confessions

eski defterler

1. nesil Admin - tüm-yazar - Admin

  1. toplam entry 918
  2. takipçi 10
  3. puan 32413

asansörde taciz kamerada

eski defterler
Bursa'da yaşayan L.K. evinin bulunduğu kata çıkmak için bindiği asansörde, kimliği belirsiz kişinin tacizine uğradı. Olayı fark eden site yöneticisi durumu polise bildirdi. Polisin ulaştığı L.K. "Uğraşmak istemiyorum" diyerek, şüpheliden şikayetçi olmadı.

engelli vatandaşlara gizli 'kota' uygulaması

eski defterler
Pandemi döneminde Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve ana hat tren seferlerinde engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını elinden almak için attığı adımı gelen tepkiler üzerine geri çeken TCDD'nin, aradan geçen süreçte skandal bir uygulamayı yürürlüğe koydu. TCDD'nin Yüksek Hızlı Tren hatlarından ücretsiz yararlanan engellilere yüzde 14 kota sınırlaması getirdiği ortaya çıktı.

meslektaşını öldüren doktor

eski defterler
İstanbul Baltalimanı Kemik Hastanesi'nde meslektaşı Doktor Kaan Erol'u 75 bıçak darbesiyle öldüren Yavuz Sümter'in ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmada savunma yapan sanık, “Altı tane doktorun arasında onurumla, gururumla oynadı, sözlerini erkeklik gururuma yediremedim” dedi.

aym başkanı'nın aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini fetö'den ihraç ettim

eski defterler
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan arasındaki polemik büyüyor. AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın bir dönem Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptığını belirten Bakan Soylu, "Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini ben FETÖ'den ihraç ettim" dedi.

doktoru jiletle yaraladı

eski defterler
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli asistan doktor Kadir Songür'ü geçtiğimiz yıl Ekim ayında boğazından jiletle yaralayan Bayram Kaynak'a mahkeme acımadı. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanığa en üst sınırdan 20 yıl hapis cezası verildi.

milli eğitim bakanlığı'ndan eba açıklaması

eski defterler
DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılması ile anında gerçekleştirilen müdahaleler neticesinde 2 saat içerisinde EBA Platformu ve EBA Canlı Ders sistemi normal hizmet sunmaya devam etmiştir.

EBA Sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır.”

hes kodu geçim kaynağı oldu

eski defterler
Diyarbakır Adliyesi önünde 2 yıldır arzuhalcilik yapan lise mezunu Mehmet Ali Askan (22), kamu kurumlarına Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile girilmesi şartından sonra gelen vatandaşlara dilekçe yazmanın yanı sıra HES kodu uygulamasında da destek oluyor. Askan'ın hedefi, üniversite sınavına girerek hukuk fakültesi kazanmak.

eba çöktü

eski defterler
Milyonlarca öğrencinin girmek istediği Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Sisteme giriş yapamayan öğretmenler ve öğrenciler 'çok kalabalık' uyarısıyla karşılaştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan sıkıntı ile ilgili, "Bu bizim için aslında olumlu bir haber. Talepte sıçrama oluştu" dedi.

eba çöktü

eski defterler
2020-2021 eğitim öğretim dönemi kaosla başladı. Milyonlarca öğrencinin girmek istediği Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Sisteme giriş yapamayan öğretmenler ve öğrenciler 'çok kalabalık' uyarısıyla karşılaştı.

levent özeren'e cumhurbaşkanına hakaretten 5 yıla kadar hapis istemi

eski defterler
Bursa'da sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı ileri sürülen İYİ Parti İl Yönetim Kurulu eski üyesi Levent Özeren (55) hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. 10 Temmuz'da tutuklanan ve 53 gün sonra adli kontrolle serbest bırakılan Özeren hakkında 'cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

21 eylül corona virüsü tablosu açıklandı

eski defterler
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük corona virüsü tablosunu açıkladı. 21 Eylül Pazartesi gününün verilerine göre 68 kişi hayatını kaybederken bin 743 vaka tespit edildi. Ağır hasta sayısının bin 500'e yaklaştığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarının sürdürülebilmesi için onların yükünü azaltmalıyız. Bu ancak tedbirlere uyarak gerçekleşebilir" dedi.

cübbeli ahmet'in iddiaları üzerine inceleme başlatıldı

eski defterler
'Cübbeli Ahmet'in iddiaları üzerine inceleme başlatıldı"Cübbeli Hoca" olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'nün "Selefi dernekler silahlanıyor" iddiasında yeni gelişme. Ünlü'nün SÖZCÜ'ye yaptığı "Savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım" çıkışının ardından İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakan Yardımcısı Ersoy iddialara kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını, terör ve istihbarat birimlerinin tahkikata başladığını belirtti.

salgın yönetilemiyor fırtına kapıda

eski defterler
Türk Tabipleri Birliği: Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıdaTürk Tabipler Birliği (TTB) COViD-19 İzleme Grubu 6.Ay Değerlendirmesi 'Açılmadan Bugüne Türkiye' raporu bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. 'Salgın Yönetilemiyor, Fırtına Kapıda' başlığıyla 85 uzman ismin hazırladığı raporda, “Bizi bir tsunami bekliyor. Önümüzdeki kış, bahar ve yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız” görüşü dile getirildi.

rasim öztekin kavuğu şevket çoruh'a devretti

eski defterler
Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavuk, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle Rasim Öztekin'den Şevket Çoruh'a devredildi. Törende konuşma yapan Rasim Öztekin, "Kavuk, bir usta-çırak ilişkisi. Bir liyakat ilişkisidir. Bugün Türkiye'de liyakat olayı tamamen unutuldu" dedi. Kavuğu teslim alan Çoruh ise pandemi döneminde tiyatro emekçilerinin durumuna dikkat çekerek, "Türk tiyatrosu çok zor bir dönem yaşarken mahalle yanarken saçımızı mı tarıyoruz diye bir düşünce geldi aklıma... Bu kavuğu bugünkü zor şartlarda, Anadolu'da perde açmaya çalışan, alternatif sahnelerden apartman dairelerine kadar yüreği tiyatroyla dolu tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum" ifadelerini kullandı.

meral akşener'den sert sözler

eski defterler
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 2. Olağan Kurultayı'nda konuştu. Akşener; geçen ay Giresun'da meydana gelen sel felaketi sonrası otobüs üzerinden vatandaşlara çay atan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi: Geçim derdindeki vatandaşın üzerine çay atmayacağız, attırmayacağız. Sokaklarda emeklilerin çığlığı yükseliyor. O beş müteahhit uçaklarını yeniledikçe, onların hayatları eskiyor.
Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/iyi-parti-2-olagan-kurultayi-basladi-meral-aksener-konusma-yapiyor-6046346/

favipiravir

eski defterler
Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COViD-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COViD-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda(yutma güçlüğü, entübasyon vb.) ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin 'bilgilendirme' yapılmasına gerek duyulmuştur. 

kaynak: https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66538/covid-19-sars-cov2-enfeksiyonu-tedavisinde-kullanilacak-ilaclara-iliskin-bilgilendirme-favipiravir-200-mg-tablet.html

berberoğlu'nun milletvekilliği devam ediyor

eski defterler
CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, AYM'nin hak ihlali tespitinin ardından Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin devam ettiğini belirterek TBMM Başkanlığı'nın, Anayasa Mahkemesi'nin 17 Eylül tarihli kararını 1 Ekim günü TBMM Genel Kurul bilgisine sunmak suretiyle 4 Haziran'da yapılan bildirimin geçersizliğini teyitle Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği görevine devamını sağlamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

bakan koca ispanyol gribi örneğiyle uyardı

eski defterler
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İspanyol gribi salgınında da corona virüsüyle aynı şekilde bulaşan H1N1 virüsüne karşı alınacak tedbirlerin maske, mesafe ve temizlik olduğunu belirterek "Bunlar iyi bilinmiyordu, yaygın uygulanmadı. Virüs 500 Milyon insana bulaştı. 50 ila 100 Milyon can kaybı oldu. O salgından tedbir dersi alalım" dedi.

kurbağalıdere'de koku gitti balıklar döndü

eski defterler
Yıllardır yoğun koku ve kirlilik nedeniyle tartışma konusu olan Kadıköy Kurbağalıdere'deki ıslah çalışmalarında sona gelindi. Sosyal medya hesaplarından Kurbağalıdere'ye ilişkin yeni görüntüler yayınlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kurbağalıdere'nin ıslahını hızlı bir çalışmayla çözdük. Dere canlandı; şimdi balıklar yüzüyor, koku sorunu bitti, kirlilikten eser kalmadı" dedi.

'en azından fuhuştan kurtuldu'

eski defterler
Eski manken Deniz Akkaya ve Selin Ciğerci arasında yaşanan gerginlikte sular durulmuyor. Akkaya, kendisinin Ciğerci'yle kişisel bir sorunu olamayacağını belirterek, "O en azından fuhuştan kurtuldu. Ben o fuhuştan kurtulup böyle bir yola girdiği için onu çok takdirle karşılıyorum" dedi. Akkaya ve Ciğerci arasında canlı yayında laf dalaşı yaşanmıştı.

'dünden daha dirençli daha kararlı olacağız'

eski defterler
Gazeteci – Yazar Murat Ağırel, Manisa'daki MİT Şehidi cenazesinin haberi hakkında açılan soruşturma kapsamında geçtiğimiz Mart ayı başında savcılığın telefonla yaptığı çağrı üzerine Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gitti. İfadesini verdi. Savcı tutuklanması talebiyle 8. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Savcı itiraz etti, mahkeme kararından vazgeçmedi. Bunun üzerine savcı üst makam olan 9. Sulh Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Burada talep kabul edildi, o gün nöbetçi olan 5. Sulh Ceza Mahkemesi de tutuklama kararı verdi. Ağırel, kitap imza etkinliği için Ankara'ya dönmüştü. Tutuklama kararını haber alınca tekrar İstanbul'a gitti ve Silivri Cezaevi'ne konuldu. Böylece, tam 6 ay süren çile dönemi başladı. 9 Mart 2020 günü tutuklanan Ağırel, 9 Eylül 2020'de tahliye edilerek özgürlüğüne kavuştu. Çıkar çıkmaz işbaşı yapan Ağırel, bu süreçte yaşadıklarını ve düşüncelerini Gökmen Ulu'ya anlattı.
kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/dunden-daha-direncli-daha-kararli-olacagiz-6043382/

kamu kurumlarına hes kodu ile girilecek

eski defterler
İstanbul'da Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımı 23 Eylül'den itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri'nde zorunlu hale getirildi. Karara uymayanlara ise idari ve adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

av. alper akdoğan

eski defterler
1983 yılında Ankara'da doğmuştur.

İlk ve ortaokul eğitimini Kırıkkale'de, lise eğitimini Ankara'da tamamlamıştır.

2001-2006 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, çok uluslu bir hukuk bürosunda iş hayatına başlamıştır.

2009 yılında kendi Avukatlık Bürosunu kurarak çok uluslu firmalara hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermeye başlamıştır. Halen sahibi olduğu avukatlık bürosunda kurucu ortak olarak görev yapmaktadır.

Evli ve bir kız babası olan Alper Akdoğan iyi derecede İngilizce, orta seviyede İspanyolca bilmektedir.

Kaynak: http://www.iyipartikadikoy.org/baskan_ozgecmis.html

cumhurbaşkanı erdoğan sinyali verdi

eski defterler
Cuma namazı çıkışı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan artan corona vakalarına karşı alınacak yeni tedbirlerin sinyalini verdi. "Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi" diyen Erdoğan "O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

aym'nin enis berberoğlu kararı siyasete bomba gibi düştü

eski defterler
Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında bugün aldığı karar, siyasete bomba gibi düştü. AYM'nin aldığı “Berberoğlu'nun seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir” kararının ardından Ankara kulislerinde Berberoğu'nun vekilliğe geri dönüp dönemeyeceği konuşulmaya başlandı. CHP'nin hukukçularından Aydın milletvekili Bülent Tezcan, “AYM kararı ile Berberoğlu'nun millletvekilliği avdet eder” diyerek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a Berberoğlu'nu vekillik görevine başlaması için TBMM'ye davet etmesi çağrısında bulundu.

deniz akkaya ile kavga etti

eski defterler
Eski manken Deniz Akkaya sunuculuğunu yaptığı programda çocuk sahibi olmak isteyen sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci'nin Bodrum'daki evinde eltisi diye tanıtarak bir kadına taşıyıcı annelik yaptırdığını söyledi. Bunun üzerine canlı yayına bağlanan Ciğerci ile Akkaya, laf dalaşına girdi. "Senin çocuğun olmaz" sözünü duyan Ciğerci, "Sana ne" diyerek sert çıkıştı.

ibb meclisinde 'internetçi arkadaş' polemiği

eski defterler
İYİ Parti'li İBB Meclis Üyesi Taylan Yıldız, İstanbul'da metrolarda internet kullanılabilmesi için gereken adımların atılması çağrısı yaparak sosyal medyada "Metroda internet istiyoruz" kampanyası başlattı. Yıldız, İBB'nin metrolara baz istasyonu kurabilmek için 10 ay önce İstanbul Valiliği'ne yaptığı başvuruya hâlâ yanıt verilmediğine dikkat çekti. Konuşma sırasında AKP'li Tevfik Göksu'nun Yıldız'a "internetçi arkadaş" diye hitap etmesi ilginç anlar yaşanmasına neden oldu.

halil sezai tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

eski defterler
İstanbul Tuzla'da komşusu Hüseyin Meriç'i (67) darbettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve serbest bırakılan şarkıcı Halil Sezai (41), savcılığın talimatı üzerine ifade vermek için Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne polis eşliğinde getirildi. Şarkıcı, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Halil Sezai'nin ifadesinde darbettiğini kabul ettiği ve sopayı eline şaka amaçlı aldığını söylediği öğrenildi.

taylan yıldız hakkında

eski defterler
https://taylanyildiz.com/hakkinda/

2017 yılında Meral Akşener'in çağrısı üzerine Türkiye'ye döndü. İYİ Parti'nin kuruluşunda yer aldı ve kurucu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Halen İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. Stanford Üniversitesi Dijital Şehirler İnisiyatifi ve IBM ile Türkiye'de akıllı şehirlerimizi kurmak üzere ortaklıklar üzerine çalışan Taylan Yıldız, şu an İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir.

muş depreminin ardından uyardı

eski defterler
Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Muş'un Korkut ilçesinde meydana gelen 4.7 büyüklüğünde depremin ardından önemli uyarıda bulundu. Depremin gerçekleştiği fay hattı üzerinde 7 Eylül'de de 4.1'lik bir deprem olduğunu hatırlatan Görür, "Anlaşılan bu fay stres biriktiriyor. Fayın uzunluğu 100 km'den fazla. Yani gelecekte daha büyük deprem de üretebilir. Dikkatli olunmalıdır" dedi.

hudut komutanı binbaşı çete kurdu

eski defterler
Nusaybin'de başını 2. Hudut Tabur Komutanı Binbaşı İ.K. ve üç astsubayın çektiği dokuz kişilik çete, 'göçmen kaçakçılığı' ve 'rüşvet' iddialarından tutuklandı. Soruşturma kamuoyundan gizlenirken, sivil işbirlikçilerin Suriye'den getirdiği malzemelerin askerler tarafından garnizonda depolandığı ileri sürüldü.

bütçe dengemiz ağustosta 28.2 milyar tl fazla verdi

eski defterler
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından ekonomiye dair bir paylaşımda bulundu. Bakan Albayrak paylaşımında: "Olağanüstü bir dönemde olağanüstü tedbirler aldık. Pandemi sonrası normalleşmeyle birlikte bütçe dengemiz önceki aylardan daha iyi bir tablo çizerek Ağustosta 28.2 milyar TL fazla verdi. Bütçe disiplinini korumak EVET ama gereken zamanda gereken adımları atmaktan ÇEKİNMEYİZ!" ifadelerini kullandı.

ünlü şarkıcı halil sezai karakolluk oldu

eski defterler
Ünlü şarkıcı Halil Sezai, kiraladığı villada film çekimine izin vermeyen yan komşusunu darp ve tehdit ettiği gerekçesiyle karakolluk oldu. İki kişi ile komşu villanın sahibini darbettiği ileri sürülen Halil Sezai akşam saatlerinde polis tarafından ifadesi alınması için karakola *ötürüldü. İfade veren Halil Sezai serbest kalırken savcılık ünlü şarkıcı ve yanındaki iki kişi hakkında kasten yaralama ve tehdit suçlarından soruşturma başlattı. Polis olayda adı geçen İncir Reçeli filminin yönetmeni Aytaç Ağırlar'ın ifadesini de aldı.

tedavi sürecimde ak parti ve mhp'den herhangi bir telefon gelmedi

eski defterler
Koronavirüs tedavisi gören Ali Babacan, konuk olduğu bir televizyon programında, "Bu süreçte size AK Parti'den geçmiş olsun telefonu geldi mi?" sorusuna yanıt verdi. Muhalefet partilerinin genel başkanlarının kendisine geçmiş olsun dileklerini ilettiğini dile getiren Babacan, "İktidar kanadındaki iki partiden herhangi bir telefon gelmedi" dedi.

uğur dündar ifşa etti

eski defterler
Sosyal medyadan İsmet İnönü'ye hakaret eden eski Yozgat AKP Gençlik Kolları Başkanı Çelebi Altuntaş, duayen haberci Uğur Dündar ve usta gazeteci Yılmaz Özdil'e de küfür etmişti. Altuntaş'ı ifşa eden Dündar'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Twitter'dan yaptığı çağrı karşılık buldu. Soylu, Dündar'ı telefonla arayarak Çelebi hakkında gerekli işlemlerin yapılması için Emniyet teşkilatına talimat verdiğini söyledi.

ali babacan hastalığı anlattı

eski defterler
Yaklaşık 3 haftadır corona nedeniyle karantinada olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, diğer hastalara göre hastalığı hafif geçirdiğini söyledi. Eşi ve oğlunun hastalığını atlattığını belirten Babacan, kayınpederinin de tedavi gördüğünü, babasının ise yoğun bakımda olduğunu açıkladı. Babacan, "İlk ben hastalandım. Bizim genel merkezimiz Temmuz ayında açıldı. Genel merkezimize yoğun bir ziyaretçi trafiği var. Tedbirlere dikkat ediyor olsak da yine de yüzde yüz korunma siyasette biraz zor oluyor. Çok şükür benden başka genel merkezde testi pozitif çıkan kimse olmadı. Şu ana kadar hastalanan bir tek benim" dedi.

biz normal insanlarız

eski defterler
Komedyen Cem Yılmaz, oğlu Kemal ile birlikte çıktığı alışveriş turunda pandemi nedeniyle çocuğuna özel öğretmen tutan Demet Akalın'a göndermede bulundu. 5 milyon TL'lik aracıyla görüntülenen ve çocuğunun normal bir eğitim alacağını söyleyen Yılmaz, "Onlar bazı ünlüler. Biz normal insanlarız" ifadelerini kullandı.

koronadan ölen vatandaşın ölmeden önceki son videosu

eski defterler
Çorum'da koronavirüse yakalanan ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata gözlerini yuman vatandaşın ölmeden önce çekilen videosu ortaya çıktı. Videoda talihsiz vatandaşın "Ben geç kaldım, sizler sakın kalmayın" şeklindeki sözleri dikkat çekiyor.
Kaynak: https://www.haberler.com/son-dakika-koronavirusten-olmeden-once-cektigi-videoda-ben-13599212-haberi/

istanbul'da salgın yeniden başladı

eski defterler
Corona virüsünde tablo gün geçtikçe ağırlaşırken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'ten de önemli bir açıklama geldi. Tükek, Çapa'da yapılan corona testlerinin yüzde 15'inin pozitif çıktığını vurgulayarak, "Salgının İstanbul için yeniden başladığını söyleyebiliriz" dedi.

'1 milyon öğrenci tarikatların elinde'

eski defterler
İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu 'Tarikatların Türk Eğitim Sistemindeki Etkileri'ni Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Kabukcuoğlu, "Ailelerin eğitim harcamalarının artması ile çaresiz kalan dar gelirli ve yoksul kesim çocukları cemaatlerin eline düşmektedir" dedi. Kabukcuoğlu önergesinde 'Eğitimde Tarikat ve Medrese Gerçeği 1 Milyon Öğrenci Tarikatların Elinde' adlı raporundan bilgilere de yer verdi.

gülistan doku'nun avukatına inceleme başlatıldı

eski defterler
5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun ailesinin avukatı Ali Çimen, resmi bilirkişi raporunu açıkladığı için kendisi hakkında 'soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği' gerekçesiyle soruşturma açıldığını söyledi. SÖZCÜ'ye konuşan Çimen, soruşturma kararına tepki göstererek "Gülistan Doku'nun bilirkişi raporunda 2'nci bölümünde olan suya düşme iddiasının gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna açıkladığım için gizliliği ihlal ettiğim iddiasıyla hakkımda bir inceleme başlatıldı. 21 yaşında genç bir kız kayıp, savcının mesaisini onu aramaya harcaması gerekirken avukata soruşturma açarak harcamasına anlam veremedim" dedi.

bahçeli'den corona virüsü tepkisi

eski defterler
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından Türkiye'de corona virüsüne karşı olağanüstü bir mücadele sergilendiğini belirtti. "Bu yalın gerçeği inkar edip açıklanan rakamları yalanlayanlar ne biliyorsa açıklamak durumundadır" diyen Bahçeli, "Şu yarım aydınlara bakınız! Her konunun uzmanı kesilen cahil uzmanlara lütfen dikkat ediniz. Bunlar ki, virüs allamesi kesilmişler, televizyon ekranlarında adeta dedikodu borsası kurmuşlar! Gece gündüz Türkiye'nin KOViD-19'la mücadelesini karalıyorlar. Ayıptır, yazıktır" ifadelerini kullandı.

bakan soylu aym başkanı arslan'ı hedef aldı

eski defterler
AYM'nin "Şehirler arası kara yollarında gösteri ve yürüyüş düzenlenemez" hükmünü iptal etmesini eleştiren Soylu, şunları söyledi: Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?

eski eşini kızının önünde darbeden şahıs serbest bırakıldı

eski defterler
Hatay'da 2 çocuk annesi kadın, imam nikahlı olduğu ve ayrıldığı öğrenilen adam tarafından sokak ortasında kızının önünde darbedildi. Kızın annesini kurtarma çabası ve çığlıkları görüntülere yansıdı. Kimliği tespit edilen saldırgan gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı.

istanbul'da 100 bin üye etkinliği

eski defterler
30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri de dahil birçok etkinlik salgın nedeniyle yasaklanırken, AKP İstanbul'da yeni parti üyelerinin de katıldığı büyük çapta bir etkinlik düzenledi. İstanbul Valiliği dün etkinliklerin yasaklandığını duyurmuş ancak kararı pazartesi gününe ertelemişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın da katıldığı etkinliğe yoğun katılım sağlandı.

işte ankara'daki toz fırtınasının sebebi

eski defterler
Atmosfer bilimcisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu anlattı: İşte Ankara'daki toz fırtınasının sebebiİstanbul Teknik Üniversitesi akademisyeni atmosfer bilimcisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Ankara'da yaşanan toz fırtınası olayının detaylarını SÖZCÜ'ye anlattı. Fırtına bulutunun içerisinde sıcak ve soğuk havanın dolaşımıyla kuru olan bitki örtüsündeki tozun kalktığını belirten Kadıoğlu, yeşil alanların azalması, şehirlerde hava kirliliğinin artmasının toz oluşumunda etkisinin olduğunu söyledi.


eski defterler - sözlük yazarları

eski defterler
Eski Defterler - Sözlük Sitesi ve Sözlük Yazarları:

Sözlük sitesi kavramı ülkemizde ilk olarak 1999 yılında duyulmaya başlanmış ve kısa sürede popülerliği artarak fenomen internet siteleri oluşmuştur. Sözlük sitelerinde herkes içerik üretebilir ve katkıda bulunabilir. Sözlük yazarları entry girişlerini kendi hür iradeleri ve kendi tarzları ile yapmakta özgürdür. Ama sözlük yönetimleri tarafından uygunsuz bulunan içerikler silinmektedir.
Sözlük sitesinin kitlesini oluşturan çekirdek kadro mutlaka vardır. Gün geçtikçe gelişen sözlükler kuruluş amacını genişleterek tabiri caiz ise her telden paylaşımın yapıldığı bir formata dönüşebiliyor. Yine de kuruluşta belli bir okul, meslek grubu yada misyon yüklü olduklarını görüyoruz.

eskidefterler.com adresinde geçtiğimiz yıllara ve daha öncesine damga vurmuş olaylar günlük olarak tartışmaya açılmakta ve sözlük yazarları tarafından tartışılmaktadır. Geçmişini bilen toplumlar ancak geleceklerine ışık tutabilirler. Bu yüzden yüce bir misyona sahip olan sözlük sitesi özellikle tarih sevdalılarını bünyesinde toplamaktadır. Sadece geçmişin tozlu raflarında kalmış önemli olaylar değil, geleceği belirleyecek sıcak gündem haberleri de eski defterler sözlük sitesinde paylaşılıyor ve tartışılıyor.

Bu sözlük sitesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi sözlük yazarlarının saygı çerçevesinde aynı veya karşıt görüşleri özgürce paylaşabiliyor olmasıdır. Bazı diğer sözlük siteleri gibi alaycı üsluplara ya da gereksiz iğnelemelere izin verilmiyor ve herkes saygı içerisinde görüşünü bildirerek tarihe not düşebiliyor.

Eski Defterler sitesi daha yeni ve diğer popülerleşmiş sözlük sitelerinin yanında alternatif olarak hızla büyüyen bir platform olarak dikkat çekiyor. Bu sözlük sitesinde sizde ilk nesil yazar olarak dahil olabilir ve görüşlerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Eski Defterler sözlük sitesi araştırmacı yazarları ile sürekli olarak günümüzden geçmişe fener tutan parlak bir ışık gibi paylaşımlar ile donatmaktadır. Sizde gündemde yer alan olaylar ve tarihte yaşanmış günün ilginç haberlerini tartışmak isterseniz eski defterler adresinde sözlük yazarı olabilirsiniz. Tarihte bugün neler olduysa hepsini tartışabileceğiniz bir sözlük sitesinde özgürce başlık açmaya yada açılan başlıklara entry girerek görüş paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Sözlük Siteleri ve Nesiller

Sözlük siteleri ilk açıldığında birinci nesil sözlük yazarları kayıt olurlar. Yönetim tarafından belirlenen belli bir süre yada belli bir yazar sayısı geçildiğinde birinci nesil unvanı kapatılır. Ve ikinci nesil yazar ünvanı ile yeni yazarlar sözlük sitesine kayıt olabilirler. Bu usul sözlük sitelerinde yazarın eskiliği yani otoritesini gösteren belirleyici bir ayraç olmasını sağlar. Bir nevi askeriyede bulunduğu söylenen, devrecilik gibi de düşünebiliriz bu nesil sistemini. Aynı sınıf öğrencileri gibi de düşünebiliriz. Aynı nesil olanlar başka bir deyiş ile aynı kuşağın sözlük yazarları oluyorlar sitede. Bu sayede hiyerarşik bir yapı da oluşuyor.

Sözlük Sitesi Kuralları

Sözlük sitesinde kuralları yönetim koyar ve üyeler tarafından geliştirilmeye açıktır. Uygun görülmeyen kurallar silinir. Zaten sözlük sitelerinde beğendim ya da beğenmedim butonları olduğu için tüm yazarlar bir nevi öneriler için oy kullanma hakkına sahiptir. Beğenilen öneriler kalıcı bir kural haline dönüşmektedir.

Çaylaklık ya da yazar aday Sistemi

Sözlük sitesine uygun olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Sözlük siteleri pasif üyelere sahip olmak istemezler. Kayıt olup giden üyelerin hiçbir katkısı olmayacaktır. O yüzden on adet entry-girişi yapana kadar çaylak statüsünde kalırsınız çoğu sitede. Bu aşamadan sonra yönetim sizin entry-girişlerinizin sözlük konseptine ve kurallarına uygun olduğuna kanaat getirirse sizi yazarlığa terfi ettirirler. İçinde bulunulan nesil yılına göre sizde o neslin bir üyesi olursunuz artık. Çaylaklık sayesinde sapla saman ayrılmış ve elit bir yazar kadrosuna sahip olmak amaçlanmaktadır ve gerekli bir sistemdir.

Sözlük Siteleri ve Mobil Arayüz

Sözlük sitesi için mobil arayüz olmaz ise olmaz bir ayrıntıdır. 'Responsive' tasarım diye de bilinen tablet ve telefonlar gibi taşınabilir cihazlar ile uyumlu olmayan sözlük sitelerinin başarılı olma şansı çok daha düşüktür. Çünkü hemen her yerde yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlarımızı artık masaüstü cihazlardan çok daha fazla kullanmaktayız. Bir sözlük yazarı o an karşılaştığı bir hadiseyi sözlük sitesinde paylaşmak ister. Bunun için masaüstü bir cihaz aramasına gerek olmamalı o an düşündüklerini özgür bir şekilde kolayca paylaşabilmelidir.

Sözlük Sitelerinin Toplumsal Misyonları

Sözlük siteleri deprem, yangın veya yardıma muhtaç bireylere yardım eli uzatırlar. Bu gibi durumlarda AKUT, TEMA ya da bireysel bağış hesap numaraları sözlük sitesinde paylaşılır. Bu anlamda bir sivil toplum kuruluşu gibi sözlük sitesinin geniş sözlük kitlesi birlik olup kampanyalara dahil olurlar ve aranan kana çare olurlar. Sözlük siteleri herkesin boş konuşup; atıp tuttuğu bir platform değil bir aile gibi birlik içerisinde çalışabilirler. Bu da sözlük yazarları arasında bağı arttırarak sözlük sitesinin daha güçlü bir yapı olmasını da sağlar. Tarihte bazı sözlük sitelerine ithamlarda bulunan ünlülerin filmlerine IMDB gibi sitelerde düşük puan verme kampanyaları da yapılmış ve şok edici sonuçlara ulaşılmıştır. O yüzden sözlük sitelerine laf atmadan önce ince eleyip sık dokumak gerekir. Sözlük yazarları birleşerek sizi hiç ummadığınız yerlerde vezir de edebilir rezil de edebilirler hak ettiyseniz.

Sözlük Sitelerini Yazarlar Nasıl Buluyor ve Yazar Olmaya Nasıl Karar Veriyor?

Sözlük sitelerine genelde merak ettiğiniz bir konuyu Google ve benzeri arama motorlarında arama yaparken denk gelebilirsiniz. Eğer site sizin görüşleriniz ile benzer bir misyonla çalışıyorsa bu sitede bende yazar olmalıyım diye düşünen yazarlar kalıcı oluyor. Sözlük sitesi bir topluluk işidir. Etkinliğin genelde yüzde yetmiş yada seksen oranında entry-girişleri eski üyeler tarafından gün içerisinde yapılmakta kalan kısım ise yeni üyelerin paylaşımları ile olmaktadır. Üye olan yazarlar sözlük gündemini takip ederek bugün neler varmış diye bakmaya ve kendi görüşleri ile açılan başlıklara katkıda bulunmaya başlarlar.

Sözlük Sitesi Nasıl Kullanılır?

Sözlük sitesine girdiğinizde sizi gündem, rastgele içerikler ve keşfet gibi seçenekler karşılar. Gündem de en son yayımlanan ve entry-girişi alan başlıkları görebilirsiniz. Rastgele içerik şansınıza göre sizi farklı bir başlığa yönlendirir. Keşfet kısmında ise sözlük yazarları seçtiği kategorilere göre başlık sonuçlarını listeleyebilir ve ilgilendikleri kategorideki başlıklara ulaşabilirler.

Sözlük alt yapısı sayesinde yazılarına ilgi çekici veya beğendikleri resimleri ekleyebilirler. Facebook yada Twitter gibi sosyal paylaşımları ilgili butonlara tıklayarak sözlüğe taşıyabilirler. Ve tabii ki popüler video izleme sitesi Youtube'da yer alan videoların linklerini ilgili butona tıklayarak sözlükteki yazılarına ekleyebilirler. Sözlük bu sayede düz bir yazı olmaktan ziyade resim ve metin dengesinin sağlandığı daha güzel paylaşımcı bir ortam haline gelir.

Eğer bir film, dizi hakkında 'spoiler' verecekseniz yada benzer bir spoiler söz konusu ise ilgili butona tıklayarak spoiler tag'leri arasında yazacaklarınızı yazabilirsiniz. Bu sayede üyeler bu bölüme yazdıklarınızın spoiler olduğunu bilir ve izlemedikleri bir yapım yada durum karşısında hazırlıklı olurlar. İsteyenler spoiler butonuna tıklayarak metnin tamamina erişebilir.

Yazınız ile ilgili bir kaynak göstermek isterseniz çapa işaretine tıklayarak link paylaşımında bulunabilirsiniz. Bunu isterseniz açık bir şekilde site linki olarak yapabilirken, bir kelimeye link olarak da yapabilirsiniz. Eğer sözlükte yer alan başka bir başlığa atıfta bulunacaksanız gizli bakınız ve bakınız gibi butonları kullanabilirsiniz.

Sözlük sitesinde yeni başlık açmak için ise, en üstte bulunan arama bölümüne başlığınızı öncelikle yazmanız gerekiyor. Eğer daha önce açılan bir başlık ise sizi o sonuca gotürecektir. Daha önce açılmayan bir başlık ise bu yönde size uyarı verecek ve yeni başlığı siz kendiniz açabileceksiniz. Hangi başlığı açacağınız ise tamamen size kalmış. Sözlük yazarı olmanın en güzel yanlarından birisi de bu yani özgürsünüz.

Eski Defterler sizi tarihte bugün olan olayları tartışmaya devam ediyor ama gündemde yer alan son dakika haberlerini paylaşarak bugünün tarihini de yazmış oluyor. Ama siz tamamen farklı bir şey yada o an aklınızdan geçenleri de özgürce paylaşmakta serbestsiniz.

'faturanın sorumlusu koalisyon hükümetidir' 

eski defterler
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesiyle ilgili olarak hükümete sert eleştirilerde bulundu. Davutoğlu, "Ülkenin kredi notunu 25 yıl önceki seviyenin altına düşürenler hala biz 'yerli ve milli' bir politika uyguluyoruz diyebilecekler mi hiç utanmadan? Rahat olun sözde 'yerli ve milli olanlar', önümüzdeki ilk seçimde millet anlatacak size yerli ve milli olmayı. İlk seçimde vereceksiniz millete ülke ekonomisini bu seviyelere düşürmenin hesabını. Ekonomi başta olmak üzere bütün alanlarda ortaya çıkan ağır faturanın sorumlusu bu koalisyon hükümetidir" dedi.

virüs insan yapımı

eski defterler
Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsüyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. ABD'ye kaçmak zorunda kalan Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, Pekin hükümetinin corona virüsünü (Covid-19) örtbas ettiğini ve virüsün insan yapımı olduğunu ileri sürdü. Pekin'in coronayı raporlar çıkmaya başlamadan çok önce bildiğini belirten Yan, iddialarını bilimsel verilerle de kanıtlayacağını söyledi.

ümitcan uygun tarafından tehdit edilen müge anlı'dan cevap

eski defterler
Günlerdir Aleyna Çakır'ın ölümünü inceleyen Müge Anlı canlı yayında Aleyna Çakır'ın ölümünden sorumlu tutulan Ümitcan Uygun'un silah alıp ATV stüdyolarını basacağını söyledi. Tehdide sessiz kalmayan Anlı "Hadi gel" diyerek cevap verdi.

1
dra23 dra23
Programi izlerken şok oldum açıkçası. Studyoya silah sokmayi planliyormus bir de,korkunc bir insan ama muge anli ona papuc birakmaz.

'bir tarikat okul açmışsa bırak açsın'

eski defterler
Eski AKP Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu ve ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen katıldığı canlı yayında tarikatlar konusunu tartıştı. "Tekke ve zaviyeler" için "Sosyolojik ihtiyaçtır" diyen Kuzu, "Tarikatlar okul açmalı mı?" sorusuna "Bir tarikatın vakfı varsa okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engeli var?" yanıtını verdi.
1
alim alim
Garçekte iyi tespitler şahane işler başarıyorsunuz cesaret ve kararlılığınıza hayranım olan biteni çok iyi bir şekilde dile getiriyorsunuz böyle devam edin

ismail saymaz sözcü'de

eski defterler
İSMAİL SAYMAZ KİMDİR?

İsmail Saymaz Rize'de 11 Temmuz 1980'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe Rize'de başladı. Konya ve İstanbul'da yerel gazetecilik yaptı. Ardından Radikal ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. İnsan hakkı ihlalleri, düşünce ve ifade hürriyeti konularında haberleri yayımlanıyor. Saymaz, yirmiye yakın davada yargılandı. 2014 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün yılın “100 Basın Kahramanı” listesine alındı. Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Metin Göktepe ödüllerine layık görüldü. Yazdığı ve ses getiren kitapları ise şunlar: “Postmodern Cihad, Hanefi Yoldaş, Nefret/Malatya: Bir Milli Mutabakat Cinayeti, Oğlumu Öldürdünüz Arz Ederim, Sıfır Tolerans, Sözde Terörist, Esas Duruşta Cinayet, Ali İsmail, Fıtrat, Çay Güzeli, Türkiye'de IŞİD, Kimsesizler Cumhuriyeti, Şehvetiye Tarikatı.”

imamoğlu'ndan ayakta yolcu yasağı yorumu

eski defterler
İçişleri Bakanlığı'nın ayakta yolcu taşıma yasağını değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yasak benden, çözüm senden olmaz. İstanbul'a hep beraber çözüm bulmalıyız. Toplu taşıma konusunda çözüm mesai düzenlemesi" dedi. İstanbul Valiliği ile görüşme halinde olduklarını ifade eden İmamoğlu, "Önümüzdeki hafta İstanbul'a özel çözümlerimizle sahaya çıkacağız" ifadelerini kullandı. 

akşener'den demirtaş'a kahvaltı yanıtı

eski defterler
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üç seneyi aşkın süredir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın, “Dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım'ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim” sözlerine yanıt verdi. Akşener, “Haberin tamamını okumadım. Ama şunu söylemek isterim. Güneydoğu'da şöyle bir gelenek var, kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız. Evin en yaşlısı tarafından karşılanır. Sonra kapıdan çıkıp gittikten sonra davanız devam eder. Güneydoğu'nun böyle bir özelliği var.” dedi.

'türkiye artık ortağımız değil'

eski defterler
Macron, “Türkiye bölgede artık bir ortak değil, sorunumuz Türk halkı ile değil Erdoğan hükümetiyle” dedi. Macron'un sözlerine AKP Sözcüsü Ömer Çelik yanıt verdi.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin de olduğu Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'na üye ülkelerin devlet başkanlarıyla Korsika Adası'nda bugün bir araya geldi.

muhalefetten sert tepki

eski defterler
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES'e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.

sergen yalçın'dan genç futbolcu açıklaması

eski defterler
Beşiktaş Futbol Akademisi'nde göreve getirilen Mehmet Ekşi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, genç oyuncu yetiştirmekle ilgili olarak "Yeter ki yukarı çıkacak kapasitesi olsun. Herkes tabelaya bakıyor. 6. hafta sonunda 3 mağlubiyet, 2 beraberlik aldığınız zaman kimse genç futbolculara bakmayacak. Hangi ülkede yaşıyorsunuz?" dedi.

xbox series s özellikleri

eski defterler
Xbox Series X'in 499 dolar; Xbox Series S'in ise 299 dolar fiyat etiketine sahip olacağının açıklanmasından sonra Xbox'ın yeni modellerinin özellikleri de açıklandı.
Xbox Series S, 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veriyor denilen konsol, gücünü sekiz çekirdekli 7 nm AMD Zen 2 işlemciden alıyor. Konsol, 1440p 60 FPS oyunculuğu mümkün kılacak 20 CU (Compute Unit) birimli Navi RDNA 2.0 GPU'ya sahip.

mit şehidini ifşa davasında karar çıktı

eski defterler
MİT şehidinin görüntülerini ifşa ettikleri gerekçesiyle gazetecilerin yargılandığı davada karar çıktı. MİT kanununa muhalefet suçundan Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç 3 yıl 9 ay, Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'e ise aynı suçtan 4 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Barış Terkoğlu ve Eren Ekici beraat ederken Erk Acarer'in dosyası ise ayrıldı. Mahkeme tutuklu sanıklar Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel'in tahliyesine karar verdi.