aşık olmak

rekt
önce kapıdan girişine, saçlarının kızılına, salına salına yürüyüşüne, oturuşuna, dik duruşuna, bakışına, nefes alışına, uzaklaşmasına, gözlerini kaçırmasına, sendelemesine, utanmasına, öfkelenmesine, şüphe edişine, emin oluşuna, kahve içişine, şarap yudumlamasına, hasta oluşuna, çizim yapamamasına, tarih bilgisine, bakış açısına, şımarıklığına, savaşmasına, çabalamasına, elimi tutuşuna, güvenmesine, yanımda oluşuna, bırakmamasına, aldatmasına, pişman olmasına, kapıma gelişine, özür dilemesine, mahcup oluşuna, içinin ferahlamasına, uykuya dalışına, meze hazırlamasına, rakı içişine, şarkı söylemesine, sevişmesine, utanmasına, uzaktan uzaktan seyredişine, sonra yine aldatmasına, yine pişman olmasına, yine kapıma gelişine, yine özür dilemesine, yine mahcup oluşuna, yine içinin ferahlamasına.
her şeyine aşık oldum da bi gidişine aşık olamadım.
biriyilikhayali
Evlendikten sonra ömrü 2-3 yıl olan bir şey. (Saygılı ve isabetli bir evlilikte aşk yerini sevgiye bırakır; bu yüzden doğru özelliklerdeki bir aşk evliliği her zaman güzeldir)

Evlenemeyeler için ise ömrü "bir ömür" olabiliyor ve bu işin içinde sadece kavuşamama durumu var.

Bunları bilen birisi "gereksiz/kendisi için mantıksız birine" aşık olduysa eğer, kurtulmak için tek yapması gereken: evlendikten 2-3 yıl sonra ne hale gelebileceklerini hayal etmesi. Aşk bitecek ve sadece uyumsuzluklarla dolu bir evlilik kalacak elinde. Bunu bil ve unut kardeşim.

Yine bunları bilen birisi, kendisi için mantıklı ama karşılıksız bir aşka düştü ise, kurtulmak için tek yapması gereken: yine evlendikten 2-3 yıl sonra ne hale gelebileceklerini hayal etmesi. Aşk yine bitecek ve sadece "bu kez uyumla dolu" bir evlilik kalacak elinde. Yukarıdaki örnek ile bunu kıyaslayınca gör kardeşim: aşk her zaman biter, geriye uyum veya uyumsuzluk kalır; işin özü budur. O yüzden sen de bir başka uyumlu olabileceğin eş arayışına düş; çünkü aşk her zaman geçicidir.

Not: Ömrünün sonlarına yakın değilsen, ve umut görüyorsan, bu karşılıksız aşk için çabalamayı da tercih edebilirsin. Eğer karşılık almayı başarırsan, aşk yine geçici. Ama ömür boyu gülümseyeceğin güzel hatıraların olacak ve uyumlu bir evliliğin... Bu yüzden bu geçici güzelliği çok iyi analiz etmek gerek. (Analiz yeteneği aşıklarda malum biraz körelmiştir. Sevdiğinize sizin gibi aşık olmayan, dolayısıyla analiz yeteneği ışıl ışıl parlamakta olan; ve bununla birlikte sizin iyiliğinizi de kesinkes düşünmekte olduğunu bildiğiniz: anne, baba, kardeş, arkadaş vs yorumları burada hayat kurtarıcıdır.)
farmasiyen
âşık olmak mı? en kısa tanımıyla: 'duygu israfı!' evet; eğer yanlış kişiye, yanlış zamanda -ki aşk hiçbir zaman doğru zamanı beklemez- âşık olduysanız, bunun sonucunda üzülen taraf sizseniz, hep onun için çabalamanıza rağmen hiçbir karşılık göremiyorsanız yaptığınız şey kalbinizi boşuna yormak, hislerinizi gereksiz yere harcamaktır.
kimileri için en büyük hata, en ağır pişmanlık, vakit kaybı ya da sadece basit bir eğlence olan aşk, kimileri için bir fırsat, şans, yeniden doğuş, özüne dönüştür.
- âşık olmak kolaydır, âşık kalmak zordur. çünkü aşkına sahip çıkmak, temiz sevmeyi başarmak herkesin harcı değildir.
- âşık olmak bedavadır. âşık olduğun kişiyi mutlu etmek istersen belli bir bütçeyi gözden çıkarman gerekir. (!) kolay mı canım bunun sevgililer günü var, doğum günü var, nişanı düğünü ıvırı zıvırı var.
- hoşlanmak başkadır, âşık olmak başkadır. çakma saat ve orijinal saat gibi düşünün; biri beş paralık, diğeri paha biçilmez.
- biri âşık olmasına rağmen karşı taraf sevmiyorsa buna platonik derler. iki taraf da seviyorsa buna kara sevda denir. ikisi de sevmiyor fakat çıkarları için birliktelerse buna da ortaklık adı verilir. nasıl bilimsel tanımlama?
son söz: param cebimde kalsın, trip mrip çekemem, kimsenin nazıyla uğraşamam, kıskançlığa gelemem, özgürlüğümden taviz veremem.
eğer düşüncelerine tercüman olduysam: sen âşık olmak için uygun bir aday değilsin! bu çıkmaz sokağa girme, sağdan dön yoluna bak!

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun