gözden çıkarın. Ben takribi 17.00'da başladığım montajı 22.20'de bitirdim. Yaptığımda 5 çekmeceli şifonyer montajı 😇. Şarjlı tornavida kesinlikle çok işe yararmış. Fiyatlarına baktım 100-150 TL bandında, dedim gerek yok kırk yılda bir lazım olacak almayalım o kadar para ile. Yahu ne önemli ayrıntıymış keşke bir arkadaştan falan edinseymişim. Arada elim su topladı şişti patladı yara bandı taktım devam ettim 😂. Küçük bir ayrıntı arada yemek ve bir defalık sigara molası süreye dahil. Birde ufak çocuk var sağolsun yardım etti oyuncak çekiciyle vuruyor oda, onu kollayayım derken de biraz vakit aldı. Şimdi çayımı aldım oturdum dedim sözlükle bir dertleşeyim.

hoş geldiniz, bilginizle eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol