hatayspor

mrbapan
Yahu 5 sene hatay'da okudum hep hayal ettim şu takım çıksa keşke diye ama sene 2006-2011 aralığınsa tam bir hayaldi şu seviyeye gelmesi. Hatayspor'dan hiç umudumuz yoktu da keşke adanaspor çıksa üç büyükleri gelir yakın şehir izlemeye gideriz diyorduk. Şimdide kocaeli'de yaşıyorum yine ilin takımı süper ligde değil. Sanırım benim şanssızlığım.

yerli kripto para borsası thodex'ten bakım açıklaması

eski defterler
Kurucusunun yurtdışına çıktığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çeken Türkiye'de en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan THODEX' kullanıcılarının para çekememesi ve hesaplarına müdahale edememesi üzerine 20 Nisan'da açıklama yaparak sitelerinin bakım çalışmasında olduğunu belirtmişti.

hatayspor

depresyon
Hatay spor suanda super lig puan siralamasinda 5. Sirada yer almaktadir diger takimlara gore iyi bir sezon gecirmektedir ama aldigi puan suanda sampiyon olmasina yetecek kadar yeterli bir puan degil ama gecen sezonlara gore iyi bir sezon geciriyor diyebiliriz

sarımsak

pester
Sarimsak bir cok faydasi olduklari biliniyor genelde sac uzamasi icin kullaniyorlar bu pandemi doneminde ise koronaya cok iyi geldiklerini soyluyorlardi ben onu bunu bilmem ama yemekler icin gayet lezzetli.

istanbul sözleşmesi yaşatır

cordelia
kadına yönelik ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan sözleşme. fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da ülke geneli ve hükümetin bakış açısı inanılmaz saçma. geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı kararıyla türkiye sözleşmeden ayrıldı fakat sözleşme kuralı olarak kararın avrupa konseyi'ne ulaşması üç ayı bulacağı için resmî olarak 1 temmuz 2021'de sözleşmeden ayrılmış olacağız, yani sözleşme şimdilik halen yürürlükte.

doğru bilinen birkaç yanlışı da aşağıya bırakmak istiyorum. (kaynak: teyit.org)

• “istanbul sözleşmesi aile yapısını bozuyor”
sözleşmede aile adına bir tanım yok. kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti önlemek adına evli olsun ya da olmasın her kadını koruma mekanizmasına dahil ediyor ve fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddetin her türlüsünü kapsıyor.

• “sözleşme eşcinselliğe özendiriyor”
bu iddia sözleşmenin dördüncü maddesindeki cinsel yönelim ifadesinden kaynaklı. bu maddenin asıl amacı ise cinsel yönelim ayırt etmeden şiddete uğrayan her bireye eşitlik ilkeleri göz önünde bulundurularak sözleşme hükümlerinin uygulanmasını sağlamak.

• “sözleşme imzalandığından beri evlilikler azaldı, boşanmalar arttı”
evlilik yaşının ilerlemesi, aile başına çocuk sayısının düşmesi, boşanmaların artması gibi değişikliklere istanbul sözleşmesi değil, ülkenin sosyal, ekonomik ve toplumsal değişimi neden olmakta.

• “sözleşme kadınları korumakta yetersiz çünkü imzalandığı günden beri kadın cinayetleri artıyor”
2011'den bu yana olan verilere yanlı bir şekilde bakılmamalı. sözleşmenin koruması amaçlanan değerlerin içselleştirilmemesi, öngörülen mekanizmaların uygulanmaması, taraf devletlerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi gibi bir durumun içerisindeyken, sözleşmeyi kadına yönelik şiddetin ana sebebi olarak göstermek doğru bir yaklaşım değil.

• “sözleşme dış güçler tarafından hazırlandı”
sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan ilk ülke olan türkiye, sözleşmenin hazırlanmasında da büyük bir rol oynadı. sözleşme 24 kasım 2011'de mecliste oybirliğiyle kabul edildi ve türkiye sözleşmeyi onaylayan ilk ülke oldu.

• “sözleşme kadının beyanını esas alarak erkeği mağdur ediyor”
kadının beyanı esastır demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aranmadan koruma mekanizmasına dahil edilmesi anlamına geliyor. yani kadının beyanı hüküm verilmesi için değil, sadece soruşturmanın başlatılması için esas.

• “toplumun büyük çoğunluğu türkiye'nin sözleşmeden çıkmasını istiyor”
konda'nın ağustos 2020'de hazırladığı toplumun istanbul sözleşmesi'ne bakışı raporuna göre sözleşmeden çıkılması gerektiğini düşünenlerin sayısı yüzde 7 iken, yüzde 36'lık bir çoğunluk ise sözleşmede kalınmasından yana. yüzde 58 ise konu hakkında bir fikri olmadığını belirtmiş.

• “sözleşme, erkekleri evden uzaklaştırarak ailelerin dağılmasına neden oluyor”
sözleşme erkekleri değil, şiddet uygulayan erkekleri ev içindeki diğer bireylerin güvenliğini tehdit ettikleri için evden uzaklaştırılıyor.

eşine yardım eden koca

cordelia
olması gerekendir. bu konu asla cinsiyet ayrımı içermemelidir bana kalırsa, kadın da erkek de bir evin içinde yaşıyorsa ve birbirlerine “eş” diyorlarsa iki tarafın da belli başlı sorumlulukları olmalıdır. kadın tamirden anlamaz, erkek ev işini beceremez diye bir şey yok. konu birbirine destek olmak, yardım etmekse üzerimize dayatılan tüm bu kalıpları yıkmamız gerekir bence.

z kuşağı

cordelia
z kuşağını tek bir kalıpta toplamayı doğru bulmayanlardanım. bir z kuşağı mensubu olarak ne tiktok kullanırım, ne oturup youtuber izlerim. bu ülke bize pek şans bırakmıyor fakat çoğumuzun tek derdi geleceğimiz. hatta ben de dahil olmak üzere çok genç tanıyorum parasını kazanıp yurtdışına yerleşmek isteyen. önceki kuşaklar da çok sıkıntı yaşamış elbette fakat z kuşağı olarak bizler de az şeyle uğraşmıyoruz bu ülkede ne yazık ki.

çöpçatanlık siteleri

farmasiyen
tam da adına uygun şekilde hareket eden, çöp gibi bir işe yaramayan internet sayfaları topluluğu. amaçları insanların izdivâcına vesîle olmak, aslında hayırlı bir işe imza atmaktır. (!) bunun için kâr amacı gütmeden insanlara hizmet verirler. daha doğrusu verdiklerini iddia ederler. oysa bir sitenin kullanıcılarından para istememesi veya reklamlarla bile olsa gelir elde etmemesi, onun iyi bir site olması için yeterli değildir. evde kalmak canına tak eden kişiler kendini can havliyle çöpçatan sitelerine atıp, artık şansına kim çıkarsa onunla bir muhabbet tesis etmeye çalışır. gerçi iki insanın arasını bulan, dünya evine girmelerine aracılık eden herkes çöpçatan olarak nitelendirilemez. hayırlı işe tavassut etmek güzeldir. fakat bunu yapacak olan nternet siteleri değildir. webcam üzerinden âşık olan kişi de çeyiz niyetine artık gif paketi falan gönderir. takı olarak emoji takar. çocuklarının adlarını da nuriye, fevziye, dûriye, hayriye koymak yerine; dijitaliye, onliniye, sosyaliye falan koyar. kaldırılan evlilik programlarının internetteki uzantıları çöpçatan siteleridir. bunları imhâ ederek insanlık için bir adım daha atmak gerekir.

bjk

cevdet
Bjk suana kadar cok iyi isler cikardi ve hep yukseliste olan harika stratejiler yapan bi takim dun sivassporla oynadigi macta berabere kalan besiktas puanini 72 ye yukseltti ve suanda sezonu zirveden yonetiyor ve harika islerde cikariyor

23 nisan

comantarta
İnşaAllah diyeyim bende. Bazen toplum sağlığını korumak için önlemler şart. İki yıldır buruk geçen 23 Nisan İnşaAllah aşılama ile önümüzdeki yıl Kutlanacaktır.23 Nisan Türk milletinin gurur kaynağı bir bayramdır. Dünyada eşi benzeri yok böyle bir bayramın çocuklara armağan edilmesi gurur verici. Umarım herkes aşısını olur.

23 nisan

bozkurtt
23 nisan demek cocuklarin sevincine ortak olmak demektir ama maalesef 2 yildir ne cocuklar sevine biliyor nede biz onlarin sevincine ortak olabiliyoruz her yil 23 nisani coskuyla buyuk bir sevincle kutlardik ama oyle birsey kalmadi artik insallah diğer 23 nisan mutlu huzurlu çocukların gönül rahatlığıyla eglenebilcegi bir 23 nisan olur

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun