exxen kartınız ile tl işlemi yapılamaz

celikci
Karttan 1 tl çekiyor ama onla alakası yok yani kartta 1 yada 5 tl de olsa bu hatayı alırsınız yinede. Sorun bakiye ile ilgili değil aslında bende şansa çözdüm. Exxen banka kartı kabul etmiyor Diye düşündüm ama yinede başka kartla deneyince yinede Exxen kartınız ile TL işlemi yapılamaz hatası verdi. Nasıl çözdüm peki? Tesadüfen kart numarasının başında ve aralarda boşluk bırakılmıştı o boşlukları silince düzeldi. Yani kart numaranızı banka uygulamasından copy paste yaparsanız boşluklı geliyor. Yapmayın öyle eğer boşluk varsa 4 karakterde bir vb silin aradaki boşlukları sorunu böyle çözdüm ben.

Bu şekilde yapınca ortada imleç döndü ve sonraki sayfaya attı üyeliğim başladı. Fener maçının sonunu ücretsiz izledim bende.

exxen kartınız ile tl işlemi yapılamaz

dorukisrak
Arkadaşlar exxen bugüne özel spor paketleri dahil ücretsiz 14 gün deneme vermiş. Galatasaray maçı dahil izleyebiliyoruz uefa kupasındaki. Çok kral kampanya oldu maç günü ama üye olamıyorum “ Exxen başarısız- kartınız ile TL işlemi yapılamaz” diye hata veriyor. Ne yapmam lazım acaba? Kartta 1 tl para olmalı diyor varda 1 tl ama anlamadım. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

gram altın

tatlimandalina
Merkez bankasındaki hareketlilik ceplere fena yansıdı. Dolar Euro derken gram altında 543 TL ye ulaştı. Rekor bir yükseliş. Allah borçluların yardımcısı olsun hepimiz hergun para kazandığımızı sanarken aslında büyük kayıp içindeyiz.

sürekli telefon yenileyen alışveriş meraklısı

farmasiyen
alışveriş meraklısı olmaktan ziyade, 'parayı harcayacak yer bulamayan bir embesil' diye tanımlama yapılabilecek insan türü. Hayır benim bildiğim alışveriş meraklısı dediğin çanta, kıyafet, ayakkabı falan alır. böyle bir dönemde sık sık telefon yenileyen kişi için birkaç ihtimal düşünülür:
1- falancaoğullarından miras kalmıştır, bu da oraya buraya saçıp savurmanın derdine düşmüştür. hazıra dağ dayanmaz sözünü unutan bir ahmaktır.
2- bu kişi bir hırsızdır. sürekli telefon refresh etmesinin (yenilemesinin) sebebi, aslında telefon çalmasıdır. (biraz plaza dili konuşmak bazen iyi gelir.)
3- bu bir telefoncudur. ya da bir telefoncunun yakın akrabasıdır. aslında telefon yenilediği falan yoktur. sadece hava atmak için bir günlüğüne ödünç alır, arkadaşlarına gösteriş yaptıktan sonra ertesi gün yerine teslim eder. gerçekte külüstür bir telefon kullanıyor fakat belli etmiyordur.
4- bu kişi bir doktor, avukat veya başka dolgun maaşlı bir meslek sahibidir. aldığını telefona vermekten haz duyuyordur.
sonuç:
hangi gruptan olursanız olun, siz sürekli telefon değiştiriyorsanız, normal değilsiniz.

gaz çıkarıp sofraya afiyet olsun temennisi kabalığı

farmasiyen

düşüncesiz, duyarsız, saygısız insanlardan beklenen, mide bulantısı oluşumuna yol açacak bir davranış biçimi. eğer o gaz çıkarma eylemi ağız yoluyla gerçekleştirilmediyse bu daha da iğrençtir. ağız yoluyla gerçekleştirildiyse fakat kişi dudaklarını birbirine bitiştirmek veya elini ağzına götürmek suretiyle ağzını kapatmaya tenezzül etmediyse (!) bu da sofradakilerin tiksinti duymasına, 'oha görgüsüz!' diye tepki vermesine sebep olacaktır. fakat kişi bunu yaparken ağzını kapatma erdemini (!) gösterdiyse, bu diğerlerine göre daha az hafiftir.
biyolojik tahlillerimizi bir kenara bırakırsak, geğirip hiçbir şey olmamış gibi afiyet olsun demek nedir arkadaş, insan rezil olunca rezil olduğunu kabul etmeli. kabullenmek, yapmanın başlangıcıdır demiş bir çin atasözü. (inanmak başarmanın yarısıdır olacaktı o pardon, ama bu da farklı bir versiyonu)

yargı 5. bölüm izle

farmasiyen
bu hafta en çok gerçekleştirilen, youtube'a yazarsanız hiçbir sonuca ulaşamayacağınız arama sorgusu. (çünkü hâlâ youtube'a düşmedi, büyük eksiklik. oysa camdaki kız öyle mi? saniyesinde ekliyorlar. yargı'nın kendini bu konuda geliştirmesi gerek.)
bölüme gelecek olursak, mantıksız fakat sürükleyici bir bölümdü.
sonuçta bir 'türk' dizisi olmasından mütevellit, saçmalıklarla dolu olsa da, enteresan bir çekim gücü var dizinin.
yargı 5. bölüm özeti, yargı 5. bölümde neler oldu? gibi aramalarla google amcayı meşgul edenler için kısa açıklama:
ceylin, engin'in evine gitti. tesadüfe bak sen, tam o sırada eşyaların değiştirildiğini gördü. her yer yanık kokuyordu, belli ki eşyaları yakmışlardı!
soru 1: inci öleli kaç gün oldu, eşyaları değiştirmek yeni mi akıllarına geldi? 1 adet mantıksızlık cepte.
sonra ceylin ve engin mutfakta iken, ceylin rafta peçeteden yapılmış bir gemi gördü! adamlar delilleri yok etmek için tüm evi baştan dizayn ediyorlardı, fakat ne hikmetse o sihirli (!) peçete hâlâ orada duruyordu.
sonra ceylin'in beyninde şimşekler çaktı. 'bu gemiyi inci'den başkası yapmış olamaz!' dedi. (inci, canı sıkılınca böyle yaparmış. bu şekilde bir takıntısı varmış.)
bölümün en saçma sahnesi buydu. katilin kimliği başka türlü açığa çıkmalıydı. bu hiç olmadı. 2. mantıksızlık da tamam.
sonra yekta apar-topar eve geldi. ceylin iyice emin oldu inci'nin o evde öldürüldüğüne.
bunları ılgaz'a anlattı. birlikte plan kurdular. plana bak çok dâhiyâne:
ceylin engin'i arar:
- engin ben evde laptopu unutmuşum sen gidip alsana
engin:
-tamam.
evin yakınına bir ekip gönderirler.
engin eve girince, ekipten biri ceylin'in babasını arar:
-kızınızı kimin öldürdüğünü biliyorum. görüntüleri bende var. kızınızın cesedinin atıldığı çöp konteynerının yanına 200 bin TL bırakın, görüntüleri vereyim.
zafer bey şoka girer. 'ulan telefonda bir ses, bana böyle böyle diyor' der.
o sırada engin de oradadır.
bunu duyan engin paniğe kapılır ve doğruca çöp konteynerının yolunu tutar.
tabii ki polisler de onu bekliyordur.
işte böylece engin'in katil olduğu meydana çıkar.
daha zekîce kurgulanmış bir şey olabilirdi, kesinlikle çok saçma buluyorum. mantıksızlıklar silsilesi devam ediyor.
ayrıca metin komser, çınar uyurken yanına girip duygu dolu bir konuşma yapması, özür dilemesi falan çok saçmaydı.
uyuşturucu sattığı için ona düşman olmuştu fakat çınar bıçaklanınca yelkenleri suya indirdi.
işte böyle kötü örnek oluyorlar gençlere. 'herkes hata yapar, herkes hata yapar' diye sık sık tekrarlıyorlar, çınar'ı masum göstermeye çalışıyorlar falan. bence bunlar hep kötü örnek.
peki engin inci'yi neden öldürdü?
onu da flashback sahnesiyle izledik.
inci engin'in evine gitti.
'ozan hoca beni taciz etmeye çalıştı, tam o sırada karısı gelip bizi bastı ve yanlış anladı. senin baban avukat ya hani, onu araya soksan bu hhocayı tehdit ettirsen? bu duyulursa babam beni öldürür.' dedi.
engin de inci'ye:
'yalan söylüyorsun! kalk git buradan hocanla ilişkin olduğunu bilmiyor muyum kızım? beni kullandığının farkında değil miyim? çünkü sana âşığım biliyorsun. sen yalan söylersin, ben de inanırım. ne zaman başın sıkışsa engin gel!' dedi.
(tüm sahneyi yazıyorum size kıymetinizi bilin.)
inci de ona şöyle cevap verdi:
'yapmasaydın oğlum! mal mısın sen? ne zaman yardım istesem ezik ezik 'yardım ederim' demedin mi? babandan kaçıp ablama sığındığın gibi, sana gösterdiğim şu kadarcık sevgi kırıntısına sığındın. seni sevmemi bekledin benden. senin nereni seveyim ben mal!'
engin bu sözler karşısında çok sinirlendi ve kül tablasını inci'nin kafasına indirdi.
fakat yeni teori şu:
aslında inci o an ölmedi. sadece kanlar içinde bayıldı. fakat onu son darbeyle ööldüren kişi yekta oldu. şu an herkes engin'i katil sanıyor. fakat asıl suçlu yekta. (bu bir tahmin. fakat gerçek olma ihtimâli ağır basıyor.)

göktaşı

dorukisrak
Nasa tarafından yapılan açıklamada biri gökdelen büyüklüğünde 7 farklı meteor dünyanın yakınından geçecekmiş. Meteorlar hakkındaki düşüncem; dünyanın sonunu getirecek kadar büyük olmasın ama gramı bin dolardan satacak kadar da bir parça bahçeme düşse fena olmaz hani 😇

damada sucuk takmak

celikci
Neyi merak ettim biliyor musunuz, o sucukları aldılar mı yoksa ankara havası oynarken üzerinde mi kaldı damadın. Leş gibi kokar abi şimdi o ya. Sucuk tavada olur arkadaş düğünde ne işi var damat abimizin boynunda. Sonra haber olursun böyle sucuklu damat diye 🥲

şanlıurfa belediyesinin squid game kartları dağıtması

blackpanther
Çok iyi ya belediyenin gençlik kolları ya da bu hareketi yapan her kimse tebrik ettim şahsen. Dizide ilginç gidiyor son üç bölüm kaldı izlemediğim. ertesi gün iş olduğu halde gece geç saate kadar izlettiriyor kendini. nereden bulaştım diyorum bazen ama gerçekten şiddet olaylarına karşı fazla bir önyargınız ya da mide bulantınız yoksa izleyebilirsiniz güzel dizi.

beşiktaş sporting lizbon maçı

yesils
ikinci yarıda pek farklı bir şey olmadı sporting bir gol daha attı dörtledi öyle bitti. Ama Beşiktaş'a da fazla bir suç bulmuyorum karşıdaki rakibin yıllardır Avrupa tecrübesi var adamlar oynuyorlar yani takır takır. inşallah gün gelecek bizim takılarımızla bu seviyeye ayak uydurabilecekler. yıllardır bekliyoruz bakalım ömrümüz yeter mi görmeye bilinmez.

damada sucuk takmak

terabap

Damada emzik, sucuk, detarjan takmak ! sanırım sadece bizim ülkemizde olabilecek enteresan hareketlerden biridir. Gelinin yerinde olsam düşünürdüm nasıl bir manyak arkadaş çevresi var bu adamın diye. Kızcağız da onun anne babasına da acıdım. ama bir tek bana mı saçma geliyor sizce komik mi yani bu?

beşiktaş sporting lizbon maçı

celikci
Beşiktaş'ın şampiyonlar Ligi'ndeki rakipleri belli olduğu zaman bu gruptan çıkabilir belki diye hayal kurmuştum. Gelinen noktada Sporting karşısında ilk yarıyı 3-1 mağlup bitirdiler. Belki ofsayt diye iptal edilen gol olmazsa ve soyunma odasına üç ikilik mağlubiyetle gitseler ikinci yarı biraz daha keyifli olabilirdi. İnşallah güzel futbolla ikinci yarı biraz daha kendini gösterir çocuklar. şampiyonlar Ligi sonuçta birkaç futbolcuyu parlatıp satsalar o bile ker kardır bu saatten sonra.

m1 max 16 inc'in 40.000 tl olması

blackpanther
tüh ya ben de daha yeni fiyatları düştü diye 2. modelini almıştım apple'ın. 3 çıkacağı için fiyatlar düşmüş biraz daha beklesek belki daha da aşağı fiyatlar alabilirdim. bir de 11:11 indirimleri geliyordu keşke onları bekleseydim zaten bunu düşünüyordum bir de bu haberle hepten pişman oldum. elektronik eşya da pek acele etmemek lazım sanırım her indirme atlamayacaksın yeni modelin çıkmasını bekleyip öyle almak daha mantıklı.

doktorlar istifa ediyor

subham
Şu an doktor ihtiyacı tüm dünyada en üst düzeyde. Hal böyle olunca da doktorlar bunu bir fırsat olarak bilerek kabul eden ülkelere gidiyor olabilirler. Kimine göre vatan haini bu Pandemi zamanında ülkesini terk edenler kimine göre de aklı başında insan. Oturduğum yerde çokta yorum yapmak istemiyorum doktorların da çektiği yaşadığı stresi bilemeyiz çünkü.

her maçtan sonra hakemlere saldırmak

subham
Sizce de artık can sıkıcı bir hal almaya başlamadı mı arkadaşlar bütün derbilerdem sonra kaybeden taraf kesin bir hakem hatasıyla kaybetmiştir. Artık var sistemi de geldi buna rağmen futbolda hakem hatası tartışmalara bitmedi. Bazıları maçın kendisinden çok hakem hatalarını konuşmayı seviyor sanki.

doktorlar istifa ediyor

blue raven
Türk Tabipleri Birliği'den yapılan açıklamada, "Resmi olmayan bilgilere göre 18 ayda 8 binin üzerinde hekim istifası olduğu birliğimize iletilmiştir. Yurt dışında çalışmak için birliğimizden talep edilen iyi hal belgesi yılda 900'lere 1000'lere ulaşmıştır. Ayda yaklaşık 80 hekim, bu ülkede hekimlik yapmak yerine yurt dışında göçmen doktor olmayı tercih etmektedir" denildi.
haberin tamamı için...

kandilden kandile dua edenler

farmasiyen
gerçekleştirdikleri bu davranış ile büyük bir ibâdet yaptıklarını düşünen, çok faziletli olduklarını sanan insanlar bütünü. (yani en azından bir kısmı, istisnalar hariçtir.) tabii ki dua etmenin başlı başına büyük bir ibâdet olduğu inkâr edilemez.
fakat sadece kandilden kandile dua edince, cuma'dan cuma'ya veya bayramdan bayrama namaz kılınınca islâmiyetin tüm şartları yerine getirilmiş olmuyor.
bir de namaz kılıp her türlü kötülüğü yapanlar veya 'namaz kılmıyorum ama kalbim temiz, önce insanlık önce iyilik, ben de herkese yardım ediyorum' diyen insanlar da çok.
peki ya, kandilde dua bile etmeyip, sadece kandil simidi yiyerek (!) sevap işlediklerini sananlara ne demeli?
ya da ehl-i sünnet mi değil mi belli olmayan bir hocanın kandil programını dinleyip büyük bir hasenat yaptığını zanneden, o hoca televizyonda dua ederken sadece ellerini açmakla yetinen ve 'bugün de çok dua ettik şükürler olsun' (!) diye düşünen insanlar ne olacak?
dinlediği hoca dünyanın en iyi hocası olsa bile, hocanın dediklerini yapmıyorsa dinlemesinin ne faydası var?
tüm bu soruların cevaplarını istiyorum. dosyaları kahveyle beraber odama bırakın. (televizyon deyince kendimi bir an vasat türk dizisi modunda buldum, hatlar karıştı.)

m1 max 16 inc'in 40.000 tl olması

ahmetbeyler
Yeni airpods da tanıtılmış 179 dolar ama ülkemizde kaç bin tl olacak çok merak ediyorum. Artık elektronik eşya alanlara gıpta edeceğimiz dönemler geliyor amerikan mallarına el değmiyor. İnşallah dövizdeki artış geldiği gibi gider güzel ülkemin ekonomisi toplar kendini. Çok çalışmalıyız ülkecek.


piramit

dumanay
Son günlerde duyduğum tüm şekiller bana Netflix'in yeni dizisi squid game dizisini hatırlatıyor. Ne acayip bir dizi yapmışlar akşamları geç saatte izliyorum bir de gece rüyama giriyor inanır mısınız. Uzakdoğu'da ne kadar kırık senarist ve yönetmen varmış haberimiz yokmuş. Parazit filminden sonra böyle bir dizi çok güzel gitti. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim yalnız burada şiddet kelimesinin altını çizmek istiyorum dizi de bolca var vesselam.

doğal gaz

dumanay
Doğal gaz benim için anlamı nedir derseniz zam demek. özellikle yaz aylarında bu zamlar peşpeşe geliyor, yaz aylarında olduğumuz zaman özellikle çok güzelsam bu tarifeye geçiriyorlar. Yazın yediğimiz hurmalar kışın çok fena tırmalayacak bu sene 500 600 tl versekte ısınamayacağız maalesef.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun