confessions

eski defterler

1. nesil başkan - ordinaryüs - başkan

  1. toplam entry 3109
  2. takipçi 61
  3. puan 204973

hem yetersiz hem de kötü yöneticiler

eski defterler
hem yetersiz hem de kötü yöneticiler, genel olarak, yönetimsel olarak çok eksiktir, bu eksikliğini 'kaçak' dövüşerek yani davranışsal bozukluklarla başta gösterir, mantıkla izah edilemez bazı tavırlar içindedir, kendini sürekli övebilir, diğer tabirle, abartılı yaldızlayacaktır ancak altı ise son derece boştur ve kendi ekibinden de kendisinin her yaptığının övülmesini koşulsuz bekler, eleştiriye ve ifade özgürlüğüne gelemez, buna karşılık ekibini asla korumaz, sorumluluk almaz, çalışanlara değer verirmiş gibi görünür, iyi niyetten son derece uzaktır, günün sonunda sadece ve sadece kendini korur. bu tür çözüm üretmeyen, sözde yöneticileri, insan kaynaklarına ya da üst yönetime tüm ekiple açıkça anlatmak en uygun olanı olacaktır. yönetemeyen, oturduğu koltuğu da hiçbir zaman dolduramayacaktır, 'evet efendim, sepet efendim' modunda yıllarca zaman doldurarak, çalışmak ister ve bu eksikliklerinin hepsini tıpkı küçük bir 'çocuk' gibi etrafındakilere yayacaktır, bölümüyle alakasız işlere dalar ki sözde etrafa ve üst yönetime sevimli yapı, çok iş yapıyor görünür, kendi ekibinden sinsice baskı ile fedakarlık ve fazla mesai bekler, sistem üzerinden akşamları, hafta sonları fazlaca mesailer yapılır ama maddi manevi karşılığını sorgulamak gereği bile duymaz, başkalarının sözlerine kanar gibi yapar, son günlerini böylece firmalarda oynar ve bir günün sonunda perde düşer, yüzü, sakladığı kimliği ve gerçekler ortaya çıkar. bu tip yetersiz yöneticilere asla prim vermeden mücadeleyi, gerçeklerle, somut ya da gerçek verilerle hep birlikte ortaya rahatça koyabilirsiniz yoksa yetersizlik ya da yetersiz yöneticiler, yeterliliğe ve de yetenekli çalışanlara karşı zaferini kazanacaktır, gece yarılarına kadar çalışsanız da bir gün kendinizi mesnetsiz iddialarla, hakkınızı alamadan, kapıda buluverirsiniz ya da kafanızda bir türlü onaylamadığınız verilen işlerde mantıksızca sağlığınızdan olarak, devam edebilirsiniz. (bkz: mobbinge hayır)

survivor 2022 all star sms sonuçları

eski defterler
Survivor All Star Sms Sonuçları 2022 sıralaması, yarışmanın bitmesine rağmen günlerdir en çok tartışılan ve konuşulan konulardan biri olmaya devam ediyor. Konu hakkında Acun Ilıcalı, SMS sonuçlarını paylaşarak tartışmaya son noktayı koydu. Peki kim ne kadar oy aldı, hangi isim yüzde kaç oy alarak rakibini eledi, toplu SMS oy sonuçları ne kadar?
TV8 ekranlarında yayınlanan ve tüm Türkiye'nin uzun yıllardır severek takip ettiği yarışma programı Survivor, geçtiğimiz günlerde final yaptı. 30 Haziran Perşembe akşamı final yapan yarışmanın finalinde Adem Kılıçcı ve Nisa Bölükbaşı finalist koltuğunda oturdu. Survivor All Star yarışmasında uzun yıllar sonra ilk defa bir kadın yarışmacı Nisa Bölükbaşı şampiyon olarak yarışmaya damga vurdu.
2022 Survivor Kadın Şampiyonu Nisa Bölükbaşı
Ocak ayında başlayan Survivor All Star 2022 yarışması geçtiğimiz günlerde final yaparak şampiyonu belirledi. Dörtlü final koltuğunda Ayşe Yüksel, Batuhan Karacakaya, Nisa Bölükbaşı ve Adem Kılıçcı oturdu. Çeyrek final oylamasında Nisa Bölükbaşı, rakibi Ayşe Yüksel'den daha fazla oy alarak yarı finale adını yazdırdı. Yarı finalde, Adem Kılıçcı ilk finale çıkan isim olurken Nisa Bölükbaşı ise rakibi Batuhan Karacakaya'dan daha fazla oy alarak final koltuğunda Adem Kılıçcı'nın rakibi oldu.
Nisa, final koltuğunda da rakibi Adem Kılıçcı'yı SMS oylamasında geri bırakarak 12 yıl aradan sonra kadın şampiyon olarak Survivor tarihine adını yazdırdı. Nisa Bölükbaşı'nın şampiyon olması ise bazı tartışmaları beraberinde getirdi. Batuhan Karacakaya'nın annesi Gülhayat Karacakaya, oğlunun hakkının yendiğini ifade ederek çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Batuhan'ın annesi Gülhayat Hanım işte şu açıklamayı yaptı:
“Oğlumun hakkını yiyenler haklarında boğulsun. On gündür her yere yazdım, çırpındım. 'Oğlumun yine hakkı yenecek' dedim. Karşılık bulamadım. Ben kimim ki, duyduklarım beni kahrediyor. Oğlum sadece hak dediği için iki senedir kaybettik. Hala her yeri ağrıyor. Gitti oğlumun emekleri.”
“Nisa, Batuhan'dan 3 Katı Oy Aldı”
30 Haziran Perşembe akşamı gerçekleştirilen finalin ardından Acun Ilıcalı, TV8 kanalında Survivor Ekstra programına katılarak yarışma sürecini değerlendirirken sorulara da yanıt verdi. Batuhan Karacakaya'nın annesi Gülhayat Hanım'ın iddialarını da cevapladı. Acun Ilıcalı katıldığı programda iddialara şu şekilde yanıt verdi:
“Oylamayla ilgili şunu söyleyebilirim; Batuhan'ın hakkı yenmedi. Bunu garanti edebilirim çünkü Nisa, Batuhan'ın üç katına yakın oy aldı. Batuhan'ın annesi 'Hakkımı yendi' diyor, ne hakkı yenmiş? Batuhan'ı severim ama hayatında üç oylamaya girmiş, ikisinde elenmiş. Oğlunun emeğinin çalındığını düşünüyorsa, Nisa'nın oyu Batuhan'ın üç katı. Kim oğlunun hakkını yemiş, neden yesin?”
Survivor programının yapımcısı ve sunucusu Acun Ilıcalı, Batuhan'ın başarılı bir yarışmacı olduğunu ifade ederken, oylamalarda da şampiyon Nisa Bölükbaşı'ndan daha az oy aldığını da ifade etti. Survivor Ekstra programına katılan Acun Ilıcalı, noter onaylı SMS sonuçlarını da ertesi gün açıklayacağını belirtti. Acun Ilıcalı'nın açıkladığı SMS sonuçlarına göre sıralama şu şekilde:
İşte Survivor All Star'ın SMS sıralaması:
Final
Nisa : %59
Adem : %41

Yarı Final
Nisa : %51
Adem : %26
Batuhan : %23

Çeyrek Final
Nisa : %79
Ayşe : %21

Toplu Oylama
Nisa : %28
Batuhan : %22
Adem : %18
Ayşe : %9
Hikmet : %7
Nagihan : %6
Berkan : %5
Ogeday : %4
Acun Ilıcalı'nın açıkladığı sonuçlara göre 2022 Survivor All Star Şampiyonu Nisa Bölükbaşı'nın en yakın rakiplerinden iki katı daha fazla oy aldığı görüldü.

popüler sözlükler

eski defterler
Popüler Sözlüklerden Hangisi sorusunun yanıtı en merak edilen konulardan bir tanesidir. İnternetin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren ve yeni nesil sözlük olarak bilinen birçok interaktif sözlük bulunmaktadır. İnteraktif sözlüklerde merak ettiğiniz bin bir türlü farklı içerik ve tanımları popüler sözlüklerde bulabilirsiniz. Peki hangi popüler sözlük en çok tercih ediliyor?
İnternet ortamında birden fazla interaktif sözlük bulunmaktadır. En bilinen interaktif sözlükler arasında ekşi sözlük ve inci sözlük gelmektedir. Bunların yanı sıra son zamanlarda eski defterler sitesi de en çok ziyaret edilenler arasında yer alıyor.
Türkiye'deki En Popüler Sözlükler
İnteraktif sözlükler olarak bilinen internet ortamında her türlü tanım ve bilgiyi bulabileceğiniz sözlükler, sıklıkla ziyaret edilmektedir. Uzun yıllardır Türkiye'de en çok kullanılan ve bilinen sözlükler arasında ilk sırada Ekşi Sözlük gelmektedir. Ekşi sözlükte her ay en az 750.000 küsür içerik girilmektedir. Kafanıza takılan, merak ettiğiniz, anlamını bilmediğiniz birçok kelimenin tanımını veya olayları farklı kullanıcıların yorumları aracılığıyla okuyabilirsiniz. Ekşi sözlüğe her ay binlerce tanım girilmesinden dolayı yazıların onaylanma süresi de oldukça uzun olabiliyor.
Uludağ Sözlük sitesi de ekşi sözlükten sonra en popüler ve bilinen sözlük sitelerinden biridir. Uludağ Üniversitesi'nden bir öğrenci tarafından kurulan interaktif sözlük, günümüzde de faaliyet göstermeye devam etmektedir. Her ay ortalama 350.000 içerik girilmektedir. Bu sözlük aracılığıyla da farklı görüş ve yorumları takip ederken bilmediğiniz pek çok tanımı da öğrenebilirsiniz.
Türkiye'de popüler olarak kullanılan interaktif sözlükler arasında Cogito Sözlük de yer almaktadır. Bu sözlüğün diğer sözlüklerden en önemli farklı muhafazakar kesim tarafından kurulmuş olması ve sözlük içerisinde küfür ve hakaretlere yer verilmemesidir. İçerik yazan kişilerin küfür ve hakaret yazması yasaktır. Bu sözlüğe de her ay ortalama 45.000 civarında içerik girilmektedir.
Son zamanlarda en çok dikkat çeken popüler sözlükler arasında eski defterler sözlük sitesi de yer almaktadır. Eski defterler sitesine de günde onlarca içerik, tanım, deneyim ve düşünceler girilmektedir. Hayata dair paylaşım yapmak istediklerinizi 7/24 eski defterler sözlük sitesinde paylaşabilirsiniz.
Türkiye'nin İnteraktif Sözlükleri
Türkiye'de internetin gelişimi ile birlikte interaktif sözlüklerde de artmalar başladı. Ekşi sözlük ve inci sözlük gibi popüler sözlüklerin yanı sıra alternatif pek çok sözlükler erişime açıldı. Genel olarak öğrencilerin ve gençlerin kullandığı interaktif sözlükler, günümüzde pek çok kesime hitap etmektedir. İnteraktif sözlüklerde pek çok tanım, deneyim ve düşünce yorumlarını okuyabilirsiniz.
Sadece bir sözlük olarak değil, aynı zamanda bir ansiklopedi olarak da kullanılmaktadır. Uzun yıllar önce kurulan ve yayına hala devam eden interaktif sözlükler, dönemin en önemli olaylarına yer vermesinden dolayı da oldukça önemlidir. Ekşi sözlük gibi internetin en eski ve popüler sözlük sitesi, 1999 yılından beri internet kullanıcıları tarafından takip edilmektedir. İnci sözlük de aynı şekilde uzun yıllardır yayına devam eden popüler sözlüklerden bir tanesidir.
İnteraktif sözlükler arasında eski defterler sözlük sitesi de yer almaktadır. Eski defterler sözlük sitesi pek çok yazara sahiptir. Daha önce hiç duymadığınız konular hakkında düşünceler, yorumlar, kronolojik bilgiler ve hayata dair pek çok konu hakkında yazılmış içerikleri okuyabilirsiniz.
İlgi alanlarınıza göre pek çok interaktif popüler sözlük bulunmaktadır. Merak ettiğiniz pek çok alan hakkında sözlükler aracılığıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizler de sözlük yazarı olarak düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Ekşi sözlük, inci sözlük, eski defterler sözlük gibi pek çok sözlük sitesine kayıt yaptırarak yorum ve düşüncelerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.

kanser

eski defterler
Kanser Hayatın Sonu Mu, kanser önlenebilir mi, kanser tedavisi ile ilgili merak edilen birçok sorunun yanıtını sizler için cevapladık. Kanser, belirli organlarda veya dokuda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelen ve kötü huylu olarak tanımlanan tümör veya urlara denilmektedir. Kanserin erken teşhisi hastanın hayatının kurtulabilmesi için oldukça önem taşımaktadır.
Kanser teşhisi için düzenli aralıklarla doktora gitmek ve gerekli testleri yaptırmak oldukça önemlidir. Biyopsi, laboratuvar testleri, radyolojik incelemeler sayesinde kişilerin kanserli hücre taşıyıp taşımadığı belirlenebilmektedir. Çoğu kanser türü ölümcül olmasına rağmen erken teşhis, beslenme ve düzenli spor sayesinde atlatılabilmektedir. Kanserden korunma veya önleme yolları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
Kanser Önlenebilir Mi?
Kanser hastalığı, her ölümcül hastalık gibi insanları en çok korkutan hastalıklardan biridir. Fakat çoğu kişi internette bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yazılan bilgilere inandığı için gereksiz bir şekilde korku yaşamaktadır. Kanser hakkında ve hastalığınızla ilgili detaylı bilgi alabilmek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamak gerekir.
Birçok kanser türünün önlenebilmesi için sağlıklı yaşam, düzenli beslenme ve spor, stresten uzak durmak, alkol ve sigara alışkanlıklarından uzak durmak gibi pek çok alışkanlık oldukça önemlidir. Sıklıkla görülen kanser türlerinin en başında gelen meme kanseri, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanseri erken teşhis ve sağlıklı alışkanlıklar sayesinde önlenebiliyor.
Uzmanlar kanserden korunmada sağlıklı yaşama ve düzenli egzersize oldukça dikkat çekiyor. Düzenli spor alışkanlığının kanserden koruyucu etkisinin yanı sıra kanser tedavisi gören kişilerde tedavinin yan etkisinin azalttığını da ifade etmektedirler. Özellikle kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi işlemler sonrasında hasta kişilerin düzenli olarak spor yapması iyileşme sürecine olumlu etki sağlamaktadır. Bunun yanı sıra meme, kalın bağırsak ve pankreas kanserinin önlenebilmesinde hareketli yaşamın önemine de dikkat çekilmektedir.
Kadınlarda meme kanserini önleyebilmek ve etkilerini azaltabilmek için haftada 4 saatlik bir yürüyüşün oldukça önemli olduğu ifade edilmektedir. Yapılan araştırmalarda 4 yıl boyunda her hafta 4 saat yürüyüş yapan kadınlarda, aynı süre içinde daha az egzersiz yapan kadınlara göre hastalık riskinin % 10 azaldığı görülmüştür. 5-9 yıl boyunca her hafta 12 saat egzersiz yapan kadınlarda, bu süre içinde egzersizi azaltan grupların kanser riski, azaltmayanlara oranla ciddi bir artış gösterdiği de bilinmektedir.
Kanser Riskini Azaltmada Beslenme Düzeninin Önemli Rolü
Tüm dünyada en çok görülen kanser türleri arasında kolon kanseri gelmektedir. Kolon kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden biridir. Kolon kanseri riskini azaltmak için beslenme düzeni oldukça önemlidir. Özellikle aşırı kırmızı et, işlenmiş gıda, çiğ ve tütsülenmiş gıda tüketimleri kolon kanseri riskini tetiklemektedir. Bu sebeple kolon kanseri ile mücadele eden ya da kolon kanseri riski taşıyan kişilerin bu tarz beslenme şeklinden kaçınması gerekir. Kırmızı et veya işlenmiş gıdaların aksine daha çok sebze, meyve ve tahıllı gıdaların tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra aşırı süt ve süt ürünlerinden de kaçınmaları tavsiye edilmektedir.
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra kilo kontrolü de kanser riskini azaltmada oldukça önemlidir. Aşırı kilolu ve obez kişilerin kansere yakalanma riski diğer kişilere göre daha fazla olduğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir. Obezite ve rahim kanseri arasında oldukça güçlü bir ilişki olduğu bilinmektedir. Aşırı kilolu veya obez kadınlarda bu hastalığın gelişme riski, 2-3,5 kat daha fazladır.
Kanser hayatın sonu değildir. Erken teşhis ve düzenli beslenme ve spor ile kanser riskinin azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

hayatını sorgula

eski defterler
Her insan hayatının belli bir noktasında hayatını sorgulamaktadır. Peki sen hayatını sorgular mısın? Neden hayatını sorgularsın? Aşk, para, mutluluk, sağlık, kariyer… İnsanlar farklı konularda hayatlarını sorgulamaktadır.
Ünlü filozof Sokrates'inde dediği gibi: “Sorgulanmamış hayat, yaşanmaya değmez.” Hayatımızın anlamını kavrayabilmek, belirleyebilmek için çoğu zaman hayatımızı sorgulamamız bizi daha iyi noktalara götürebilir. Yaşamımızda beğenmediğimiz, yanlış yaptığımızı düşündüğümüz veya daha iyi bir şekilde görmek istediğimiz konuları durup düşünmek bize iyi gelebilir. Bunun için zaman zaman kafamızı dinleyerek hayatımızı sorgulamamız gerekir.
Hayatımızı Neden Sorgularız?
Düşünmek, şüphe etmek veya sorgulamak insan olmayı en anlamlı kılan eylemlerden biridir. İnsan düşünen bir varlık olduğu için hayatındaki en basit ve küçük şeyleri bile sorgulayabilmektedir. Sorgulamak çoğu zaman iyi olsa da bazen kötü olaylara da sebep olabiliyor. Peki hayatımızı neden sorgularız?
Kariyerimizde daha iyi bir noktaya gelebilmek için kendimize hedefler çizmeye başlarız. Kariyerimde bir değişiklik düşünmeli miyim? Şu anki yaptığım işten memnun muyum? Bu tarz sorularla kariyerimizi yönlendirebiliriz. Yaptığımız işten gerçekten mutlu olup olmadığımızı anlayabilmek için kendimizi ve hayatımızı sorgulamamız gerekir. Hayatımızı sorgularken kendi kendimize sorduğumuz sorulara dürüst bir şekilde yanıt vermek oldukça önemlidir. Duygularınızı ve düşüncelerinizi dinlemek sizlere olumlu etki sağlayabilir.
İnsanın kendini ve hayatını sorgulaması hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha atmasına yardımcı olabilir. Hayatımızı sorgularken doğru soruları sorduğumuza da emin olmamız gerekir. Beni tanımlayan şeyler neler? Tutkularım neler? Ben kimim ve ne istiyorum? Neyi yapmaya ya da söylemeye cesaret edemiyorum? Öncelikle kendinizi dinlemeyi, kendinizi tanımayı ve güven kazanmayı öğrenmemiz gerekir. Daha sonra ise kim olduğunuzun ana hatlarını başarıyla tanımladığınızda, başkalarını dinlemek ve hatalarınızı tanımak daha kolay olacaktır.
Kendinizi Nasıl Sorguladığınız Önemli
Hayatınızı sorgulamak size avantaj sağlasa da kendinizi nasıl sorguladığınız bu noktada oldukça önemlidir. Kendinize zarar vermeden hayatınızı sorgulamak gerekir. Kendinizi zarar vermeden sorgulayabilmek için yanlış yapmanın insani normal bir davranış olduğunu hatırlamalısınız. Kariyer sürecinizde yanlış adımlar atmış olabilirsiniz veya arkadaşlarınızla tartışırken yanlış bir davranışta bulunmuş olabilirsiniz. Kendinizi sorgulama sürecinde kendinizi suçlamaktan kaçınmanız oldukça önemlidir. Mükemmel olmadığınızı ve hata yapabilir olabileceğinizi kabullenerek kendinizi sorgulamaya başlamak doğru olacaktır.
Kendimizi sorgularken yaşadığımız en büyük zorluklardan biri de kendimizi hata yapmadığımıza ikna etmeye çalışmaktır. Aynı şekilde hata yaptığımızı kabul etmekte de zorlanmaktayız. Özellikle özgüveni düşük olan kişilerin, egolarını korumak amacıyla hatalarını kabul etmekte zorluk yaşadığı bilinmektedir. Soru sormak, kendimizi ve aldığımız kararları anlamamıza yardımcı olacaktır.
Çevremizle mutlu bir yaşam sürmek, daha sağlıklı olmak, toksik bir insan olup olmadığımızı ya da toksik bir ilişki içerisinde olup olmadığımız anlayabilmek için de kendimizi ve hayatımızı sorgulamamız oldukça önemlidir. Kendimizi sorgulamak insan ilişkilerimizin güçlenmesine de yardımcı olur. Sağlıklı ilişkiler kurabilmek için çevremizle ilişkilerimizi sorgulamamız gerekebilir.
Ünlü psikolog Leyla Navaro'nun da dediği gibi: “Sorgulamak, bazı gerçekleri görmek, değiştirmek, rahatından vazgeçmek, kişisel ve toplumsal eksikleriyle, hatalarıyla yüzleşmek demektir.” Bazı gerçekleri görebilmek için kendimizi objektif bir şekilde sorgulamamız gerekebilir. Bunun yanı sıra hatalarımızla yüzleşebilmek ve çevremizdeki insanlarla sağlıklı, mutlu bir yaşam sürebilmek için de hayatımızı sorgulamak oldukça önemlidir. Kariyer ilgili planlarımızda da hayatımızı sorgulamak olumlu etki sağlayabilir. Ne olmak istediğimize, gerçekten ne yapmak istediğimize, yaptığımız işten memnun olup olmadığımıza hayatımızı sorgulayarak karar verebiliriz.
Hayatımızı sorgulamak bize pek çok yönden avantaj sağlayabilir. Olumlu bir şekilde avantaj sağlayabilmesi için kendimizi sorgularken kendimizi suçlamaktan kaçınmamız gerektiğini unutmamak gerekir.

eskidefterler.com katılımcı sözlük

eski defterler
eskidefterler.com Çok Mu Sözlük, diğer interaktif sözlüklerden farkı nedir gibi pek çok sorunun yanıtını sizler için derledik. Son zamanlarda internet ortamında sıklıkla ziyaret edilen interaktif sözlükler, kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Eskidefterler.com sözlük sitesi de bunlardan biridir.
Ekşi sözlük, inci sözlük, uludağ sözlük gibi pek çok popüler interaktif sözlük sitesinin yanı sıra eskidefterler.com internet sitesi de tercih edilen sözlüklerden biridir. Her interaktif sözlük sitesinin farklı özellikleri ve kullanıcıları değişiklik göstermektedir. Eskideftler.com internet sitesi 7/24 içerik sağlayan bir topluluk olarak hizmet vermektedir. Sadece bir sözlük ve tanım olarak değil, aynı zamanda geçmişten, günümüzden hatta gelecekten fikirlerinizi, deneyimlerinizi ve hikayelerinizi paylaşabileceğiniz bir sözlük olarak diğer sitelerden ayrılıyor. Fikir ve eleştirilerinizi sizler de kullanıcı ve yazar olarak giriş yaparak yayınlayabilirsiniz.
Türkiye'nin En Popüler Sözlükleri
İnteraktif sözlükler, son yıllarda internetin gelişimi ile birlikte oldukça popüler olmuş durumdadır. Türkiye'de sıklıkla takip edilen birçok popüler sözlük sitesi bulunmaktadır. Bunlardan en başında ekşi sözlük yer almaktadır. Ekşi sözlük Türkiye'nin ilk kurulan sözlük sitesi olarak bilinmektedir. Her ay toplam 750.000 küsür içerik girilmektedir. Birden fazla topluluk bulunmaktadır. Bu topluluk grupları aklınıza gelebilecek her alanda farklı içerikler yazmaktadır. Anlamanı bilmediğiniz bir tanım, olay, düşünce gibi pek çok farklı içerik bulunmaktadır. Ekşi sözlük kalabalık bir topluluk grubu olduğu için yazıların yayınlanma süresi de oldukça uzun olabiliyor.
En popüler sözlük sitelerinden bir diğeri ise inci sözlüktür. İnci sözlükte tıpkı ekşi sözlük gibi uzun yıllardır kullanılan sözlüklerden biridir. Diğer sözlüklerden en önemli farkı küfür ve hakaret içerikli yazıların serbest olmasıdır. Tanım, düşünce, yorum gibi pek çok farklı içeriğe İnci Sözlük aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Türkiye'de en popüler sözlüklerden biri de son zamanlarda oldukça dikkat çeken eskidefterler.com internet sözlüğüdür. Eskidefterler.com internet sitesi üzerinden birçok farklı içeriğe ulaşabilirsiniz. Hayata dair aklınızda ne varsa 7/24 sizlere tercüman olacak bir topluluk grubudur. Eskidefterler.com internet sitesine sizler de üye olarak yazar girişi yapabilir ve kendi düşüncelerinizi veya yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Özgür bir şekilde bilgi ve birikimlerinizi takipçilerle paylaşım yapabilirsiniz. Gündemde olan birçok konudan ilgi çeken birçok farklı içeriğe kadar farklı paylaşımlar bulabilirsiniz.
Eskidefterler.com İnteraktif Sözlük
İnternetin gelişimi ile birlikte interaktif sözlük kullanımı da internet kullanıcıları arasında oldukça yaygınlaştı. Türkiye'de bilinen ilk interaktif sözlük olan ekşi sözlük sitesinin yanı sıra her gün farklı sözlük siteleri de açılmaktadır. Yeni ve farklı interaktif sözlüklerden biri de eskidefterler.com internet sitesidir. Diğer interaktif sözlük sitelerine göre içerikleri ve yazar topluluk grubu ile oldukça dikkat çekmektedir. Kalabalık bir yazar topluluk grubuna sahip olan eskidefterler.com sitesinden pek çok farklı yoruma ulaşabilirsiniz.
Eskidefterler.com interaktif sözlük sitesi sadece sözlük ve tanım içeriklerinden oluşmamaktadır. Kalabalık yazar topluluğu sayesinde birden farklı düşünce, yorum ve deneyim hakkında da içerikler paylaşılmaktadır. Gündemde neler olup bitiyor, merak ettiğiniz konular hakkında farklı kişilerin görüşleri, anlamını bilmediğiniz kelimelerin tanımları gibi pek çok farklı konuda içerik bulabilirsiniz. İnteraktif sözlük sitesi olan eskidefterler.com internet sitesine sizlerde kayıt olarak yazar olabilirsiniz.
Kalabalık yazar grubunun bir üyesi olarak düzenli olarak farklı konular hakkında içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. 7/24 içerik yayını yapan eskidefterler.com internet sitesi bilgilerinizi ve eleştirilerinizi paylaşabileceğiniz güvenli sözlüklerden biridir. Zaman makinesi eskidefterler.com sitesine üye olarak özgürce yazarlık yapmaya başlayabilirsiniz. İnteraktif sözlükler arasında son zamanlarda oldukça takip edilen bir sözlük olarak da biliniyor.

asgari ücret artışı

eski defterler
Asgari ücret artışı son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biridir. Avukat, mühendis, işçiler, esnaf gibi pek çok çalışan asgari ücret artış haberlerini dört gözle beklemekteydi. Peki 2022 asgari ücret artışı ne kadar oldu?
Milyonlarca işçinin kulağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı konuşmadaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışan kişilerin asgari ücretlerine %30 zam yapılacağı haberlerini duyurdu. Peki yeni zam ile birlikte asgari ücret çalışan bir işçinin yeni maaşı ne kadar oldu?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrete Zam Haberini Duyurdu
Kamu çalışanları veya özel sektör çalışanları asgari ücrete yapılacak olan zam haberlerini dört gözle bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmasında asgari ücrete %30 zam yapıldığını belirtti. Yapılan yeni zam oranıyla birlikte asgari ücretin net 5500 lira olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memurlara da maaşlarında artış yapıldığı haberini verdi. Yeni zam ile birlikte memurların maaşlarında da gelir vergisinden dolayı 300 lira bir artış olduğu ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara kendi geliştirdiği bir programı uygulamaktadır. Bu program başarıyla yürütülürken salgın ve savaş sebebiyle olumsuz sonuçlar doğurdu. Yeni durumun en somut, olumsuz sonuçlarını kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Esasen enflasyon sadece ülkemizin değil, gelişmiş devletler başta olmak üzere tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Ancak fiyat artışlarının oranları değişik olsa da ekonomik işleyişe ve insanların hayatlarına olan etkisi aynıdır. Bu anlayışla dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl dikkatimizi ve önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik, veriyoruz.”
Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan işçi, 1 Temmuzdan başlamak üzere maaşlarını yeni zam üzerinden alabilecek. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6.471TL, net 5500,35 TL olarak belirlenmiştir. Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık % 30 oranında artış sağlanmıştır. 2021 yılına göre ise net asgari ücretin artış oranı yaklaşık % 95 olmuştur. Asgari ücrette yapılan bu artış, tüm çalışanlar bakımından da vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamaktadır.
Kamu Çalışanların Maaşlarına %40 Zam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarının maaşlarına yapılacak zam haberinin de müjdesini verdi. Yeni düzenlemeler ile birlikte artık kamu çalışanlarının maaşlarına %40 oranında zam yapıldı. Avukat, mühendis, doktor, hemşire gibi pek çok kamu çalışanı bu zam oranında yararlanabilecek.
Bakan Vedat Bilgin şu açıklamalarda bulundu:
“Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza ve geliri buna endeksli tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır.”
İşçilerin yanı sır avukat, mühendis, doktor gibi kamu çalışanlarına da yapılan zam birçok kesimi sevindirse de bazı kesimi de düşündürdü. Önümüzdeki günlerde asgari ücrete yeniden zam yapılıp yapılmayacağı hakkında kesin bir karar yok. Fakat uzmanlar, asıl artışın yılbaşına yakın dönemde yapılacağını beklediklerini ifade etmektedir. Yılbaşına yakın dönemde hem kamu çalışanlarına hem de asgari ücrete yeniden zam konusu gündeme gelecek.
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun