5.8'lik istanbul depreminin yıldönümü

subham
Ne korkmuştuk ya hatırlıyorum da. Ben şehir dışındaydım eşim ve çocuk istanbul'daydı kayınpederlerde. Telefonlar çekmiyor. Allah'tan kafam çalıştı whatsapp üzerinden sesli aradım görüşebildik. Bir süre sonra whatsapp'ta kilitlenmişti. Böyle acil durumlarda telefonların alt yapısı kaldırmıyor şebekeler çöküyor hemen maalesef. Sene 2020 oldu hala sorun aynı şebekelerde...

vahşetin izleri

danisman
İstanbul'da yeni yılın ilk gününde karıştıkları kavganın ardından kaçırılıp silahla vurulan iki kişi, canlı canlı gömüldükleri mezardan şans eseri kurtularak hayatta kaldı. Hangi ara insanlar bu kadar canavarlaştı bilmiyorum ama insanlığa yakışmayan davranışlardır bunlar ve hatta hakaret sayarım insanlık adına. O yüzden böyle davranış sergileyen mahluklara insan demeye dilim varmıyor. Allah bizleri korusun böylelerinden ve herkesi de ıslah etsin.

kuymak

dorukisrak
Pazar kahvaltısının vazgeçilmezidir bizim evde. Yapımı konusunda iddialı olabilirim. Bir kere malzeme kaliteli olacak. Tereyağ ve eritme peynirinin kalitesi iyi olmalı. Bunun dışında pişme süresi iyi ayarlanmalı. Kaşar peyniri catalda uzadımı kuymak başarılı olmuş denebilir.

dünyadan yansıyanlar

danisman
Meksika'da maaşlarını alamayan belediye işçileri, sokaklara çöp dökerek ateşe verdi. Gerçekten geçim artık dünya genelinde bir sıkıntı halini almaya başladı. Kapitalist dünyadaki en çıkarlı kesim ile halk arasındaki uçurum gün geçtikçe artıyor. Fakirler daha çok fakir, zenginler de daha çok zengin oluyor. Bu adalet değil. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü yok. Bütün insanlığın atası bir. Annemiz Hz. Havva; babamız, Hz. Adem. Sonumuz da bir avuç toprak, onu da bulabilen bu devirde ne yazık ki. Yok ötesi başka.

aldatılmak

senasizm
Hayatında bir insanın tecrübe edeceği en rezalet durum. Güveni tamamen yok eden, iyi niyeti suistimal eden, hayattan soğutan, ilişkiden soğutan olgu. İnsan olduğuna inandığımız kimselerin, bunu birinin hayatındayken o kişiye yapma hakkını nerden aldığını bilemiyorum. Bunu yapıp kendine yakıştırıp pişkince ortalıkta dolanan tonlarca insan var. Zaten insan olmuş olsaydı bunu yapmayacak bilince, vicdana sahip olurdu.

fahiş fatura

sinerji
Emin olmamak ile birlikte sanırım ihracata teşvik var özellikle sanayide. Yahu piyasada cam yok, çelik yok alüminyum yok piyasada ciddi bir hammadde sıkıntısı var. Küçük imalatçı kepenk indirecek hammadde bulamadığından. Hammadde üreticileri de cevher yok diyor. Herşeyin fiyatı iki kat arttı...

80 bin dolardan satışa sunulan halı

alierdden
yapan kişi yada kişilerin ticari zekalarını konuşturduğu halımızdır Hristiyanlara hitap eden ve oldukça ünü bir tablo seçilmiş söz konusu seçilen tablo Mona Lisa da olabilirdi ancak insanları sanat aşkları yanı sıra dini bağlılıklarından da vurmak istediklerini düşünüyorum ki satılma olasılığı yükselsin. Latince olduğunu düşündüğüm yazı ve yanında ki melek motifleri olsun köşelerde ki sütun va güvercin motifleri olsun gerçekten ince işçilikle çalışılmış bir eser. tüm bunlar düşünüldüğünde satılacağına eminim.

çaykur

helldorado
Yazık valla güzel ülkeme. Sanayi devri zamanında kaçırıldı zaten ama şimdide bilişim devrimi kaçırılıyor. Adamların facebook yada whatsapp gibi uygulamaları bizim tüpraş vb. İşletmelerden daha değerli. Çaykur için de yazık günah valla şu ülkenin düştüğü durum yazık, düşürenlerin iki yakası bir araya gelmesin...

21 aralık tarihi dünyada

danisman
Dünya ekvatorda basık, kutuplarda ise şişkindir. Dünya'nın kendine has bu haline geoit denir. Dünyanın bu şekline bağlı olarak dünya, kuzey ve güney yarım küre olmak üzere iki küreden oluşmuştur. Bir kürede bir mevsim yaşarken, diğerinde tersi bir mevsim yaşanıyor. Ülkemiz kuzey yarım kürede, 36' 42 derece kuzey paraleleri; 26' 45 derece Doğu meridyenleri arasında yer almakta olup ekvatorun kuzeyinde yer almaktadır. Bu yüzden 21 Aralık tarihi dünyada kuzey yarım kürede en uzun gece ve dolayısıyla Türkiye'nin en kuzeydeki Sinop'ta yaşanırken, güney yarım kürede en uzun gündüz yaşanmaktadır. Gecem gündüzüme karıştığı için artık, ben artık hiç farketmiyorum gece ve gündüz arasındaki farkı maalesef.

telegram whatsapp'ı solladı

civardagezer
WhatsApp tahtından olmuş arkadaşlar çok şaşırdım haberi görünce. Aslında bekliyordum ama bu kadar erken telegram'ın yükseleceğini beklemiyordum. Whatsapp, Türkiye'de en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında üçüncü sıraya geriledi. Türkiye'de artık en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada Telegram var.

trendyol cüzdan

birsinema
Trendyol cüzdan olayı baya keyifli. Sanki bedavadan gibi geliyor☺️ Alışverişlerinizden kazanç elde ediyorsunuz ve bu hesabınızda birikiyor. Sonra Trendyol paranız alışverişinizi geçiyorsa bu kupon gibi indirim sağlıyor.

ateşölçer

mrbapan
Her ne kadar her yerde dit dit duysakta korona döneminde genede özellikle çocuklu evlerde olmak zorunda. Bu termometreler insan işinin dışında oda ev sıcaklığında ölçüyor. Çok şart birşey gercekten.

bülent börek

terabap
Geçen Bülent börek sahibi abinin röportajını izledik te baya sokak esnafıymiş geçmişte. Ama Rabbim yürü ya kulum demiş. Şimdi bir sürü şubesi var börekçinin. Birde cazip reklamı var kaşar sünüyor filan. Küçük büyük demeden herkesin canı çeker yani.

melek ipek davası

acikelli
Eşinden sürekli tehdit alan sürekli dövülen Melek İpek eşini öldürmüştü. Genç ve bir anne olan Melek İpek 109 gün sonra evlatlarına kavuştu. Sevinç gözyaşları eşliğinde ailesine kavuşan Melek İpek ailesiyle çok mutlu günler geçirmek istediğini gözyaşları ile açıkladı.

hac ibadeti

cheese
Hac ibadetini yapmak herkesin imkanı varsa ömründe 1 kere yerine getirmesi gereken Allah'a kulluk görevidir. Gönül ister ki Allah'ın evine sürekli gidebilelim ana imkan yok buna hayırlısı olsun herkes için. Allah'ım yaptığımız ibadetleri kabul eylesin.

tarım ilacı

dorukisrak
Hepimizin üzülerek izlediği minik Saliha. Nar yedikten sonra vefat eden minik kızın adli tıp raporu can yaktı. Kesin ölümü 2 yıl sonra netleşti ve narlar içinde bulunan tarım ilacının haşere ilacı olduğu ortaya çıktı.Tarim ilaçlarında ki bu risk hepimizin evinde aslında.

türkiye kart

proboss
Üşenmedim hesapladım türkiyenin bir ucundan diğer ucuna gittiğin zaman şehirler arası otobüsten daha pahalıya geliyor yanlışım yoksa. Bu şartlarda çektiğin çileye değmez ama 2-3 il değiştirirken çok güzel olabilir en azından fazla kart taşıyıp cüzdan şişmez.

çocukluk anıları

incio
Çocukluk anınız varmı ? Bunu günümüz çocuklarına malesef sormaya çekiniyorum. Bazı çocuklar öyle şanssız ki anlatacaklarını duymak istemeyiz bazısı ise çok şanslı çünkü iyi bir çevrede büyümüş ailesi tarafından sevilmiş korunmus kollanmış. Benim çocukluğum güzel bir mahallede eski usuller ile geçti. Varlık yoktu ama mutluluk yetiyordu. Öyle taciz istismar duymadık bilmedik.

çini boyama

yakuko
Çini sanatı aynı diğer nadide sanatlarımız gibi oldukça incelik isteyen bir sanat. Özellikle vazo ve tabaklarda harika görüntüler ortaya çıkıyor ve şimdi bu eserlere yönelik bir çok kurs mevcut. Genç yaşlı demeden herkese açık olan bu kurslar ile tüm incelikler öğrenilir hale geliyor.

dilan taşdemir

danisman
HDP'li Dilan TAŞDEMİR, SİHA'lar artık insanları yargısızca infaz eden araçlara dönüşmüştür. Türkiye'nin güvenlik sorunu yok, o yüzden savunmaya yatırım yapmak yanlıştır. Sözlerine karşılık o zaman ben de, eğitim ve sağlığa yatırımları daha çok yapalım ki liyakat sahibi insanlar yetişsin ve iyileştirsin artık.

suriye haber ajansı

danisman
Suriye devlet haber ajansı SANA, Esad hükümetinin yerinden edilen Suriyelilerin geri dönüşü için af çıkarmaya hazırlandığını aktardı. Yeni askerlere mi ihtiyaçları var, o yüzden mi böyle bir duyuru yapıldı Esed rejimi tarafından. Siper edecek çocuk kalmadı herhalde eli kanlı canavarların elinde, bu yüzden böyle bir duyuru yapıldı bence. Umarım, bu silahlar artık susar, bu kanlar artık akmaz, her şeyden daha önemlisi bu çocuklar artık ölmesin

çikolata

blockman
Çikolata mutluluk verici bir besin olmasının sebebi içindeki maddelerden dolayı beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve beyni rahatlatır. Çikolatada daha çok kakao oranı fazla bitter çikolata tercih edilir. Çünkü kakao oranı arttıkça mutluluk artar☺️

tarihi eser kaçakçılığı

danisman
Tarihi eserler, gerçekten eser ve servet niteliği taşırlar. Gerek yapılan çalışmalar sonucunda olsun gerekse de tesadüfen bulmuş olsunbu eserler. Nasıl olursa olsun, bunlar geçmişimizi aydinlatmamiza, geleceğimize ışık tutmanıza yardımcı oluyorlar. O yüzden bencilce davranıp çıkarınız için başkalarına satmak yerine, devletin ilgili kurumlarına teslim edip tam tersi sahip çıkmamız gerekir.

kişisel psikoloji

danisman
Dünya Sağlık Örgütüne göre Sağlık; fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanır. Buna göre bir insan, fiziksel ve sosyal anlamda ne kadar sağlıklı olduğunu düşünse de ruhen hastaysa eğer , aynı zamanda psikososyokulturel bir varlık olduğu için, fiziksel ve sosyal anlamda da olumsuz yönde etkilenmesi kaçınılmazdır.

istanbul sözleşmesi yaşatır

cordelia
kadına yönelik ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan sözleşme. fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da ülke geneli ve hükümetin bakış açısı inanılmaz saçma. geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı kararıyla türkiye sözleşmeden ayrıldı fakat sözleşme kuralı olarak kararın avrupa konseyi'ne ulaşması üç ayı bulacağı için resmî olarak 1 temmuz 2021'de sözleşmeden ayrılmış olacağız, yani sözleşme şimdilik halen yürürlükte.

doğru bilinen birkaç yanlışı da aşağıya bırakmak istiyorum. (kaynak: teyit.org)

• “istanbul sözleşmesi aile yapısını bozuyor”
sözleşmede aile adına bir tanım yok. kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti önlemek adına evli olsun ya da olmasın her kadını koruma mekanizmasına dahil ediyor ve fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddetin her türlüsünü kapsıyor.

• “sözleşme eşcinselliğe özendiriyor”
bu iddia sözleşmenin dördüncü maddesindeki cinsel yönelim ifadesinden kaynaklı. bu maddenin asıl amacı ise cinsel yönelim ayırt etmeden şiddete uğrayan her bireye eşitlik ilkeleri göz önünde bulundurularak sözleşme hükümlerinin uygulanmasını sağlamak.

• “sözleşme imzalandığından beri evlilikler azaldı, boşanmalar arttı”
evlilik yaşının ilerlemesi, aile başına çocuk sayısının düşmesi, boşanmaların artması gibi değişikliklere istanbul sözleşmesi değil, ülkenin sosyal, ekonomik ve toplumsal değişimi neden olmakta.

• “sözleşme kadınları korumakta yetersiz çünkü imzalandığı günden beri kadın cinayetleri artıyor”
2011'den bu yana olan verilere yanlı bir şekilde bakılmamalı. sözleşmenin koruması amaçlanan değerlerin içselleştirilmemesi, öngörülen mekanizmaların uygulanmaması, taraf devletlerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi gibi bir durumun içerisindeyken, sözleşmeyi kadına yönelik şiddetin ana sebebi olarak göstermek doğru bir yaklaşım değil.

• “sözleşme dış güçler tarafından hazırlandı”
sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan ilk ülke olan türkiye, sözleşmenin hazırlanmasında da büyük bir rol oynadı. sözleşme 24 kasım 2011'de mecliste oybirliğiyle kabul edildi ve türkiye sözleşmeyi onaylayan ilk ülke oldu.

• “sözleşme kadının beyanını esas alarak erkeği mağdur ediyor”
kadının beyanı esastır demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aranmadan koruma mekanizmasına dahil edilmesi anlamına geliyor. yani kadının beyanı hüküm verilmesi için değil, sadece soruşturmanın başlatılması için esas.

• “toplumun büyük çoğunluğu türkiye'nin sözleşmeden çıkmasını istiyor”
konda'nın ağustos 2020'de hazırladığı toplumun istanbul sözleşmesi'ne bakışı raporuna göre sözleşmeden çıkılması gerektiğini düşünenlerin sayısı yüzde 7 iken, yüzde 36'lık bir çoğunluk ise sözleşmede kalınmasından yana. yüzde 58 ise konu hakkında bir fikri olmadığını belirtmiş.

• “sözleşme, erkekleri evden uzaklaştırarak ailelerin dağılmasına neden oluyor”
sözleşme erkekleri değil, şiddet uygulayan erkekleri ev içindeki diğer bireylerin güvenliğini tehdit ettikleri için evden uzaklaştırılıyor.

vaka tablosu

mrbapan
Sanki 2021 2020 yi aratmayacak gibi ne dersiniz? Aslında biraz da olsa umudum vardı. Herşeyin yolunda gidecekti salgın hızını kaybedecekti falan. Ama bugünkü tablo beni benden aldı resmen 30000 e yaklaştı vaka sayımız. Artık korkuyorum yani umudumu kaybediyorum.

büyük menderes nehri

mrbapan

Büyük Menderes nehri kurumuş. Küresel ısınma buzulların erimesi, bakalım daha neler neler göreceğiz Allah sonumuzu hayretsin. İnşallah bu kurumanın bir geri dönüş vardır aklıma sığmıyor büyük Menderes gibi bir nehrin kuruması.

12 eylül darbesi

suluman
Darbe haklı gösterilmeye çalışılmış evet son raddeye kadar beklenerek. Adeta bıçak kemiğe dayanmışken yapılmış tamam doğru hepsi ama bu yinede koca bir ülkenin sağlı sollu aydınlık gençliğinin telef edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Dış misyonerler çok güzel bölme oyunları yapıyor sağ sol çatışması. Şimdi de türk kürt yada mezhep çatışması ile. Şu güzelim ülkeye sahip çıkacağımıza çok güzel oyuna geliyoruz bizde maalesef...

abd büyük felaket yangını

subham


Bazı kasabalar yok olmuş, yaklaştığı şehirlerde gökyüzü turuncu renge boyanmış. On binlerce kişi evleri boşaltıyor. Yani yaşayan anlar sanırım biz resimlerden görüyoruz ama bildiğimiz cehennem görüntüsü gibi kareler var amerika eyaletlerinde.

sosyete

farmasiyen
Parasıyla hava atmayı seven, kendini giyim-kuşam, takı-süs, yediği pahalı yemekler, takıldığı lüks mekanlar ile ön plana çıkarmaya bayılan insan türü. Birçok kişi onlardan biri olmayı hayal eder ve olamadığı için kendilerine derin bir kıskançlık duygusu besler. Jet Sosyete ile Yüksek Sosyete dizilerindeki tiplemelerin, reel hayattaki sosyete grubuyla pek benzerliği yok gibidir, ikisini birbirine karıştırmamalıdır. Zaten Türk dizilerindeki hangi sahne gerçek hayatın doğallığını yansıtıyordur? Türk dizilerindeki sosyeteler makyajını çıkarmadan ve topuklu ayakkabılarıyla uyur, uyandıklarında da kıyafetleri hiç kırışmamış, makyajları bozulmamış olur. Türk dizisindeki sosyetelerin diğer ayırıcı özelliği ise nedense hep fakir oğlanlara âşık olmalarıdır.

online fatura ödeme

kucukesnaf
Onine fatura ödemek çok kolay kullandığım hizmeti sizlerlede paylaşmak istedim herkes faydalansın, payfix e ait olan bir hizmet olup ücretsiz kayıt olarak hemen sizlerde dilediğiniz her yerden kolay fatura ödeme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Burdan faturanızı ödeyebilirsiniz tıklayın

Ayrıca yeni olan e-pin hizmeti ilede gamerler ve oyun severlere oyun kodlarını temin edebilirler.

(bkz: para gönderme) (bkz: fatura ödeme) (bkz: epin kodları) (bkz: payfix)

caddebostan sahili

subham
Gezme tozmayı özledikmi arkadaşlar ? Yada tek ben miyim evde bekleyen covid geçecek diye. Hayal gibi oldu Caddebostan sahilinde sevdiğim ile yürümek oturmak bir kahve içmek. Oradan Bağdat caddesine yürümek akşam ışıklar yanınca belki sakin bir yemek yemek. Hayal işte belki olur kim bilir.

togg

proboss
Araba satılmama sebebi üretim olmadığından. Yoksa sıfır arabaya çok yüksek bir ilgi var. Bence yurtiçi piyasada özellikle avantaj sağlanırsa iç piyasaya can olur. Gavurun arabasına gavurun bankasından kredi çekerek almaya bir dur deriz. Bu bile çok büyük birşey dış piyasada tutmasa bile.

louvre müzesi

blue raven
Başlangıçta bir kale olarak inşa edilen, sonrasında Kraliyet Sarayı olarak kullanılan ve Fransız devrimini takip eden 1793 yılında müzeye dönüştürülen, ayrıca ilk devlet müzesi olma özelliği de taşıyan Louvre Müzesi, yüzlerce sayıda paha biçilemez eser ve birbirinden değerli antika koleksiyon ile diğer müzelerden ayrılmakta, günümüzde 35.000'e yakın eser ve 380.000'den fazla objeyi ziyaretçilerine sunmaktadır.

lütfen buradan ziyaret edin ve sanatın nasıl insan ruhunu dinlendirdiğine tanık olun.

tablet oyunları

rahmet
Tablet oyunlarinin ne kadar eglenceli yanlari varsa o kadar zararli yonleride var cunku tum dunya cocuklarini ele gecirmis durumda.cocuklar artik ders yerine oyunlara daha vakit ayirmaya, agresiflesmeye ve kotu davranislar sergilemeye basladi.

the last of us

blue raven
sırf bu oyunun ikincisini oynamak için ps4 aldık. şimdiye kadar oynadığım oyunlar içinde etkileyici hikayeye sahip oyun diyebilirim. vahşileşmiş bir dünyanın içinde kurulan bir duygusal bağ ve onu yaşatma çabası sanırım daha güzel anlatılamazdı.

sağlıklı yaşam

onurseyit
insanın yaşam kalitesini her anlamda yükseltme ve bu kaliteyi koruma çabası çerçevesinde ele alması gereken konulardan biridir. genellikle spor ve beslenme ile ilişkilendirilir. Bunun yaninda gunluk rutinler onlarada dikkat edilmeli.

ölüm korkusu

cordelia
eğer psikolojik problemler yaşayan, takıntılı ve anksiyetesi olan biriyseniz (benim gibi), bu korku size hayatı zehir eder. etrafınızdaki her olaya, her kişiye, hatta her nesneye karşı “ya bundan bir şey olur da ölürsem?” psikolojisiyle yaklaşmaya başlarsınız istemsizce. hele bir de hayatta hayalini kurduğunuz, istediğiniz hiçbir şeyi başaramadıysanız bu korku karabasan gibi çöker üzerinize. üstüne üstlük düşüncesiz insanların “ölümden korkulur mu?” tepkilerine maruz kalırsanız vay halinize. yaşamayan bilmez bu korkuyu ve yarattığı psikolojiyi.

burak akkul

yakuko
Burak Akkul adlı tv programcısı son zamanlarda favorimdi ama oda malesef corona engeline takıldı neyseki şuan sağlıklı. Eşi ile birlikte sunduğu Çok Gezenti programı bir çok konuda bilgi sahibi olmamıza ve oturduğumuz yerden gezmemize fırsat verdi.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun