b117

eski defterler
3 milyon aşı, B117...

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Vivantes Humbold Hastanesi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan türü 'B117' nedeniyle karantinaya alındı.

ev fiyatları

melek
#evfiyatlari Günümüzde geçinmek elbette çok zor ki bunu yapan yine bizim insanlarımız. Pandemi sürecini bile fırsata çeviren onca firma var. Ev fiyatlarına gelmiyorum bile iyiki diyorum pandemi sürecinden önce taşınmışım ki ne kadar farkı oldu bilinmez. Herşeye zam gelirken maaşlar yerinde sayıyor. Ee milletin ne suçu var bunu biri açıklasın. Yağ fiyatı uçmuş gitmiş bir sene dolmadan yüzde ikiyüz zam nedir bunu halka anlatamazsınız asla geçerli bir sebep sunulmaz.

milli fırkateyn

gundem


Milli fırkateyn İstanbul, denize indirildi. Tamda bugün korsanların gemimizi kaçırması biraz manidar geldi bana. Sanırım ilerleyen günlerde milli gemimiz bu gibi sorunlarda ülkemizin adını gururlar savunur. Yerli milli savunma sistemlerini özellikle sonuna kadar destekliyorum ve emeği geçen herkesin ellerinden öperim. Bir ülkede terör ancak savunma sanayiinde dışa bağımlı olmazsa biter.

mangal keyfi

blockman
Yapıyorduk tabi pandemiden önce komşularla. Ortaklaşa et,tavuk,sucuk Allah ne verdiyse bide içecek ile ekmek. Sonrada üzerine çay keyfi. Şimdi zor tabi bu keyifler çünkü bir araya gelmek çok zararli hepimiz için. Umarım sağlıkla o günlere kavuşuruz.

azizler

blockman
Etrafımda genelde hep olumsuz yorumlar duydum ama ben çok sevdim nedense bu filmi ya. Özellikle azizin ağır denyo yeğenine bayıldım. Hoop dayı deyişi ☺️ Bunun dışında Haluk Bilginer'in süper oyunculuğuna söylenecek laf yok gene. Hatta 9 Kere Leyla dan daha çok beğendim diyebilirim.

gülay

celikci
Bu tarz şarkılar rakı sofrasında falan güzel gidiyor hüzünlü hüzünlü ama yorgun geçen bir günün sonunda trt müzikte çalıyor ya ayar oluyorum ben şahsen 😇 yahu yormayan dinledirici birkaç şarkı olsa fena mı olur. Nerede o eski Türk sanat musikisi parçaları, yeni bir sanat güneşi gelmeyecek mi ! Şaka bir yana sesi güzeldir ablamızın ama dediğim gibi tarzını sevmiyorum her zaman.

gülay

birsinema
Trt müzik kanalında şuan zevkle dinlediğim sanatçı. Acaip güzel sesi var ya. Dolu dolu bır müzik ziyafeti çektiriyor. Özellikle takvimlerden haberin yok mu şarkısı şahane. Geçiyor yıllar deyisine ayrıca hastayım.

covid aşı

blockman
Aşı olan varmı aramızda arkadaşlar bahsetsekmi biraz yan etkisi varmıdır yokmudur. Bu arada bakan Koca aşı haritası yayınlamış bugün gördüm. En çok sağlık çalışanının yer aldığı İstanbul'da 224.000 kişi aşı olmuş valla büyük rakam. Çok emek verdiler şifa olsun inşallah.

türk gemisi kaçırıldı

yakuko
Allah yardımcıları olsun zor valla. Herkes sosyal medyada ordu müdahale etsin diyor ama kim bilir hangi ülkenin hangi sınırında saldırdılar gemiye. Can güvenliği tehlikede insanların orada gemi cebelitarık tarafına getiriliyormuş galiba. Muhtemelen gemi firmasından fidye isterler korsanlar.

jason statham antalya'da

yakuko
Jason statham film çekimleri için Antalya'da bulunuyor. Five eyes adlı filmde oynayacakmış. Kendisi sevdiğimiz bir abimiz genelde kötü filmine rastlamadım. Hem aksiyon hemde komedi unsurları olan filmlerde ki iki unsuru bence bir araya getiren filmler başyapıttır yer alan en önemli oyunculardan birisidir. Aynı Otelde kalan Antalyaspor kafilesinden Adis Jahovic'in oğlu Lejs, ünlü aktörle fotoğraf çektirdi. Kırmızı beyazlı futbolcu, sosyal medya hesabından da bu fotoğrafı güçlü kol simgesi eşliğinde 'Best actor' diyerek paylaştı. Bu sayede haberde yayıldı haber sitelerinde. Bizde buraya bir not düşelim istedik film çıkınca izlerim mutlaka ölmez sağ kalırsak ☺️

türk gemisi kaçırıldı

tatlimandalina
Nijerya açıklarında bir Türk gemisine korsanlar saldırmış. Malesef ki bir Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiş arkadaşlar. Çok üzücü ama 15 kişide rehin alınmış. Geminin 4.kaptani gemiyi güvenli bir limana yanaştırmış. Denizcilikte zor ya valla hem ayrı kal ailenden yurdundan hem bunlarla karşılaş.

yatırım yapmak

emirhd
Yatırım yapmak insanlar genelde geleceğe yatırım yaparlar genellikle dolar, altın ve kripto paralar üzerine yapılır insanlar kendinede yatırım yapabilirler iyi yetiştirilmiş bir evlat, yapacağı şeyleri yarına ertelemeden hayatı olduğu gibi yaşamak başkaları istedi diye değil kendi isteği ile güzel işler yapmakta bir yatırımdır önemli olan insanın ne istediğini bilmesidir. Doğaya yatırım ise bir fidan dikmek çevreyi korumak bunlar yatırımın dışında sosyal sorumluluk olarak görülmeli nede olsa gidebileceğimiz başka bir dünya yok o yüzden doğayı korumalı ona yatırım yapmalıyız

atom

eski defterler
Müthiş üçlü...

Nötron'u keşfeden James Chadwick, protonu keşfeden Ernest Rutherford'un öğrencisidir. Rutherford ise elektronu keşfeden Joseph Thomson'un öğrencisidir. Böylelikle öğrenci-öğretmen ilişkili 3 nesil araştırmacı, atom altı parçacıklardan üçünü keşfetmiştir. Üçü de Nobel ödülüne layık görülmüştür.

en çok söylenen yalanlar

farmasiyen
çoğu insanın sıkışınca bahane olarak kullanmaya çalıştığı, fakat muhatabı tarafından hiç inandırıcı olarak görülmeyen ve 'seni kekliyorum! bana inanma!' şeklinde anlaşılan cümleler bütünü. bu yalanların kullanım oranı tıpkı embesil hareketlerle video çekip youtube'a atan birçok kişinin ergen abone sayısı kadar yüksektir!

örneğin 'biz sizi arayacağız' yalanı bunların başında gelir. nedense o telefon bir türlü çalmaz. 2000'li yıllarda kontörü olmayıp da ödemeli atan arkadaşın dramı kadar kötüdür CV'sini verdikten sonra 'biz size döneceğiz' sözüyle kibarca postalanmak.

'ben asla yalansöylemem' de en sık telâfuz edilen yalanlardandır. kimse yoğurdum ekşi demediği için herkese göre kendisi mükemmeldir. oysa iyi insanların ne kendini övmeye ne de bir başkası tarafından övülmeye ihtiyacı yoktur.

'dünya ahiret bacımsın' yalanını da unutmamak gerekir. onun bir başka versiyonu 'biz beraber büyüdük, kardeşiz' şeklindedir. nedense bunu söyleyenler bir süre sonra o 'kardeş' kelimesinin sonundaki üç harfi silerek yerine bir 'ı' harfi, yanına da 'm' harfi koymak için uğraşmaya başlar. (!)

'sessizdeydi duymamışım' veya 'mesajını şimdi gördüm' yalanlarını söyleyen çoktur ama yiyen yoktur. not: son görülmeyi ve okundu bilgisini kapatmanız bir işe yaramıyor, daha çok sırıtıyor. böyle yaparak kurtulduğunu zannedenlere duyurulur.

'bir defa yüzüm gülmedi' yalanı da çok nankörce bir ifadedir. insan sahip olduğu onca şeyi, en ufak bir sıkıntıda yoksayar. her gün ağzı kulaklarında yaşıyor olsa; bir gün bir şey yolunda gitmedi mi 'senelerdir gözümün yaşı dinmiyor' moduna girer.

'mesaideyim' yalanı pandemi nedeniyle artık pek söylenmez olmuştur. ama o bir yerlerde pusuya yatmış bekliyordur, işler normale dönünce tekrar gün yüzüne çıkarak sevgiliyi veya evde bekleyen eşi/çocukları, yahut yemeğe çağıran anneyi vb. geçiştirmek için kullanılmaya devam edecektir.

'sana çok yakışmış' sözü de kadınların en çok duymak istediği yalanlardandır.

'70 milyon bizi izliyor' yalanını çoğu programcı söyler ama kıytırık kanallarda yayınlanan programların sunucuları söyledi mi rezâletin elli tonu ortaya çıkar.

'elektrikler gitti ödevimi yapamadım' yalanı eski çağlarda kalmıştır. onun yerine 'ttnet altyapı çalışması yapıyomuş ya birkaç gün net gelmeyecekmiş' veya 'o kadar yazdım yazdım, kaydetmeden kapattım' gibi daha dijitalimsi yalanlar uydurulur.

'bir kereden bir şey olmaz' yalanı nice insanın hayatını karartır. 'evlenelim, anneni de yanımıza alırız, failler bulunup adalete (!) teslim edilecek, iktidara gelelim terör bitecek ekonomi düzelecek, sadece arkadaşız, ben hiç horlamam, hallederiz, akşama erken gelirim, işsizlik azaldı, sigarayı bırakacağım, diyete başlayacağım' gibi ifadeler de söylenme rekorları kırmış yalanlardandır.

diğer popüler yalanlar ise şunlardır:

'ben size mail atmıştım gelmedi mi?'bir ara görüşelim
çok zayıflamışsın
sorun sende değil bende
ben de tam seni arayacaktım
trafik vardı
%50 indirim!
beğenmezseniz paranız iade
zehirlendim
ailevi bir mesele v ar
senin gibisini görmedim
tek aşkım sensin
mühim olan ruh güzelliğidir
yarın başlayacağım
iğne atsan yere düşmeez

bothrops asper

eski defterler
Bothrops asper ya da diğer adıyla Fer De Lance yılanı, orta Amerika'da ve Güney Amerika'nın kuzeyinde bulunan zehirli bir Yeni Dünya engereği türüdür. B. asper iki metreden daha fazla uzunluğa ulaşabilir, oldukça hızlıdır, çok kolay heyecanlanır ve son derece zehirlidir. Bu yılanlar düşük rakımlı bölgelerde çoğunlukla insanların yaşadığı yerlerde geniş ölçüde yayılmışlardır ve yaşadığı bölgelerdeki yılan ısırığı vakalarının temel sorumlusudur. Isırıktan sonra hayatta kalanların büyük çoğunluğu da nekroz sonucu organ kaybına maruz kalır. Türün şu ana kadar herhangi bir alttürü tanımlanmamıştır. Isırık sonrası semptomları acı, yaradan çıkan akıntı, 36 saate kadar devam eden yerel şişlik, ısırık yerindeki kabartılar, uyuşukluk, baş ağrısı, burun ve diş etlerinde kanamalar, gastrointestinal kanama, hemoptiz, hematüri, hipotansiyon, bulantı, dalaktaki duyarlılık ve bilinç kaybıdır. Müdahale edilmeyen durumlarda sıklıkla nekroz meydana gelir ve ısırığın meydana geldiği organın kesilmesi gerekebilir. 12 ölümcül olayda sebep, septisemi, beyin kanaması, hiperkalemi ve asidoz ile meydana gelen böbrek yetmezliği ve kanama sonucu şok şeklindedir.

grup a

blue raven
Grup A ; 1970 lerin sonlarında Alpay, Müjdat Akgün, Emrehan Halıcı ve Serdar Yimsel'in bir araya gelerek oluşturduğu müzik grubu. "neptünlü sevgilim" isimli şarkıları bence baya eğlenceli.

cenaze

blue raven
kalabalığını kendisinin seçtiği bir an vardır insanın. hayatını ne kadar sevgi dolu, saygılı, yardım sever veya tam tersi şekilde yaşadığının da kanıtıdır bir bakıma. topladığı kalabalığın büyüklüğü ya da samimiyeti ile ölçülür bazen nasıl bir insan olduğu. en son sorulan soru nasıl bir birey olduğudur. insan olarak mı veya insan olmaya çalışarak mı geçirmiştir yaşamını. daha da önemlisi geride bıraktıkları onu nasıl hatırlayacaktır. kendini hatırlatmaya değecek izler bırakmış mıdır sevdikleri üzerinde ya da ismi tamamen silinecek midir dünyadan. çoğunlukla kuzgun ve kargaların mesken tuttuğu bir koruluğun içinde, hava 40 derecede olsa soğuk esen rüzgarlı bir günde sessizlik içinde çığlık atan insanların göz yaşlarıyla ıslanan ellerindeki mendilleri ve yüreklerinden gelen tüm sevgileriyle hoşçakal diyecekleri insanlar asıl huzuru bulanlardır .....

hırs

farmasiyen
doz aşımı yapılırsa zarar veren duygu. düşkünlük, doymazlık gibi anlamlara gelen hırs; ekseriyetle kötü arzuları anlatmak için kullanılan bir terimdir. kimileri şöhret hırsıyla yanıp tutuşur; birileri ondan bahsetsin, meşhur olsun diye yapmadığı şey kalmaz. fenomen olmak için her türlü rezilliğe ıslak imzasını atar (!) ve bundan da hiç gocunmaz. bazıların gözünü de mal-mülk hırsı bürümüştür. milyarlarına milyarlar eklemek için her şeyi yaparlar fakat ceplerinden 3 kuruş çıkmaması için sefil gibi yaşarlar. bunun adına da tutumluluk, tasarruf derler. oysa onlar pintilerin ta kendileridir.

hırslanmak, başkalarını yoksamaya sebep olmaamalıdır. hırs yaptı diye istediği şeyi elde etmek için başkasının üzerine basıp yürümeye çalışanlar ummadıkları anda yere serilir.

insanı çoğu zaman onun düşmanları hırslandırır. eleştiriler bir ok, kalp de bir dart tahtası gibidir. insan yıkıcı eleştirilerle hırs yapar ve 'görürsünüz ulan, size gününüzü göstermezsem adam değilim anasını satayım' moduna girer.

kilolu bir insan boğazına hiç hâkim olamayıp sürekli 'ye babam ye' çerçevesinde hayatını sürdürürken (!), bir gün birinin 'aaa göbeğin büyümüş hamile misin?' veya 'toplam malzemen bu kadar mıydı?', '10 tane gezegen var diyolar da sen 11. gezegen falan mısın?' gibi sözleriyle hırs yapar. böylece o big king'lerden, güllüoğlu baklavalarından, hacıoğlu dönerlerden ve komagene çiğköftelerden bir anda soğur. azmeder, bağrına taş basar ve kısa zamanda kilolarını şutlar.

azim demişken hırs ve azim arasında da farklılık olduğunu hatırlamak gerekir. azim iyi ahlâklı insanların meziyetlerindeyken başkasına zarar vermeye yol açan hırs, bencil ve çıkarcı insanların vasfıdır.

hırs sonu gelmeyen ve aşırı derecede tutku/arzu; kızgınlık, öfke gibi anlamlar taşır. hırslı insanın amacı başkasını mağlup etmek, ondan üstün olmaktır. hırslı insan kolay kolay tatmin olmaz, yenilgiyi kabullenmez.

azimli insan yenildiğini kabul eder, fakat yılmaz. kaybettiklerini kazanmaya çalışır. başkasını alt etme gibi bir hedefi yoktur. azimli insan 'ben başarayım yeter' düşüncesindedir, kıskanç ve kötü niyetli değildir. kendisine odaklanmıştır. zaten çalışkan olduğu için başkalarının ne yaptığıyla uğraşacak vakti yoktur. azimli insan kanaatkârdir, yetinmeyi bilir.

hoş geldiniz, bilginizle eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol