sınav sistemi

altay
Hayatımızdaki sınav sisteminin en büyük işlevi "elemek". Maalesef ki sınavların liyakati tespit ve teslim etmek değil. Zaten öyle olsaydı elemek için sınava sokmak yerine, herkese yetecek kadar okul yapılırdı.
Yine de devletimi seviyorum...

naim süleymanoğlu

mepola
Naim filmi son zamanda izlediğim en harika filmlerden biriydi. Yanlışım yoksa ayla ve müslüm filmlerinde de aynı yönetmenin imzası var. Hepsi çok iyi filmlerdi ama naim filmini tekrar izlerim türk yakın tarihi İle ilgili bilinmesi gereken gerçekler var ve gavurdan dost olmayacağı...

eski defterler - sözlük yazarları

mag
öncelikle bu yeni oluşum hayırlı olsun. Bir kaç önerim var.

Birincisi web sitelerin en önemli hedefi her zaman ziyaretçi sayısı olmuştur. Bunun için reklam vermek ve bilinirliği artırmak şart.

İkincisi üye sayısı belli bir orana ulaşana kadar yazar alımı devam etmeli.

Üçüncüsü üye kaydı esnasında isim soyisim istemeniz böyle mecraların en önemli özelliği plan gizlilik konsunda kişileri şüpheye düşürüyor. Bu detayı iptal etmelisiniz diye düşünüyorum. Ben üye olurken acaba dedim açıkçası.

Dördüncüsü çevrimiçi üyeleri görüntüleme seçeneğinin herkesin görüntülemesi çok uygun bir durum değil. Yani ben buraya bir şeyler yazmaya okumaya girdiğimde kimin çevrimiçi olduğunu önemsemem. Bunu önemseyen kişilerin buraya geliş amaçlarını muhtemelen tahmin edersiniz.

Şimdilik bu kadar. 20 yıllık web tasarım sayfası deneyimimle birkaç öneride bulunmak istedim. Dikkate alırsınız almazsınız bilemem.

Hayırlı olsun.

favipiravir

eski defterler
Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COViD-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COViD-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda(yutma güçlüğü, entübasyon vb.) ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin 'bilgilendirme' yapılmasına gerek duyulmuştur. 

kaynak: https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66538/covid-19-sars-cov2-enfeksiyonu-tedavisinde-kullanilacak-ilaclara-iliskin-bilgilendirme-favipiravir-200-mg-tablet.html

naim süleymanoğlu

trader
Ana yüreği işte.. Türkiye'ye kaçacağı akşam annesi anlamış herşeyi ailece yenilen akşam yemeğinde ki ruh halinden, durgunluğundan, dalgınlığından.. gece herkes uyuduktan sonra hazırlanıp sessizce çıkmıştır kapıdan naim.. ama annesi yer mi? Tam arabaya binip gidecekken açar evin dış kapısını.. bakar naim'inin gözlerine.. "yolun açık olsun oğlum" der.. öper anası şampiyon oğlunu, kokusunu içine çeker.. naim biner arabaya.. basar gaza ama çok gidemez.. iner arabadan koşa koşa gider melek anasına "sana doyamadım canım anamm" diye sarılır boynuna.. yazarken bile ağlıyorumm.. koca yürekli naimm... ruhun şad olsun.. mekanın cennet olsun.

istismarcı şeyh emlak zenginiymiş

acikelli
Şu adamın tipine bakıp parasını hatta namusunu teslim ediyor ya insanlar çok acayip ya. Birde kocasının yanında kadınla yalnız kalmam lazım demiş birine de pişkin pişkin. Kim bilir bugüne kadar ne suistimaller yaşandı bu gibi olaylarda. Ne zaman akıllanacak bu millet. Atam yıllar önce söylemiş burası hoca ülkesi değil diye ama anlamadı bazıları sene 2020 oldu.

cine 5

kelekci
Ne günlerdi ya ortaokuldaki arkadaşıma ters bakıp gözlerini kısarsan görünüyor görüntü diye kandırmıştım. Çocuk gece 12'den sonra amuda kalkmış evde gözleri kısmış görememiş. Birde ertesi gün okula gelmiş neyi yanlış yaptım diyor, 3 gün gülmüştüm en az :)

berberoğlu'nun milletvekilliği devam ediyor

eski defterler
CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, AYM'nin hak ihlali tespitinin ardından Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin devam ettiğini belirterek TBMM Başkanlığı'nın, Anayasa Mahkemesi'nin 17 Eylül tarihli kararını 1 Ekim günü TBMM Genel Kurul bilgisine sunmak suretiyle 4 Haziran'da yapılan bildirimin geçersizliğini teyitle Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği görevine devamını sağlamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

bakan koca ispanyol gribi örneğiyle uyardı

eski defterler
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İspanyol gribi salgınında da corona virüsüyle aynı şekilde bulaşan H1N1 virüsüne karşı alınacak tedbirlerin maske, mesafe ve temizlik olduğunu belirterek "Bunlar iyi bilinmiyordu, yaygın uygulanmadı. Virüs 500 Milyon insana bulaştı. 50 ila 100 Milyon can kaybı oldu. O salgından tedbir dersi alalım" dedi.

halil sezai tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

hudutkartali26
Sanatçı müsvettesi tam anlamıyla, ayık kafayla gezmez şeklini şemalini bilmem naptımın adamı kuzeni bizim köy okulunda beden eğitimi öğretmeniydi köye davet etmişti bir gün... Bir sabah çıktı geldi ama tam anlamıyla rezalet leş gibi alkol kokuyor ot falan da çekmiş tabi, öğrenciler görünce bunun etrafına üşüşte yazık çocuklarda bunu iyi bir *ok zannediyor, piyasa çıktığından beri hiç sevmezdim. Sadece İncir reçelinde güzel performans sergilemişti. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, nasıl biri olduğu ortada malum, hoş görüşsüz saygısız din düşmanı haysiyetsiz biri işte hakettiğini de gördü sonunda inşallah içerden çıkamaz vesselam :))

deva partisi

hudutkartali26
Deva partisine gelince, dertlerimizi tam anlamıyla çok deva olacaklarını sanmkyorum. Parti lideri Ali Babacan kısmen başarılı bir siyaset geçmişi olan birisi olabilir fakat yüksek derece de oy olacaklarını ve söz sahibi olacaklarını sanmıyorum aynı şekilde bu Davutoğlu'nun gelecek partisi içinde geçerli, hele hele Davutoğlu tam bir fiyasko ağzına dolamış bir konuşursak şöyle olur böyle olur. " Ulan madem konuş! " Ne olacaksa olsun yahu, bırak artık aba altından sopa göstermeye çalışıyorsun da Tayyip amcan bu numaraları yemez. Tamam illaki sende sayın Babacan da birşeyler biliyorsunuzdur ama Tayyip amcamız yaş tahtaya basmaz. Deva partisinden konu bak nerelere geldi, velhasıl kelam deva partisine siyaset arenasında başarılar diliyorum, Ali Babacan'a sağlık ve sıhhatler diliyorum malum korona'ya yakanmıştı tekrar çok geçmiş olsun...

maskesiz ve eldivensiz koronavirüs testi yapan personele soruşturma

kadroluverigirisci
Bir gün nöbettesin ve acilin önüne sirenleri kapanmayan bir ambulans yaklaşmakta olur ki , kapalı yani arrest olan hastalarda ambulanslar hastaneye girsede sirenlerini kapatmaz , sen aman eldiven takayım , tulumumu giyeyim , siperliğimi de takayım , n95 maskemi de takayım da ben gidene kadar hasta Allah'a emanet diyemezsin . Daha kapıda durumu gören paramedik arkadaşlar kapalı , kapalıı diye bağırmaya başlar , sekreterler bütün acildeki spontan hastalarını bırakıp doktorların kapalıya gitmesi konusun da anonslarını yapar, bir koşuşuşturma başlar , kıdemli doktor gelir damar yolu açılmasını söyler , bir yandan entübasyon tüpleri , ventilasyon devreleri , airway'ler personeller tarafindan kosusturma icerisinde bulunulan yere getirilir , bladeler le bir yandan asistanlar covid19 tanisını konulmayan hastaya hava girisi acmaya calisir , hemsireler ayni hastayi aspire etmeye calisir . Nefes darligi ceken hasta entube edilir , kan gazi alinir , suruntu testi alinir , bt'ye goturulur ki bir bakmissin bt 'de de cigerlerde bir sey gorunmez . Hasta covid degil diye sukur edersin , sonra 5 saat sonra suruntu testi sonuclanir bir kac saat once negatif cikan hasta suruntude pozitif cikmistir . Bazi sukranliklar salgin hastaliklar , savaslar cikinca duyulmamali , omur boyu surmelidir . Bazi mesleklerin kutsalligi illaki olum ve dogum oldugunda olmamali. Bazi dallamalar , yorum yaparken at gozluguyle degil olaylari her ihtimaliyle dusunerek yorumlarda bulunmali ..

halil sezai tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

kadroluverigirisci
Her şey bir yana da , bu keş olduğunu düşündüğüm zatsız nasıl olurda arapça kelimerin bir araya gelişiyle söylenen dua ile 5 vakit duyduğumuz ezanı karıştırırda daha bir hırçınlaşıp daha şiddetle vurur? Bende çok fazla anlamam ama en azından ayırt ederim bir ezan ile duayı . Kişinin kinlenişi ve ezan ile başlayan şiddetini de ceza verilirken göz önünde bulundurulmasıni temenni ederim ki , adaletin sadece biz ünsüz , güçsüz kişilere uygulanan düzeni sağlama da kullanılan yazılı emirler olduğunu düşünmeyeyim ..

koronalı olduğu halde eğlenmeye gidip 710 kişiyi virüse maruz bıraktı

kadroluverigirisci
Ha eline zamandan kazanasın diye şarjörleri birbirlerine bantlanmış bir ar tüfekle ünlü bir gece klübüne girip 710 el tetiğe basmışsın, ha 710 kişiye sosyal mesafe kurallarını gözetmeden yaklaşmışsın . Yukarıda biryerlerde ki yazar kardeşime katıliyor , plan yapılarak seri cinayet işleyen bir katil gibi yaklaşılıp yargılanmalı ...

songül karlı'nın 14 yaşındaki oğlu isyan etti

kadroluverigirisci
14 yaş bu düşünceleri kurmak için gayet normal , kişi 14 yaşındaki oğlunun fikirlerini göz önünde bulundurup uzuvlarını küçültecek değil ya , herkezin giyebildiği bikinileri mayolari popom , göğüslerim büyük diye kendi rahat ettiği halde giymeyecek de değil ya . Büyüyünce o da annesi gibi marjinal olur , hiç merak etme sen yazar abisi .

kadınlar tuvaletini kullandı tazminatsız kovuldu

kadroluverigirisci
Bi araştırmak lazım önce şu haberi yazan yazar gibi duyar kasma illetinden sıyrılıp . O günkü şartları , büyük ya da küçük abdestini yapmaya kadınlar helasına giren işçinin sağlık durumunu .. Sosyopat mı , yoksa kendi hemcinslerinin kullandıklari tuvaletin o anki fiziksel durumunun doluluk oranını , kirlilik oranını , keza ölümle kalım arasidır gerçekten dayanamayacak durumda olup altına pisleme ihtimalini düşündüren o an . Yargısız infaz olmamalı , var ise sendikasının disiplin kurul üyelerinin gireceği bir disiplin soruşturması ya da en fazla bir kaç yövmiye kesintisiyle uyarilmali . Muhtemelen hiç yazara bakmadan söylüyorum ki feminik bir arkadaş bu şekilde habere yorumunu katarak paylaşan zat .

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun